Мільярди для Донбасу. Коли почнуть відновлювати понівечений війною схід і скільки це коштує

1 коментувати
Мільярди для Донбасу. Коли почнуть відновлювати понівечений війною схід і скільки це коштує
Нещодавно Петро Порошенко заявив про готовність держави виділити 10 млрд грн на відновлення Донбасу. Скільки справді треба, щоб відбудувати регіон, і коли цим почнуть опікуватися, з’ясовувало НВ

Зруйнований Донбас

Видається, що наразі порахувати, скільки коштуватиме Україні реновація Донбасу, неможлива. Оцінки різняться в рази. Міністр інфраструктури Андрій Пивоварський оцінив збитки від війни для інфраструктури Донбасу в більш ніж мільярд доларів. Рік тому Кабмін затвердив план відновлення інфраструктури Донбасу. Тоді прем’єр-міністр Арсеній Яценюк оцінив втрати від війни приблизно в $8 млрд.  

Війна й окупація частини територій Донбасу лишень прискорили процес зниження промислового виробництва, який почався ще кілька років тому. Багато українських підприємств були змушені припинити роботу або зменшити обсяги випуску продукції. За перші сім місяців цього року виробництво в Донецькій області знизилось майже наполовину в порівнянні з попереднім роком, в Луганській – ситуація ще критичніша – 84%. За інформацією Державного комітету статистики, протягом попереднього року економіка Донбасу втратила 35 % порівняно з довоєнним періодом. Економіка «мирної» частини України для порівняння впала на 1,9 %.

Точних оцінок поки що ніхто назвати не зможе, бо незрозуміло навіть, як провести аудит того, що потрібно відновлювати, стверджує радник міністра інфраструктури Олексій Соболєв. Наприкінці минулого року одна тільки Укрзалізниця озвучила збитки Донецької залізниці – 880 млн грн. На відновлення її інфраструктури в компанії нема грошей, тим більш, що через зменшення вантажних перевезень тільки за минулий рік там втратили 1 млрд грн.

«Остаточну оцінку та масштаби руйнувань, реальну необхідність строків та обсягів фінансування неможливо підрахувати, особливо це стосується непідконтрольних територій», - відповіли на запит НВ у Адміністрації президента.

Головні виробничі сили Донбасу, які залишилися на підконтрольній Україні території, зосереджені в Маріуполі, Авдіївці, Артемівську та Сєвєродонецьку. Підприємства в цих містах переживають не найкращі часи. Офіційно, вся сировина постачається виключно з територій, підконтрольних Україні, або через лінію розподілу відповідно до офіційних домовленостей із СБУ. Приміром, Метінвест заявив, що вся сировина на маріупольські металургійні заводи йде через маріупольський порт або через гілку Камиш-Заря – Волноваха.

Втім логістика і затрати для ведення економічної діяльності ускладнені наразі однаково як для легального бізнесу, так і для того, що працює в обхід діючих на проблемних територіях законів. За словами губернатора Донецької області Павла Жебрівського, 70% доріг поблизу лінії розмежування знищені, залізничне полотно на маріупольському напрямку дуже проблемне. В Луганській області ситуація не ліпша.

Директор Українського інституту аналізу і менеджменту політики Руслан Бортнік пояснює, що для оцінки обсягів вартості відновлення Донбасу варто врахувати одразу кілька факторів: вартість зруйнованої інфраструктури, вартість відновлення економіки, компенсації постраждалим, ціну відновлення економічної репутації регіону. «Якщо говорити тільки про базове відновлення інфраструктури, то вона складе $4–5 млрд», – дає оцінку аналітик. В очільника Держагенції з питань відновлення Донбасу Вадима Черниша скромніші підрахунки: «Приблизна сума витрат на інфраструктуру – $ 1 млрд 200 млн. Також є план гуманітарних втрат. Тільки на гуманітарні потреби потрібно ще $ 316 млн».

Де гроші?

Процедура виділення коштів під будь-які непередбачувані державні видатки складна і тривала. Приміром, Міністерство фінансів неодноразово пояснювало, що гроші на невідкладні потреби армії можна взяти тільки з місцевих бюджетів. У результаті ті схудли на 5 млрд грн.

«Україна зараз навряд чи фінансово спроможна відновлювати Донбас. Бюджет скорочують, і в ньому немає достатньої кількості грошей для цього. 10 млрд, про які говорив Президент, можуть бути реальними, це лише питання пріоритетів бюджету. Інша проблема, що ці гроші не можуть бути виділені, поки за це не проголосує Верховна Рада», – розповідає про тонкощі процесу радник міністра Соболєв.

Зі слів Порошенка випливає, що держава готова знайти гроші в урізаному бюджеті, який саме зараз дискутують у Раді. Перший заступник міністра економіки Юлія Ковалів впевнена, що коли до цього дійде, голосування Верховної Ради не стане перепоною. «Проблема відновлення Донбасу повністю консолідує суспільство. Рішення про фінансування відбудови територій, які зараз тимчасово окуповані, буде прийнято, коли там буде абсолютно спокійна ситуація. Це стане стратегічним завданням», - каже вона.

В Адміністрації Президента називають кілька джерел фінансування відновлення Донбасу: субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам і гроші Державного фонду регіонального розвитку. Загалом в 2015 році вони виділили 647 млн грн. Ще є залишки місцевих бюджетів із непідконтрольної території. Жовтнева поправка до Бюджетного кодексу дасть змогу використовувати і їх. Це – 2 млрд гривень у випадку Донецької області і 1 млрд – Луганської. Також в АП повідомили, що Україна вже має близько 20 млрд грн на розбудову Донбасу від міжнародних донорів.

Джерело НВ в Адміністрації Президента стверджує, що на відновлення Донбасу можуть бути використані якраз гроші від приватизації держпідприємств. Найбільше ресурсів там планують отримати від продажу Одеського портового заводу.

Коли замайорить український прапор

Президент акцентував увагу на тому, що гроші будуть виділені тільки тоді, коли над неконтрольованою територією «замайорить український прапор».

«Наразі всі кошти можуть використовуватись лише на відбудову об’єктів на підконтрольних територіях. Відновлення інфраструктури на непідконтрольних територіях буде здійснюватися лише після відновлення юрисдикції влади України», – відповіли в АП на запит НВ.

Для управління цими державними коштами і щоб уникнути їх розкрадання Уряд ухвалив положення про Держагентство по відновленню Донбасу. Випадки зловживань щодо цього вже мали місце. Приміром, після обстрілів Східного в Маріуполі на ремонт пошкоджених будинків Кабмін виділив 9,8 млн грн. Гроші передали місцевій владі, проте маріупольські волонтери виявили, що 2 млн 288 тис. грн з цієї суми витратили на «відновлення» непошкоджених будинків.  

У серпні минулого року Держагентство мало розпочати роботу, але цього не сталося й досі. За словами міністра регіонального розвитку Геннадія Зубка, необхідно ще три місяці, щоб агентство повноцінно запрацювало. Тривалий термін пояснюють довгою процедурою затвердження бюджету і переведення йому коштів від міністерства фінансів. В Адміністрації Президента повідомили, що саме це Держагентство має займатись розподілом тих 10 млрд грн, про які говорив Порошенко. Про конкретні терміни, оцінку руйнувань і конкретні інфраструктурні проекти там поки що не говорять.

«Про конкретні терміни відновлення інфраструктури говорити можливо лише щодо територій, які перебувають під контролем влади України, - відповіли в АП. - Виконання основної частини робіт перебачено на наступний рік. Проте, темпи виконання цих робіт, будуть залежати від дотримання перемир’я в зоні АТО».

На питання, чи можливе використання озвучених президентом 10 млрд грн для територій, які підконтрольні Україні, і чи ці гроші використовуватимуть, як сказав президент, тільки після звільнення всіх територій Донбасу, чіткої відповіді на Банковій не надали. Офрекордс в АП кажуть, що кошти все одно є тільки на папері.


Читайте термінові новини та найцікавіші історії у Viber та Telegram Нового Времени.

Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів

Останні новини

ТОП-3 блога

Фото

ВІДЕО

Читайте на НВ style

Крупним планом ТОП-10

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер: