Китай розгорнув антикорупційну кампанію, одну з наймасштабніших у світовій історії

8 коментувати
ІМ'Я ЇМ — ЛЕГІОН: На Всекитайських зборах народних представників у березні 2015 року близько 3 тис. делегатів почали наступ на корупцію

ІМ'Я ЇМ — ЛЕГІОН: На Всекитайських зборах народних представників у березні 2015 року близько 3 тис. делегатів почали наступ на корупцію

Китай розгорнув антикорупційну кампанію, одну з наймасштабніших у світовій історії. Її жертвами стають щорічно як мінімум сотні винних чиновників

Чжоу Юнкан, член політбюро компартії Китаю і колишній голова органів держбезпеки, до кінця життя залишиться за ґратами. Загальна сума отриманих Юнканом хабарів склала не менше $21 млн. Ще $129 млн у вигляді готівкових коштів і нерухомості присвоїли його дружина і син, $334 млн отримали треті особи внаслідок використання чиновниками свого службового становища.

Урядові медіа також повідомили про $240 млн заподіяного Юнканом державі "економічного збитку" і його сприяння витоку п'яти документів вищого ступеня секретності.

Також чиновник мав кілька розкішних особняків і цілий гарем коханок. Він довгий час вважався "недоторканним", а після його арешту в грудні 2014 року став найбільш високопоставленим засудженим чиновником за останні 30 років.

Процес над ним широко висвітлювала преса Піднебесної, а вердикт суду викликав обурення — як покарання для великого корупціонера китайці вимагали смертного вироку. Проте влада пояснила своє рішення тим, що Юнкан зізнався у скоєному, допомагав слідству і домовився з родичами про повернення коштів і майна.

Це лише один епізод антикорупційної кампанії — однієї з наймасштабныших не тільки в Китаї, але і в світі, яку розпочав глава Піднебесної Сі Цзіньпін. У 2015 році понад 54 тис. китайських чиновників стали фігурантами розслідувань за звинуваченням у корупції та інших посадових злочинах. Трохи більше тисячі корупціонерів-втікачів були повернуті в Китай, а з ними — $461,4 млн незаконно привласнених коштів, повідомив у своєму звіті в кінці січня Ван Кішан, голова Центральної комісії компартії Китаю з перевірки дисципліни (ЦКПД).

Також у пресу потрапила інформація про декілька тисяч китайських чиновників-корупціонерів, страчених останніми роками. Проте точне число засуджених до смерті достеменно невідоме: згідно з китайськими законами така інформація не розголошується.

"Проведені розслідування та судові процеси щодо високопоставлених осіб, посилилася співпраця з зарубіжними країнами у відстеженні потоків корупційних коштів",— перераховує заслуги китайського уряду Срірак Пліпат, керівник Азійсько-Тихоокеанського відділення міжнародної незалежної організації з боротьби з корупцією Transparency International. Китай за рік перемістився з 100‑го на 83‑е місце в рейтингу Індекс сприйняття корупції.

І все-таки в антикорупційної кампанії Цзіньпіна є серйозні недоліки. Каральний підхід і нездатність розв'язувати докорінні проблеми не створюють у Китаї стійкого захисту від корупції, відзначають в Transparency International.

Для переконливої перемоги над злочинами правлячих еліт китайській державі з укоріненими традиціями ієрархічності і культурою підношень важливо перебудувати саму систему, забезпечити незалежність антикорупційних та перевіряючих органів. "Система правосуддя [Китаю] перебуває під керуванням політичної партії, і це порушує питання про її недостатню прозорість та незалежність",— каже Пліпат.

 

Дисципліна для всіх

Три роки тому Сі Цзіньпін був обраний новим генеральним секретарем центрального комітету компартії Китаю. Тоді ж партія сформувала новий склад ЦКПД і прийняла антикорупційний курс, що закликає "одночасно бити і тигрів, і мух" — тобто боротися з корупцією як у нижніх, так і у верхніх ешелонах влади.

Головою ЦКПД був призначений Ван Кішан, який раніше обіймав посаду мера китайської столиці. "Він розумний, жорсткий і відомий своїм діяльним підходом",— характеризує чиновника експерт шанхайського Інституту міжнародних досліджень і американського Інституту Індії, Китаю та Америки Ден Стейнбок.

По мірі розгортання антикорупційної кампанії, яку Цзіньпін зробив одним з головних пріоритетів свого правління, комісія, і особливо її голова, ставала дедалі впливовішою та могутнішою.

Цей антикорупційний проект — не перший в історії Китаю: у минулому влада не раз вдавалася до подібних кампаній, щоб виключити зі своїх лав небажані елементи. У першій половині 80‑х, коли економіка досягла перших суттєвих успіхів, такі кампанії були спрямовані на зменшення влади місцевих партійних еліт, згадує Лоуренс Ріардон, професор Нью-Гемпширского університету, який вивчає політику Китаю й п'ять років прожив у Піднебесній. Однак вони будувалися за принципом "вбити курчатко, щоб налякати мавпу" і рідко стосувалися великих чиновників.

  


КРИМИНАЛЬНЫЕ НОВОСТИ: Полицейский конвой сопровождает обвиненного в коррупции Чжоу Юнкана, экс-главу спецслужб и одного из самых влиятельных чиновников Китая, в зал суда

КРИМІНАЛЬНІ НОВИНИ: Поліцейський конвой супроводжує звинуваченого в корупції Чжоу Юнкана, екс-голову спецслужб і одного з найвпливовіших чиновників Китаю, до судової зали


 
На відміну від них, кампанія Цзіньпіна охопила всі рівні керування. З 2013 по 2015 рік ЦКПД відкрила 602 розслідування щодо чиновників рівня міністерств і префектур і більше 112 тис.— щодо службовців повітового та окружного рівня. Особливостями кампанії Цзіньпіна також стали медійність і моралізаторський характер. Сьогодні китайські журналісти сміливо пишуть про корупційні скандали, не соромлячись порпатися в брудній білизні чиновників і засуджувати їхню розпусту.

Так само жорстко діють суди. За даними Death Penalty Worldwide та інших громадських організацій, смертельний вирок в КНР щорічно виконується щодо тисяч засуджених. Однак реальна кількість виконаних смертних страт невідома, оскільки в Китаї це державна таємниця.

До того ж лише деякі економічні злочини передбачають найвищу міру покарання. Згідно з законами, якщо сума незаконного доходу корупціонера становить більше 100 тис. юанів (близько $15,3 тис.), йому загрожує від десяти років ув'язнення до довічного терміну з конфіскацією майна. А смертна кара присуджується лише за наявності обтяжливих обставин.

"З 239 вироків, які потрапили в нашу базу, всього сім — смертні, ще вісім — відстрочені смертні",— уточнює С'юзан Джейкс, старший науковий співробітник Центру азійського товариства у Нью-Йорку і редактор онлайн-видання ChinaFile. Команда її онлайн-видання створила і регулярно актуалізує статистичну базу, присвячену реалізації кампанії Цзіньпіна.

З 2012 року в базу потрапило 153 оприлюднених у медіа кейси великих чиновників і понад 1.300 — рангом нижче. Сума їхніх розкрадань загалом майже досягла $1 млрд.

Найчастіше корумпованих чиновників притягають до дисциплінарної відповідальності, і таке покарання не завжди впливає на їхню подальшу кар'єру. Буває, що покарання зводиться до запису в особовій справі. А іноді винного чиновника можуть перемістити на іншу позицію або відправити на пенсію, ділиться своїми спостереженнями Ріардон.

З 2013 року дисциплінарне покарання торкнулося 64,7 тис. чиновників. Ще близько 150 тис. корупціонерів зазнали громадському осуду.

"В абсолютному вираженні кількість звинувачених чиновників велика, але у співвідношенні з розміром чиновницького апарату і самої компартії Китаю воно досить скромне",— зазначає в розмові з НВ Стів Цанг, професор Інституту політики Китаю в Ноттінгемському університеті.

 

На службі у влади

Незважаючи на масштаб і глибину антикорупційної кампанії, деякі аналітики скептично відгукуються про її справедливість і справжні цілі. Так, главу КНР і впливового керівника ЦКПД підозрюють у бажанні зміцнити власну владу та усунути політичних ворогів.

"Партія володіє авторитарним контролем над країною і може направляти антикорупційну кампанію таким чином, щоб підтримувати і зміцнювати свій вплив",— стверджує Ріардон.

Розмірковуючи про вибірковість кампанії Цзіньпіна, експерт згадує історію заступника голови Центральної військової ради Китаю генерала Сюй Цайхоу. Звинувачення його в корупції в кінці 2014 року стало спробою партії посилити свій контроль над Народно-визвольною армією. І вже через рік Сі Цзіньпін оголосив про масштабну реформу збройних сил країни.

У Китаї можновладці визначають, хто корумпований, а хто ні
Лоуренс Ріардон,
професор Нью-Гемпширского університету

Це не єдиний випадок, коли пильна увага антикорупційної комісії до певної галузі передувала початку реформ. Так, після перевірок і розслідувань в нафтовому секторі, коли у відставку були відправлені керівники найбільших нафтових компаній Китаю, влада усунула монополію держгігантів на ринку міжнародної торгівлі сировиною. А підвищену увагу борців з корупцією до фінансового сектору після обвалу фондового ринку Китаю влітку 2015 року експерти пов'язують з бажанням влади поліпшити економічні показники Піднебесної.

Хоча аналітики не виключають певних успіхів антикорупційної кампанії, зокрема зниження споживання чиновниками предметів розкоші, про переконливу перемогу мова поки не йде. "Китай так само успішний у боротьбі з корупцією, як курець, котрий постійно і безуспішно намагається розлучитися з шкідливою звичкою,— він кидає палити кожен день",— проводить аналогію професор Цанг.

Водночас виникають побоювання, що численні покарання вищих чиновників нашкодять стабільності та розвитку економіки регіонів. Періодично антикорупційну кампанію навіть називають однією з причин уповільнення китайської економіки і зниження міжнародної ділової активності.

Іноземні партнери китайців відзначають їхню підвищену обережність: побоюючись звинувачень у перевищенні посадових повноважень і корупції, китайські боси уникають самостійних рішень і намагаються без вагомої причини нікому нічого не дозволяти. Та й відсутність власної вигоди від угод знижує їхню мотивацію до дій.

Однак самі жителі Китаю часто позитивно оцінюють ініціативу Цзіньпіна і бачать у ній перспективи для реформ. "З колишніх часів залишилося багато корумпованих чиновників, щоб усунути їх, потрібен час і сильна воля, і я вірю, що Китай стає кращим",— ділиться оптимізмом Катіна Джонг, співробітник торгової компанії з міста Шеньчжень.

Однак 37‑річна Джинг Лі з Шанхаю не може з нею погодитися. На її думку, побороти корупцію в існуючій системі неможливо.

"Партія перебуває над законом, ніхто не може перевірити партію, крім неї самої",— називає недоліки ладу Лі.

Про те ж говорять міжнародні аналітики. Останніми роками Сі Цзіньпін зміцнював ідеологію, консолідував партійний контроль і карав винних. Однак для перемоги над корупцією цього мало. “Сьогодні вся система Китаю побудована на своєрідній формі корупції,— вважає Ріардон.— Тут можновладці визначають, хто корумпований, а хто ні".

До того ж китайські традиції ведення бізнесу, який в обов'язковому порядку контролює влада, мають на увазі різного роду подарунки, розповідають представники ділового світу, які мають досвід співпраці з Піднебесною. Без цих особливостей бізнес з китайськими компаніями неможливий, стверджують вони.

Тим часом ЦКПД має намір зміцнювати систему таким чином, щоб чиновники "не хотіли і не могли займатися корупцією". Про це представники антикорупційного органу заявили у своєму комюніке на початку 2016 року. Цього року комісія має намір зосередитися на проблемах насильницьких захоплень, вимагання хабарів та розтрати бюджетних коштів, а також на корупції і марнотратстві в рамках програм боротьби з бідністю.

Однак можливості ЦКПД обмежені. “Щоб подолати системну корупцію, потрібні по‑справжньому незалежні судова система і орган по боротьбі з корупцією,— вважає професор Цанг.— Ні того, ні іншого в Китаї сьогодні немає і в цих умовах бути не може".

 

Матеріал опубліковано в НВ №7 від 26 лютого 2016 року


Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів

Останні новини

ТОП-3 блога

Фото

ВІДЕО

Читайте на НВ style

Крупним планом ТОП-10

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер: