Костянтин Боровий - про те, як супернизькі ціни на нафту вплинули на життя росіян

Костянтин Боровий - про те, як супернизькі ціни на нафту вплинули на життя росіян
Росіянин Костянтин Боровий, колись акула великого бізнесу, а тепер — жорсткий критик Кремля, розповідає про те, як санкції і супернизькі ціни на нафту вплинули на життя його співвітчизників

Костянтин Боровий — один з небагатьох у Росії, хто відкрито і недвозначно підтримує Україну, засуджуючи анексію Криму і війну в Донбасі. Він був серед перших російських мільйонерів, стояв біля витоків зародження ринкової економіки у своїй країні і звик до самостійних і сміливих рішень.

Причетність до великого бізнесу не завадила Боровому стати жорстким критиком Кремля. Разом з правозахисницею і дисиденткою Валерією Новодворською він заснував партію Західний вибір, по суті своїй повну протилежність путінській Єдиній Росії. І хоча пара немолодих опозиціонерів і любителів епатажних жартів не всім здавалася серйозним політичним проектом, у Кремлі відстежували кожен їхній крок. А коли Новодворська та Боровий випустили черговий гумористичний ролик на підтримку України, в Росії на два дні відключили YouTube.

Боровий пережив п'ять замахів, а в березні 2010 року був серед перших активістів, які підписали публічне звернення Путін повинен піти, яке за шість років зібрало 151 тис. підписів. Однак тепер політик вже не вважає той проект актуальним: на його думку, ймовірність безкровної зміни влади в Росії тане на очах і революція неминуча.

Боровий, який останнім часом живе на дві домівки — в Москві та Лос-Анджелесі, зустрічається з НВ в орендованій квартирі в самому центрі Києва. Тут політик зупинився на тиждень — рівно стільки він пробуде в Україні. Перш ніж НВ встигає поставити перше запитання, Боровий дістає з нагрудної кишені диктофон: "Я записую просто, кому що сказав".

 

П'ять запитань Костянтину Боровому:

— Ваше найбільше досягнення?
— Я вважаю, це стосується періоду, коли [в Росії з моєю участю] створювалися інструменти економіки на початку 90‑х — біржі, банки, інвестиційні компанії, торгові доми.
— Ваш найбільший провал?
— Гадаю, провал Росії — це моя відповідальність теж. Свого часу ми не наполягли на люстрації, а без неї все це біг по колу.
— Чим ви пересуваєтеся містом?
— Зараз намагаюся не на машині. Це головний біль, якщо ви кудись їдете, потрібно передзвонити і дізнатися, чи є там паркінг, а якщо так, то чи є на ньому місця і чи може хтось потримати це місце. У Лос-Анжелесі те ж саме — евакуатор [у разі неправильного паркування] приїжджає протягом п'яти хвилин. Тому я користуюся системою Uber, дуже зручно. Це дешево. Вдвічі-втричі дешевше, ніж звичайне таксі. Шкода, в Києві її немає.
— Остання прочитана книга, яка справила на вас враження?
— Улицька мені подобається, я от прочитав Сходи Якова. А взагалі я читаюча людина. Все, що читаю, мені цікаво.
— Кому б ви не подали руку?
— Є покидьки, до яких просто наблизитися страшно, який-небудь [Едуард] Лимонов. А так я подаю руку всім. Я не можу, це дуже складно — не подати руку.

 

— Як у вас у Росії? Західна преса пише, що вже відчувається вплив санкцій і падіння цін на нафту на економіку.

— Запасів міцності — строго кажучи, накопичених ресурсів — вже немає. Вже починають зменшувати витрати на систему безпеки, вже скорочуються кількісно сили МВС, останнє скорочення було на 200 тис. осіб. Величезна кількість людей опиняються на вулиці — а це колишні прихильники режиму.

Виникають такі центри нестабільності: пенсіонери, чиновники, матері-одиначки. Сьогодні вже — це згідно з офіційною статистикою — більше половини громадян Росії живуть за межею бідності. І ця цифра зростає.

А ціна на нафту продовжує падати.

Основний чинник погіршення економічного становища країни — це не ціни на нафту, вона в період [початку президентської каденції Бориса Єльцина] була $19 за барель. Основний чинник — це відсутність того, що називають малий і середній бізнес. Він дає 50% [доходів] до бюджету. Цей бізнес як складова демократичного устрою суспільства зник. Шалена корупція — це теж результат відсутності конкурентного середовища, економічних свобод. Все це стримує розвиток економіки, перетворюючи її в неефективну, скорочуються робочі місця в бізнесі, держава робить все можливе, щоб не було експоненційного зростання безробіття. Створюються робочі місця в державних монополіях. Сьогодні чиновників у Росії в півтора рази більше, ніж було в Радянському Союзі. Але це не розв'язання проблеми. Тому що робочі місця у держмонополіях не дають прибутку. Вони витратні. У якийсь момент виникає необхідність [державного] регулювання цін, що сприяє виникнення чорного ринку, розподільної системи карток, ну і так далі.

Ціни зросли як мінімум на 50%. На багато товарів — втричі. Люди це кожен день бачать, а коли їх запитують, як щодо вартості життя, вони кажуть, мовляв, нормально, нічого не росте. Це існування в умовах цензури, високої активності спецслужб, коли думка, позиція можуть бути небезпечними для життя людини.

 


ИСТОРИЧЕСКОЕ МЕСТО: В этот раз Константин Боровой приехал в Киев как раз на вторую годовщину Евромайдана

ІСТОРИЧНЕ МІСЦЕ: Цього разу Костянтин Боровий приїхав до Києва якраз на другу річницю Євромайдану


 
— Я чула, ви зараз займаєтеся залученням американських інвесторів на російський ринок.

— В той момент, коли різко падає вартість акцій, діє [ринковий] закон: купуй. Вартість нерухомості в Москві і регіонах впала в рази. І якщо припускати, що коли‑небудь вона буде відновлена і конфлікт розв'яжеться не громадянською війною, то вона може рости. Хоча, наприклад, один відомий американський інвестор десь рік тому на різкому падінні почав скуповувати і розорився. І таких прикладів багато.

— Ви працюєте в США. Які настрої там щодо України?

— Минає ось цей стан ейфорії. Деяке розчарування у зв'язку з відставкою реформаторів, і з тим, що говорить Михайло Саакашвілі. Немає реформ, ну немає їх.

— Саакашвілі у нас часто звинувачують у популізмі.

— Йому вдалося реформувати систему управління в Грузії, яка перебувала у важчому стані, ніж в Україні, тому що там була не просто корумпована влада. Там була влада, заснована на кланах. Він доктор, один раз він вже вилікував хворого. І може, напевно, вилікувати і вдруге.

Але, як у будь-якої хорошої людини, у Саакашвілі багато ворогів тут.

— Ну, у вас, напевно, теж їх чимало в Росії.

— Так, у мене все гаразд з ворогами.

— Не страшно?

— Безглуздо боятися. Якщо боятися — значить, не виходити на вулицю, але це також не врятує.

— Як воно зараз у Росії бути опозиціонером?

— Дуже небезпечно. Ми з вами бачимо за кількістю порушених кримінальних справ щодо вбивств, Нємцова зокрема. За переслідуванням людей просто персонально. Це інструментарій сьогоднішньої російської влади.

Той шлях, яким іде сьогодні Росія, згубний. Путін бореться за збереження власної влади, це його основна мета. Існує конкуренція, як в СРСР [останніх днів], навколовладних "диванних партій": це кооператив Озеро, ФСТ, слідчий комітет — [його голова Олександр] Бастрикін, генпрокурор [Юрій] Чайка.

Викриття [влади], яких багато з'являється останнім часом,— це не політична боротьба опозиції (хоча дещо зливається і від імені опозиції), а результат їх боротьби за ресурси, що залишилися, вплив у політиці, суспільстві та наближеність до Путіна.

— В Росії, на вашу думку, можлива безкровна зміна влади?

— Ми дуже сподіваємося на це. Але сьогодні Кремль, будуючи пропагандистську кампанію на націоналізмі, робить такий варіант малоймовірним. Тому що основна проблема зараз — не Путін. Основна проблема — як у Німеччині в 1933 році, в 1945‑му — це змінена масова свідомість. Проблема — у громадянах. Якщо сьогодні уявити собі на хвильку, що будуть проведені вільні вибори, то проголосують за Путіна. За точно такого ж, версію 2.0.

— Останнє запитання: на вашу думку, після всього, що відбулося і продовжує відбуватися, відносини між Росією і Україною можуть нормалізуватися?

— Я дуже сподіваюся, що ні. Тому що якщо Україна буде розвиватися і ставати демократичною країною, то у неї не може бути нормальних відносин з диктатурою.

 

Матеріал опубліковано в НВ №7 від 26 лютого 2016 року

 


Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів

Останні новини

ТОП-3 блога

Фото

ВІДЕО

Читайте на НВ style

Крупним планом ТОП-10

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер: