Вова Кремлівський. Як міжнародні розслідування перетворюють Путіна з лідера-мачо в кримінальника

16 коментувати
Вова Кремлівський. Як міжнародні розслідування перетворюють Путіна з лідера-мачо в кримінальника
Резонансні міжнародні розслідування перетворюють російського президента Володимира Путіна з лідера-мачо в кримінальника та шаленого корупціонера

"Він — світовий лідер, обвинувачений у схваленні вбивства на вулицях Лондона",— такими словами починається документальний фільм Таємні багатства Путіна телекомпанії BBC, який став сенсацією останніх днів. У фільмі йдеться про гігантський статок російського президента, який він накопичив за допомогою нестримної корупції.

Всього за кілька днів до прем'єри документальної стрічки сталася ще одна сенсація: у Високому суді Лондона голова слідчої групи сер Роберт Оуен озвучив несподівано різкий висновок слідства про те, що операція ФСБ щодо вбивства колишнього російського розвідника Олександра Литвиненка, ймовірно, була санкціонована Путіним. Слова Оуена стали першою офіційною публічною заявою, що пов'язує вбивство Литвиненка з президентом Росії.

Саме Усвяцов влаштував Путіна,
сина прибиральниці та вахтера,
за спортивною квотою в блатний ЛДУ

Віктор Шендерович,
письменник

Частина доповіді судді могла б послужити сюжетом для голлівудського блокбастера, особливо той фрагмент, де йшлося про зв'язки Путіна з російським кримінальним світом. Зокрема, з якимось тамбовським організованим злочинним угрупованням (ОЗУ), яке, крім усього іншого, допомагало у відмиванні грошей колумбійському наркокартелю.

Ще одна гостра офіційна заява — цього разу від представника міністерства фінансів США Адама Шубіна — прозвучала у фільмі BBC. Американський держслужбовець повідомив про наявні в уряду його країни докази причетності російського президента до корупції — перша подібна заява офіційного високопоставленого чиновника США.

І хоча Кремль назвав британське дізнання "квазірозслідуванням", а документальний фільм — "безвідповідальною журналістикою", це не завадило світу зрозуміти головне: російський президент віддає накази вбивати неугодних навіть на території інших держав, він безпосередньо пов'язаний з криміналом і пограбував власну країну вже на космічну суму — $40 млрд, за даними ЦРУ.

"Тепер кожен політичний діяч задумається: як я виглядаю, потискуючи руку вбивці Литвиненка, найбільшому злодієві в історії Росії?" — каже НВ про реакцію, яку він очікує від світових лідерів, російський політолог і публіцист Андрій Піонтковський.

Перш за все це торкнеться офіційного Лондона — саме у Великобританії відбулося санкціоноване Путіним вбивство, уточнюють експерти. "Зараз британський уряд має вирішити, як довго тримати відкритими канали для пана Путіна, одночасно даючи йому зрозуміти, що він не зможе вийти з цього становища, особливо коли відкриваються злочинні діяння на британській землі",— розмірковує британський політичний оглядач Бріджит Кендалл.

 


ДВА ТОВАРИЩА: По данным минфина США, крупный бизнесмен и президент хоккейного клуба СКА Геннадий Тимченко делится своими доходами от нефтяного бизнеса с Владимиром Путиным

ДВОЄ ТОВАРИШІВ: За даними мінфіну США, великий бізнесмен і президент хокейного клубу СКА Геннадій Тимченко ділиться своїми доходами від нафтового бізнесу з Володимиром Путіним


  

Шпигуни і мафія

Олександр Литвиненко втік з Росії до Великобританії в 2000 році, після того як публічно розкрив плани ФСБ щодо усунення опального олігарха Бориса Березовського. У Лондоні він почав співпрацювати з британською розвідкою і неодноразово дозволяв собі різкі випади на адресу президента Путіна. Кілька разів Литвиненко їздив в Іспанію, де давав свідчення про членів тамбовського ОЗУ, які перебралися за кордон.

Саме тоді колишній спецагент поділився з іспанськими спецорганами інформацією про давній і безпосередній зв'язок Путіна з цією організацією з кримінального світу, а також про його бізнес з колумбійською наркомафією.

Цей факт також згадується у звіті судді Оуена, який посилається на підготовлене колишнім офіцером КДБ Юрієм Швецем на замовлення Литвиненка досьє на Віктора Іванова, нинішнього очільника Федеральної служби Російської Федерації з контролю за обігом наркотиків. У досьє Іванов, який вважається близьким соратником Путіна, визнається замішаним у зв'язках з тамбовським ОЗУ та її лідером Володимиром Кумаріним — Іванов навіть став співвласником Петербурзького морського порту.

Сам порт використовували як перевалочну базу при перевезенні колумбійських наркотиків у Західну Європу. Як стверджується в досьє, "Путін був співучасником у відносинах Іванова з бандитами в Санкт-Петербурзі, а також був залучений до надання допомоги колумбійському наркокартелю в схемі відмивання грошей".

Можливо, з часом Литвиненко вдалося б знайти ще чимало яскравих фактів з життя Путіна. Однак у листопаді 2006‑го в барі лондонського готелю Millenium він випив з колишніми колегами чаю з радіоактивним полонієм. Пізніше Бен Еммерсон, адвокат дружини загиблого, назвав такий спосіб вбивства "міні-актом атомного тероризму на вулицях Лондона" і заявив, що слід полонія веде не просто з Лондона до Москви, а безпосередньо до дверей кабінету Путіна.

Учасники процесу щодо справи вбитого спецагента впевнені, що розслідування могло і не відбутися, якби не його дружина. "До вторгнення Росії в Україну в березні 2014 року британський уряд всіляко заважав Марині Литвиненко домагатися правосуддя",— зазначає в розмові з НВ Юрій Фельштинський, російсько-американський історик, який особисто знав Литвиненка і в співавторстві з ним написав книгу ФСБ підриває Росію.

До речі, саме в цій книзі було розкрито причетність ФСБ і особисто Путіна, тоді прем'єра РФ, до вибухів у житлових будинках Москви, Буйнакська та Волгодонська в 1999 році, в результаті яких загинули більше 300 росіян. Тоді у терактах звинуватили чеченських сепаратистів, що стало аргументом для рішення щодо Другої чеченської війни. Реакція на вибухи і громадська підтримка воєнних дій сприяли політичному успіху Путіна в наступні місяці та його обранню на пост президента в березні 2000 року.

  


КРЕСТНЫЙ ОТЕЦ: Надписи на надгробии дважды судимого члена тамбовской ОПГ Леонида Усвяцова, который был тренером Владимира Путина и оказал на него большое влияние, поражают вульгарностью

ХРЕЩЕНИЙ БАТЬКО: Напис на надгробку двічі судимого члена тамбовського ОЗУ Леоніда Усвяцова, який був тренером Володимира Путіна та надто сильно вплинув на нього, вражає вульгарністю


 
Про зв'язок нинішнього президента Росії з лідерами тамбовського угруповання — Леонідом Усвяцовим та Володимиром Кумаріним — раніше писав у своїх мемуарах радянський каскадер і спортсмен-борець Микола Ващилін, який в молодості тренувався з Путіним в одній секції з боротьби.

Усвяцов, який відсидів 20 років, або, як його ще називали, Льоня-спортсмен, був тренером майбутнього президента Росії. Про Усвяцова згадує і сам Путін — у своїй автобіографічній книзі Від першої особи. Розмови з Володимиром Путіним він називає його по імені: Леонід Іонович або Льоня.

На думку російського письменника і журналіста Віктора Шендеровича, саме Усвяцов взяв безпосередню участь у вихованні майбутнього президента Росії. Про це Шендерович кілька місяців тому детально розповів в ефірі російського радіо Ехо Москви — цей запис потім зник з сайту радіостанції.

“Саме Усвяцов влаштував Путіна, сина прибиральниці та вахтера, за спортивною квотою в блатний ЛДУ [Ленінградський держуніверситет]",— стверджує Шендерович. Цієї ж версії дотримується і Ващилін.

Також Шендерович підкреслює великий вплив Усвяцова на Путіна: "Ось звідки у нашого президента оце "бити першим", цей дивний стиль, вся поетика його мови: "відрізати, щоб не виросло", "замучитесь пилюку ковтати". І загалом дуже добре засвоєні уроки життя."

Усвяцова застрелили в кримінальній розбірці у 1994 році в Петербурзі. "Я помер, але мафія безсмертна",— красномовно свідчить напис на його надгробку. Так і сталося: на посаді ватажка бандформування його змінив Кумарін. Саме з ним тісно співпрацював Путін, вже займаючи посаду віце-мера Санкт-Петербурга, вважають розслідувачі.

Причому сполучною ланкою між Кумаріним і Путіним Шендерович називає якогось Романа Цепова, тоді — охоронця майбутнього господаря Кремля. Цепов помер від радіоактивного отруєння з тими самими симптомами, що і Литвиненко, після того, як Путін став президентом. Також, ставши господарем у Кремлі, Путін намагався прибрати ще одного свідка своєї бурхливої молодості — Кумарін перебуває у в'язниці. Про те, що його арешт у 2007 році відбувся за вказівкою Путіна, каже у своїй телефонній розмові Геннадій Петров — лідер тамбовського угруповання, учасники якого на той момент перебралися до Іспанії. Розмову Петрова записали і опублікували в протоколі попереднього слідства іспанські прокурори.

Свого часу щодо Путіна в Росії велися навіть офіційні дізнання. Так, на початку 1990‑х, коли майбутній президент прийшов на роботу в мерію Санкт-Петербурга, для розслідування його діяльності було створено спеціальну комісію під керівництвом Марини Сальє.

1992 року комісія встановила, що згідно з укладеними Путіним та його заступником Олександром Анікіним бартерними контрактами за кордон було вивезено рідкоземельні метали, нафтопродукти та іншу сировину на суму більше $100 млн. Проте продовольчі товари, які натомість повинні були надійти у Санкт-Петербург, так і не прийшли. Звіт комісії Сальє було передано в прокуратуру і контрольне управління адміністрації президента, однак розслідування не мало розвитку, а Путін навіть пішов на підвищення.

У фільмі BBC згадується і більш рання діяльність Путіна. Так, Сергій Колесников, товариш по службі Путіна в мерії Санкт-Петербурга в 80‑ті роки, заявляє, що вже тоді майбутній президент Росії здійснював сумнівні оборудки за участю кримінальних елементів.

 


ПЕРВОПРОХОДЕЦ: Судья Высокого суда Лондона Роберт Оуэн первым сделал официальное публичное заявление о причастности Владимира Путина к убийству

ПЕРШОПРОХОДЕЦЬ: Суддя Високого суду Лондона Роберт Оуен першим зробив офіційну публічну заяву про причетність Володимира Путіна до вбивства


 

Гроші вирішують все

Оскільки загальний статок російського лідера ЦРУ оцінює в $40 млрд, Путін цілком міг би претендувати на 11‑ту сходинку в списку мільярдерів Forbes. Причому частково статок російського президента складається з грошей, переданих йому великими бізнесменами.

Так, у фільмі ВВС колишній керівник компанії Совкомфлот Дмитро Скарга розповідає, що став свідком передачі Путіну шикарного подарунка від російського мільярдера Романа Абрамовича — яхти вартістю $35 млн.

Причина такого широкого жесту достеменно невідома, проте дає підставу сказати: Путін нечистий на руку. “Ми бачили, як він, використовуючи державні активи, збагачує своїх друзів, близьких союзників і маргіналізує тих, кого не вважає друзями,— пояснює американський чиновник Адам Шубін.— Для мене це картина корупції".

До того ж, за інформацією мінфіну США, Путін отримує частину доходів від компаній великого бізнесмена Геннадія Тимченка — в руках цього російського мільярдера зосереджено 3% від світового обороту нафти.

Путін також використовує корупційні схеми, обкладаючи даниною великий бізнес у своїй країні, вважають експерти. Так, бізнесмен Макс Фрейдзон, який втік з Росії, у фільмі ВВС розповідає, що в 90‑х Путін надав йому монополію на постачання пального в один російський аеропорт в обмін на частку в його бізнесі, що становила 4%.

Втім, фільм британських журналістів лише додає нові яскраві штрихи до того портрета Путіна, який раніше досліджувала російська опозиція, зокрема Олексій Навальний та вбитий майже рік тому Борис Нємцов. Його смерть незалежне розслідування російської опозиції пов'язує знову ж таки з Путіним: президента доводила до сказу пильна увага Нємцова до його персони.

Останній ще в 2012 році підготував доповідь Життя раба на галерах. Палаци, яхти, автомобілі, літаки та інші аксесуари, присвячену життю президента.

На думку Нємцова, в розпорядженні Путіна перебуває близько 20 палаців і вілл. Авіапарк глави держави становить 43 літаки і 15 вертольотів, флотилія включає чотири судна загальною вартістю 3 млрд руб. Також наголошується, що 11 пар годинників, з якими глава держави з'являвся на публіці, коштують 22 млн руб., а це шість річних зарплат президента.

Нємцов порівнює життя Путіна з життям монархів країн Перської затоки і стверджує, що "Путін, який втрачає популярність, маніакально чіпляється за владу", а причиною цього є атмосфера "багатства і розкоші", до якої звик російський лідер.

"Росіяни і раніше знали, що Путін краде, але це поки не рухає їх на якісь великі соціальні заворушення",— жалкує Піонтковський.

Також він зізнається, що не може позбутися враження, що на Заході тепер прийнято колективне рішення зруйнувати імідж Путіна і при цьому використовувати всі наявні аргументовані звинувачення, щоб загнати його в кут. "І тим самим чинити тиск на російську політичну еліту,— продовжує Піонтковський,— показати, що ця людина не може виконувати функції, які для неї важливі".

Втім, західні аналітики бачать інформаційну атаку на Путіна, здійснену незалежним британським правосуддям і фінансовими чиновниками США, ширше. На їхню думку, це реальна можливість контролювати участь Путіна відразу в декількох вєєнних конфліктах — в Україні та Сирії — і мінімізувати його бажання у створенні нових.

“Ми повинні порушити кримінальну справу проти нього [Путіна],— вважає Саймон Хеффер, колумніст британської The Telegraph.— Ми також зобов'язані відмовити Росії — не тільки Путіну і його поплічникам — у доступі до британських фінансових установ та нашого ринку нерухомості, за допомогою яких вони відмивають вкрадені гроші".

 

Матеріал опубліковано в НВ №3 від 29 січня 2016 року


Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів

Останні новини

ТОП-3 блога

Фото

ВІДЕО

Читайте на НВ style

Крупним планом ТОП-10

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер: