Коней на переправі не змінюють, але Центрвиборчком зважився. Як ЦВК намагався скасувати вибори мера в Павлограді

У день голосування ЦВК перерахував виборців у Павлограді, і повідомив, що їх 89,8 тис. – на 500 осіб менше, ніж вони оголошували напередодні виборів
ukrop.com.ua

У день голосування ЦВК перерахував виборців у Павлограді, і повідомив, що їх 89,8 тис. – на 500 осіб менше, ніж вони оголошували напередодні виборів

ЦВК недорахувався виборців у Дніпропетровській області, та самостійно змінив правила гри на користь кандидата від Оппоблоку

Місто Павлоград Дніпропетровської обл. стало однією з найгарячіших точок на місцевих виборах, які відбулися в Україні 25 жовтня. Тут за крісло градоначальника змагаються кандидат від Опозиційного блоку, нинішній перший заступник мера міста Анатолій Вершина і ветеран АТО, боєць 20-го мотопіхотного батальйону Євген Терехов від партії УКРОП. Першого називають людиною Ріната Ахметова, другого пов'язують із Ігорем Коломойським. За результатами голосування, Вершина набрав 34%, Терехов — 20% голосів. Явка склала 45,5%.

Колізія полягає у кількості виборців у Павлограді. За даними, опублікованими на сайті Центральної виборчої комісії (ЦВК) напередодні виборів, у Павлограді було 90,2 тис. громадян, які мають право голосу. Про це свідчать і дані, опубліковані у державній газеті Голос України від 1 вересня 2015 року.

Згідно з законом, який набрав чинності 5 серпня поточного року, вибори міських голів у містах з кількістю виборців понад 90 тис. повинні проводитися за мажоритарною виборчою системою абсолютної більшості - в два тури – якщо жоден з кандидатів не набрав 50% голосів.

Нормою закону передбачено і те, що за 5 днів до початку виборчого процесу, в серпні, ЦВК повинна була опублікувати інформацію про кількість виборців у містах і систему, за якою проводяться вибори міського голови. У встановлені терміни по Павлограду відповідна інформація була опублікована Центрвиборчкомом.

ЦВК вийшла за межі своїх повноважень. В умовах недосконалості виборчого законодавства, вона, фактично, виконала функцію законотворчості

Однак під час виборів у Центрвиборчкомі вирішили змінити правила гри – що називається, перевзутися у повітрі. У день голосування ЦВК перерахував виборців у Павлограді, і повідомив, що їх вже 89,8 тис. – на 500 осіб менше. "Ця цифра – 89 тисяч – з'явилася з протоколу міської комісії про підсумки голосування на виборах міського голови", – пояснив НВ заступник голови ЦВК Андрій Магера.

Спираючись на цей протокол, ЦВК 27 жовтня проголосував за те, щоб вибори у Павлограді на цьому і закінчилися. Сам Магера, на відміну від своїх колег, не голосував за скасування другого туру. “Кількість виборців могла об'єктивно зменшитись у силу різних причин: міграції, померлі. А могли бути і якісь протиправні дії суб'єктивного характеру, коли спеціально була запущена технологія масового зняття людей з зареєстрованих місць проживання", – говорить він. Відповідно, використана в інтересах одного з кандидатів. У даному випадку, скасування другого туру виборів означає автоматичну перемогу кандидата від Оппоблока Вершини.


Кандидат от Оппозиционного блока, первый зам мэра Павлограда Александр Вершина Фото с YouTube

Кандидат від Опозиційного блоку, перший заступник мера Павлограда Анатолій Вершина. Фото з YouTube


Щоб уникнути таких маніпуляцій закон і передбачає, що оскаржити рішення проводити вибори в два тури можна було до початку виборів, якщо у когось були сумніви з приводу реальної кількості виборців. Зараз же, після закінчення першого туру виборів, цими діями Центрвиборчком фактично дозволив змінити виборчу систему під час гри. За логікою ЦВК виходить, що можна змінювати будь-який елемент виборчого процесу не озираючись на прописані в законодавстві норми. Крім того, це фактично порушує виборчі права жителів Павлограда, і право кандидатів балотуватися. Адже від того, проходять вибори в один тур або в два, залежить виборча стратегія і кандидатів, і населення.

“Центрвиборчком, мабуть, намагається інтерпретувати закон так, що дивитися на ці цифри потрібно за підсумками і результатами першого туру виборів, – пояснює НВ Леонід Антоненко, юрист і новообраний депутат Київради від партії Самопоміч. – Скільки там людей проживає на який період часу, це складне питання, тому що перепис населення не проводиться під вибори". Тим більше, що і в попередні роки, і навіть під час нинішніх виборів досить частими були випадки внесення до списків виборів померлих громадян, реєстрація по одному місцю проживання "липових" мешканців під вибори, або виключення із списків реальних громадян.

“На нашу думку, ЦВК вийшла за межі своїх повноважень. В умовах недосконалості виборчого законодавства, вона, фактично, виконала функцію не роз'яснення, а законотворчості", – коментує НВ експерт громадянської мережі ОПОРА Олександр Клюжев.

Правда, за його словами, в нинішній ситуації потрібно враховувати не тільки позицію ЦВК, але і дії Верховної Ради, яка, власне, і прийняла закон з безліччю неоднозначних положень. “Закон дуже проблемний. Ці неоднозначності ЦВК, з тієї чи іншої причини, змушена трактувати, застосовуючи власні підходи, а не спираючись на чітку процедуру. І це не перший приклад, коли ЦВК змушена підміняти собою законотворчу функцію в умовах, коли ці процедури недосконалі чи взагалі відсутні", – каже Клюжев.

Наприклад, тільки роз'ясненням Центрвиборчкому було встановлено, що перший номер у списку міських організацій партії, який подолав виборчий бар'єр, отримає мандат. А в законі цієї процедури, хоча вона й логічна, передбачено не було, хоча це й питання відповідальності депутатського корпусу.

Вчора, 27 жовтня, під будівлею Павлоградського виконкому з вимогою другого туру був організований пікет. “Це не ставленики, це не куплені люди, це самі виборці пікетують у Павлограді. Люди часом підконтрольні, часом і не дуже – якщо люди захочуть вийти, вони вийдуть. Там вже від мене не залежить", – говорить кандидат у мери Терехов.


Кандидат в мэры от партии УКРОП Евгений Терехов

Кандидат у мери від партії УКРОП Євген Терехов. Фото: ukrop.com.ua


Коментар у представників Опозиційного блоку щодо ситуації взяти не вдалося. У прес-службі ОБ повідомили, що вони зайняті. На своїй сторінці у facebook голова Дніпропетровської парторганізації ОБ Олександр Вілкул засудив події навколо виборів мера в Павлограді: “Це неправильно і несправедливо. У людей не можна відбирати право вибору. І тим більше, правила гри в ході виборчої кампанії не змінюють. Тому моя думка: другий тур у Павлограді повинен бути, і перемога повинна діставатися в чесній боротьбі – і перемогти повинен найсильніший".

Незважаючи на те, що другий тур все ж таки відбудеться, партія УКРОП вже заявила, що вони будуть подавати позов до Київського апеляційного адміністративного суду з вимогою розібратися у ситуації. Представники політичної сили побоюються, що ЦВК може й зовсім розпустити територіальну виборчу комісію.


Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів

Останні новини

ТОП-3 блога

Фото

ВІДЕО

Читайте на НВ style

Крупним планом ТОП-10

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер: