Мішина справа. Чого досяг Саакашвілі за п'ять місяців на посаді голови Одеської ОДА

10 коментувати
ТИ — ОДЕСИТ, МІШО: Міхеіл Саакашвілі став головою Одеської області та громадянином України в травні цього року.  / © Українське фото /
© Українське фото

ТИ — ОДЕСИТ, МІШО: Міхеіл Саакашвілі став головою Одеської області та громадянином України в травні цього року. / © Українське фото /

За п'ять місяців в Одесі губернатор Міхеіл Саакашвілі сконцентрував владу і реалізував низку невеликих проектів, але розвернутися так, як у Грузії, в нього не вийшло
Якщо підійти до будівлі Одеської облдержадміністрації (ОДА) і обійти її з лівого боку, то можна виявити сюрприз: біля стіни цього колишнього обкому партії, виконаного в радянському стилі, виблискує склом невисока ультрасучасна прибудова. Називається вона громадською приймальнею губернатора. Всередині — стильний дизайн, комп'ютери, персонал в гарній уніформі. Будь-який мешканець області, звернувшись сюди, отримає юридичну консультацію, соціальну допомогу або скоординовану роботу кількох чиновників. Ті намагатимуться розв'язати проблему тут же, на місці, щоб відвідувач не бігав по різних кабінетах.

"Ми працюємо за принципом прозорого офісу: щоб люди себе комфортно почували і їх швидко обслуговували",— говорить Олексій Січков, директор цього храму відкритості. За його словами, за день через приймальню проходить до 250 відвідувачів-прохачів.

Скляна приймальня — одне з тих очевидних перетворень, які привніс у життя регіону Міхеіл Саакашвілі, екс-президент Грузії, п'ять місяців тому призначений головою Одеської ОДА.

Створення приймальні — лише одне з небагатьох зримих втілень роботи губернатора. Хоча він надзвичайно діяльний: змінив всю верхівку правоохоронної вертикалі в області, поставив свою людину на митницю, отримав свого прокурора. Крім того, затіяв кілька важливих для області проектів у транспортній галузі.

Однак ера масштабної модернізації в регіоні не настала. Прихильники звинувачують у цьому Київ, який гальмує революційні ідеї Саакашвілі. А його опоненти бачать корінь лиха в орієнтації колишнього грузинського президента на самопіар. При цьому явного і масового невдоволення його діями немає — одесити воліють сподіватися, що проекти губернатора незабаром почнуть приносити відчутні результати.

Вітрина реформ

Володимир Жмак, заступник Саакашвілі, глибокодумно зауважив у розмові з НВ: "Людям зараз радше важливі щоденні невеличкі перемоги, а не великі довгострокові проекти".

Головною маленькою перемогою Саакашвілі можна назвати створений ним Центр обслуговування громадян. Він розташований неподалік від будівлі ОДА — в офісі Платинум Банку. Це аналог грузинського Будинку юстиції, але в українській інтерпретації, каже Артур Аміров, координатор центру.

Тут три лінії рецепції: перша фільтрує людей за проблемами, у другій співробітники пояснюють, куди саме потрібно звертатися, а на третій формують електронні черги до конкретних чиновників. Біля кожного з них є дисплей з номером відвідувача, який повинен підійти. Все відбувається швидко, тихо і продуктивно.

Співробітники центру сидять не хаотично, а по зонах, у кожній з яких відвідувач може розв'язати певний спектр проблем. В одній, наприклад, видають паспорти, причому з фантастичними для України темпами — всього за один день. На решті території країни на це піде понад місяць. Щоправда, день — це максимальна швидкість, і досягається вона, тільки якщо юний одержувач прописаний разом з батьками.


КАК ЭТО ДЕЛАЕТСЯ В ОДЕССЕ: Артур Амиров, координатор Центра обслуживания граждан, говорит, что в Одессе создан украинский аналог грузинского Дома юстиции / © Олег Куцкий

ЯК ЦЕ РОБИТЬСЯ В ОДЕСІ: Артур Аміров, координатор Центру обслуговування громадян, каже, що в Одесі створено український аналог грузинського Будинку юстиції / © Олег Куцький


В іншій зоні можна за три години зареєструвати бізнес. Причому для цього не обов'язково бути мешканцем Одещини — обслуговують ще й людей з Київської, Вінницької та Івано-Франківської областей: з цими регіонами команда Саакашвілі уклала необхідні договори.

А ще тут можна миттєво отримати різні виписки та довідки — причому не тільки від ОДА та її структур, але і від Мін'юсту, МВС, а також Мінфіну. Подібного немає ніде в Україні.

В результаті всього один центр охоплює 70% найбільш затребуваних населенням послуг. Але його можливості можна значно розширити, якщо прибрати масу законодавчих обмежень. Повноважень Саакашвілі для цього недостатньо.

"Нам допомагала [у створенні центру] команда грузинських експертів, які впроваджували це у своїй країні, а також фонди-донори",— розповідає Аміров. Серед останніх був United States Agency for International Development (USAID), центральний орган державного управління США у галузі надання правової допомоги за кордоном — він закупив обладнання та техніку на $300 тис.

У центрі все добре, крім зарплати його співробітників. Базова ставка — близько 3 тис. грн, і більше не дадуть: рівень обумовлений у законах про держслужбу. В ОДА хочуть підвищити цей рівень, але для цього потрібні нові адміністративні норми.

Перемоги в перспективі

Хоча Центр обслуговування громадян ефектний, ключові проекти Саакашвілі і Ко зосереджені поза ним.

Губернатор взявся за кардинальне оновлення траси Одеса—Рені. Вона зараз у жахливому стані — її роками не ремонтували, в 2012‑му виділили‑таки на роботи 81 млн грн, але основна частина цих грошей до місця так і не дійшла. Але ж траса могла б стати транзитним коридором з Одеси та її порту в Молдову та Румунію.

Для нової команди цей проект — не просто дорога, а заявка міста на переорієнтацію глобальних торгово-транспортних потоків. “Потрібно перевести торгові потоки з Китаю на Азію, далі через Азербайджан і Грузію — на Одесу, а звідси через Румунію на ЄС,— говорить Георгій Зубко, голова напряму морегосподарського комплексу та транспорту ОДА.— Одеса повинна бути мостом між Сходом і Заходом".

Потрібно перевести торгові потоки з Китаю на Азію, далі через Азербайджан і Грузію — на Одесу, а звідси — на ЄС
Георгій Зубко, голова напряму морегосподарського комплексу та транспорту ОДА

Зараз будується об'їзна навколо Рені — раніше потік йшов через вузькі міські вулиці і сильно сповільнювався. Далі почнуть капітальну реконструкцію самої дороги. "Фішка проекту в тому, що всю трасу поділимо на 50 лотів по 5 км. Це не дасть можливості одній компанії весело пиляти бюджетні гроші",— розповідає Зубко. І заявляє, що роботи тут вестимуть як вітчизняні, так і іноземні підрядники. Але лише ті, хто виграє конкурс.

З цієї траси, як вважає чиновник, почнеться зростання інвестпривабливості всього регіону.

Ще одна велика ідея команди Саакашвілі — це одеська митниця. Нещодавно її очолила Юлія Марушевська, колишня заступниця губернатора. Перше її завдання — скорочення простою вантажів при розмитненні, пояснює Жмак. "Якщо раніше вантаж стояв три тижні, то тепер ми прагнемо, щоб процедура оформлення займала три години",— говорить він.

Завдання №2 для Марушевської — новий термінал: там основні функції віддадуть спеціальному програмному забезпеченню, яке буде оцінювати всі декларації та відбирати для перевірки лише найбільш підозріліші, а не всі, які захочуть митники. Це дозволить прискорити обслуговування, а значить, уточнює Жмак, і кількість вантажів, що проходять через митницю. В результаті зростуть надходження, і частина цих коштів піде на ту ж трасу Одеса—Рені. Або на інші проекти, яких, за словами заступника губернатора, вистачає: зараз в ОДА до реалізації готують їх на кілька сотень мільйонів гривень.


В БУДУЩЕМ ВРЕМЕНИ: Заместитель одесского губернатора Владимир Жмак уверяет, что новых инвестиционных проектов хоть отбавляй. / © Олег Куцкий /

У МАЙБУТНЬОМУ ЧАСІ: Заступник одеського губернатора Володимир Жмак запевняє, що нових інвестиційних проектів аж занадто. / © Олег Куцький /


Невелику революцію Саакашвілі здійснив і в справі призначення голів районних адміністрацій (РДА) в області — губернатор звільнив всіх старих керівників і набрав нових за конкурсом. Про це розповідає Наталія Владикіна, волонтер, яка допомагала проводити відбір. Для неї це була велика робота: три рівні "фільтрів", понад 2,5 тис. претендентів, 522 співбесіди. Покерувати РДА хотіли не тільки місцеві, але й американці, ізраїльтяни і навіть представник Конго. Всі пройшли низку тестів, зокрема й розроблений в Ізраїлі — на схильність до корупції.

"Відібрали 33 людини, здебільшого з досвідом роботи в міжнародних компаніях",— говорить Владикіна. Правда, дев'ятьох забракувала вища київська влада.

Надії живлять городян

Місцеві жителі поки обережно висловлюються про діяльність Саакашвілі. Одесит Олег Куцький вважає: є багато піару і не дуже багато реальних результатів.

До піару частина одеситів відносить, наприклад, захопленість губернатора великою політикою — він дуже завзято агітує за кандидатів від партії влади.

І війна губернатора за пляж у межах міста, "анексований" київським мільйонером Василем Хмельницьким, деяким одеситам здається занадто дрібною для голови ОДА. Паркан вілли столичного бізнесмена, що закривав доступ до моря, зносили за особистої участі Саакашвілі. Прохід на пляж досі вільний, хоча Хмельницький назвав дії губернатора "популізмом і вторгненням у приватну власність", кілька разів намагався відновити огорожу.


ПРОРУБИЛ ОКНО: То, что забор одесской виллы миллионера Василия Хмельницкого (на фото) больше не закрывает доступ к пляжу для всех желающих,— заслуга Михаила Саакашвили

ПРОРУБАВ ВІКНО: Те, що паркан одеської вілли мільйонера Василя Хмельницького (на фото) більше не закриває доступ до пляжу для всіх охочих,— заслуга Міхеіла Саакашвілі / © Максим Бутченко


Одеський блогер Ірина Медушевська впевнена, що Порошенко призначив Саакашвілі в Одесу, щоб місто не було тихим болотом, в якому може зародитися сепаратизм, а "відчувало себе в тонусі й дихало на повні груди". Ось саме з цим завданням, на її думку, губернатор вдало справляється. “Одеса зараз розділена на дві частини: перша все ще сподівається на реформи, а друга розуміє, що ніяких реформ не буде,— каже Медушевська.— І обидві ці частини відстоюють свою правоту. Але таким чином у місті відбувається якийсь політичний процес".

Критикують Саакашвілі і на вищому рівні. Поки — заочно і не називаючи проблемних місць. “Якби Міша був настільки успішним у Грузії, скажіть, чому він не може туди повернутися? Щось не так з реформами судової системи в Грузії?" — заявив нещодавно прем'єр Арсеній Яценюк в інтерв'ю виданню Politico, натякаючи на те, що на батьківщині проти Саакашвілі порушено кримінальну справу.

Це взагалі характерно для ставлення до голови Одеської ОДА в Україні: його наче й не було за що критикувати предметно, але і хвалити важко — ідей у Саакашвілі більше, ніж хепі-ендів.

Президент Одеси

На Саакашвілі у президента великі плани — він повинен стати локомотивом, який підніме авторитет влади. Про це говорять експерти і політичні соратники Петра Порошенка з фракції партії його імені — БПП, наприклад Сергій Березенко, заступник голови фракції. “Він показує результат як губернатор, проявляє себе як хороший адміністратор. І піднімає область",— заявляє депутат.

Утім, підтримка з боку Києва не настільки очевидна з чиновницьких кабінетів в Одесі. Не під запис представники ОДА кажуть, що Саакашвілі не дають розгорнутися на повну силу. Йому заважають як обмежені повноваження губернатора, так і протидія столичних чинів. Тому кожен різкий крок, як призначення Марушевської, дається очільнику області насилу.

“У президентській команді багато центрів впливу. Тому губернатору доводиться маневрувати серед них,— говорить один з топ-чиновників Одещини на умовах анонімності.— Регіон занадто малий для нього".


ЯРКАЯ ЛИЧНОСТЬ: Михаил Саакашвили быстро стал одним из самых заметных политиков Украины

ЯСКРАВА ОСОБИСТІСТЬ: Міхеіл Саакашвілі швидко став одним з найпомітніших політиків України


Сам Саакашвілі в інтерв'ю НВ заявив, що не шукає схвалення в Адміністрації президента. "Але я знаходжу спільну думку і спільний погляд з президентом",— додав губернатор.

Політологи відзначають, що у колишнього президента Грузії хороші політичні перспективи в Україні, аж до можливості зайняти пост прем'єра. У нього, мовляв, високий особистий рейтинг і імідж рішучого борця з корупцією, а також антиросійського політика і ворога президента РФ Володимира Путіна.

А ще Саакашвілі зручний Порошенку. Тому що не може балотуватися на пост президента.

На кар'єрних перспективах губернатора може сильно відобразитися хіба що його прямота — він, на думку політолога Петра Олещука, встиг нажити собі багато ворогів. Зокрема і Яценюка. І якщо Саакашвілі через це втратить прихильність Порошенка, його діяльність в Україні може моментально завершитися.

Поки що в одеській громадській приймальні губернатора незмінно велелюдно. Місцеві йдуть нескінченним потоком, сподіваючись розв'язати всі свої проблеми. "Новий губернатор зі світовим ім'ям дав людям надію: в їхньому житті нічого не змінювалося роками, а тепер попереду замріло світло",— вважає Січков.

Матеріал опубліковано в НВ №42 від 13 листопада 2015 року


Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів

Останні новини

ТОП-3 блога

Фото

ВІДЕО

Читайте на НВ style

Крупним планом ТОП-10

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер: