Країна синіх. Як алкоголізм в Російській імперії досяг загрозливих масштабів

14 коментувати
РАДОСТІ ЖИТТЯ: Росіяни гімназисти позують у фотоательє з атрибутами дорослого життя

РАДОСТІ ЖИТТЯ: Росіяни гімназисти позують у фотоательє з атрибутами дорослого життя

105 років тому в Російській імперії з'явився гурток діячів по боротьбі зі шкільним алкоголізмом

У січні 1910 року в Петербурзі відбувся I Всеросійський з'їзд по боротьбі з пияцтвом. Московський губернатор Володимир Джунковський, один з 453 учасників форуму, так описував його відкриття: "Величезна зала Дворянського зібрання кишіла строкатою юрбою: сановники в розшитих мундирах, в стрічках з орденами, військові і скромні простолюдини в косоворотках, видатні вчені та дівчата типу курсисток, члени Державної думи, професори, особи вільних професій, робітники".

За десять днів роботи з'їзд заслухав більше 120 доповідей. Перший же вразив збори. З ним виступив лікар-психіатр Михайло Нижегородський, повідомивши, що в Європі за останні 30 років XIX століття через алкоголь померли 7 млн осіб, тоді як усі хвороби та війни, разом узяті, забрали таку ж кількість життів протягом цілого століття.

В Російській імперії таких підрахунків не вели. Просто тому, що статистика існувала тут переважно для того, щоб збирати податки і закликати в армію. Але до кінця ХІХ століття в країні виникла мережа громадських організацій, що складалися з лікарів, вчителів, юристів. Обмінюючись даними про стан народу в окремих регіонах, вони стали формулювати проблеми суспільства, насамперед здоров'я, в цифрах і прикладах. З'їзд по боротьбі з пияцтвом дозволив почути їх всій країні.

Наприклад, доповідь присяжного повіреного (адвоката) Дмитра Бородіна Останнє слово про винну монополію шокував учасників з'їзду. Оратор в цифрах окреслив жахливу картину пияцтва, в тому числі і дитячого. Доповідь помітили в урядових колах. Адже головний висновок мови Бородіна полягав у тому, що в споюванні народу винна держава.

Йому в унісон прозвучали виступи й інших учасників з'їзду. Можливо, згущуючи фарби, вони підрахували, що в Російській імперії, близько 90 % дітей і підлітків до 17 років пробували горілку, а деякі вживали її регулярно.

Царська це справа

Отримувати спиртні напої з пшениці навчилися на початку XVI століття. Зміркувавши, що вони набагато ефективніше в порівнянні з пивом-медом, у Московській державі відразу ж встановилася царська монополія на міцний алкоголь. Івану IV Грозному приписують винахід шинків, питних будинків. При ньому вони відкривалися по всіх містах і селах, а левова частка виручки йшла в кремлівську казну

П'яним народом легше керувати. Катерина ІІ, російська імператриця (1762-95 роки), яка зміцнювала державну монополію на спиртне і за розпорядженням якої було відкрито безліч шинків.

У різний час держава то повністю тримала в своїх руках питний промисел, то частково його відпускала. Але в будь-якому випадку мала солідну вигоду. І не тільки в рублях. Імператриця Катерина ІІ говорила: "П'яним народом легше керувати".

Народ далеко не відразу повівся на царський хмільний "пряник". В середині ХІХ століття, ще до скасування кріпосного права, по 32 губерніях імперії прокотилися бунти тверезості.
До того часу у багатьох повітах сформувалася своєрідна алкогольна мафія. За кожним шинком закріплювалась певна ділянка з оптимальним числом дорослого чоловічого населення. Власники питних закладів, хто за натхненням, хто з чітким розрахунком, планували зібрати потрібну суму від проданого спиртного — для казни і для себе. З населенням полягав своєрідний джентльменський договір: кожен чоловік за певний період повинен був випити в закладі якусь "норму". Під це "замовлення" в села завозилася горілка. Найчастіше "норма" не виконувалася. Тоді шинкарі наймали здорованів, і вони або вибивали у боржників гроші, або просто привселюдно шмагали батогом.


ОБЛИЧИТЕЛЬ: Полотно российского живописца Василия Перова Сельский крестный ход на Пасху, 1861 год. Картина написана вскоре после подавления антиалкогольных бунтов в 32 губерниях империи

ВИКРИВАЧ: Полотно російського живописця Василя Перова Сільський хресний хід на Великдень, 1861 рік. Картина написана незабаром після придушення антиалкогольних бунтів у 32 губерніях імперії


У серпні 1858 року в Віленській та Ковенській губерніях, найзахідніших в імперії, селяни стали збиратися в дружини і громити шинки. На в'їздах у населені пункти з'являлися плакати з написом: "Ми не п'ємо!" Цілим селом чоловіки давали один одному зобов'язання не вживати спиртного, а перед питущими будинками, траплялося, стояла цілодобова вахта і нікого в них не пускала.

У той час існувала відкупна система торгівлі спиртним. При ній держава за чітку суму давала право відкупникам торгувати на певній території. Правила ринку, обсяг товару і ціни встановлювалися вже на місцях. Але з хвилею бунтів вони не отримували ні баришів, ні необхідних грошей для скарбниці, яку геть виснажила Кримська війна. А горілка ж давала понад 40 % державних надходжень. Тоді як у Великобританії ця частка становила 24 %, у Франції — 9 %, в Пруссії — 7 %.

Міністр фінансів Олександр Княжевич в сказі спеціальним указом заборонив тверезницькі сходи і велів "існуючі вироки про утримання від вина знищити і надалі не допускати". Проте в травні 1859 року прихильники тверезості стали громити питні заклади вже в Поволжі, Приураллі і центрі Росії. Тільки у Вольському повіті Саратовської губернії спалили 37 шинків. Бунти довелося втихомирювати військами. У повсталих тверезників стріляли. Заарештованих судили, причому зверху видали рекомендацію покарати бунтівників, які закликали "до тверезості без офіційного на те дозволу".

Брали участь у тверезницькому русі солдатів "по суду велено було, позбавивши всіх прав стану, а нижніх чинів — медалей і нашивок за беспорочну службу, у кого такі є, покарати шпіцрутенами через 100 чоловік, по 5 раз, і заслати в каторжну роботу на заводах на 4 роки". У в'язницю і відправили на каторгу 11 тис. борців за тверезість. Держава силою загнала народ у шинки.

Княжевичу довелося скасувати відкупну систему і ввести акциз, коли податок стягувався з кожного проданого відра горілки. І все стало на круги своя. Навіть залишивши за собою менше третини спиртової монополії, держава отримала від питійників в 1902 році 488 млн руб., а в 1912‑м — 819 млн руб.

З турботою про дітей

Оскільки в Російській імперії питійна справа була державної важливості, про алкоголізм рідко говорили вголос. Хіба що опальний сатирик Михайло Салтиков-Щедрін описував життя повітового міста Крутогорська (насправді — Вятки, куди він був засланий): “Сон і горілка — ось справжні друзі людства. Але горілка необхідна така, щоб відразу забирала, підкорювала собі всю людину; що називається, злодій-горілка... Носяться чутки, ніби всякий крутогорський чиновник має право на отримання такої горілки". Афоризмом став щедринський вислів: “На жаль! Не минуло ще чверть години, а вже мені здалося, що тепер саме вірний час пити горілку".

Українські літератори були не менш гострими. Чого коштувала п'єса Марка Кропивницького Після ревізії. У ній головний герой — сільський чиновник — збирається об'їжджати села з перевіркою, і лейтмотивом весь час звучить його фраза: "Ну, вип'ємо і поїдемо". Поки в кінці комедії він не звалюється п'яним під стіл.


ЗА ОТЕЧЕСТВО: Призывники российской армии на вокзале перед посадкой в вагоны

ЗА ВІТЧИЗНУ: Призовники російської армії на вокзалі перед посадкою у вагони


Україна для імперії була не тільки житницею, але і "спиртовницею". Особливо коли на поля прийшли цукрові буряки. У 1840 році 3.595 гурален (спиртзаводів) виробляло 200 млн л горілки. З розвитком технологій кількість підприємств зменшувалась, але випуск продукції збільшувався. До 1913‑го заводів було 586, а давали вони 400 млн л "пального" пиття. У підсумку чверть всього імперського спиртного вироблялося в Україні.

Але повального пияцтва тут не помічали навіть скрупульозні медики. Український гігієнолог і антрополог Іван Пантюхов у своєму звіті Досвід санітарної топографії і статистики Києва писав: "Кияни п'ють багато, проте рідко напиваються до неподобства". Вчений вважав, що з 1870 по 1874 роки в місті оплачувалося акцизом 423 тис. відер (12,3 л) 45‑градусної горілки. На кожного жителя старше 20 років приходилось по 5,2 відра — понад 60 л на рік. У 1875 році в Києві було 715 шинків, або ж один на 112 повнолітніх жителів обох статей.

До 1913 році в Україні вироблялося 6,5 л горілки на душу населення, включаючи дітей. Але тут же почалася нова хвиля боротьби зі спиртним.

Перше товариство тверезості заснували в 1874 році в селі Дейкалівка Полтавської губернії. До 1914 року у всій імперії діяло вже 400 таких організацій.

Але про питущих дітей як в Україні, так і у всій імперії все одно довго не говорили. Хоча проблема була. Поет Іван Манжура, який страждав алкоголізмом, писав своєму дядькові, відомому мовознавцеві Олександру Потебні: "Ох, губить мене біс, якого ви хотіли заклясть в мені... А все та, як кажуть, невитримка. А де її в біса озьмеш, коли з шести рік повів батько, спасибі йому, по шинках тинятися".

Першу спробу вивчити рівень споживання спиртного дітьми зробили пітерські лікарі. У 1901 році в Петербурзькій школі для хлопчиків провели опитування з цього приводу. Журнал Вісник благодійництва писав: “Із 43 опитаних дітей у віці 8-11 років з горілкою були знайомі 37 осіб. Перед обідом щодня пили від половини до однієї чарки 9 осіб, у свята — 14, бували п'яні від горілки — 16, від пива — 17. В інших школах з 50 хлопчиків не знали смаку горілки всього 6. У жіночому училищі з 50 дівчаток пили горілку — 10, пиво і вино — 38".

90% питущого населення вживають спиртне з юних років. З матеріалів I Всеросійського з'їзду по боротьбі з пияцтвом, 1910 рік

На з'їзд по боротьбі з пияцтвом в 1910‑му ці дані обговорювалися особливо гаряче. До них додали одне з перших соціологічних досліджень: “З 182 хлопчиків у віці від 8 до 13 років зі спиртними напоями були знайомі 166, причому 151 з них пили горілку систематично. Деякі заявляли, що можуть випити до трьох чарок відразу і з задоволенням та п'ють, тому що "добре в голові шумить". З 159 дівчаток у віці від 8 до 15 років пили 149, з них деякі "щодня", інші "вже давно", треті "бували п'яні".

З сучасної точки зору ці опитування можуть виглядати недостатніми. Не обговорені умови дослідження, кількісна вибірка, статистична поправка. Однак тоді вони дозволили зробити тривожний висновок: "90 % питущого населення починають навчатися вживання спиртних напоїв в юні роки".

Нерівний бій

Делегати з'їзду були сповнені оптимізму. Вони постановили домогтися обов'язкового "уроку" тверезості в школах. Вирішили, що відкривати в селах питні заклади потрібно тільки за згодою жителів, обов'язково враховуючи думку жінок. Уряду рекомендували знайти для держбюджету заміну питійному доходу.

Незабаром після з'їзду в Петербурзі виник гурток діячів по боротьбі зі шкільним алкоголізмом. У 1914 році його члени, брати Михайло і Сергій Бєляєви (перший — вчитель гімназії, другий — лікар), написали задачник для уроків тверезості. Ось один з них: “За останній час в Росії випивається щорічно середнім числом 2 млрд пляшок горілки. 4 тис. пляшок, покладені уздовж одна за одною, займають відстань в одну версту. Скільки верст займуть всі випиті щорічно пляшки, якщо їх викласти таким же чином? У скільки разів відстань буде більше відстані від Землі до Місяця, що дорівнює 350 тис. верст?"
А ця задача сучасних росіян могла б образити: “В 1913 році в Росії було випито 2 млрд пляшок горілки. Якщо їх роздати по чотири пляшки кожному з жителів Європи, то залишиться ще нерозданими 314.304.000 пляшок. Скільки населення Європи?"


С ПОЧИНОМ: Доктор Горелов проводит сеанс лечения гипнозом хронически пьющих пациентов в Экспериментально-клиническом институте по изучению алкоголизма. Это было первое в мире научное учреждение, занимавшееся подобными проблемами. Санкт-Петербург, 1911 год

З ПОЧИНОМ: Доктор Горєлов проводить сеанс лікування гіпнозом хронічно питущих пацієнтів в Експериментально-клінічному інституті з вивчення алкоголізму. Це була перша в світі наукова установа, яка займалася подібними проблемами. Санкт-Петербург, 1911 рік


Однак зусилля активістів зіткнулися з байдужістю алкогольного лобі в урядових колах імперії, яке в більшості випадків лише прийняло їх до відома. Зусиллями нейрофізіолога Володимира Бехтерева в 1911 році в Петербурзі відкрився перший у світі Експериментально-клінічний інститут з вивчення алкоголізму. Гроші на будівництво будинку для неї і обладнання лабораторій виділило імперське міністерство фінансів. Однак для величезної країни цього було мізерно мало. Пияцтво до того часу набуло розмаху епідемії.

Тільки з початком Першої світової війни Росія ввела сухий закон. Алкоголь помітно шкодив армії ще на етапі мобілізації.

Матеріал опублікований в НВ №41 від 6 листопада 2015 року


Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів

Останні новини

ТОП-3 блога

Фото

ВІДЕО

Читайте на НВ style

Крупним планом ТОП-10

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер: