Майданеро! У Бразилії розгортається епічна битва народу проти влади

5 коментувати
Ділма Руссефф заявляє, що ні в чому не винна, проти неї ведеться масштабна кампанія

Ділма Руссефф заявляє, що ні в чому не винна, проти неї ведеться масштабна кампанія

Багатомільйонні антикорупційні демонстрації вдарили і по президенту, і по опозиції

Політична криза

Національний конгрес (парламент) Бразилії 18 квітня дав хід імпічменту президента країни Ділми Руссефф. Нижня Палата депутатів більш ніж двома третинами голосів (367 з 513) проголосувала за те, щоб відкрити процес відсторонення голови держави від посади за зловживання в бюджетній сфері.

Тепер справа про імпічмент надійде у верхню палату – Федеральний сенат. Якщо проста більшість сенаторів (41 з 81) вирішить, що підстави для імпічменту Руссефф є, то на 180 днів її повноваження перейдуть віце-президенту Мішелу Темеру, а спеціальна слідча група буде збирати докази її протиправної діяльності.

Після цього відбудеться ще одне спеціальне засідання Сенату під головуванням голови Верховного суду. Під час нього депутатам буде представлено висновок комісії з усіма доказами (не)винності президента. Ще одне голосування має остаточно визначити, чи відправляти її у відставку чи ні. На цей раз «за» мають проголосувати дві третини сенаторів. У разі прийняття відповідного рішення, голову держави відсторонять від посади, проти неї може бути почато кримінальне розслідування, а президентські повноваження до наступних виборів (2018 рік) перейдуть Темеру.


Бразильцы празднуют решение нижней палаты

Бразильці вийшли на вулиці, щоб відсвяткувати відкриття процесу імпічменту президента


Зараз Руссефф заявляє, що ні в чому не винна, а стала об'єктом серії зрад і масованої політичної кампанії проти неї. «Це не початок кінця [мого президентства], а початок боротьби», - заявила голова держави, виступаючи перед своїми прихильниками після голосування в Палаті депутатів. Перспективи цієї боротьби, однак, виглядають для неї досить тьмяними. У неї практично немає шансів виграти перше голосування в Сенаті, тому відсторонення від посади на 180 днів – справа майже вирішена. Звинувачення в махінаціях з бюджетними платежами також виглядають досить переконливо, тому і друге голосування у верхній палаті ніякої радості для неї поки не обіцяє. Тим не менш, у Руссефф є деякі шанси якщо не залишитися на посаді, то, як мінімум, забрати з собою в політичне небуття і своїх нинішніх опонентів.

Справа в тому, що політична еліта Бразилії майже в повному складі представляється народу бандою першорядних шахраїв і крадіїв вкрай сумнівних морально-етичних якостей. Більшість громадян країни вважають, що поруч з Руссефф заслужені місця на нарах повинні зайняти і нинішні лідери опозиції, за кожним з яких тягнеться довгий шлейф корупційних розглядів та інших подвигів, включаючи викрадення людей, масові вбивства і рабовласництво. У опозиції, зрозуміла річ, зовсім інші плани, через що криза в країні триватиме ще довго.


Депутаты Нижней палаты празднуют принятие решения о начале процесса

Депутати Нижньої палати святкують прийняття рішення про початок процесу відсторонення Ділми Руссефф від посади


Крадуть усі!

Всього п'ять років тому Руссефф стала президентом країни, перемігши з 80-відсотковим результатом, вона була одним з найпопулярніших політиків у світі. Після президентства Луіса да Сілви – її політичного прихильника і наставника – економіка країни зростала, майбутнє здавалося безхмарним.

Серйозні проблеми почалися в 2014 році, коли поліція країни за сприяння незалежних суддів почала антикорупційну операцію «Автомийка», яка поступово вилилася в найбільш масштабне розслідування такого роду в історії країни. Слідчі з'ясували, що місцеві будівельні компанії (саме в цій сфері пасуться бразильські олігархи) є безмежним джерелом заметів, розпилів і відкатів для місцевої політичної еліти.

Крім того, з 2013 року тривало розслідування справи Petrobras – державної енергетичної компанії, якій дії менеджерів і політиків різного рівня завдали шкоди на суму, що перевищує п'ять мільярдів доларів.

Хоча Руссефф до початку свого президентського терміну в січні 2011 року керувала Petrobras, довгий час проти неї ніяких звинувачень не висувалося. Вона залишалася як би «над сутичкою», заохочуючи незалежність судів і правоохоронних органів, рвавших на шматки її діючих і потенційних політичних опонентів.

На нещасного бразильського пересічного громадянина обвалився водоспад інформації, яка свідчить, що злодійство у діловій та політичній еліті повсюдне. Для латиноамериканської країни це, можливо, не така вже й унікальна ситуація, але в Бразилії ситуація ускладнилася наступом у 2014 році найтяжчої за сто років економічної кризи, кінця краю якій не видно.

Під акомпанемент нескінченних корупційних скандалів держборг і безробіття поповзли вгору, обсяги ВВП і доходи населення – у зворотному напрямку. Люди і підприємства перестали платити по кредитам, почалися банкрутства банків. Народ почав серйозно хвилюватися, рейтинги всіх гілок влади посипалися, в суспільстві стала зріти темна глуха енергія, яка шукає приводу, щоб вирватися назовні.

У березні поточного року така нагода випала. Поліція прийшла з обшуками в будинок дорогого її серцю Луїса да Сілви, який, як слідчі запідозрили, будучи президентом, організував добре налагоджену корупційну систему: Petrobras роздавав вигідні підряди спеціально відібраним фірмам, а ті відкочували багатомільйонні суми правлячій Партії праці і спеціально відібраним політикам, які підтримують владу. Самого екс-президента в рамках цієї справи затримали і відправили на допит.

Руссефф діяла швидко: вона призначила свого друга і наставника в уряд, що дало йому імунітет від переслідування (місцеві закони влаштовані саме так). Подія виглядала абсолютно очевидною: член злочинної зграї, користуючись статусом президента, прикриває ватажка, який попався «на гарячому». Тут-то народ і не витримав.


На улицы Сан-Паулу

На вулиці Сан-Паулу та інших міст вийшли мільйони


Самба, румба та Майдан

На вулиці Ріо-де-Жанейро, Сан-Паулу, інших великих міст країни і навіть невеликої її столиці – Бразилії – вийшли мільйони роздратованих людей. Кадри звідти навіть віддалено нагадували український Майдан. Зрозуміло, погода, расовий склад учасників і настрої публіки не могли зробити схожість повною. Навіть коли мова йде про політичний протест, різнокольорові бразильці, які не в силах подолати свою природу, постійно танцюють на площах.

Верховний суд, не дивлячись на те, що відбувається, від гріха подалі заблокував призначення колишнього президента в уряд, він залишився під слідством. Але протестів це не припинило: народ зажадав відставки чинного президента.

У цій ситуації Руссефф отримала відразу серію в спину: спочатку партнери по коаліції – партія Демократичний рух і Республіканська партія – оголосили про перехід в опозицію і підтримку вимог мітингувальників. Їх міністри вийшли з уряду, а депутати з парламентської більшості. Відразу слідом віце-президент (згадуваний вище Темер) заявив, що теж не проти зайняти місце Руссефф, за що тут же отримав прізвисько «Юда» у місцевій пресі. Разом зі спікером нижньої палати парламенту Едурду Куной вони зліпили коаліцію, яка і призвела до результативного голосування проти президента 17 квітня.

Власне кажучи, ніякого розслідування щодо Руссефф на той момент не було. Судячи з усього, до темних справ Petrobras вона ніякого відношення не має. Опозиція взялася за неї з іншого боку: з'ясувалося, що в умовах кризи вона затримувала виплати державним банкам з бюджету країни, щоб показати, наскільки він повний. Її також звинувачують в тому, що перед обранням на другий термін в 2014 році вона наповнювала держбюджет за рахунок коштів пенсійного фонду. Власне, саме на цьому й будуються формальні підстави для її імпічменту.

Цікаво, що самі учасники антипрезидентської коаліції – ті ще фрукти. Спікер Едурду Куна, зараз ходить у підозрюваних по все тій же справі Petrobras: його підозрюють в отриманні хабарів і відмиванні грошей. Приблизно те ж саме інкримінують і віце-президенту, який відкрито мріє про підвищення. Десятки депутатів, які голосували за імпічмент Руссефф, також на різних стадіях корупційних розслідувань. Негласно вони вважають, що усунення від влади чинного президента може вирішити відразу два завдання.

По-перше, людямна вулицях і площах, які вимагають імпічменту, буде кинута кістка. Нинішні опозиціонери сподіваються, що це припинить протести і дасть їм можливість спихнути всі проблеми в країні на «папєрєдніків». По-друге, для головних «борців з корупцією» зараз вкрай важливо перетрусити МВС, прокуратуру і міністерство юстиції, які при Руссефф стали надто вже незалежними і заводять справи проти всіх підряд – незважаючи на ранги і колишні заслуги. Крім того, опозиціонери мріють докорінно змінити нинішній лівоцентристський курс країни, розгорнувши його вправо. Вже зараз вони відкрито прославляють людей кшталт полковника Карлоса Бріліанте – керівника спеціального загону катів, який відповідав за тортури і вбивства опозиції під час військової диктатури.

Плани противників Руссефф, в цілому, зрозумілі, але не факт, що їм судилося збутися. Справа в тому, що народ на вулицях нікуди йти не збирається. Більше того, люди зовсім не бажають змінювати нинішнього президента на любителів камер тортур і військової диктатури. Рейтинги Куни і Темера не перевищують одного і двох відсотків відповідно (роботу Руссефф схвалюють хоча б 10 відсотків). Зараз більшість бразильців хоче не просто заміни голови держави, що проштрафилась, на ще більш корумповану публіку, а повноцінних перевиборів – і президента, і парламенту.

Якщо тиск не ослабне, ці вимоги, швидше за все, будуть виконані: спокійно дивитися на те, як одних корупціонерів змінюють інші, до яких довіри ще менше, ніхто не буде.


Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів

Останні новини

ТОП-3 блога

Фото

ВІДЕО

Читайте на НВ style

Крупним планом ТОП-10

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер: