Кремлівське судилище. Адвокати ув'язнених українців у РФ розповіли про своїх підопічних

У залі військового суду в Ростові-на-Дону — Олег Сенцов (ззаду ліворуч), Олександр Кольченко (праворуч від нього) і їх адвокати: Дмитро Дінз (крайній зліва) та Світлана Сидоркіна (праворуч)
Антон Наумлюк, Радіо Свобода

У залі військового суду в Ростові-на-Дону — Олег Сенцов (ззаду ліворуч), Олександр Кольченко (праворуч від нього) і їх адвокати: Дмитро Дінз (крайній зліва) та Світлана Сидоркіна (праворуч)

Про те, як судять у Росії українців Олега Сенцова і Олександра Кольченка і що їм світить, розповідають їхні адвокати

21 липня в російському Північно-Кавказькому окружному військовому суді, що знаходиться в Ростові-на-Дону, розглядається справа українського режисера Олега Сенцова і лівого активіста Олександра Кольченка. Обидва — жителі Криму, захоплені після анексії півострова спецслужбами РФ, яких російське ж слідство намагається представити терористами, зв'язаними з Правим сектором (ПС). Сенцова звинувачують у створенні терористичної організації, а також у підготовці і здійсненні терактів. Йому "світить" від 15 років позбавлення волі до довічного ув'язнення. Кольченко теж звинувачується в скоєнні теракту і участі в терористичній групі. Йому загрожує 10 років колонії.

Вже більше року Сенцов і Кольченко перебувають за ґратами в РФ, і лише недавно над ними почався суд. Російська правозахисна організація " Меморіал" визнала обох політв'язнями. Так само їх називають і в Україні.

За версією звинувачення, група "кримських терористів" навесні 2014 року намагалася влаштувати в Сімферополі пожежу в офісах Російської громади Криму і місцевого відділення "Єдиної Росії", а також планувала підірвати пам'ятник Леніну та монумент " Вічний вогонь" на 9 травня. За цією справою вже засудили двох кримчан — Геннадія Афанасьєва та Олексія Чирния, — давши по 7 років. Обидва визнали провину і дали свідчення проти Сенцова і Кольченка. На цих свідченнях і будується обвинувачення.

Але в ході ростовського процесу Афанасьєв заявив, що давав свідчення під тиском, і розповів про катування, які застосовувалися до нього в ході допитів.


Олегу Сенцову (на фото), по словам его адвоката, могут дать даже пожизненный срок / Антон Наумлюк, Радио Свобода

Олегу Сенцову можуть дати навіть довічний термін / Антон Наумлюк, Радіо Свобода


Сенцова і Кольченко судять як російських громадян, хоча вони продовжують наполягати, що є громадянами України. Кольченко визнає, що був серед учасників підпалу офісу "Єдиної Росії", але не вважає це терактом і свою провину в тероризмі заперечує. Сенцов заперечує всі звинувачення. “Я вважаю себе активістом Майдану. Але це не означає, що я злочинець", — заявив режисер в суді.

На 19 серпня призначені судові дебати. Далі — вирок, який може бути винесений досить скоро.

Напередодні завершення суду над українцями НВ поговорило з адвокатами Сенцова і Кольченка.

Справа режисера

Дмитро Дінз, адвокат Олега Сенцова, впевнений, що його підопічний буде сидіти.

— Де зараз утримують Сенцова?

— У СІЗО № 4 — це слідчий ізолятор ФСБ.

— Як проходив процес?

— Процес проходив більш-менш коректно. Судді об'єктивно дотримувалися процедури, щоб швидко обговорити і винести вирок.

— Адвокати просили, щоб засідання проходили два рази на тиждень, а їх призначали щоденно.

— Вони не хочуть затягувати з розглядом цієї справи. Нас поставили в ці рамки.

— В суді Афанасьєв заявив, що давав свідчення проти Сенцова і Кольченка під тиском. Це якось вплине на ситуацію?

— Ні, суд ці факти не перевіряв, хоча повинен був. Суд ухилився від перевірки.

— В ході процесу допитали якихось засекречених свідків з боку звинувачення. Чому вони анонімні?

— Вони побоювалися за свою безпеку.

— А яка може бути загроза для них?

— Один свідок пояснив, що він оперативний працівник по захисту конституційного ладу. І він не хоче, щоб його особистість була відома. Другий свідок говорить про те, що вона побоюється за своє життя, тому що входила в оточення Сенцова. Їй можуть помститися. Третій теж сказав, що побоюється за життя, бо нібито був в оточенні Сенцова і не хоче, щоб його дані були відомі.

— В суді багато говорили про Олексія Чирнія, а не про Сенцова. Чому?

— Усі дивуються, чому Чирній весь час згадується, а про Сенцова нічого не говориться. Ви зрозумійте, що Сенцов з'явився в показаннях тільки на самому початку, коли катували Чирнія і Афанасьєва. Всі інші свідки, які допитувалися в ході попереднього слідства, не говорили ніколи ні про Сенцова, ні про Кольченка. Кольченко і Сенцов стали з'являтися в показаннях із серпня [2014‑го], коли в черговий раз слідча бригада разом із операми ФСБ приїхала в Крим. І там вони вже почали всю фактуру підбивати під Сенцова. А на самому початку не було взагалі нічого подібного.

Афанасьєв і Чирній назвали Сенцова як людину досить відому, яка працювала з гуманітарними програмами в Криму. Співробітникам ФСБ необхідно було, скажімо так, у рамках терористичної спільноти визначити, хто буде ним "керувати". Афанасьєв і Чирній на цю роль не підходили, тому що обидва ніяким чином не могли проявити себе, вони не знали людей, в яких можуть бути якісь зв'язки. І тим більше у них ще характер такий, що в одного, що у другого.

— Не дуже виражені лідерські якості, ви хочете сказати.

— Вони знайшли Сенцова, який проукраїнськи налаштований, був на Майдані, який їздив туди-сюди в Київ і назад в Крим, займався гуманітарними програмами. І назвали його організатором. Відповідно, навколо нього вже почали збирати доказову базу.

— У сторони обвинувачення є сильні аргументи проти Сенцова?

— Немає ніяких сильних аргументів. Держобвинувач чіплявся за будь-яку можливість за матеріалами справи, щоб десь якось  викрити Сенцова. Це настільки дурні кроки. За цією сформованою справою взагалі кого‑небудь досить складно звинуватити. Чирній і Афанасьєв під тортурами зізналися та дали свідчення проти Сенцова. Чирній, виходячи із записів, великий фантазер, йому писати романи, детективи. Афанасьєва били і жорстко над ним знущалися. Якщо подивитися в ретроспективі перші свідчення і останні, вони весь час щось пригадують про Сенцова, про якісь події, в яких вони взагалі не брали участь. Грубо кажучи, є слова людей, які щось говорять, але фактично вони нічим не підтверджуються.

— Чому звинувачення вперлося в Правий сектор? Чому так важливо довести прив'язку Сенцова до ПС?

— Правий сектор у розумінні правоохоронних органів — радикальна організація, яка заборонена на території Росії. Вони озброєні, у них є структурні підрозділи, організація. Це діло треба було підігнати під якусь організацію. Тому що якась структура, наприклад, є у Сенцова? Та ніякої.

Фінансування він же повинен був звідкись отримувати? А накази? Що він, сам все придумав? Тоді це вже не тероризм. Радикальні націоналістичні ідеї, пов'язані з насильством, звідки він міг почерпнути? Від Правого сектору. Прив'язка до ПС [у справі про тероризм] логічна, виходячи з того, що російські правоохоронці сприймають Правий сектор виключно як екстремістську одіозну радикальну організацію.

— Сенцов у ході судового засідання розповів про те, що його жорстоко побили при затриманні, погрожували зґвалтувати кийком. Ця інформація була врахована чи ні?

— Подивимося, що у вироку суд напише з цього приводу.

— Попереду залишились тільки дебати і вирок?

— Так, абсолютно вірно.

— Залишається хоч найменший шанс, що Сенцова виправдають і відпустять?

— Кого хто виправдає? Ми ж дорослі люди і чудово розуміємо, що вони будуть підключати будь-які канали, щоб Сенцова визнали винним, навіть по беззаконню.

Націоналіст-анархіст

Світлана Сидоркіна, адвокат Олександра Кольченка, розповідає, як російське слідство намагається з допомогою її підсудного довести, що в Криму є Правий сектор, і ФСБ з ним там активно бореться.

— У чому Кольченко зізнається і що заперечує?

— Він не заперечує участі у підпалі офісу [місцевого відділення " Єдиної Росії] на Аксакова, 7 в Сімферополі, але не визнає, що був учасником терористичного співтовариства і брав участь у скоєнні теракту. Він розцінює свої дії і участь у підпалі як заподіяння шкоди конкретній юридичній особі, а не теракт.


Александра Кольченко (на фото) российское следствие связывает с Правым сектором / Антон Наумлюк, Радио Свобода

Олександра Кольченка (на фото) російське слідство пов'язує з Правим сектором / Антон Наумлюк, Радіо Свобода


— Він хоче, щоб його справу перекваліфікували?

— Він вважає, що тієї кваліфікації, яку йому інкримінують, немає. Це суд повинен вирішити, чи є підстави для перекваліфікації, чи немає.

— Кольченко — анархіст і антифашист. При цьому звинувачення пов'язує його з Правим сектором. Чому?

— Це, мабуть, потрібно для ФСБ, щоб пояснити присутність Правого сектору в Криму. І матеріалами даної кримінальної справи вони вирішили довести, що ПС в Криму був і ФСБ з ним бореться.

— Чи є у обвинувачення докази зв'язку Кольченка з ПС?

— У нас практично завершилося судове слідство у справі, всі докази досліджувалися. Ніяких документів, що підтверджують те, що вони [Кольченко і Сенцов] є прихильниками Правого сектору, в матеріалах справи немає. Все будується на словах і припущеннях свідків сторони обвинувачення. Причому це або інформатори ФСБ, або колишні кримінальники.

— Це правда, що Кольченко в Ростові-на-Дону перший раз за останній рік побачив свою матір? Чому вони раніше не зустрічалися?

— Тому що їм не дозволяли побачення. Лише зараз дозволив суд. До того ж Саша з бідної сім'ї. У нього батьки — прості робітники. Приїхати мамі в Москву — це багато витрат. Зараз їй допомагають діти. Мої послуги теж допомагали оплачувати хлопці. У сім'ї Кольченка взагалі немає грошей.

— Кольченко усвідомлює, що може сісти у в'язницю надовго?

— Вони обоє готові до цього. Сенцов готовий, що він сяде на 20 років, а Сашко — на 10. Хоча у Олега посанкції статті може бути і довічне позбавлення волі.

— Як Кольченко це сприймає?

— Він усвідомлює, що може отримати строк. Але люди реально розуміють, у що вляпалися, тільки коли потрапляють на зону.

— Чи допомогла Кольченку підтримка Сенцова?

— Звичайно, допомогла. Сенцов морально його підтримує весь цей час, і ЗМІ дуже допомагають. У нас же в Росії немає правосуддя. Якщо є медійна підтримка, тоді суди намагаються більш або менш розглядати справи уважно, а не абияк. А якщо медійної підтримки немає, тоді взагалі все дуже погано. Те, що ЗМІ їх зараз підтримують,— це велика підмога. Суд дещо обережний.

— Залишається надія, що Кольченка визнають невинним?

— Ні. Я впевнена, що ні Сенцова, ні Кольченка не виправдають. У нас в Росії виправдувальний вирок може бути 1 з 10000, приблизно така статистика. У суду обвинувальний ухил. Із віком склад суду — ще з часів Радянського Союзу. Вони категорично налаштовані, тим більше це військовий суд. Тому ніяких ілюзій ми не будуємо в цій частині.

Матеріал опублікований в НВ №29 від 14 серпня 2015 року


Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів

Останні новини

ТОП-3 блога

Фото

ВІДЕО

Читайте на НВ style

Крупним планом ТОП-10

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер: