Королі капусти. НВ називає ТОП-10 найуспішніших аграріїв країни

0 коментувати
Королі капусти. НВ називає ТОП-10 найуспішніших аграріїв країни
Десять найуспішніших українських агрокомпаній довели: сільське господарство прогодує навіть тоді, коли йде війна, гривня девальвувала, а найбільший ринок — російський — втрачений. Головне — знайти інших споживачів

У сучасній Україні якщо і можна очікувати на позитивні новини від когось, так це від представників аграрної галузі. "У них справи йдуть краще, ніж у інших", — таку характеристику найчастіше використовують експерти для того, щоб охарактеризувати ситуацію в агробізнесі.

НВ спільно з інвестиційною компанією Dragon Capital вже вдруге склало рейтинг найуспішніших компаній такого позитивного агросектора. До нього увійшли підприємства, які показали кращі результати у сфері сільського господарства, незважаючи на більш ніж 17‑відсоткове падіння ВВП країни за підсумками першого півріччя, війну і втрату ключового для галузі ринку — російського. Редакція та експерти Dragon Capital під час складання списку враховували фінансові результати (виторг і рентабельність за EBITDA), а також ділову репутацію. Для оцінки останнього показника НВ опитало експертів, запропонувавши оцінити поведінку найуспішніших аграріїв щодо партнерів, кредиторів і клієнтів.

З огляду тільки на цифри ситуація в агропромисловому комплексі (АПК) складна. У 2013-14 маркетинговому році обсяг експорту агропродукції з країни склав $15,4 млрд. За результатами нинішнього сезону він знизився до $14 млрд. Впав за цей час і сукупний дохід дев'яти найбільших компаній (без урахування компанії Нібулон, яка не оприлюднює фінпоказники), що потрапили до рейтингу: якщо за минулий рік вони заробили $8,9 млрд, то в цьому — лише $6,4 млрд.

Порівняно з аналогічним торішнім рейтингом дві компанії вибули з топ-10 найуспішніших аграріїв — Молочний альянс і Креатив Груп. Перша — через те, що минулого року скоротила доларову виручку майже наполовину, а другу розпродали через борги.

З-поміж усіх учасників нинішнього рейтингу виручка зросла лише в Індустріальної молочної компанії (ІМК). Вона ще й показала рекордні 42 % рентабельності бізнесу. При цьому ІМК знизила продаж молочної продукції, але різко наростила доходи від продажу пшениці та сої, насамперед до Китаю.

У результаті воєнних дій на сході України частину своїх виробничих активів втратили Миронівський хлібопродукт, Ukrlandfarming, HarvEast, Agroton. Від закриття ринку РФ найбільше постраждала компанія Milkiland — суттєва частка їхніх продажів припадала саме на Росію. Від девальвації гривні постраждали всі ті, хто орієнтований на внутрішній ринок, але має валютні витрати на виробництво. І майже всі фігуранти списку задекларували минулого року збитки від переоцінки своїх валютних боргів на тлі девальвації гривні.

Але все це не змогло засмутити ні агрогравців, ні профільних експертів. "Минулий рік у цілому був досить непоганим для галузі. Попри втрату частини території ми розширюємо ринки і збільшуємо експорт агропродукції. Всі були впевнені, що стане гірше", — говорить Сергій Наливка, директор консалтингового агентства ААА.

Олексій Павленко, міністр агрополітики, ще оптимістичніший. Він зазначає, що в першому півріччі 2015‑го експорт аграрної продукції зріс на $250 млн. АПК вперше вийшов у лідери за обсягами українського експорту, випередивши металургію. Повну втрату російського ринку аграрії компенсували поставками до Китаю, Середньої Азії та на Близький Схід.

Самі бізнесмени стоїчно проходять процес переорієнтації експортних потоків. "Те, що нас не вбиває, робить нас сильнішими. Росія закрила свій ринок із політичних мотивів. Але ми переорієнтуємося на ЄС та інших покупців, — сказав НВ Анатолій Юркевич, співвласник Milkiland. — І я впевнений, що зможемо відновити продаж і виробництво".

У відновлення вірять і найбагатші українські інвестори. Намір вкласти в АПК вже до кінця цього року великі суми декларували мультимільйонери Василь Хмельницький і Олександр Ярославський. "Аграрний сектор сьогодні один з найперспективніших. Україна приречена займатися сільським господарством набагато щільніше, ніж ми сьогодні займаємося", — вважає останній.

Потенціал українського сільського господарства величезний, каже Павленко. "Ми можемо втричі підвищити нинішню продуктивність, але для цього необхідні інвестиції. У Євросоюзі рівень інвестицій у галузь в середньому в два з половиною рази вищий, ніж у нас", — зазначає міністр.

За його словами, для того щоб домогтися якісного ривка, галузі потрібні $8 млрд. "Ми маємо надію, що після відкриття європейських ринків і отримання нами необхідних сертифікатів сюди зайдуть великі західні інвестори", — сподівається Павленко.

Матеріал опублікований у НВ №35 від 25 вересня 2015 року


Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів

Останні новини

ТОП-3 блога

Фото

ВІДЕО

Читайте на НВ style

Крупним планом ТОП-10

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер: