Іранська революція. Молодь Ірану ламає традиційні уявлення про цю країну

1 коментувати
ІРАНКИ НОВОГО ПОКОЛІННЯ: Жінки складають більше половини студентів іранських ВНЗ

ІРАНКИ НОВОГО ПОКОЛІННЯ: Жінки складають більше половини студентів іранських ВНЗ

Молодь Ірану, ламаючи стереотипи про цю мусульманську країну, демонструє високий рівень освіченості, прихильність до західних цінностей і навіть — частково — до стилю одягу

На іранському гірськолижному курорті в місті Дізін хлопці і дівчата, одягнуті в яскраві і модні лижні костюми, сидять у кафе і весело розмовляють. Поруч — білборд, якого не побачиш в Тегерані: на ньому молода іранка у короткій куртці робить селфі. Всюди голосно грає музика, атмосфера розслаблена й невимушена.

Таким цієї зими побачила курортне містечко Ісламської Республіки Іран фотограф Невша Таваколян. "Вперше батьки відправили мене в Дізін 25 років тому, коли мені було десять; тепер це зовсім інший світ",— ділиться вона враженнями.

Ще 15 років тому поліція постійно стежила за тим, щоб хлопці і дівчата були розділені, а на під'їзді до курорту зупиняла машини і перевіряла довжину костюмів іранок. Таваколян згадує, як одного разу і вона не пройшла такий контроль, і тоді всю її компанію відправили додому.

Останніми роками Іран змінився. Молодь до 30 років, яка сьогодні становить 60% 80‑мільйонного населення країни, поділяє багато західних цінностей і прагне до інтеграції в міжнародне співтовариство. "Сьогодні 90% іранців хочуть хороших відносин з Заходом",— зазначає в розмові з НВ Тьєррі Ковілль, науковий співробітник Французького центру міжнародних і стратегічних досліджень IRIS, автор книг і статей про політику та економіку Ірану.

Прагнення до економічної відкритості та соціальної лібералізації іранці підтверджують своїми політичними пріоритетами. В результаті останніх виборів у лютому цього року більшу частину місць у парламенті та Раді експертів отримав Альянс реформаторів і тих, хто підтримує уряд. Альянс об'єднує політичні організації реформаторського і помірного напрямків.

“Іранці дуже націоналістичні, але і дуже сучасні,— каже про тенденцію, що намітилася, Ковілль.— Вони поділяють ряд західних цінностей, зокрема толерантність і рівність статей".

Мешканці країни, яка займає друге місце в світі за запасами газу і четверте — за запасами нафти, налаштовані на реформи, відзначають експерти. І тепер, після скасування санкцій Заходу, накладених внаслідок іранської ядерної програми, це цілком реально, підкреслюють вони.

Водночас основою конституції Ірану, де 99% населення сповідують іслам, є Коран, і на його нормах базуються законотворчість і правосуддя. Вищим керівником країни є духовний лідер — рахбар, якого обирає на довічне правління Рада експертів.

Разом з елітним військово-політичним об'єднанням Корпус вартових ісламської революції (КВІР) духовний лідер визначає загальний напрямок розвитку держави, контролює ЗМІ, військові і розвідувальні служби, поліцію моралі, значущу частину фінансових ресурсів країни і навіть затверджує кандидатуру обраного народом президента.

Незважаючи на це, іранська конституція закріплює низку демократичних прав: свободу преси, зібрань і демонстрацій. Однак з умовою, що реалізація цих прав не буде порушувати закони шаріату.

 


ВЕСЕЛЫЕ РЕБЯТА: Иранский горнолыжный курорт Дизин с его обитателями мало отличается от европейских аналогов

ВЕСЕЛА МОЛОДЬ: Іранський гірськолижний курорт Дізін з його мешканцями мало відрізняється від європейських аналогів


 
Свобода і страх

1979 року в Ірані відбулася Ісламська революція, внаслідок якої останній шах Мохаммед Реза Пехлеві втік з країни, а на зміну монархії прийшла ісламська республіка. Пізніше іранці не раз демонстрували своє прагнення до лібералізації, а в 1997 році президентом Ірану вперше став політик з числа реформаторів.

"Люди підтвердили, що хочуть більше свобод, обравши реформатора Мохаммада Хатамі",— розповідає 36‑річний тегеранець Ахад.

Сьогодні іранці відчувають себе частиною глобального світу, який включає західну культуру. "Їхнє життя дуже відрізняється від того, що уряд і релігійні авторитети декларують як "офіційну культуру",— каже НВ Хаді Гаемі, директор розташованої в Нью-Йорку неурядової організації Міжнародна кампанія за людські права в Ірані.

Про сучасну спрямованість іранського суспільства свідчить низка показників, зокрема, освіта. Рівень грамотності в Ірані найвищий серед країн середньосхідного і північноафриканського регіонів і досягає 97% для населення у віці 10-49 років (такий же показник у Греції і Кіпру). Число жінок, які вступають до місцевих університетів, перевищує число чоловіків. А за кількістю випускників інженерних спеціальностей Іран посідає третє місце в світі після Росії і США.

При цьому методи правління, які використовують лідери цієї країни з молодим і освіченим населенням, складно назвати ліберальними. Сьогодні міжнародні правозахисники і громадські активісти регулярно фіксують порушення прав людини і застосування репресій з боку іранської влади.

Так, згідно з недавнім звітом спеціального доповідача ООН з прав людини в Ірані Ахмеда Шахіда, в цій країні не завжди дотримуються права підозрюваних і ув'язнених, обмежені свобода слова і віросповідання, утискують національні меншини, порушуються права жінок та право на вільні і чесні вибори. В Ірані виносять смертні вироки неповнолітнім і застосовують жорстокі покарання: осліплення, ампутацію кінцівок і різки.

З 2013 року, коли президентом Ірану став Хасан Рухані, служби безпеки і розвідки активізували свої репресивні дії, констатують експерти. "Сьогодні широкій громадськості не загрожує державне втручання в їхнє повсякденне життя, проте журналісти і громадські активісти ніякої лібералізації не відчули, радше навпаки",— каже Гаемі.

При цьому в 2015 році в Ірані привели до виконання рекордну за останні 25 років кількість смертних вироків, зазначає Ренад Мансур, експерт Близькосхідного центру Карнегі, який спеціалізується на дослідженні Ірану та Іраку. Він також згадує історію про 26‑річну іранку Рейхане Джаббарі, що вразила світ. Вона була засуджена до смерті за вбивство чоловіка, який, за її словами, намагався її зґвалтувати.

Хоча правозахисники з Amnesty International та активісти встали на захист Джаббарі, в жовтні 2014 року вирок було виконано.

  


БЫСТРЫЕ И ГРОМКИЕ: Иранские мотогонщицы позируют фоторепортерам перед ралли на стадионе Азади в Тегеране в декабре 2015 года

ШВИДКІ Й ГУЧНІ: Іранські мотогонщиці позують фоторепортерам перед ралі на стадіоні Азаді в Тегерані у грудні 2015 року


   

Економічний пріоритет

Заява президента Ірану Махмуда Ахмадінежада про право своєї країни на створення повного ядерного циклу, зокрема для виробництва ядерної зброї, яке він зробив у 2005 році, викликало занепокоєння Заходу, яке потягнуло за собою низку накладених на Іран економічних санкцій. Однак після того, як у 2013 році президентом був обраний реформатор Хасан Рухані, ісламська республіка розпочала переговори з МАГАТЕ. Потім Тегеран відмовився від виробництва елементів ядерної зброї, а Захід пообіцяв протягом десяти років покроково зняти санкції.

Ця подія відкрила перед Іраном широкі економічні перспективи. За останні два місяці експорт нафти з Ірану збільшився на 900 тис. барелів на добу і досяг 2,2 млн барелів.

Тепер Іран прагне надолужити згаяне на світовому експортному ринку за роки ізоляції через санкції. За підрахунками Світового банку, ВВП країни в 2016 році зросте на 5,8% і на 6,7% — у 2017-м. А видобуток нафти досягне відповідно 3,6 млн до 4,2 млн барелів на день. Таким чином, падіння світових цін на нафту чималою мірою залежить від апетитів Ірану, підкреслюють аналітики.

Також зняття банківських санкцій з цієї країни означає, що Іран реінтегрується у світову фінансову систему. Крім того, країна отримає доступ до більш ніж $100 млрд коштів, які були заморожені за кордоном. І хоча влада зможе витратити лише близько $30-50 млрд з них, а решта суми піде на покриття раніше взятих зобов'язань, таке вливання сприяє економічному розвитку. Експерти пророкують Ірану зростання імпорту і старт модернізації низки секторів економіки.

З відкриттям Ірану для міжнародної торгівлі та інвестицій реформи в економіці виходять на перше місце, підкреслюють експерти. Ключовими завданнями країни Світовий банк називає зниження рівня безробіття, який в 2014 році досяг 11,4%, а також стимулювання зростання приватного сектора економіки. Все це має на увазі боротьбу з корупцією — в рейтингу Індекс сприйняття корупції 2015 міжнародної незалежної організації з боротьби з корупцією Transparency International Іран посідає 130‑те місце з 168.

Поки ж провідними гравцями низки галузей залишаються державні підприємства, а бізнес-середовище сповнене обмежень. У рейтингу сприятливості умов ведення бізнесу Doing Business за 2015 з 189 країн Іран посідає 130‑те місце.

"У короткостроковій перспективі завдання залучити іноземні інвестиції потребуватиме більшої прозорості та зниження рівня корупції в іранському бізнес-середовищі",— вважає Ковілль. При цьому розвиток приватного бізнесу дасть більше соціальної і політичної влади середньому класу і посприяє розвитку громадянського суспільства, упевнений експерт.

З ним згоден правозахисник Гаемі. До переліку можливих вигод він додає громадську лібералізацію і посилення тиску на уряд для припинення репресій.

І хоча демократичним свободам в Ірані ще не дано зелене світло, країна стає все більш світською, одностайні експерти. "Молоді іранці змінять країну, і культура, яку вони створять, буде сильно відрізнятися від того, чим сьогодні є Іран",— стверджує Гаемі.

 

Країна контрастів

П'ять маловідомих фактів про сучасний Іран

 

1. Іран — друга країна світу після Таїланду за кількістю операцій зі зміни статі, і тут держава оплачує своїм громадянам частину вартості трансгендерного переходу. При цьому в країні переслідуються одностатеві стосунки, одним з покарань за них може бути смертна кара.

2. Іран — світовий лідер за кількістю смертних страт; випереджає його лише Китай. Тільки за перші шість місяців 2015 року в ісламській республіці стратили близько 700 осіб, у тому числі неповнолітніх. Загалом з 2005 по 2015 рік смертний вирок отримали 73 неповнолітніх. Найчастіше найвищу міру покарання присуджують за злочини, пов'язані з наркотиками.

3. Алкоголь в Ірані під забороною, однак широко поширені і доступні за ціною наркотики забезпечують країні один з найвищих у світі рівнів залежності. За офіційними даними, не менше 6 млн іранців (8% населення) мають проблеми з наркотиками.

4. Поліція стежить за тим, щоб іранські жінки дотримувалися ісламського дрес-код і носили хіджаб. При цьому жінки складають більше 60% студентів іранських університетів. На відміну від Саудівської Аравії жінки в Ірані мають право голосувати і обиратися в парламент, керувати авто і самостійно подорожувати.

5. Саме в Ірані відбулася одна з перших твіттер-революцій: у 2009 році після офіційного оголошення підсумків президентських виборів у країні почалися акції протесту, для координації та висвітлення яких учасники використовували соціальні мережі. Сьогодні в Ірані діє цензура інтернет-ресурсів і часткова заборона соціальних мереж, проте іранці знаходять способи їх долати.

  

Матеріал опубліковано в НВ №11 від 25 березня 2016 року


Читайте термінові новини та найцікавіші історії у Viber та Telegram Нового Времени.

Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів

Останні новини

ТОП-3 блога

Фото

ВІДЕО

Читайте на НВ style

Крупним планом ТОП-10

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер: