Місто на трьох. Вибори мера Дніпропетровська стали полем битви Філатова, Вілкула і Краснова

Дворовий театр: Борис Філатов (на фото — другий зліва) в якості кандидата в мери виступає перед виборцями одного з дворів Дніпропетровська
Фото: Олександр Медведєв / НВ

Дворовий театр: Борис Філатов (на фото — другий зліва) в якості кандидата в мери виступає перед виборцями одного з дворів Дніпропетровська

Вибори мера в Дніпропетровську перетворилися на протистояння представників двох фінансово-політичних груп — Бориса Філатова і Олександра Вілкула, за участю місцевого політичного хамелеона — бізнесмена Загіда Краснова. Відступати не хоче ніхто

14 жовтня, о 16:00, в один з дніпропетровських дворів по вулиці Набережна Перемоги увійшов нардеп Борис Філатов в супроводі охорони. Мешканці, які зустрічали його, хором заспівали гімн України. Так почалося рандеву політика з виборцями, на яке сам Філатов прийшов не як парламентарій, а в якості кандидата в мери Дніпропетровська.

“Це, напевно, моя 50‑та зустріч у дворах. Але перша, на якій співають гімн",— пояснює НВ кандидат.

Район йому знайомий — він входить в округ, по якому в кінці 2014‑го Філатов обрався у Верховну раду. Тепер звідси ж представник партії УКРОП спробує підкорити вершину міської влади.

Більшість з тих, хто прийшов на зустріч, — пенсіонери. Далеко не всі з них будуть голосувати за Філатова, але послухати його готові.

Серед тих, хто збирається віддати йому голос,— 74‑річна Любов Геннадіївна. Сподівається, що її обранець переможе відразу, у першому турі, який відбудеться 25 жовтня. Тобто набере більше 50% — інакше буде другий тур.

Від Філатова нічого особливого пенсіонерка не очікує. “У мене немає до нього вимог. Мені він просто подобається як людина",— пояснює вона.

"Він свій, дніпропетровський",— додає її товарка. “А що інші, чужі? А Куліченко [мер Дніпропетровська з 1999‑го по 2014‑й] не з Дніпропетровська був? І що він доброго зробив?" — запитує інша жінка. "Але й нічого поганого",— філософськи зауважує Любов Геннадіївна.

65‑річну Валентину Євдокимівну такі аргументи не влаштовують. Вона каже, що Філатов не пропонує чіткого плану, тому вона зібралася голосувати за Олександра Вілкула, колишнього віце-прем'єра в уряді Миколи Азарова, екс-регіонала і представника Опозиційного блоку (ОБ).

Про це говорить Валентина Євдокимівна, а з боку несеться на її адресу: "провокатор". Пристрасті закипають миттєво: і за рейтингами, і за настроєм виборців Філатов і Вілкул — найімовірніші кандидати на перемогу.

Втім, вони киплять вже давно і набагато більше в глобальному масштабі. "Кампанія дуже складна і конкурентна",— пояснює Станіслав Жолудєв, виконавчий директор дніпропетровського відділення Комітету виборців України (КВУ). За його словами, кандидата в мери, здатного набрати більше 51 % голосів і перемогти в першому турі, немає.

Але одразу три людини мають пристойну підтримку: Філатов, Вілкул та Загід Краснов, лідер громадського об'єднання Громадська сила. У другому турі кожен з них готовий показати себе, прогнозує Жолудєв.

Поки, за різними опитуваннями, рейтинг Вілкула коливається в районі 23-29 %, Філатова — 16,3–27 %, а Краснова — 11-24 %. В даному випадку розкид значень великий, але це пояснюється тим, що лідером кожного рейтингу стає людина, яка замовила опитування.

Двоє в одному місті

"[У місті] є два клани [Вілкула та Філатова], які один одного не сприймають",— говорить про конкурентів Краснов.

Дійсно, його опоненти - це не просто люди, а представники дуже впливових фінансово-промислових груп.

Вілкул вже був тут при владі: у 2010-2012 роках очолював Дніпропетровську обласну держадміністрацію (ОДА), а потім перейшов на роботу в уряд. Експерти називають його людиною, близькою до мільярдера Ріната Ахметова, підприємствами якого Вілкул свого часу керував. Крім того, його батько — багаторічний мер Кривого Рогу, одного з ключових міст області.

Філатов теж посидів у владних кабінетах регіону: він потрапив в ОДА вже після Майдану, в якості заступника Ігоря Коломойського, на той момент — керівника області. Навесні 2015‑го мільярдер залишив цей пост після скандалу з приводу контролю над держкомпаніями Укрнафта і Укртранснафта. Відтоді УКРОП, створений командою заступників Коломойського, затаїв образу на президента Петра Порошенка.

Тепер Філатов і Вілкул жадають реваншу. І прийдуть у місто з цілою командою однодумців.

Вілкула НВ знаходить в будівлі облради, де проходить зустріч її голови Євгена Удода з представниками Європейського інвестиційного банку в Україні.

Вошел в роль: Александр Вилкул (крайний справа) часть своей предвыборной кампании проводит в кресле постоянного участника заседаний областного советаФото: Александр Медведев / НВ

Увійшов в роль: Олександр Вілкул (крайній праворуч) частину своєї передвиборчої кампанії проводить в кріслі постійного учасника засідань обласної ради


Обговорювали проект модернізації систем водопостачання області. Присутність на ній Вілкула Удод пояснив так: "Плідна співпраця з Європейським інвестиційним банком — це результат роботи, яка була розпочата саме тоді, коли Вілкул був губернатором". Зараз, за словами голови облради, технічна документація за проектом майже готова, скоро надійде фінансування на його реалізацію. "Якщо по Києву відбуваються затримки, прошу інформувати мене",— кинув під час обговорення Вілкул.

Але присутність екс-регіонала має ще одне пояснення: Удод очолює його виборчий штаб. Взяв, правда, відпустку на період кампанії, але це не заважає йому проводити робочі зустрічі в облраді за участю "свого" кандидата.

Самого претендента на пост мера подібне передвиборче зрощування з ним влади не бентежить. Облрада, мовляв, це структура, яка не має відношення до адміністративного ресурсу. “В обласної ради немає в підпорядкуванні шкіл і комунального сектору. Це парламент",— впевнено говорить Вілкул. І забуває згадати, що саме в цей "парламент" напередодні виборів чомусь перебралася міська виборча комісія, яка раніше знаходилася в міськраді.

Зате претендент без тіні сумніву називає кампанію в Дніпропетровську дуже брудною. Від його імені людей кличуть на неіснуючі ярмарки і роздають городянам псевдосертифікати на похорони. А ще були листівки, в яких за Вілкула і ОБ "агітував" навіть Віктор Янукович: прокламації із зображенням екс-президента і підписом "Ми почали війну — ми її закінчимо" розкидали по всьому місту.


Фото: Александр Медведев

Патріотичний електорат: Прихильниця Філатова на своєму робочому місці


Вілкул прогнозує, що команда Філатова спробує зірвати вибори, якщо розумітиме, що програє. "Сьогодні міською владою керують маріонетки Філатова і Корбана [Геннадій Корбан — бізнесмен і соратник Коломойського], тому їм вигідний зрив виборів",— пояснює він. А от варіант, що Дніпропетровськ не сприйме його як мера і вийде на акції протесту, Вілкула не лякає. “Які акції протесту? Ну звезуть вони 500 проплачених людей — це акції протесту?" — з подивом перепитує він.

Схоже, Вілкул не дуже щирий. Дніпропетровськ — місто, яке за останні півтора року відчуло, що війна зовсім близько. Місцева лікарня ім. Мечникова стала головним військовим госпіталем країни, який приймає поранених з фронту. Аеропорт міста став однією з найважливіших ланок у транспортних перевезеннях АТО. "Такої кількость добровольців і волонтерів жодна інша область не бачила",— каже Жолудєв. Ці люди можуть не прийняти екс-регіонала як мера.

Звезуть вони 500 проплачених людей — це акції протесту?
Олександр Вілкул,
кандидат в мери Дніпропетровська

Чому тут з'явився шанс у Опозиційного блоку і кандидата з колишньої влади? На це питання спробував відповісти Філатов, повернувшись після зустрічі з виборцями в свій офіс на набережній.

По-перше, міркує депутат, у Вілкула є базовий електорат — старше покоління, а також проросійськи налаштовані громадяни та співробітники підприємств, які виконували замовлення для РФ. Через розрив виробничої кооперації з Росією ці заводи змушені були припиняти роботу — як у випадку з легендарним Південмашем. До речі, його директор Віктор Щеголь,— довірена особа Вілкула на виборах. Так само як і Євген Морозенко, голова ради директорів Дніпропетровського агрегатного заводу.

Крім того, за словами депутата, його опонент з ОБ заручився підтримкою ще однієї людини, що має вплив у Дніпропетровську,— мільярдера Віктора Пінчука. "Вони [Ахметов і Пінчук] його [Вілкула] показують по всім своїм телеканалам",— розповідає Філатов. А нардеп Яків Безбах, якого експерти пов'язують з Пінчуком, став довіреною особою Вілкула.

Кандидату від ОБ підіграє і влада, передбачає соратник Коломойського. Так, у разі перемоги на виборах Вілкулу доведеться відмовитися від депутатської недоторканності. Без гарантій від влади, що у підсумку проти нього не почнуть кримінальне переслідування, наприклад, у справах Євромайдану, Вілкул навряд чи б пішов на вибори, розмірковує Філатов. “За логікою, він здає мандат і відразу повинен їхати в тюрму. Але ніхто нічого не розслідує",— говорить представник УКРОПу, натякаючи, що під час Майдану Вілкул в якості віце-прем'єра був причетний до організації приїзду тітушок в Київ.

Сам Вілкул заперечує, що співпрацює з владою на дніпропетровських виборах. "За останні півтора року складно знайти більш послідовного критика влади, ніж я",— говорить він.
Втім, у Солідарності Петра Порошенка теж є кандидат в мери Дніпропетровська — Максим Курячий. Білборди з його зображенням з'явилися по всьому місту. Але рейтинг у нього низький.

Третій зайвий

Є ще одна людина, без якої неможливо уявити нинішні дніпропетровські вибори,— місцевий бізнесмен Краснов. Його високі шанси на успіх визнають навіть опоненти-"важковаговики".

“У другий тур вийду. Можу посперечатися",— впевнено заявляє НВ сам Краснов.


Фото: Александр Медведев / НВ

Конкурент: За рейтингами Загід Краснов впевнено входить в топ-3 кандидатів на мерське крісло Дніпропетровська. Сам у собі він упевнений


Політична біографія цього голови наглядової ради Дніпропетровського стрілочного заводу досить строката. Він засвітився в місцевій політиці набагато раніше за Філатова, пояснює Жолудєв: у 2004‑му очолював штаб Віктора Ющенка в Дніпропетровську, в 2006‑му керував фракцією Блоку Лазаренка в міськраді, а в 2010‑му став головою обласного штабу Сергія Тігіпка на президентських виборах.

У Краснова стійка електоральна підтримка на рівні 12-15 %, говорить керівник осередку КВУ.

Сам Краснов вважає, що саме він, а не Філатов, буде в підсумку битися з Вілкулом за крісло мера.

Тому він уже зараз атакує конкурента. Наприклад, розповідає, що Вілкул переконує народ в своїй перемозі вже в першому турі. "Це дешевий трюк",— резюмує Краснов.

Він вважає, що Вілкул та Філатов готуються до різних сценаріїв розвитку подій. Перший, наприклад, завозить, за словами Краснова, у місто тітушок. А Філатов, мовляв, розраховує на підтримку Правого сектора (ПС).

Сектор-загадка

Знайти тітушок в місті НВ не вдалося. Як і активності ПС. Але ці сили можуть вийти на арену боротьби за Дніпропетровськ в будь-який момент.

У Вілкула буде більше проблем, ніж у нас. Він буде занурювати себе в пекло
Борис Філатов,
претендент на крісло дніпропетровського градоначальника

"Ярош [Дмитро Ярош — лідер ПС] каже, що не уявляє, як він буде жити в Дніпродзержинську, а в сусідньому місті мером буде Вілкул",— розповідає Філатов.

Втім, сам представник УКРОПу не має наміру штучно загострювати ситуацію. Каже: якщо Вілкул переможе чесно і не стане фальсифікувати вибори, то і він в свою чергу не буде закликати людей виходити на вулицю з протестами. Мовляв, для УКРОПу ця кампанія — лише початок великого політичного шляху і розминка перед майбутніми парламентськими виборами, які можуть відбутися незабаром.

До того ж все буде залежати не тільки від мера. “Для Вілкула цей смертельний бій — останній шанс не піти в небуття. Але насправді у нього [в разі перемоги] буде більше проблем, ніж у нас. Він буде занурювати себе в пекло",— говорить Філатов, маючи на увазі неминуче протистояння з патріотами.

Певна миролюбність депутата зрозуміла — раніше команда Коломойського уживалася з Вілкулом — керівником області. Про це в Дніпропетровську пам'ятають багато.

А ось з ПС складніше. На питання про те, що робитиме команда Яроша, якщо колишній регіонал очолить Дніпропетровськ, прес-секретар ПС Артем Скоропадський відповів коротко: "Вілкул мером не буде".

Матеріал опубліковано в НВ №39 від 23 жовтня 2015 року


Читайте термінові новини та найцікавіші історії у Viber та Telegram Нового Времени.

Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів

Останні новини

ТОП-3 блога

Фото

ВІДЕО

Читайте на НВ style

Крупним планом ТОП-10

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер: