Кошти вкладників Дельти залишилися у закордонного партнера Миколи Лагуна

Кошти вкладників Дельта Банку перейшли у кишені його акціонерів
Фото: tsn.ua

Кошти вкладників Дельта Банку перейшли у кишені його акціонерів

Вищий господарський суд направив справу про суперечливе виведення коштів зі збанкрутілого банку Дельта на користь американської компанії Cargill на повторний розгляд. Справа може затягнутися на роки

27 січня 2016 року у Вищому господарському суді України розглядалася касація на рішення суду, яке дозволило позичальнику банка, Львівському підприємству Яблуневий дар Тараса Борщовського, не повертати кредит у розмірі 35 млн євро. Справу було передано у Львівський господарський суд.

Під час засідання представники Генеральної прокуратури зазначили, що суд попередньої інстанції не врахував усі обставини справи, вона була розглянута однобічно, з порушенням матеріального права та порядку регулювання відносин у банківській сфері – тобто не відповідає інтересам держави.

Фактично це рішення стало новим етапом у протистоянні Фонду гарантування вкладів з американської компанією Cargill. Як повідомляло НВ, установа звинуватила компанію у тому, що вона вивела з Дельти $104 млн вже під час того, як НБУ визнав банк проблемним.

Якби цього не відбулося, то зараз американська компанія мала б чекати повернення коштів, що їй заборгував банк Миколи Лагуна, у порядку черги. Наразі, за висновками ФГВФО, Cargill використав інсайдерську інформацію та вплив на менеджмент на свою користь.

“Юридичні особи, як і фізичні особи, не могли розпоряджатися на той час своїми депозитами, тому чи не єдиним способом, на їхню [тих, хто вивів кошти] думку, щоб зміцнити свої позиції щодо подальшого відшкодування, було створення саме такої схеми”, – заявив під час засідання суду юрист Фонду.


Колишній власник Дельта Банку Микола Лагун втягнув Україну у міжнародну судову тяжбу

Колишній власник Дельта Банку Микола Лагун втягнув Україну у міжнародну судову тяжбу


Обурені представники громадської організації Союз вкладників Дельта Банку розцінюють передання прав на кредит Яблуневому дару як схему з виводу коштів Cargill в обхід законодавства. Своє обурення вони висловили пікетом під будівлею ВГСУ під час судового засідання.

Представник Яблуневого дару під час засідання суду пояснив, що зараз фінансовий підрозділ американської компанії Cargill Financial Services володіє правом на частину кредиту, що Дельта Банк видав компанії. Вона становить 35 млн євро. Це право у нього з’явилося завдяки тому, що минулого року Дельта Банк надав американській стороні акредитив (право вимагати борг).

Ці документи й стали приводом для суддів попередньої інстанції, щоб ухвалити рішення про те, що Яблуневий дар має погашати заборгованість саме перед Cargill.

Компанія Сargill опинилася у такому скрутному становищі через те, що у 2011 році Дельта Банк купив Кредитпромбанк. Останній мав заборгованність перед американською компанією. Новий власник не зміг розрахуватися с кредитором грошима і передав йому 30% своїх акцій.

Наразі Дельта веде аналогічний судовий процес із іншим підприємством Борщовського – Танк Транс. Воно так само отримало від банку кредит у розмірі 37 млн євро. Позивач стверджує, що Cargill за такою само схемою став правонаступником частини цього кредиту (8,5 млн євро).

У прес-службі українського представництва Cargill від коментарів утрималися, оскільки не отримували повідомлень про те, що компанія є стороною в судовій справі.

Юристи не можуть однозначно спрогнозувати подальший розвиток судового протистояння.

“З одного боку, Cargill, замість того щоб рятувати банк, забрав свої кошти і зник. І якщо Україна здійме скандал, то він може позначитися на репутації інвестора світового рівня”, – каже директор банку FeCredit (В’єтнам) Євген Плотиця. І додає, що ФГВФО та юристам банку буде надто складно боротися з компанією світового рівня.

Адже в операції брав участь міжнародний інвестиційний фонд, відповідно, стягувати борги доведеться з американської компанії. Це вимагатиме чимало часу та грошей, погоджується партнер адвокатського об’єднання SKG Юлія Курило. За її оцінками, процес може розтягнутися приблизно на два роки, хоча за наявності достатньої доказової бази шанси виграти у держави є.

Крім того, якщо буде доведено, що акредитиви були видані з порушеннями, то кримінальна відповідальність буде першою чергою загрожувати не американським, а українським менеджерам, додає Курило.


Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів

Останні новини

ТОП-3 блога

Фото

ВІДЕО

Читайте на НВ style

Крупним планом ТОП-10

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер: