Карти, гроші і стволи: як характеризують керівника Нацполіції Сергія Князєва і звідки статки у його родини

9 лютого 2017, 19:57
125
Вы также можете прочесть этот материал на русском языке
Карти, гроші і стволи: як характеризують керівника Нацполіції Сергія Князєва і звідки статки у його родини - фото

Фото: zak.depo.ua

Співрозмовники НВ дають переважно схвальні характеристики Князєву. Що означає його призначення для майбутнього поліції і безпеки українців

Бойовий офіцер, нетолерантний до проявів корупції, сепаратизму та гламурних розборок політиків – так характеризують нового керівника Національної поліції України Сергія Князєва, призначеного вчора, 8 лютого.

За плечима у нового очільника реформованої поліції – 28 років служби у старій міліції. Попри це співрозмовники НВ з числа політиків з зовсім різних сил характеризують це призначення або схвально, або стримано нейтрально (або просто не ризикують критикувати нового очільника, зважаючи на його минулий досвід роботи у карному розшуку).

Професійність нового очільника Нацполіції

Князєв дійсно – представник старої школи МВС, і його характеризують як жорстку людину системи. Він розпочав службу в органах внутрішніх справ у 1992 році міліціонером у Білій Церкві, згодом очолював обласні управління поліції в Закарпатській, Рівненській областях, та працював у поліції у Київській і Донецькій областях. Остання його посада – керівник департаменту карного розшуку поліції.

В такому бекграунді нового головного поліцейського співрозмовники НВ (з числа політиків, яких не назвеш лояльними до голови МВС Арсена Авакова, що врешті і обрав Князєва серед кандидатів) принаймні публічно вбачають позитив.

«Він бойовий офіцер, людина нетолерантна до будь яких проявів корупції та сепаратизму, фаховий правоохоронець», – характеризує Князєва Іван Вінник, нардеп від БПП, секретар Комітету з нацбезпеки і оборони. Він вважає, що політично Князєв не буде керований, оскільки «людина, яка була в окопах, дуже нетолерантно ставиться до гламурних розборок в ВР».


Фото: Арсен Аваков / facebookФото: Арсен Аваков / facebook


Хвалить Князєва і перший заступник голови Комітету з питань законодавчого забезпечення правоохоронної діяльності, нардеп від РПЛ Ігор Мосійчук.

«Знаю його з часів війни у Маріуполі як керівника Закарпатської міліції після славнозвісних мукачівських подій та як очільника поліції на Рівненщині у бурштинових війнах. Підтримую його призначення. Він з системи. Вміє налагоджувати діалог з різними політиками», - каже Мосійчук.

Фаховою людиною, яка вміє аналізувати, приймати рішення та нести за них відповідальність, називає Князєва і перший заступник голови фракції Народний Фронт Андрій Тетерук, який очолював батальйон патрульної служби міліції особливого призначення Миротворець.

«Що буде в майбутньому, вам не скаже ніхто, - каже Тетерук. - Побачимо перші кроки на посаді – тоді зможемо казати, яке це призначення».

Питання до майнової декларації голови поліції

Виглядає на те, що чи не головною претензією в контексті призначення Князєва поки що стали його декларація та багате родинне майно.

Справа в тому, що згідно з декларацією, головний поліцейський володіє квартирою 87,5 кв. м в Чабанах, квартирою в 74,9 кв. м у Броварах під Києвом, а також двома земельними ділянками в населених пунктах Дмитрівка Київської області і Хомутець Житомирської області. У 2015 році Князєв задекларував зарплату в 265.573 грн, отриману за роботу в органах поліції (тобто в середньому близько 22 тис. грн на місяць). Крім того, згідно з декларацією, Князєв зберігає в готівці 200 тис. грн, 2.000 доларів та 1.500 євро.

Втім, як повідомляє проект Народне НАЗК, куди багатшою виявилася жінка, з якою живе Князєв, хоча офіційно з нею розлучений – Вікторія Князєва володіє сімома квартирами і трьома авто, хоча ніколи не займалась, скажімо, бізнесом.

Згідно з реєстром нерухомого майна, в 2011 році Князєва набула дві сусідні квартири в селі Чабани Київської області загальною площею в 130 кв. м. Одна з них вказана в е-декларації Сергія Князєва як спільна власність з родиною.

Також Князєва володіє нерухомістю в Києві. Їй належить дві квартири по вулиці Маршала Гречка та на проспекті Петра Григоренка, придбані у 2011 та 2013 роках.

В 2014 році Князєва придбала ще одну квартиру площею 63,1 кв. м в новобудові Вишневий Затишок в місті Вишневе Київської області. Ринкова вартість квартири в цьому будинку складає приблизно 40.000 доларів.

Через місяць після придбання квартири у Вишневому Князєва придбала квартиру в новобудові в селі Крюківщина Київської області. Квартира площею 57,4 квадратних метра в цьому будинку наразі коштує 31 тисячу доларів.

В період придбання Князєвою квартир Сергій Князєв керував управлінням карного розшуку ГУМВС України в Київській області.

За кілька місяців після призначення Князєва на посаду голови управління поліції в Закарпатській області у липні 2015 року Вікторія Князєва придбала квартиру площею в 100 кв м в Ужгороді на вулиці Петра Лінтура. Завдяки сервісу Google Карти можна побачити, що влітку 2015 року цей дім ще не був зданий в експлуатацію. Ціна за подібну квартиру в цьому місці сягає приблизно 68 тисяч доларів.

Крім того в Закарпатській області Вікторія Князєва придбала житловий будинок площею 48 кв м та отримала право власності на земельну ділянку площею 0.2069 га. В тому ж році вона придбала земельну ділянку в селі Шаян Закарпатської області площею 0,08 га. Згідно з інформацією з кадастрової карти, частина цієї ділянки знаходиться в лісі.

А вже за місяць до повернення Сергій Князєва до Києва у вересні 2016 року Вікторія Князєва придбала земельну ділянку в Київській області площею 0.1576 га в селі Літочки Броварського району. Цільове призначення “для будівництва і обслуговування житлового будинку”. В цьому ж місяці Вікторія Князєва придбала ще одну ділянку в Броварському районі, також для будівництва житлового будинку в селі Рожни площею 0.1118 га. Крім того Князєва володіє ділянкою в селі Лук’янівка Київської області.

Ще одна ділянка Князєвої площею 0.2496 га розташована в Київській області в селищі Сошники. Згідно з інформацією кадастрової карти половина цієї ділянки – ліс, інша половина озеро.

Крім землі і нерухомості, Вікторія Князєва задекларувала невеличкий автопарк – автомобілі Volkswagen Touareg 2013 року випуску, Mercedes e350 2010 року випуску та Mercedes Vito 2011 року. Приблизна вартість автівок – 80 тисяч доларів.

Згідно з даними реєстру юридичних осіб, Вікторія Князєва ніколи бізнесом не займалась.

Оприлюднення цієї інформації викликало припущення про те, що новий голова поліції приховує реальні статки.

Як пояснив НВ голова правління Центру протидії корупції Віталій Шабунін, після призначання Князєв має подати уточнену декларацію і вказати у ній не тільки своє власне майно, а й статки тих, з ким проживає. Інакше він ризикує стати фігурантом розслідування. За декларування недостовірної інформації посадовцем відповідальність прописана у Кримінальному кодексі України.

«За брехню у декларації, яку він подавав як кандидат, кримінальної відповідальності немає, - каже Шабунін. – А якщо у новій декларації він як новопризначений керівник не вкаже людину, з якою має спільний побут та майно, то це вже інша історія».

Більше того, якщо це майно було набуте після березня 2015 року і йому немає законного підтвердження, і це майно належить людині, з якою у декларанта є спільний побут, мова може йти про незаконне збагачення, за що передбачено покарання у вигляді позбавлення волі терміном до восьми років з конфіскацією майна.

«Тому ми з нетерпінням чекаємо його декларацію», - каже Шабунін.

Реформатор чи ні?


Фото: КМУФото: КМУ


Зважаючи на майже 30 років досвіду дороботи Князєва у системі МВС, частина спостерігачів скептично сприйняла нове призначення в контексті реформування відомства. Втім, говорити про те, що на реформах можна ставити крапку – зарано, вважають співрозмовники НВ.

«Я мав досвід роботи з ним у Закарпатті, і я не можу сказати, що з його призначенням реформи повністю призупиняться», - каже НВ нардеп Мустафа Найєм, який чимало свого часу приділив і приділяє справі реформи поліції.

З точки зору громадянського суспільства, на посаду, яку раніше займала грузинська реформаторка Хатія Деканоїдзе, правильно було б призначити людину, яка «прогресивно розуміє речі і останні два роки прогресивно бере участь у цих реформах», погоджується Найєм, – наприклад, іншого учасника конкурса на голову поліції Андрія Вишневського.

«Але не можу сказати, що Князєв – це повна зупинка реформ, - каже нардеп. - Він відкритий до нових ідей, та йому потрібен буде досвідчений заступник, який займатиметься реформами. Бушуєв [третій претендент на крісло] – теж представник системи, але з реформаторським підходом, і може бути одним із замів».

Нагадаємо, всіх трьої – Костянтина Бушуєва, Андрія Вишневського і Сергія Князєва – в результаті конкурсу комісія визнала такими, що можуть претендувати на позицію голови Нацполіції. Врешті-решт переможцем було обрано Князєва.

Найєм погоджується з аргументами про те, що Князєв служив і за Януковича, і в інші часи, коли українська міліція була одним з найкорумпованіших органів примусу.

«Так, у нього 28 років досвіду, та це вибір міністра… - каже на це Найєм. - Та я не можу сказати, що Князєв – це крах реформи і кінець усіх нововведень у системі. Думаю, це не так».

В той самий час позафракційний депутат Віктор Чумак, який є заступником голови Комітету Верховної Ради з питань запобігання і протидії корупції, ілюзій щодо Князєва не має.

«Навіть якщо він супер-пупер професіонал – ну звідки цих сім квартир? Купа земельних ділянок і всього цього мотлоху? - питає Чумак. - Про що ми говоримо? Що є людина. Професійно вміє жити. І все. Крапка. Він може професійно виконувати свої обов’язки для того, щоб красиво жити. Хто би не прийшов сюди по квоті клептократів – він там буде завжди на своєму місці».

Головні меседжі нового голови поліції


Фото: скриншот видео телеканала 24Фото: скріншот відео телеканалу 24


Одразу в день призначення новий головний поліцейський озвучив свої позиції з деяких важливих питань, якими йому доведеться опікуватися і за які відповідати.

Зокрема, в інтерв’ю на телеканалі 24 він відповів на питання про розслідування справи про вбивство журналіста Павла Шеремета, стрілянину між правоохоронцями у Княжичах, легалізацію зброї, корупцію у відомстві, а також і на питання про статки його дружини.

Ось якими були його ключові тези.

Про легалізацію зброї:

Право Верховної Ради – вислухати всі сторони і прийняти рішення. Законопроект про легалізацію зброї пишеться давно, але підсумкового рішення про декриміналізацію ст. 263 Кримінального кодексу так і немає. Зараз важливіше працювати над тим, щоб змінити ставлення суспільства до того, що внаслідок війни зброя стала звичною. Загалом Князєв не підтримує ідею дозволити українцям володіти зброєю найближчим часом: «У нас війна йде, тому такі глобальні зміни – я б не ризикував», - сказав він, запропонувавши розглянути це питання, коли суспільство охолоне після війни. А поки він пропонує посилити покарання за незаконне володіння зброєю.

Про статки дружини:

Князєв заявив, що був готовий до уваги ЗМІ до активів його родини, однак давати оцінки своєму особистому життю вважає недоречним. «Я не хотів би оцінювати своє особисте життя», - сказав він, додавши, що йому образливо все це чути. «Я не вважаю себе «успішним корупціонером». Мені прикро і неприємно, - сказав він. - Прийде час, і все стане на свої місця».

Про стрілянину в Княжичах:

«Трагедією та катастрофою» Князєв назвав перестрілку між правоохоронцями в Княжичах в грудні 2016 року. У поліції провели службове розслідування щодо перестрілки, результати якої передали слідчим ГПУ. «Все, що зробила поліція – вже все зробила. Люди вбиті, вдови вдома… Все, крапка. Далі Генеральна прокуратура розставляє все на свої місця», - зазначив він. Князєв також додав, що причиною трагедії був в тому числі непрофесіоналізм.

Про приборкання злочинності в Україні:

Голова Національної поліції не очікує зниження рівня злочинності в 2017 році. «Я хотів би бути оптимістом у цьому питанні, але я реаліст. Соціальна ситуація в країні така, що я не впевнений, що в 2017-му буде корінний перелом у боротьбі зі злочинністю», - заявив Князєв.

Щоб знизити рівень злочинності, потрібно змінити ситуацію в країні, вважає він. Поки що економіка зростає не так швидко, реформи тривають, і всі, хто відбули покарання чи отримали умовне покарання, не вишикувалися в чергу на біржу праці.

«Ми говоримо про вуличну злочинність – гопники, злодії, квартирні злодії... Відповідно до змін КПК, під час майнових злочинів ми не заарештовуємо попередньо. І тепер ми повинні проявити законодавчу ініціативу, показати Верховній Раді, де проблема», – сказав він.

Цікаво