Кремль відкрив ящик Пандори. "Партизани" з InformNapalm розповіли, чим шантажують російських генералів і як зупинити Путіна

21 жовтня 2015, 16:30
100
Вы также можете прочесть этот материал на русском языке

Засновник спільноти Роман Бурко — військовий журналіст із Севастополя, співзасновник проекту — військовий аналітик з Грузії Іраклій Комахідзе. У InformNapalm'а є і власні інформатори, які працюють у полі

informnapalm.org

InformNapalm поставив ультиматум владі РФ. За кожне порушення перемир'я в Донбасі співтовариство публікує дані про російських пілотів, що беруть участь у сирійській війні. Станом на сьогодні оприлюднили дані вже восьми таких пілотів. Незабаром опублікують інформацію про ще одного льотчика з Росії

InformNapalm — міжнародне волонтерське співтовариство, створене в лютому 2014, у розпал анексії Криму, з метою прорвати тодішню інформаційну блокаду і транслювати всю правду про діяльність «ввічливих людей» з Росії на українському півострові.

Зараз поле дії InformNapalm — це всебічне висвітлення військової агресії в Донбасі, проведення власних розслідувань, пошук доказів присутності там російських військ. Провадять в InformNapalm розслідування катастрофи з малайзійським Boeing-777, що виконував рейс МН17 і був збитий над Донбасом російськими військовими минулого року. Крім того, волонтери досліджують і військове вторгнення в Сирію.

Засновник спільноти Роман Бурко — військовий журналіст з Севастополя, співзасновник проекту — військовий аналітик з Грузії Іраклій Комахідзе. У команді працюють фахівці-волонтери: айтішники, перекладачі, журналісти, програмісти. Фізично вони можуть перебувати в різних географічних точках, але спілкуються між собою через інтернет. У InformNapalm є власні інформатори на окупованих територіях, які й передають дані з перших вуст. Щоб охопити якомога більше світової аудиторії, зібрана інформація перекладається більш ніж 20 мовами.

Наскільки сильно картина, яку передають нам з АТО представники Міноборони та інші державні особи, відрізняється від того, що бачите ви? У чому, як правило, відмінності?

Найчастіше ці «картини АТО» відрізняються не за рівнем достовірності, а за аспектами російської агресії, які висвітлюються нами, за способом представлення отриманих даних.

У нас з держструктурами різні інструменти вивчення ситуації і різні цілі. Вони рахують випадки порушення режиму припинення вогню, якимось чином рахують кількість бойовиків. Ми ж знаходимо конкретних військовослужбовців, їхнє озброєння і техніку, ведемо облік підрозділів ЗС РФ, які засвітилися. Можна сказати, у нас розподіл праці.


Основная ошибка Украины – это полумеры и двойные стандарты. Зарубежные партнеры не любят двоякости в толковании и в принятии решенийОсновна помилка України – це напівзаходи і подвійні стандарти. Іноземні партнери не люблять двозначності у тлумаченні та у прийнятті рішень


Які стосунки у вас із представниками держструктур? Наприклад, з Міноборони?

Нормальні відносини з окремими офіцерами. Ми підтримуємо зв'язки на горизонтальному рівні, але від самого керівництва різних держструктур краще триматися подалі. Ми не адепти зради, але іноді краще перечекати, поки проявиться суть кожної людини. Війна – це лакмусовий папір, який дуже швидко демонструє, хто є хто.

Назвіть, по-вашому, три найголовніших і найважливіших досягнення вашої команди – результати вашої роботи.

Ми поставили ультиматум російському військовому керівництву: за кожне порушення перемир'я на Донбасі розкриваємо особисті дані російських військових пілотів, що беруть участь в авантюрі Кремля у Сирії.

На сьогодні ми вже опублікували дані восьми пілотів. Готується до публікації інформація про ще одного льотчика ВКС РФ, поміченого в Сирії. На цей раз, ми приурочимо злив інформації у відкритий доступ не до порушення перемир'я на Донбасі, як робили раніше, а до листа людини, що надіслала нам відеозйомку страхітливих наслідків авіанальотів російської авіації та коментарі очевидців.

Нам потрібно або остаточно відрізати від себе щупальця московського спрута і повністю віддати всі сили на проведення реформ, цілковиту мілітаризацію українського суспільства, або тоді не нити, що Європа дуже обережна і пасивна у своїй політиці

Крім того, що ми видаємо зібрану нами інформацію, ми перекладаєимо її кількома мовами, включно з англійською, німецькою, шведською та арабською. Досягнення в тому, що наші дії змусили прес-секретаря президента Росії Дмитра Пєскова виправдовуватися і робити офіційні заяви у пресі, у відповідь на цей ультиматум. Найбільший новинний арабськомовний телеканал Аль-Арабія (араб. العربية) у публікації на своєму сайті порівняв нас з WikiLeaks і навіть вказав посилання на наш аккаунт в Твіттері.

У кінці серпня ми також представили найбільшу базу даних та інфографіку, куди внесли розслідування і публікації про російську військову присутність на Донбасі. В нашу базу увійшло більше 120-ти власних OSINT-розслідувань [Open-source intelligence — розвідка на основі відкритих джерел] із зазаначенням конкретних фактів ідентифікації особового складу, озброєння і техніки 61 військового з'єднання ЗС РФ. Ці дані ми збирали більше року. Результати роботи було продемонстровановійськовим аташе понад 10 країн і передано представникам Міністерства інформаційної політики України для подальшого використання в міжнародних заходах.


Неделями ранее России был объявлен Джихад. Причем как духовными лидерами Саудовской Аравии, так и боевиками ИГИЛ. Это значит, что вскоре РФ будут раздирать теракты и беспорядки, от которых российская система начнет давать сбой и страна ввергнется в хаосТижнями раніше Росії було оголошено Джихад. Причому як духовними лідерами Саудівської Аравії, так і бойовиками ІДІЛ. Це означає, що незабаром РФ будуть роздирати теракти і заворушення, від яких російська система почне давати збій і країна зануриться в хаос


Які дані вам зазвичай вдається дізнатися з допомогою соцмереж? На чому "палиться" Росія?

Росія "палиться" на марнославстві. І на горілці.

А соцмережі дають прекрасний інструмент для вивудження інформації про пихатих людей. Російські військові люблять робити селфі, публікувати подробиці свого особистого життя та хвалитися зброєю перед друзями. Але вищий пілотаж OSINT-розвідки – це комплексне зіставлення даних. Найчастіше, соцмережа стає лише однією з частин загального пазла. Ми використовуємо ще й супутникові карти, повідомлення на форумах, ідентифікуємо корисні нюанси з відео, знятого самими бойовиками, російськими журналістами або військовими. У нас є і свої секрети, обробки даних у соцмережі. Можливо, після війни ми про них розповімо.

Як реагують на ваші публікації в самому Донбасі? Особливо ті люди, які спочатку тяжіли в бік Росії і виступали за проект «Новоросія»?

Люди там різні, і кожен по-своєму реагує на російську пропаганду. Але я вважаю показовим, що після чергової статті або замітки з'являються люди, які пишуть особисті повідомлення, дякують і підтверджують інформацію, доповнюючи новими фактами. Так я познайомився з більшістю своїх інформаторів з окупованих територій. Це дуже хороші й патріотичні люди, які, попри всі негаразди, люблять Україну і всіма силами допомагають перемогти в цій війні.

Як взагалі змінюється світогляд і бачення ситуації у жителів Донбасу? Чи багато таких, які спочатку хотіли відколотися і піти в Росію, а тепер про це пошкодували? Чого взагалі хочуть зараз люди в Донецькій і Луганській областях?

Я не можу судити, багато чи мало, бо моє коло спілкування в Донбасі не є репрезентативною вибіркою. Це питання швидше до соціологів, ніж до нашої команди.

Наприклад, в одному з розкритих хакерами Анонімного Інтернаціоналу листувань аналітичного центру, який працює в окупованому Донецьку, фігурували цифри, що 15% підтримує «ДНР» і Росію. У мене немає підстав не вірити цим цифрам, оскільки більшість людей просто втомилися від війни. Правда, у своїх бідах вони часто звинувачують не тих, хто окупував їхні міста, а Україну – за те, що не змогла їх захистити.

Розв'язавши війну з мусульманським світом, Росія винесла собі вирок.

У майбутньому цієї країни не буде на карті світу

Як би ви охарактеризували ситуацію в Донбасі зараз? Наскільки впевнено і правдиво звучать заяви про те, що війна закінчилася?

Оцінюючи ситуацію в комплексі, а не тільки за офіційними зведеннями з Донбасу, я думаю, що основна буря ще попереду. Градус небезпеки постійно збільшується. Цей конфлікт у центрі Європи важко заморозити, незважаючи на всі Мінські домовленості.

На підставі чого ви робите такий висновок — що основна буря ще попереду?

Зараз ми спостерігаємо вже другий виток ескалації. Росія в Сирії протягом кількох років репетирувала методи підлої і прихованої війни, потім ці методи були реалізовані в Україні. Тепер йде репетиція відкритої фази війни з застосуванням російських ВПС і балістичних ракет. Нам потрібно бути готовими до такого розвитку подій.

Але навіщо Росії знову наступати? Знову боротися за незалежність «ДНР»? Адже попередні спроби провалилися з тріском.

Ні, їм не потрібна ДНР, їм потрібна вся Україна. Де саме чекати підступності, передбачити важко. Це може бути і обстріл узбережжя Маріуполя з допомогою флоту, як у Сирії, або використання авіації під приводом антитерористичної операції проти осередку ІДІЛ в Україні. Привід можна підв'язати будь-який. Не хочу лякати читачів, але особисто я не вірю в те, що Росія відступить.

Що ви можете сказати про МН17? Ви проводили розслідування, надали поліції Нідерландів, як вони використали ці матеріали? Ви ще співпрацюєте з Нідерландами у подальших розслідуваннях?

Волонтери спільноти InformNapalm взяли активну участь у збиранні доказів щодо причетності Російської Федерації до знищення малайзійського Boeing-777 у небі над Донбасом. Зокрема, матеріали двох розслідувань InformNapalm були надані поліції Нідерландів.

Перше розслідування було пов'язане з ідентифікацією в профілі російського військовослужбовця строкової служби автомобільного батальйону в/ч 83466 147 АБМО РФ Дмитра Зубова фотографій з перекиданням колони зенітно-ракетних комплексів Бук до українського кордону. Перекидання здійснювалася рівно за 14 діб до трагедії MH17. Після публікації аккаунт Дмитра Зубова поспішно видалили і спробували затерти інформацію, але вона збереглася в архівах і понині доступна для ознайомлення.

Друге розслідування InformNapalm стосувалося вже тягача Volvo, що перевозив Бук по території, контрольованій бойовиками. Фотографія цього тягача, як речовий доказ, присутня і в звітах слідчої групи.

Також волонтери InformNapalm визначили точне місце розташування бази техніки бойовиків, на якій зазначений автотягач був помічений вже в жовтні, через кілька місяців після трагедії. Це місто Сніжне, неподалік від шахти Ударник, на території, контрольованій бойовиками. Варто відзначити, що місцем падіння уламків Boeing був район Шахтарська, а це близько 20 з лишком кілометрів від Сніжного, де і зафіксовано появу тягача Volvo.

Цікаво, що обидва розслідування провели волонтери InformNapalm, які постійно знаходяться в зоні бойових дій, біля лінії фронту і тилу угруповань противника. Тому назвати їх диванними воїнами, як прийнято говорити про блогерів, просто не повертається язик. Вони громадяни України, які, ризикуючи собою, намагаються зробити все можливе для перемоги, в тому числі і на інформаційному фронті.

Як я вже казав, наша робота в цьому напрямку не системна — вона ситуативна. Якщо нам вдається отримати корисну інформацію по темі MH17 – ми телефонуємо на гарячу лінію і передаємо інформацію поліції Нідерландів. Але спеціально ми не досліджуємо це питання.


Имперские амбиции Кремля может остановить только тотальное переформатирование. В ходе него все, условно говоря, вирусы, должны быть полностью ликвидированы, а территория разбита на большее количество логических дисков и предоставлена национальным меньшинствамІмперські амбіції Кремля може зупинити тільки тотальне переформатування. Під час нього всі, умовно кажучи, віруси, повинні бути повністю ліквідовані, а територія розбита на більшу кількість логічних дисків і надана національним меншинам


Чи варто очікувати, що будуть покарані всі винуватці цієї катастрофи? Ті, хто перевозив Бук, випускав ракету, і ті, хто давав такий наказ – чи всіх покарають?

Я думаю, що виконавці вже давно "годують хробаків" у Донбасі. Що стосується замовників, то питання невідворотності покарання лежить не в моїй компетенції, а в компетенції вищих сил.

Хто виграє в інформаційній війні, яка весь цей час ведеться між РФ і Україною? Чи вдається Росії зі своїми розіп'ятими хлопчиками, снігурами і російськомовними немовлятами досягти мети? Чи програє в чомусь Україна?

Питання риторичне. Нехай на нього вам дадуть відповідь чиновники державних інституцій, які опікуються інформаційною політикою. Зі свого боку, як громадяни і патріоти, ми робимо все, що можемо, щоб переломити цю ситуацію. Але проти Голіафа немає сенсу застосовувати прийоми греко-римської боротьби, його потрібно валити точковими і прицільними дистанційними ударами.

Скільки ж таких ударів ще потрібно, щоб звалити його остаточно?

Вирішальний удар повинен бути не тільки інформаційним.

Назвіть основні помилки, якмх припустилася Україна за час цього конфлікту. Що могло б бути інакше, якби діяли правильно?

Помилок було багато. Починаючи від вживаних термінів, по відношенню до окупаційних військ і закінчуючи нерішучістю у прийнятті вольових рішень.

Гаразд, тоді яка найголовніша помилка?

Основна помилка – це напівзаходи і подвійні стандарти. Іноземні партнери не люблять двозначності у тлумаченні та в прийнятті рішень. І ця помилка супроводжує більшість кроків з боку України. Нам потрібно або остаточно відрізати від себе щупальця московського спрута і повністю віддати всі сили на проведення реформ, цілковиту мілітаризацію українського суспільства, або тоді не нити, що Європа дуже обережна і пасивна у своїй політиці.

Навіть незважаючи на пролиту кров, наводяться докази про російські війська в Донбасі, незважаючи на те, що Путін сам же злив свій проект «Новоросія», на те, що опублікований звіт по МН17 – все одно в Росії є люди, які підтримують Путіна, які всерйоз вважають, що у всьому винна Америка, які вірять, що літак збила Україна. Чому?

Вони постійно перебувають у створеній спеціально для них інформаційної матриці. Багато хто розуміє, що їхня матриця і реальність часто протилежні. Але мало хто має сили, щоб вийти з цієї системи.

Що можна зробити, щоб відкрити людям очі на те, що відбувається?

Перезавантажити їх. І перезавантаження скоро настане, воно буде болючим і не всі його перенесуть.

Яким чином відбудеться ця перезавантаження?

Кровопролитним шляхом. Свій шанс жити в мирній і процвітаючій країні вони вже втратили. Розв'язавши війну з мусульманським світом, Росія винесла собі вирок. У майбутньому цієї країни не буде на карті світу.

Після України Росія перейшла на Сирію. Ви проводили свої розслідування по цій темі? У вас працюють люди безпосередньо в Сирії, чи спиралися на дані в інтернеті, фото/відео і тому подібні матеріали?

Росія з України нікуди не зникала, просто інформаційний фокус зараз більше змістився до Сирії. Але російська армія все ще активна на окупованій території Донбасу, і наші розслідування це постійно фіксують. Інсайдери також продовжують повідомляти про переміщення бойовиків і техніки об'єднаних російсько-сепаратистських сил.

 Що стосується Сирії, так, у нас є інформатори і перекладачі звідти. Ми спілкуємося з мирними жителями і бійцями Вільної сирійської армії.

Як ви вважаєте, що може зупинити Росію і Путіна? Як і коли він припинить зазіхати на чуже?

Імперські амбіції Кремля може зупинити тільки тотальне переформатування. Під час нього всі, умовно кажучи, віруси, повинні бути повністю ліквідовані, а територія розбита на більшу кількість «логічних дисків» та надана національним меншинам. Тюрма народів повинна бути зруйнована. Але процес руйнування буде досить болісним.

Наприклад, у ході чергового авіаудару російської авіації по району Джебель Акрад, за даними Сирійського центру моніторингу за дотриманням прав людини (OSDH), загинуло 45 осіб. А за інформацією бійців Вільної армії Сирії, з якими ми також підтримуємо контакт, число загиблих мирних жителів перевищила 50 осіб. Серед убитих був і командир повстанської Першої прибережної дивізії Базіль Замо, який бився у лавах Сирійської вільної армії проти режиму Башара Асада. Через кілька годин після події в арабському сегменті інтернету почали з'являтися плакати з закликами вести боротьбу з "російськими військовими злочинцями".

Тижнями раніше Росії було оголошено Джихад. Причому як духовними лідерами Саудівської Аравії, так і бойовиками ІДІЛ. Це означає, що незабаром РФ будуть роздирати теракти і заворушення, від яких російська система почне давати збій і країна зануриться в хаос. Почавши військову інтервенцію в Сирії, Кремль відкрив ящик Пандори.

Скільки людей працює в команді InformNapalm? Як багато народу – у технічному штаті, і скільки – таких, які безпосередньо збирають інформацію в полі?

InformNapalm – це не організація, а міжнародне волонтерське співтовариство. Ми швидше подібні рою бджіл, ніж впорядкованій структурі.

Я ніколи не рахував і не вів облік кількості людей, які, так чи інакше, діють у рамках інформаційної ініціативи. Кістяк групи становить близько 10-15 чоловік. Дуже багато людей, які допомагають періодично, від випадку до випадку. Багато наших волонтерів працюють, служать в армії або принагідно допомагають іншим волонтерським ініціативам, займаючись проектом у вільний час. Робота налагоджена ситуативно. Тобто, немає ніякої системи – є іскра ідеї, яка втілюється в інформаційну пожежу. Ось і весь секрет.

Зверніть увагу

20 грудня 2018, 15:13
Лонгріди
thumb img
Спецпроект
4 січня, 09:45
Лонгріди
thumb img
Спецпроект

Цікаво