Ми йдемо до дна, і щоб змінити вектор, потрібні кардинальні речі. Український ідеолог криптовалют і блокчейна - про те, як комп'ютери переможуть бюрократів

6 коментувати
Ми йдемо до дна, і щоб змінити вектор, потрібні кардинальні речі. Український ідеолог криптовалют і блокчейна - про те, як комп'ютери переможуть бюрократів
Українець Михайло Чобанян заснував перше біткойн-агентство в СНД і просуває першу в світі блокчейн-біржу з продажу землі та нерухомості. Він розповів НВ, як технології вбивають корупцію

Михайло Чобанян – головний прихильник ідеї криптовалют в Україні. Два роки тому він відкрив перше в країні агентство, через яке можна купити і продати біткойни. А минулого року став одним із засновників центру вивчення технології Blockchain, яка лежить в основі платіжної системи Bitcoin і яку він хоче використовувати для боротьби з корупцією в Україні.

Чобанян вважає, що державу потрібно децентралізувати, а всі функції дрібних і середніх чиновників віддати математиці. Тоді саме собою вирішиться питання корупції та ефективності економіки.

– Так збіглися події, що в Україні одночасно все погано в плані корупції, економічного зростання, політичної кризи... І дуже добре, бо є багато світлих голів, айтішників і людей, які хочуть змінити країну на краще, але поки ще не знають, як. Ці два фактори потрібно об'єднати з технологією блокчейн і стати державою №1 у світі, яка буде рушійною силою світового прогресу, – починає розмову Чобанян.

– Отже, по порядку. Якось ви сказали, що навіть якщо на місце начальника районної міліції поставити святого, в країні нічого не зміниться, тому що потрібно змінювати не людей, а систему. Днями у нас знову змінили людей – міністрів. Якщо абстрагуватися від особистостей, поясніть, чому це марно?

– Спочатку потрібно визначитися з термінами. Я поясню, що розумію, коли кажу «система». Це зведення писаних і неписаних правил, за якими діє індивідуум у певному співтоваристві, по суті, корпоративна культура. Згадайте, як ви змінюєтеся, коли прилітаєте в іншу країну: ви спостерігаєте, як люди поводяться в цьому суспільстві, і адаптуєтеся. Це працює всюди. Якщо ти потрапляєш в систему і не дотримуєшся її правил, вона ідентифікує тебе як чужого, а потім поглинає, або випльовує.

У держави теж є корпоративна культура. У нас 25 років (якщо не вважати радянське минуле) будувалася система, в якій держава – це пилосос, який висмоктує гроші з приватного сектора в кишеню чиновника. Тобто чиновники йшли до влади з єдиною метою – сісти на потоки бюджетних і небюджетних грошей. На прикладі чиновника корпоративна культура працює точно так само, як з туристом: як тільки людина змінює домашні капці на костюм чиновника і сідає в службову машину, вона опиняється в системі і починає поводитися відповідно.

І незважаючи на те, що система – це і є люди, щоб її змінити, недостатньо вкинути тисячу і навіть десять тисяч нових чиновників. Що станеться, якщо свіжий огірок закинути в бочку з солоними огірками? Те ж саме трапляється і з чиновниками. Тому потрібно міняти систему, а не людей.

– Ми говоримо зараз про еволюційну чи революційну зміну системи?

Подивимося на історію успішних країн старого світу: більшість з них розвивалася еволюційно. Тоді вони могли собі це дозволити, тому що всі зміни в суспільстві відбувалися повільно. Якщо ви порівняєте світ у XIII і XV столітті, ви не помітите радикальної різниці. А тепер згадайте 2013 і 2015 рік. Відчуваєте різницю? Швидкість змін у світі надзвичайно зросла, і на те, щоб еволюціонувати, у нас немає 400 років, як колись у Європи. Тому копіювати існуючі системи успішних країн теж немає сенсу – всі вони були ефективні в старому світі. А в новому світі, де панують технології, їх визначають як повільні (для вирішення простих питань, їм потрібен складний апарат), бюрократизовані, неефективні і такі, що залежать від людського фактору. Їх успішність – питання невеликого проміжку часу.

Нам же потрібно побудувати систему, яка відповідатиме швидкості технологічного прориву і одночасно буде прозорою, ефективною, з мінімальною часткою участі людини в ній.

– Ми говоримо про систему, яку не практикує жодна з існуючих країн. Що в основі цього ідеального світу?

– Коли ми говоримо з чиновниками, вони теж перш за все запитують: «А де у світі це вже було зроблено?» Але ви зрозумійте, що, якщо ми будемо копіювати старі технології, то опинимося там же, де і всі. А щоб рухатися вперед і вписувати в сучасний світ, нам потрібно змінитися кардинально.

Більшість тих питань, які зараз вирішує апарат чиновників, ми можемо віддати якщо поки не штучному інтелекту, то машинам. Немає людини – немає проблеми (в хорошому сенсі). Якщо ми перекладемо значну частку функцій чиновників на математику, крім ефективності отримаємо прозорість і позбавимо зацікавлених людей можливості впливати на рішення. Цього дійсно досі не робить ніхто в світі, але технологія вже існує – це блокчейн. А в основі цього світу, який ви назвали ідеальним, – децентралізація.

Що таке блокчейн і причому тут децентралізація і математика?

– Я спробую пояснити, але відразу попереджу, що зрозуміти суть блокчейна з кількох пропозицій неможливо.

В основі технології blockchain – ланцюжок блоків трансакцій, інформація оновлюється в усіх копіях на пристроях з усього світу одночасно. По суті це розподілена облікова книга записів про події в цифровому світі. Ця книга записів децентралізована і доступна безлічі користувачів.

Вихідні дані в систему вводить людина (це може бути той же чиновник), але видалити або змінити дані заднім числом неможливо. Тобто гроші і загрози тут безсилі.

Спочатку блокчейн асоціювався виключно з криптовалютою Біткойн і майнінгом (ред. – процес отримання криптовалюти), в тому числі і в моїй свідомості, а потім я зрозумів, що це, перш за все, ідеологія.

Як ця система працює, ви зможете уявити краще, коли ми запустимо блокчейн-аукціон (ред. – перший у світі прецедент використання державою децентралізованої системи для приватизації та оренди держмайна і ліцензій). Всі знають, як у нас відбуваються тендери: пишеться тендерна документація під конкретну людину (компанію), а якщо цього зробити не встигли, хід аукціону змінюють заднім числом. Ось він, людський фактор, в дії. А коли питання проведення тендеру буде віддане на відкуп машині, алгоритму, який повністю прозорий, людський інтерес більше не зможе впливати на його результат.

За таким принципом можна побудувати й інші сфери в державі, наприклад, бюджет. Тоді будь-який громадянин світу зможе зайти на сайт і побачити процес руху фінансів у державі – з моменту сплати податків у скарбницю до використання грошей кожним відомством. Тобто якщо чиновник замість міністерства освіти відправив ваші податки на відкати, це побачать всі.

– Чим система, про яку ви говорите, відрізняється, скажімо, від e-government в Естонії, а блокчейн-аукціон від ProZorro?

– Е-government в Естонії і схожі на нього – це централізовані системи. У них є центральний сервер, який обробляє інформацію і видає її за запитом. Але де є центральний сервер, є і адміністратор, який може вносити в нього зміни. У блокчейні центрального сервера немає, інформація розподілена між величезною кількістю серверів.

Та ж проблема і у системи ProZorro, яку ми замінимо блокчейн-аукціоном: у неї є центральна база даних (сервер) і центральний движок, який визначає хід аукціону. Система належить державі і оскільки вона централізована, є ймовірність, що держава може повернути хід аукціону в своїх інтересах. При цьому змінені дані ніхто не помітить.

У блокчейн-аукціоні база даних буде децентралізована. Ми розіб'ємо її на однакові частини і роздамо по майданчиках і всім задіяним особам. Якщо один з учасників, підключений до системи, вирішить зшахраювати і додасть те, чого немає, всі це побачать і відразу його викинуть з системи.

Роль держави в цьому процесі зводиться тільки до того, щоб створити лот і первинні умови та відправити їх в систему. Далі відбувається аукціон між системами, люди через майданчики роблять ставки. І той, хто дійсно поставив найвищий лот, виграє. Якщо він вносить заявлену суму через підключені до системи банки, майно офіційно переписується на нього. Тут держава бере участь теж – їй потрібно переписати лот і отримати гроші в казну.

– Які сфери ще можна перевести на блокчейн?

– За таким принципом потрібно побудувати і інші сфери в державі: голосування, законодавчі акти, нотаріальні довіреності, контракти. У більшості цих операцій можна прибрати посередників у вигляді чиновників, юристів, нотаріусів.

Цю систему можна використовувати і приватному сектору. Наприклад, візьмемо банки та заставне майно. Як зараз продають заставне майно? Є якийсь начальник відділу, відповідальний за продаж заставного майна. Він продає його на кума, брата, свата задешево, а потім перепродує з прибутком, яка, звичайно ж, залишається у нього, а власники банку втрачають. Якщо виставити заставне майно в системі як лот, можна, по-перше, побачити його реальну ціну, по-друге, отримати виручку за його продаж повз кишені начальника відділу.

Якщо говорити про довгострокову перспективу, то блокчейн може взяти на себе багато функцій уряду. За урядом залишиться завдання стратегічного прийняття рішень, а потреба в чиновниках нижчої і середньої ланки зникне. Нехай вони краще займаються бізнесом, але не на державній посаді, як зараз, а як приватні підприємці.

Блокчейн допоможе перейти до глобальної peer-to-peer (person-to-person) економіки, коли взаємодія між людьми відбувається без посередників. Ми з вами, сидячи в Україні, зможемо купувати манго у фермера на Шрі-Ланці, моментально, через блокчейн. А сьогоднішній головний посередник – держава змінить свою функцію і стане партнером.

– Скільки часу і грошей потрібно, щоб опинитися в цьому ідеальному світі?

– Питання про гроші не виникає взагалі. Блокчейн-аукціон написали волонтери – Distributed Lab, плюс підключилися Microsoft та інші технологічні компанії, деякі банки і навіть наш земельний кадастр. Наша країна дуже сильна на волонтерів, тому я впевнений, що і всі інші проекти реалізуються точно так само.

Про час я думаю більше, ніж оптимістично: до кінця року ми побачимо ще низку проектів блокчейне.

– Через блокчейн ви хочете знищити держгодівницю, якої реакції влади очікуєте? Якщо чиновники не захочуть?

Що значить чиновники не захочуть? Зацікавлений народ – це головне. А значить, все буде.

Система захищається завжди, тому потрібно знаходити людей всередині неї, які будуть допомагати проникати всередину і руйнувати. Такі люди є й у Верховній Раді, і в Уряді, і в Адміністрації президента.

І не забувайте, що блокчейн стає модним словом, а це означає, що депутати кинуться лобіювати все, пов'язане з цією темою, тому що для них це підвищення їхнього рейтингу.

– У теорії звучить ідеально. Не боїтеся реальності? Якщо не вистрілить?

– А що ми втрачаємо? Ми зараз призначили нового прем'єра. Ви вірите, що це щось змінить? Ми розуміємо, що йдемо до дна, і щоб змінити вектор руху, треба робити кардинальні речі.


Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів

Останні новини

ТОП-3 блога

Фото

ВІДЕО

Читайте на НВ style

Крупним планом ТОП-10

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер: