Космоснаш: 10 фактів про українців у позапланетному просторі

Експедиція шатлу Columbia за участі українця Леоніда Каденюка (перший справ), 1997 рік
micto.cz

Експедиція шатлу Columbia за участі українця Леоніда Каденюка (перший справ), 1997 рік

Як причетні українці до висадки американців на Місяць і чому загинув наймолодший український космонавт. НВ зібрало 10 вражаючих фактів про українців в космічній галузі

Сьогодні, 28 січня, виповнюється 65 років першому і єдиному космонавту незалежної України — Леоніду Каденюку, учаснику космічної експедиції шаттлу Columbia.

НВ зібрало 10 цікавих фактів, пов’язаних з космосом та Україною як учасницею невеликого клубу космічних держав.

Першим і єдиним космонавтом незалежної України є Леонід Каденюк. Його політ у складі міжнародної експедиції відбувся в 1997 році і тривав 17 днів.

Українець летів на тому самому шаттлі, який у 2003 році згорить, повертаючись на Землю. Цей самий корабель використовували для зйомок у фільмі Армагеддон з Брюсом Віллісом та Беном Аффлеком (кіно знімали, якраз коли Каденюк тренувався у NASA).

Каденюк захотів бути космонавтом після польоту Юрія Гагаріна. Тоді майбутньому українському космонавту було 10 років. У 1976 році його відібрали до загону радянських космонавтів. Мрію життя йому вдалося здійснити через 21 рік.

У космосі Каденюк досліджував вплив невагомості на три види рослин — ріпу, сою і мох.

Для пробудження космонавтів на кораблі використовуються мелодії, які обирають самі учасники. Каденюк своєю обрав гімн України. Тому двічі за час його перебування у космосі учасники міжнародного екіпажу прокидалися під музику Михайла Вербицького.


Леонід Каденюк (фото — korrespondent.net)

Леонід Каденюк (фото — korrespondent.net)


Найвидатнішими діячами радянської космонавтики (головними та генеральними конструкторами) було четверо українців.

Сергій Корольов народився у Житомирі. Під його керівництвом запущено першу міжконтинентальну балістичну ракету, перший штучний супутник Землі (обидві події у 1957 р.), відбувся перший політ людини, Юрія Гагаріна, в космос (1961 р.) та вихід людини в космос — Олексія Леонова (1965 р.).


Сергій Корольов (джерело — kpi.ua)

Сергій Корольов (джерело — kpi.ua)


Михайло Янгель був онуком українця, якого вислали із Чернігівської губернії за бунтарство на каторгу і вічне поселення. Через походження все життя його називали «хохлом». Працював у Дніпропетровську. Під його керівництвом було створено кілька класів і поколінь стратегічних бойових ракет армії СРСР. Він був головним керівником радянської космічної програми.

Володимир Челомей став одним з головних учених-консультантів у галузі ракетних двигунів в СРСР, переважно військового призначення. А після Янгеля очолив радянську космічну програму.

Двигуни Володимира Глушка стали основою ракетних систем, за допомогою яких СРСР досяг успіхів в освоєнні космосу. На цих двигунах працювали багаторазові ракетно-космічні комплекси Енергія, Буран, космічні кораблі Восток, ракети-носії Протон.

3 Першим українцем, який побував у космосі – ще до набуття Україною незалежності – був Павло Попович. Його політ відбувся у серпні 1962 року. Політика радянської верхівки не дозволила йому стати першою людиною в космосі:

— Нас готували до першого польоту нарівні з Юрою Гагаріним. Правда, ми з Ніколаєвим [ще один кандидат на політ у космос — НВ] знали, що ні я, ні він першими не полетимо. Піонером у космосі згідно тодішньої політики мусив бути росіянин. Від цього нікуди не дінешся.

Відома історія про те, як Попович виконував у космосі українську пісню. 24 роки прожив в Україні генеральний конструктор Сергій Корольов, однією з улюблених пісень якого була «Дивлюсь я на небо…». Так от будучи на борту корабля, Попович виконав цю пісню. Він знав, що у Центрі управління польотами під час сеансу радіозв’язку присутній Корольов. Причому другу фразу Попович перефразував: «...ось я сокіл, і ось я літаю!» — замість «чому я не сокіл, чому не літаю?».


Павло Попович (джерело — istpravda.com.ua)

Павло Попович (джерело — istpravda.com.ua)


Вдруге Попович літав в космос через 12 років — у липні 1974-го. За кожен з польотів українець отримав звання Героя Радянського Союзу.

Завдяки українцю став можливий політ на Місяць американця Ніла Армстронґа.

У 1928 році Олександр Шаргей (більш відомий як Юрій Кондратюк), який народився у Полтаві, опублікував роботу «Завоювання міжпланетних просторів».

Під час підготовки програми Аполлон у Головному управлінні пілотованих польотів при NASA розпочалася суперечка. Група керівника програми Аполлон Джона Губолта пропонувала вивести корабель на навколомісячну орбіту, потім відокремити й спустити на Місяць спеціальну кабіну. Саме цю ідею, з якою згодом погодилися усі розробники, американець взяв з книги Кондратюка, яка дивом опинилася в Бібліотеці Конгресу США.

Губолт згадував, що коли у 1968 році спостерігав за стартом ракети, що мала понести корабель Аполлон-9 у напрямку до Місяця, то думав про українця Юрія Кондратюка, що розрахував трасу, по якій повинні були летіти троє астронавтів.


Юрій Кондратюк (джерело — vecherniy.kharkov.ua)

Юрій Кондратюк (джерело — vecherniy.kharkov.ua)


Коли до СРСР з візитом приїхав Ніл Армстронґ, який став першою людиною на Місяці, то біля будинку в Новосибірську, де свого часу жив Кондратюк, астронавт зачерпнув жменю землі і забрав з собою.  

4 астронавти українського походження підкорили космос у складі експедицій від США і Канади.

Роберта Лінн Бондар народилася в Онтаріо в родині етнічних українців. Вона стала першою канадською жінкою-астронавтом і першим лікарем-невропатологом, який побував у космосі. Її політ відбувся у січні 1992 року — через 8 років після зарахування Бондар до загону астронавтів. На її честь названо 4 школи у Канаді.

Брюс Мельник здійснив два польоти в космос (у 1990 та 1992 роках), сумарно провівши там понад 300 годин.  

Доля астронавта Джудіт Рєзнік показує, наскільки небезпечними є космічні польоти. Донька єврейських емігрантів з України, у січні 1978 року вона була відібрана в кандидати на політ, який успішно відбувся у 1984 році. Проте через 2 роки під час старту корабля Challenger загинули всі семеро членів екіпажу, включно з нею.

Батьки Гайдемарі Стефанишин-Пайпер емігрували до США з Західної України. Астронавт полетіла в космос у 2006 році. У січні 2007 року американка прилетіла до України, де відвідала рідне село її батька, де живуть 16 двоюрідних братів і сестер Стефанишин-Пайпер. До речі, саме її Леонід Каденюк обрав як людину, котра мала повідомити його родину, якби він загинув під час польоту у 1997 році.


Гайдемарі Стефанишин-Пайпер (фото — nasa.gov)

Гайдемарі Стефанишин-Пайпер (фото — nasa.gov)


6

 Дуже мало відомо про трагічну історію наймолодшого українського космонавта — учасника першого загону космонавтів, відібраних для перших польотів у космос. Поряд з Гагаріним, Леоновим і Поповичем був і 23-річний Валентин Бондаренко з Харкова.

З 31 травня 1960 року він проходив підготовку до польоту на космічному кораблі Восток.

Під час одного з тренувань Бондаренкові довелося 10 днів пробути у суднокамері  — це було випробовування тишею і самотністю. Наприкінці він зняв з тіла датчики, протер їх спиртом, але необережно кинув вату на спіраль розпеченої електроплитки. В умовах чистого кисню вогонь поширився по камері, яку неможливо було швидко відкрити.

Лікарі 8 годин боролися за життя Бондаренка. Група космонавтів на чолі з Гагаріним кілька годин провела у лікарні.

Через 19 днів після загибелі молодого харків’янина перша людина полетіла у космос.


Валентин Бондаренко (фото — diit.cz)

Валентин Бондаренко (фото — diit.cz)


У Радянському Союзі про його смерть ніде не повідомлялося. Перші згадки про цю історію на Заході з’явилися у 1980 році, а в СРСР аж у 1986 році — через 25 років після його смерті.

7 Існував великий шанс мати українську жінку-космонавта. Нею ледь не стала Надія Адамчук (нині — Адамчук-Чала), на той час співробітник інституту ботаніки імені Холодного Національної академії наук України.

У 1996 році її включили до складу групи космонавтів України для проходження підготовки до польотів на кораблях системи Space Shuttle (окрім Адамчук там був Каденюк, В’ячеслав Мейтарчан та Ярослав Пустовий). У листопаді 1996 року вона прибула до США для проходження передполітної підготовки. Проте незабаром перервала підготовку і повернулася в Україну.

Американські психологи вважали негативом те, що Адамчук не мала досвіду боротьби зі шкідливими звичками. Зрештою, в космос від України відібрали Каденюка, який понад 20 років готувався до цієї події.


Надія Адамчук (фото — tyzhden.ua)

Надія Адамчук (фото — tyzhden.ua)


Адамчук згодом обробляла і перевіряла результати експериментів з рослинами, які проводив у космосі український астронавт. А 2003 року отримала премію президента України за роботу Гравічутливість рослин на клітинному і молекулярному рівнях.

Проект MarsOne — приватна ініціатива, яка має на меті заснування людської колонії на Марсі. На даний момент перший запуск космічного корабля на Марс планується на 2027 рік.

Відбір майбутніх колоністів проходив серед 202.586 бажаючих зі 140 країн світу. Попри те, що цей політ буде «квитком в один кінець», всі ці люди хотіли вписати своє ім’я в історію.

Після проходження трьох етапів відбору залишилося 100 добровольців. Серед них і 27-річний інженер з Житомира Сергій Якимів. Шанси, що він потрапить у список 24 колоністів Марсу, — 1 до 4. А конкурс, який пройшов Сергій, — 2.026 чоловік на місце.


Сергій Якимів (джерело — korrespondent.net)

Сергій Якимів (джерело — korrespondent.net)


Якимів працював у Києві в Інституті космічних досліджень. Проте через малу зарплату вирішив звільнитися і присвятити себе мрії дістатися до іншої планети.

Останній відбір, який визначить імена 24 майбутніх колонізаторів, пройде восени 2016 року.

На першій в історії художній виставці в космосі були представлені роботи львівського художника Ігоря Подольчака. Відбувалася вона на російській орбітальній станції Мир 25 січня 1993 року. В рамках виставки було представлено два офорти, які оглядало двоє російських космонавтів — Сергій Авдєєв та Анатолій Соловйов. Для підтвердження проведення заходу, вони зняли процес на відео.

— Твори мистецтва живуть не тільки на Землі, але й у космосі. Це необхідність, оскільки, коли людина потрапляє в космічний простір, працює в екстремальних умовах, то виникає потреба в мистецтві, можливо, навіть у незвичайному мистецтві, — казали космонавти, знімаючи відео.


Кадр з відео виставки Подольчака у космосі (джерело — mediaartarchive.org.ua)

Кадр з відео виставки Подольчака у космосі (джерело — mediaartarchive.org.ua)


Виставка стала частиною проекту Мистецтво в космосі. Даний проект вперше представляв Україну на Бієнале мистецтва в Сан-Паулу (Бразилія) у 1994 році.

Космонавти повернули офорти на землю, поставивши на них бортову печатку.

У 2014 році Подольчака, який починав як художник і куратор сучасного мистецтва, за рейтингом видання Forbes було визнано одним з 10 найвизначніших кінорежисерів України.

10Українською космічною столицею вважається Дніпропетровськ. Саме тут розміщений Південний машинобудівний завод, або Южмаш. Він був заснований у 1944 році як автомобілебудівний завод. Проте через 7 років був перепрофільований на серійний випуск ракет розробки Сергія Корольова.

Вже у 1954 році тут розпочинається виробництво балістичних ракет стратегічного призначення розробки конструкторського бюро Південне під керівництвом Янгеля. А з 60-х років ХХ століття ПМЗ стає виробником ряду унікальних космічних носіїв, а також космічних апаратів.

Одним з директорів заводу з 1986 по 1992 рік був колишній президент України Леонід Кучма.


Цех Виробничого об'єднання «Південний машинобудівний завод імені А.М. Макарова». Дніпропетровськ, 2006 рік (фото УНІАН)

Цех Виробничого об'єднання «Південний машинобудівний завод імені А.М. Макарова». Дніпропетровськ, 2006 рік (фото УНІАН)


Нині справи у космічного центру України йдуть не найкращим чином. Держпідприємство має борги за електроенергію у розмірі 260 млн грн. У січні компанія ДТЕК навіть відключила Південмашу електроенергію, чим знеструмила близько 50 житлових будинків, військову частину і низку комерційних об'єктів, пов'язаних з заводом спільною інфраструктурою


Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів

Останні новини

ТОП-3 блога

Фото

ВІДЕО

Читайте на НВ style

Крупним планом ТОП-10

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер: