«Керівництво ГПУ стало неадекватним». Чому у Генпрокуратурі розпочали полювання на відьом і що з цим робити

1 коментувати
«Керівництво ГПУ стало неадекватним». Чому у Генпрокуратурі розпочали полювання на відьом і що з цим робити
Фото: tymoshenko.ua
Новини з Генпрокуратури дедалі більше нагадують чорну хроніку. Інсайдери відомства та експерти розповідають, що відбувається за його масивними дверима і як з цим жити

Новому генпрокурору доведеться не просто реформувати відомство, а й відмивати його від скандалів, які пролунали останнім часом на весь світ. Які кроки має зробити новий очільник відомства в першу чергу, щоб повернути довіру суспільства, НВ розпитало чинних та колишніх співробітників відомства і експертів.

Сергій Горбатюк, начальник управління спеціальних розслідувань ГПУ

Кримінальні справи проти мене та членів команди з розслідування справ по Майдану готувалися ще з серпня минулого року. Наразі це просто виплило на поверхню. Жодного разу хід нашого розслідування не обговорювався на нарадах з Генпрокурором чи його заступниками. Більше того, це ми ініціювали нараду 7 квітня за участю Севрука (в.о. Генпрокурора України Юрій Севрук – ред.) та Столярчука (заступник Генпрокурора Юрій Столярчук – ред.), коли працювати в умовах тиску та переслідування стало неможливо.

Мене звинуватили у відсутності результатів розслідування, причому з посиланням на посла Євросоюзу в Україні Яна Томбінського. Проте й офіційно звільняти з лав прокуратури відмовилися. Це був радше психологічний тиск, щоб ми самі пішли, але ми від завершення розслідувань по Майдану відмовлятися не станемо. Тим більше, що під час розслідування спливали деякі прізвища чинних співробітників Генпрокуратури, збираємо докази для висунення підозри.

Для мене було б показовим забезпечення нормальних умов для пришвидшення розслідування злочинів під час Майдану. В грудні штат прокурорів по цій справі збільшили на 34 особи, але кабінетів для них так і не знайшли. Це притому, що для нових департаментів приміщення знаходяться одразу.

Під час розслідування по Майдану спливали деякі прізвища чинних співробітників Генпрокуратури

Давід Сакварелідзе, звільнений заступник Генпрокурора України

Головний запит суспільства наразі – це нульова толерантність до корупції. Новому генпрокурору варто очиститися від старих кадрів, які мають 20-30 років стажу, й віддати перевагу тим, у кого більше ідей, ніж зірочок на погонах. Якщо в перші місяці буде кілька гучних справ із вироками, це стане гарним початком.

Нинішнє керівництво відомства взагалі стало неадекватним. Після провалу справи щодо $2 млн від США на реформу прокуратури, впевнений, що вони шукатимуть приводу для другої кримінальної справи. Чим швидше ці люди підуть – тим менше завдадуть шкоди.

Нинішнє керівництво відомства взагалі стало неадекватним

Олександра Устінова, Центр протидії корупції

Перший необхідний крок – це зняття усіх нинішніх керівників департаментів і заступників Генпрокурора. Якщо це станеться, з новим Генпрокурором ще можна буде якось працювати. Подивіться: перший заступник генпрокурора Юрій Севрук безпосередньо керував тим, щоб розвалити справу «діамантових» прокурорів. Юрій Столярчук збирався викликати на допит посла США, ще один заступник – Юрій Говда – доглядав за «законністю» під час розправ з майданівцями. До речі, саме його активно проштовхував в антикорупційні прокурори Севрук під час конкурсу й саме Говда підписував документи щодо виїмки банківської документації Центру протидії корупції.

Але одного звільнення нинішніх заступників буде замало. З 2014 року ми вже добилися зняття прокурорів Даниленка, Гузиря, Яреми, Шокіна — і що? На місці відрубаної голови дракона одразу виростає нова. Тому наступний крок – це запуск справжньої реформи прокуратури, замість тої, яка провалилася. В новому конкурсі з обрання прокурорів треба скасувати норму про необхідність прокурорського стажу, аби запустити в систему нових людей.

На місці відрубаної голови дракона одразу виростає нова

Олександр Банчук, Центр політико-правових реформ

Новому Генпрокурору треба зробити ставку на «нових» людей. Навіть якщо звільнити нинішніх керівників департаментів, за ними стоять їхні підлеглі, які особливо від своїх начальників не відрізняються. Ба більше – вони залишатимуться під їхнім впливом тривалий час. Якщо хоч хтось з цих людей залишиться, ніяких змін не буде, вони цього не дозволять.

Коли ходять чутки про можливе призначення заступником Юрія Луценка Олексія Баганця – це кінець реформі ще до її початку. Крім шлейфу корупційних скандалів, він взагалі має совкове мислення й просто не розуміє нове процесуальне законодавство, закон про реформу прокуратури і не відповідає вимогам часу.

Для того, щоб заповнити систему новими людьми – треба оголосити відкритий конкурс на всі керівні посади в регіональних та Генеральній прокуратурі. В умовах конкурсу не має бути наявності прокурорського стажу.

Ще одним позитивним маркером стало би повернення в систему Віталія Каська та Давіда Сакварелідзе.

Коли ходять чутки про можливе призначення заступником Юрія Луценка Олексія Баганця – це кінець реформі ще до її початку

 


Читайте термінові новини та найцікавіші історії у Viber та Telegram Нового Времени.

Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів

Останні новини

ТОП-3 блога

Фото

ВІДЕО

Читайте на НВ style

Крупним планом ТОП-10

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер: