Мені не соромно. Про "чорну бухгалтерію", допити і спроби сепаратистів пройти у Раду розповідає заступник голови ЦВК

Мені не соромно. Про
Фото: day.kiev.ua
Заступник голови Центральної виборчої комісії Жанна Усенко-Чорна розповідає, чи почала Комісія готуватися до виборів і як іде розслідування у справі "чорної бухгалтерії" ПР, в якій фігурували імена її членів

Заступник голови Центральної виборчої комісії Жанна Усенко-Чорна в ЦВК вже більше 12 років, зараз вона в списку так званих «протермінованих» членів Комісії, строк повноважень яких давно сплив. Парламентська фракція Батьківщина запропонувала її кандидатуру в оновлений склад ЦВК, та прізвища Усенко-Чорної наразі у поданні президента у Верховну Раду немає. Втім, це не остаточне рішення: представники Батьківщини заявляють, що від її кандидатури відмовлятися не планують, а президент ще може переглянути рішення по майбутніх членах Комісії.

Напередодні Усенко-Чорну викликали на допит в НАБУ щодо кримінального провадження у справі так званої «чорної бухгалтерії» Партії регіонів – в ній фігурували прізвища деяких членів ЦВК. Перший допит відбувся 13 червня, тоді розголошувати зміст розмови з антикорупційними прокурорами вона відмовилась, посилаючись на таємницю слідства. Згодом зі слів керівника антикорупційної прокуратури Назара Холодницького стало зрозуміло, що Усенко-Чорна погодилася пройти поліграф.

Днями ЦВК затвердила пропозиції щодо змін у закон про вибори народних депутатів та у Реєстр виборців щодо спрощення зміни місця голосування. Оскільки розмови про можливість дострокових виборів ВР не вщухають, це викликало підозри: чи не готується ЦВК до таких? Про це Жанна Усенко-Чорна розповіла у інтерв’ю НВ.

ЦВК пропонує зміни у виборче законодавство, але вони точкові. Навіщо їх вносити?

– На останніх проміжних виборах народних депутатів України ЦВК зіштовхнулася з проблемою, яка поставила під загрозу виготовлення виборчих бюлетенів. У низці одномандатних округів було зареєстровано величезну кількість кандидатів. Виготовити бюлетень, довший аніж один метр, технологічно неможливо. Щоб вмістити всіх кандидатів, інформацію про них, текст довелося друкувати сьомим шрифтом. Навіть тим, у кого дуже хороший зір, важко було визначитися. Такі проблеми свідчать про потребу в інших технологічних підходах. Тому пропонуємо, щоб бюлетень був зручнішим і меншим - формату А-5. Аби проголосувати, потрібно лише позначити номер партії або того чи іншого кандидата у контурному шаблоні. Перелік суб'єктів виборчого процесу  виготовлятиметься окремо і розміщуватиметься в кабінах для голосування та приміщенні дільничної комісії. Процедура голосування нескладна. Схоже на те, як проставлялися індекси на почтових відправленнях. До того ж, для громадян з вадами зору буде створено можливість скористатися трафаретом за методом Брайля.

Якщо ця пропозиція буде підтримана, на загальнонаціональних виборах економія коштів складе понад 106 млн грн. І хоч ці зміни є точковими, вони легко інтегруються й у новий закон. Саме така модель бюлетеня є зручною для пропорційної системи з відкритими списками. Мажоритарна складова, переконана, – це зло, основний корупціогенний чинник. Давно час виконати обіцянки, дані на Майдані та закріплені в коаліційній угоді, – прийняти закон про вибори за пропорційною системою з відкритими списками.

– Публічно про це не говорять. Виглядає на те, що наступні вибори у ВР матимуть і мажоритарну складову. Депутати вже обходжують свої округи та ледь не в чергу стають у демонстрації «турботи» і «любові» до виборців. Чому виникли пропозиції ЦВК саме зараз? Вибори готуються?

– Центрвиборчкому така інформація точно невідома. І у Комісії робота щодо підготовки до позачергових виборів не ведеться. Але ЦВК має бути завжди готова до проміжних виборів у одномандатних округах у разі такої необхідності, коли повноваження когось із народних депутатів буде достроково припинено.

– А зміни до Закону Про Державний реєстр виборців навіщо?

Державний реєстр виборців функціонує вже сім років. ІТ-технології стрімко розвиваються. Ми запропонували низку кроків для оптимізації методів і засобів ведення Реєстру задля більшої доступності послуг для громадян. Це зручно, економить час і гроші.

Пропонуємо також скасувати вимогу щодо вмотивування заяви виборця про тимчасову зміну місця голосування без зміни виборчої адреси та надати можливість використання механізму тимчасової зміни місця голосування виборцями, виборча адреса яких не визначена. Адже деякі органи ведення Реєстру можуть суб’єктивно ставитися до вмотивованості чи її відсутності.

– Наскільки доречне спрощення зміни виборчої адреси? Давайте змоделюємо ситуацію: довибори, якийсь сепаратист, терорист вирішує скористатися можливістю пройти в ВР, і «еленерівці» і «денеерівці» змінюють так адресу, забезпечуючи йому перемогу. Так не вийде?

– Я б виходила з презумпції, що громадяни України є патріотами України.

Так, є зовнішній агресор і він має якийсь точковий вплив на незрілі уми. Але сподіваюся, що це незначний кількісний показник, який нездатен вплинути на Українську націю. Більше того, ці події згуртували наш народ. Є вислів Ейзенхауера, що свобода нічого не вартує, якщо її не захищати, і кожне покоління має завойовувати свою свободу. Ці зовнішні виклики, навіть такі болісні і криваві, роблять державу сильнішою. Коли я вивчала в Університеті історію Сполучених Штатів, закарбувалося в пам'яті, що кожна поправка в Конституцію США написана кров’ю. Всі правила з безпеки і організації життєздатності нашої держави зараз, на жаль, вписуються кривавими літерами. Але це необхідність, щоб у безпеці були майбутні покоління. Тому такого я не боюся. Наші люди змушені бути більш відповідальними, пильними, свідомими та глибоко аналізувати все, що відбувається поряд і безпосередньо у їхньому житті.

– Натомість кожні вибори проходять складніше, напруженіше і конфліктніше. До того ж, через затримку з рішенням щодо заміни 12-ти членів ЦВК все частіше говорять про нелегітимність Комісії, підвішеність «протермінованих».

– Вплив ЦВК на перебіг і хід виборів повинен зменшуватися. А зростати має  вплив правової культури і правових традицій у державі. Країна і народ знаходяться в еволюційному етапі становлення і зміцнення. Все це елементи перехідного періоду. Держава напрацьовує стійкість і імунітет.

– Ви 5 жовтня були в Верховній Раді. Зустрічалися в кулуарах з нардепом Сергієм Власенком, представником фракції Батьківщина, яка висувала вашу кандидатуру в оновлену ЦВК. В Facebook це обговорювали. Ви за майбутнє своєї посади взнавали?

– Була в Раді. Справді, були заплановані зустрічі з депутатами з різних фракцій з метою лобіювання законопроектів, про які ми говорили на початку розмови. Багато депутатів пообіцяли вивчити пропозиції ЦВК і виступити суб’єктами законодавчої ініціативи.

Недоречно виправдовуватися. Але. Якби були приватні перемовини, їх, напевно, намагалися б приховати. І не зустрічатися на очах у всієї журналістської спільноти.

– Все ж про посади теж говорили? Хто підтримку обіцяв?

– Я не зациклююсь на цих питаннях. Однозначно – це залежить не від мене. Та переконана, що все,  що не робиться – на краще.

Не виключаю того, що є люди більш гідні, фахові, розумні і талановиті. Головне, щоб ті, хто прийде на заміну, змогли зберегти наші напрацювання і удосконалили їх. Не втратили той позитив, який вдалося створити у Комісії. Адже що б не говорили про цей склад ЦВК, як би не концентрувалися на негативі, я переконана, що є багато досягнень, які мають еволюційний характер. Мені не соромно за те, що ми залишаємо у спадок.

– Скажіть, а що зі розслідуванням НАБУ у справі так званої «чорної бухгалтерії ПР»? Ви погодилися пройти детектор брехні. Довелося? Були ще допити?

– Викликали лише раз на допит (13 червня 2016 року - НВ).

Я не знаю, як буде проходити ця кримінальна справа. Та за ці десять років було багато різних справ. Я завжди сприймала це як певний елемент тиску, гри, розставляння акцентів…

– Вас троє приходило на червневий допит. Прізвище Михайла Охендовського ніби фігурує в матеріалах. А чому допитували вас і Андрія Магеру?

– Напевно, бо ми – керівництво. Слідству, думаю, потрібно було зрозуміти основні моменти, щоб будувати подальшу тактику і стратегію. Треба мати уявлення про роботу в Комісії, хто і як себе поводив.

Це ж не один день. І справді, у нас були періоди конфронтації в ЦВК. Гостро проходили президентські вибори 2010 року і парламентські 2012-го. Були запеклі юридичні баталії. Все відбувалося публічно. Іще раз перегортати ті сторінки? Вони вже в минулому. Нині ж маємо зовнішнього ворога. Проти нього треба гуртуватися. Я вдячна колегам за злагоджену роботу.

– Коли вже не будете колегами, вітатися будете? Чи «перегорнете сторінку» і викинете когось із життя?

– Вітатися, безумовно, буду. Буду рада бачити усіх.

Існує дуже широка палітра характерів, смаків, звуків, оцінок добра і зла. Все настільки відносно. І справедливість полягає в збалансованості. Когось викидати, за кимось жаліти – безглузді речі. Треба спокійніше і більш стримано ставитися до подій.

– І наостанок запитання, які нині задають кожному чиновнику. Коли плануєте заповнити е-декларацію? Наскільки вона великою буде? Як ставитеся до такої публічної новації?

– Звичайно, буду. Вже отримала ключ, електронний цифровий підпис. Декларація буде дуже короткою. Nihil habeo, nihil timeo – нічого не маю, нічого не боюся.

Єдине, немає жодного захисту для потенційних декларантів. Нині внуки бабусь за пенсію вбивають. І якщо вельможі зможуть себе захистити, інші – можуть стати жертвами. «Наводчики» вже не потрібні – відкриваєш базу і бачиш.

Було б доречно, щоб цю інформацію мали правоохоронці, податкова, інституції, які повинні боротися з корупцією. У виключних випадках треба передбачити можливість перевірки громадянським суспільством і журналістами.

Якщо громадяни України мають право на захист даних персонального характеру, державні службовці не повинні бути виключенням. Усі громадяни мають бути рівними у правах, а не ставати обраною категорією, мішенню для кримінальних елементів.


Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів

Останні новини

ТОП-3 блога

Фото

ВІДЕО

Читайте на НВ style

Крупним планом ТОП-10

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер: