Мільйони на благодійність. 20 років тому українські ротарійці рятували дітей від поліомієліту, тепер – від війни

0 коментувати
В українські ротарі-клуби входять бізнесмени та лідери громадської думки
Фото: НВ

В українські ротарі-клуби входять бізнесмени та лідери громадської думки

За чверть століття українські ротарі-клуби залучили з-за кордону майже $20 млн для допомоги сиротам, стипендії на навчання, щеплення від поліомієліту, ремонт шкіл, лікарень та будинків для людей похилого віку

Глобальна мережа громадських добровольців Rotary International об’єднує понад 1,2 млн лідерів бізнесу та суспільного життя й працює ще з 1905 року. В Україні перші клуби з’явилися в 1992-му й станом на сьогодні по містах країни діють вже 49 клубів, учасниками яких є понад 800 людей.

Вчора учасники українських клубів та десятки їх колег з-за кордону зібралися в Києві на презентацію нового округу 2232 Україна-Білорусь. Світова організація складається з клубів, які об’єднані в округи, якими керують губернатори, а вже їм в свою чергу допомагають офіцери. Єдина умова вступу до клубу – дотримання головного слогану Rotary International «Служіння понад себе».

Понад 20 років Україна входила до одного округу разом з Польщею та Білоруссю. Коли кількість членів клубів в окрузі перевищила півтори тисячі – стало зрозуміло, що Україні та Польщі настав час працювати самостійно.

Вчора на другому поверсі готелю Україна в самісінькому центрі столиці пройшла красива церемонія з представлення губернатора нового округу: прощання із символікою старого округу, вдягання на губернатора символічного ланцюгу із символом Ротарі - зубчастого колеса з 24 зубців.

«Одна з переваг нашої організації на відміну від інших благодійних структур – це вільна співпраця з клубами по всьому світові. Роздивіться навколо – в цьому залі наші друзі з Польщі, Чехії, Австрії, США та багатьох інших країн, які неодноразово нам допомагали в конкретних проектах, які працюють досі в багатьох куточках України», - пояснив НВ новий губернатор округу Україна-Білорусь Геннадій Кройчик.

Головний напрямок благодійної роботи Rotary International – це організація щеплень проти поліомієліту по всьому світові. Колишній губернатор тоді ще загального округу 2230 Польща-Україна-Білорусь Олексій Коженкін згадує, як вони починали кампанію щодо необхідності щеплень на початку 90-х. Перше щеплення (кілька крапель в рот – ред.) зробив особисто другий президент України Леонід Кучма.

«При запланованому охваті щеплення в 92% дітей, ми за кілька років досягли рівня в 98,5%. Це зробило Україну вільною від поліомієліту країною», - каже Коженкін.

Під час спалаху майже забутої хвороби в Західній Україні в 2015 році – учасники ротарі-клубів з усього світу знов активізувалися. Для того, щоб подолати спроби демонізувати сам процес щеплення – ротарійці створили громадську організацію «Батьки за щеплення».

Ще одним важливим напрямком роботи мережі в Україні стала допомога пораненим з Євромайдану та дітям, батьки яких загинули у війни на Сході.

Першими на події тоді ще на Євромайдані відгукнулися польські ротарі-клуби Польщі. Вони взяли кілька важкопоранених активістів на складне лікування. Після початку бойових дій на Сході – клуби організації з усього світу збирали та передавали допомогу постраждалим.

«Минулого року ми відправили на відпочинок 25 дітей загиблих героїв в зоні АТО в польські ротарі-клуби. Діти побували в Закопане, відвідали Краків, купалися в термальних джерелах в Словаччині – враження у них були неймовірні», - розповідає учасник Ротарі-клуб Київ Тамара Недобор. В 2016-му на відпочинок відправлять вже 30 дітей.

Символічним стало відкриття Ротарі-клубу у звільненому Слов’янську на Донеччині. Під час окупації він припинив функціонування, так само закрився клуб в окупованому Донецьку, який не працює й досі. Тепер члени організації в місті на межі з окупованими територіями збирають гроші на ремонт пошкоджених шкіл, дитячих садочків та лікарень.

«В якийсь момент після звільнення міста там залишилося лише дві організовані структури, які займалися благодійністю – церква та Ротарі. Саме через наших ротарійців організували надання допомоги біженцям та закупівлю ліків в критичний момент», - каже Кройчик.

Найближчим часом новий губернатор українсько-білоруського округу обіцяє сформувати план пріоритетних проектів, які реалізовують клуби на місцях. В той самий Слов’янськ західноукраїнські клуби передали шість контейнерів книжок українською мовою до місцевих шкіл. «Такий проект грошима не виміряти, але ж ефект від нього не можна недооцінювати», - зауважує губернатор округу.

Одним з пріоритетних проектів цього року Кройчик називає ремонт та обладнання усім необхідним будинку для людей похилого віку селищі Ясіня в Закарпатті. Повна модернізація коштуватиме $140 тис., але гроші на перший етап вартістю понад $30 тис. – заміну системи опалення та вікон – вже знайшли учасники ротарі-клубів одразу трьох прикордонних країн. Найближчим часом до проекту можуть приєднатися американці.

З 2015 року Rotary International відправляє українських лікарів на 4-тижневе стажування в Ізраїль. Десятки лікарень вздовж лінії зіткнення в зоні проведення АТО отримують гуманітарну та технічну допомогу від ротарі-клубів з усього світу.

Головним принципом відбору проектів для підтримки Rotary International вважає обов’язковий вклад інших організацій, благодійників чи місцевої влади та тривалий ефект від реалізації проекту. Член одного з київських клубів Марк Гітельман згадує, як вони почали допомагати столичному військовому шпиталю після загострення бойових дій на Сході влітку 2014-го.

«Якщо не можеш відремонтувати всю лікарню на 200 ліжок – давайте відремонтуємо одну палату. В одну палату купили телевізор, в іншу – холодильник, майже всім – ліки та продукти. З малих ініціатив народжуються великі справи, це гріє душу», - пояснює свою мотивацію Гітельман.

Губернатор нового округу Україна-Білорусь Кройчик каже, що для сталої роботи ротарійцям треба збільшити кількість членів клубів з нинішніх 840 до 1100-1200 активних учасників.

«Мережа реально приносить велику користь суспільству, якщо хочемо більшого – треба розвивати організаційну структуру. Цим я й займатимуся найближчим часом», - підсумовував губернатор.


Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів

Останні новини

ТОП-3 блога

Фото

ВІДЕО

Читайте на НВ style

Крупним планом ТОП-10

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер: