«Ми – нація!» Каталонські сепаратисти пішли на прямий конфлікт з Мадридом

6 коментувати
Найпалкішими прихильниками незалежності Каталонії вважаються фанати футбольного клубу

Найпалкішими прихильниками незалежності Каталонії вважаються фанати футбольного клубу "Барселона"

У Барселоні стартував законодавчий процес відділення від Іспанії

Каталонія – найбільш економічно розвинений регіон Іспанії, розташований на північному сході цієї країни, – 9 листопада зробила дуже сміливий крок назустріч власній незалежності. Місцевий парламент більшістю голосів схвалив 18-місячний план заходів щодо відокремлення від Іспанії. Першим етапом реалізації цієї «дорожньої карти» має стати створення власної системи соціального страхування та власного національного банку. Тобто вирішили почати відразу з головного – з грошей. Це одночасно свідчить про серйозність намірів каталонців і кидає недвозначний виклик Мадриду: «Все, розмови закінчилися, ми переходимо до справ».

По суті, Барселона пішла в лобову атаку на іспанський уряд, який відмовляється навіть вести діалог про можливість відокремлення регіону. Справа дійсно серйозна, оскільки каталонці вже фактично відмовилися визнавати верховенство національного права над регіональним.

У резолюції, ухваленій 9 листопада, сказано, що процес відділення регіону не підпадає під юрисдикцію якихось іспанських інститутів влади, включаючи вищу судову інстанцію – Конституційний суд. «Зміст цього плану буде втілено в життя незалежно від рішень КС. У нас для цього достатньо сил і легітимності, хоча уряд Іспанії й намагається чинити опір», – пояснив газеті The Guardian Пере Арагонес – депутат каталонського парламенту.


Идея независимости пользуется поддержкой большинства населения Каталонии

Ідею незалежності підтримує більшість населення Каталонії


Фокус у тому, що Мадрид не бажає й чути про «легітимність» і «силу» Барселони, готуючись угамувати бунтівну провінцію. Іспанський уряд може негайно звернутися до КС з вимогою визнати каталонську резолюцію 9 листопада такою, що «не має юридичної сили». У цьому випадку, згідно з іспанськими законами, її виконання буде відкладене до відповідного рішення КС.

Якщо це не допоможе (а каталонці вже оголосили, що тут Мадрид їм не указ), іспанський прем'єр може задіяти 155 статтю конституції країни, яка дозволяє йому взяти на себе функції регіональних влад, якщо ті очевидним чином порушують закони. Крім того, в його владі буде перекрити Каталонії фінансування з центру. (Можливо, саме тому Барселона передусім зацікавилася створенням власної фінансової інфраструктури).

Тут природно виникає питання: а що коли уряд і парламент Каталонії, в яких абсолютна більшість належить сепаратистам, відмовиться виконувати волю іспанського прем'єра, пустивши в хід 155 статтю? Враховуючи настрої в регіональній і національній столицях, саме такого розвитку подій і слід очікувати.


Сторонники сохранения единой Испании в Барселоне тоже имеются

Прибічники збереження єдиної Іспанії в Барселоні теж є


З суто юридичної точки зору, для Мадрида каталонська влада явочним порядком стане злочинцем, що прямо порушує конституцію країни і цілий оберемок її законів. А злочинців у правовій державі належить затримувати і судити. Для цього в Каталонію необхідно буде направити іспанську поліцію. Місцева, переважно, складається з тих же сепаратистів, тому на її лояльність Мадриду покладатись не доводиться. Це вже загрожує збройним зіткненням і дрейфом всієї ситуації в бік Д/ЛНР.

Утім, іспанський випадок сильно відрізняється від українського. На сході України самопроголошені утворення – це робота зовнішніх сил, які організували захоплення адміністрацій і спрямовували подальший розвиток процесів. У Каталонії ж нічого захоплювати не доведеться – місцеві сепаратисти прийшли до влади абсолютно демократичним шляхом і мають майже повну підтримку місцевого населення. Починати збройне протистояння з Барселоною за цих умов було б повним божевіллям.

Крім того, треба розуміти, що на відміну від аполітичного населення Донбасу з невизначеною самоідентифікацією, у каталонців національна самосвідомість розвинена винятково сильно. Їнєх гасло - Som una nació. Nosaltres decidim (Ми - нація. Нам і вирішувати). Вони дуже пишаються тим, що їхня мова – дев'ята за поширеністю в ЄС, а парламент почав працювати раніше британського. До того ж, у них є суттєві претензії до Іспанії, яка за часів диктатора Франко відмовляла каталонцям у праві на власну мову, ідентичність і культуру, оголосивши їх частиною «загальноіспанської спадщини».


Каталонские сепаратисты хотят отделиться от Испании, но не от ЕС

Каталонські сепаратисти хочуть відокремитися від Іспанії, але не від ЄС


В економічній сфері Каталонія виділяється в кращу сторону серед іспанських регіонів. Регіон з 12 відсотками населення виробляє 20 відсотків ВВП країни та чверть усього її експорту. Це, до речі, більше, ніж економіка Фінляндії. Повна економічна самостійність – ще один аргумент прихильників відділення. Та й каталонська культура – не дрібниця. Імена Сальвадора Далі, Антоніо Гауді, Хосе Каррераса, Монсеррат Кабальє та багатьох інших знають у всьому світі. Національно-культурна і політико-економічна відособленість і «самість» каталонців – це не міф, а реальність.

Проблема іспанського національного уряду в тому, що він занадто довго ігнорував цей факт, намагаючись перевести протистояння з каталонськими сепаратистами в суто юридичне русло. Національно-культурні особливості регіону та політичні процеси, які там відбуваються, в Мадриді воліли не помічати, а змістовного діалогу під різними приводами уникали. Багато в чому завдяки цьому зараз і склалася ситуація, коли єдиним реалістичним способом повернути Каталонію до великої Іспанії став арешт регіональної політичної еліти.

Втім, і цей спосіб зараз вже навряд чи спрацює: по-перше, це непросто зробити технічно, а по-друге, ображене місцеве населення вибере собі ще більш радикальних лідерів. Врятувати Іспанію від повторення долі Чехословаччини зараз здатне тільки дуже небанальне рішення.


Читайте термінові новини та найцікавіші історії у Viber та Telegram Нового Времени.

Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів

Останні новини

ТОП-3 блога

Фото

ВІДЕО

Читайте на НВ style

Крупним планом ТОП-10

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер: