Листоноша Гройсман. Оточення спікера Верховної Ради підім'яло під себе держгіганта Укрпошту

3 грудня 2015, 10:06
Чиновники і депутати з оточення спікера Верховної ради Володимира Гройсмана намагаються зберегти контроль над держкомпанією Укрпошта — неефективним монстром, який витрачає мільйони держкоштів за непрозорими схемами

Укрпошта, що торгує церковними календарями, дешевими детективами кишенькового формату і туалетним папером — найбільший оператор поштового зв'язку в країні, чия виручка в 2014 році склала 3,7 млрд грн. Особливу цінність має мережа листонош, адже під час виборчих кампаній вони часто стають частиною системи зі скупки голосів.

Відео дня

З грудня 2014‑го генеруючу мільярди доходів Укрпошту очолює Ігор Ткачук — людина без економічної освіти і серйозного управлінського досвіду в бізнесі. Але при цьому він — член вінницького лобі, яке набирає сили і до якого належить спікер Ради, в минулому мер Вінниці, і ряд депутатів. Ткачук — сам вінничанин і мав спільні справи з Гройсманом ще в ту пору, коли обидва були бізнесменами.

Зовні Укрпошта виглядає пострадянською установою, життя якої завмерло на рівні середини 1990‑х. Однак за цим непримітним фасадом приховані серйозні фінансові можливості, які доступні керівництву держкомпанії

Зовні Укрпошта виглядає пострадянською установою, життя якої завмерло на рівні середини 1990‑х. Однак за цим непримітним фасадом приховані серйозні фінансові можливості, які доступні керівництву держкомпанії.

Власник величезної кількості нерухомості у преміум-локаціях, Укрпошта здає її в оренду за мінімальними цінами. "Майно абсолютно безглуздо здається в оренду, і я постійно роблю зауваження керівникам Укрпошти",— розповідає Володимир Шульмейстер, перший заступник міністра інфраструктури. Він згадує, що на майновій комісії представники компанії запропонували здати в оренду приміщення в одному місті за ціною 23 грн за кв. м на місяць. Заступник міністра попросив промоніторити ціни на ринку, і в підсумку орендна ставка виросла до 50 грн. Шульмейстер називає цей випадок прикладом схем, що працюють в Укрпошті.

Є й інші приклади.

Держкомпанія — досить великий ритейлер, особливо в сільській місцевості, де саме на пошті люди купують, наприклад, туалетний папір. Ціни на неї у відділеннях Укрпошти за рахунок монопольного становища на локальних ринках в півтора-два рази перевищують середні по країні. Але торгівля здійснюється за комісію, і майже вся маржа йде продавцям, які працюють через Укрпошту. А держкомпанія задовольняється лише 10-15 %.

У компанії провертають і інші сумнівні операції. Так, в травні-червні 2015‑го Укрпошта продала долари невеликому Авант-банку за курсом нижче ринкового, всього на суму $ 5,75 млн. Відбувалося це в чотири етапи: 22 травня, 26 травня, 29 травня та 15 червня. В цілому на цьому держкомпанія недоотримала близько 2 млн грн.

Про те, як спікер Володимир Гройсман і люди з його оточення експлуатують одну з найбільших держкомпаній країни, читайте в новому номері журналу Новое Время — №45 від 4 грудня 2015 року.

Обложка НВ №45 от 4 декабря 2015

Обложка НВ №45 от 4 декабря 2015 Фото:

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

Показати ще новини
Радіо НВ
X