Канали – це збиткова річ, любов до мистецтва. Власник NewsOne Євген Мураєв – про те, хто пропонував йому продати телеканал

Канали – це збиткова річ, любов до мистецтва. Власник NewsOne Євген Мураєв – про те, хто пропонував йому продати телеканал
Наталія Кравчук
Хто фінансує NewsOne, навіщо одіозного Киву запросили туди ведучим і чи правда, що Ганапольський отримує $10 тис. на місяць, розповідає власник каналу нардеп Євген Мураєв

Весь минулий тиждень країна обговорювала скандал зі спробою купити телеканали 112 і NewsOne, нібито скоєною оточенням президента Петра Порошенка. Головним ньюзмейкером в цій історії став нардеп-утікач Опозиційного блоку Олександр Онищенко. За його версією, таким чином президент хотів розширити свою медіа-імперію перед майбутніми виборами.

Обидва канали пов'язують з політиками часів Віктора Януковича – колишніми регіоналами або їх оточенням. Власником каналу 112, наприклад, називали екс-міністра внутрішніх справ при Януковичі Віталія Захарченка. Публічно його власник – бізнесмен Андрій Подщипков, але йому належить тільки 1% акцій. Власник каналу NewsOne, депутат від Оппоблока, Євген Мураєв, купив його в 2014-му у Вадима Рабіновича. Рабінович теж був депутатом Оппоблока, але навесні цього року заявив про вихід з партії, не залишивши при цьому фракцію. У той же час, депутат від БПП Сергій Лещенко називав неформальним власником каналу колишнього прем'єра Миколу Азарова.

Хто з екс-регіоналів має відношення до телеканалу та чи намагався президент купити NewsOne, Мураєв розповідає в інтер'ю НВ. А також відповідає на запитання про те, чи поділяє він і його колеги по Оппоблоку відповідальність за події на Майдані і політику екс-президента Януковича.

- Нещодавно з'явилися повідомлення про те, що телеканали 112 і NewsOne хоче купити оточення президента Порошенка. Чи правда це?

- Будь-яка влада хоче володіти ЗМІ. І способів у неї для цього кілька – і батіг, і пряник. Пряник – це, коли нас хочуть купити. Батіг – це коли у нас на цьому тижні дві позапланові перевірки Нацради (Національна рада з питань телебачення і радіомовлення), і коли нам четвертий місяць не продовжують ліцензію супутникового мовлення. Як ви вважаєте, це тиск?

- З офіційною пропозицією про угоду до вас приходили?

- Такі люди з офіційною пропозицією не ходять.

- Представники 112-го, наприклад, заявляли, що у них дійсно велися переговори.

- Я не можу щось говорити про 112 канал, я їх ситуацію не знаю. Пропозиції надходять часто – і від різних фінансово-промислових груп, і від політиків. Тут найважливіше – що вони хочуть володіти всіма ресурсами. А ті, які не сильно йдуть назустріч у цьому питанні, отримують відповідні «плюшки» від влади.

- Кажучи «вони», кого конкретно ви маєте на увазі?

- Владу в цілому. Кому належить Нацрада? На сьогоднішній день караючий орган – Національна рада по телебаченню і радіомовленню. Він нас категорично не любить. Вони нам винесли перше попередження півтора року тому. Тепер вони не збирають Раду з приводу продовження ліцензії, а придумують приводи, щоб проводити позапланові перевірки.

- Як ви збираєтеся діяти, якщо прийдуть ще?

- Якщо пам'ятаєте, нас ще лякали патріотами – що слідом за "Інтером" спалять і 112-й, і NewsOne. Арсенал у влади великий.

- Якщо повернутися до того, що таким чином президент нібито хоче створити собі медіа-імперію...

- Це не медіа-імперія. Якби всі канали дули в одну дуду із владою, їх не було б сенсу купувати.

Всупереч існуючій думці, що канали – це бізнес, я хочу сказати, що канали – це збиткова річ, дотаційна. Це любов до мистецтва, і до батьківщини.

- Наскільки зараз популярний телевізор в принципі? Чи раціонально його використовувати як засіб впливу на уми?

- Нічого не змінюється ні з 1917-го, ні з 1938-го, ні з якогось ще року. ЗМІ – це засоби, через які можна формувати якусь реальність сприйняття світу, і їх використовують як інструмент пропаганди. І ми намагаємося це як раз зруйнувати.

Рабінович до каналу не має ніякого відношення, окрім того, що він його створив і дуже вдало продав його мені в потрібний час

Ми намагаємося давати майданчик абсолютно для всіх думок. Я політик, у мене є усталений світогляд, він чіткий, напевно, вже всім зрозумілий. І в мене на каналі присутні люди, позицію яких я не поділяю, але розумію, що її поділяє якась частина аудиторії. Коли всі думки є на каналі, коли люди сперечаються, у них є можливість вибирати.

- У вас в ефірі часто бувають ваші однопартійці або екс-регіонали.

- У мене один Рабінович. Ми однопартійці. (В липні цього року Рабінович і Мураєв презентували партію Життя, створену на основі Центр партії, яка входить у Оппоблок, - НВ).

- А чому у вас так часто з'являється в кадрі Рабінович?

- Нечасто. Рабінович веде постійну авторську програму Суб'єктивні підсумки тижня. Спочатку була ідея взяти двох людей умовно з протилежних політичних таборів – вкрай правих і людей, які тяжіють до центру або до лівоцентризму. На жаль, не вийшов такий проект, не став ефективним.

- Рабіновича називали чи то співвласником, чи то власником, чи то фінансистом телеканалу.

- Рабінович до каналу не має ніякого відношення, окрім того, що він його створив і дуже вдало продав його мені в потрібний час. Тут у нього відмінне чуття.

Він іноді мені щось підказує. Все ж таки ця людина в Україні створила багато відомих каналів, якими зараз володіють олігархи. Він креативний, досвідчений, цікавий. Деякі ідеї я приймаю і реалізую. А ще це мій друг вже 20 років. Тому стосунки у нас зрозумілі, прості і близькі.

- Сергій Лещенко стверджував, що екс-прем'єр Микола Азаров має якесь відношення до вашого каналу.

- Лещенко – грантоїд, який як агент впливу переслідує інтереси моєї країни. Їздить в Держдеп, разом з [Мустафою] Найємом приймає [Вікторію] Нуланд і мовчить, коли вбивають свободу слова зараз. Те, що він говорить, обговорювати не хочу. Це проплачений троль, який розвалює Україну.

- Ми говоримо не про Лещенка, а про вас зараз. Навколо власників NewsOne і 112 – багато легенд і постійно називаються прізвища різних екс-регіоналів.

- У мене немає родича Миколи Яновича. До речі, ми з вами говоримо, а цей троль сидить на моєму каналі (показує на телеекран в кабінеті, у прямому ефірі в студії – Сергій Лещенко). Ви чуєте моє до нього ставлення, і, тим не менше, йому дають тут слово. Ви розумієте, так, з приводу цензури на каналі?

Я не перебуваю в родинних стосунках [із Азаровим], і мотивації у Миколи Яновича фінансувати мій канал теж немає, оскільки, думаю, для нього тут теж дуже багато неприємних персонажів. Я з великою повагою ставлюся до цієї людини, але не чув і не бачив його з лютого 2014-го.

Регіонал – це зараз як діагноз

- А з якимись колишніми регіоналами підтримуєте зв'язок?

- З якимись звісно.

Регіонал – це зараз як діагноз. Але, уявіть, такий же діагноз буде у БПП, Народного Фронту і всіх інших.

Є люди, з якими я спілкуюся, і в Самопомочі, і в Свободі, і в Народному Фронті, і в БПП, нормальні люди.

Я спілкуюся з багатьма нормальними людьми, які були в ПР. Це мої колеги, багато років знайомства, якихось відносин, когось я просто поважаю і за позицію, і за те, що вони зробили. Подивіться на склад Ради зараз і на попереднє скликання. Мене оточували люди, які своїми руками будували заводи, робили серйозний внесок у ВВП. Зараз поряд зі мною люди з іншого тіста, яких піною занесло в парламент.

- У той же час, людей з попередньої влади звинувачують у тому, що сталося на Майдані.

- Історія все розставить на свої місця. Я до справи Майдану не маю точно ніякого відношення. І я не вірю, що до нього могли мати відношення народні депутати. Країною керує виконавча вертикаль влади. Це або Адміністрація президента, або Кабмін. Плюс люди, які причетні до контролюючих органів, судів, але точно не політики.

- Але президентом був Янукович, регіонал.

- Так. Але я вважаю, що завдяки цим грантоїдам, які придумали «золоті батони», «золоті унітази», була буквально створена ситуація, за якої відбувся переворот.

- Чому ви кажете «придумали», якщо усі своїми очима бачили Межигір'я, будинок Пшонки і так далі?

- І зараз не в гіршому будинку живе президент. Ситуація в країні на порядок гірше. В країні йде війна, втрачений Крим, у людей з кишень дістали останнє. Тільки я не бачу демонстрацій на Майдані. Чому люди не виходять? Чи жити стало краще? Чи чесна влада? Владі не довіряє 90%, 45% в протестному настрої, але на Майдан не виходять, тому що будь-яка революція, будь-який переворот – це технологічний ланцюжок, який планується. Планують її генії, здійснюють романтики, а користуються негідники. В Україні за цим сценарієм і уникнути його не можна. Негідники при владі; романтики мерзли, гинули; генії планували і створювали умови.

- Думаю, багато хто не хоче нової революції вже тому, що Майдан закінчився смертю, війною.

- Війною закінчився не Майдан, а недалекоглядна політика тих людей, які прийшли до влади. Це не Майдан. Майдан – це не прізвище, це явище, яке було в певний період часу.

- Ну а який би вектор руху був у країни, якщо б не Майдан?

- Сподіваюся, що країна б обрала шлях нейтралітету. Політики не мають права визначати рух країни замість народу. Це питання має вирішуватися на референдумі.

Україна не готова була йти в Європу, в Росію. Якщо б ми це зрозуміли, якби 25 років нас не тягнули в різні боки, якби ми обрали такий же статус, як Швейцарія і були в нейтралітеті, ми отримали б і максимальні економічні преференції, і в нас би не грали, як об'єкт політики.

Ми не потрібні Європі і не потрібні Росії. Всі країни переслідують виключно свої інтереси. І ми не будемо ні для кого ні братом, ні другом. Можемо бути надійним партнером, але для цього потрібно мати що запропонувати, а це потрібно створювати.

Чому минулий уряд не підписав економічну частину Асоціації з ЄС? Тому що було зрозуміло, що розділ квот поставить наших експортерів на коліна

Чому минулий уряд не підписав економічну частину Асоціації з ЄС? Тому що було зрозуміло, що розділ квот поставить наших експортерів на коліна. Ми втратили експорт не тільки в Росію і країни СНД, а й значну частину експорту в ЄС. Ми відкрили свої ринки, а вони нас відлімітували квотами і стандартами. І що ми тоді підписали? Ми вбили внутрішнього товаровиробника.

- Будь-яка влада сварить і звинувачує попередню.

- Тільки за попередньої влади ВВП країни був удвічі вище, зарплати втричі вище в доларовому еквіваленті, бюджет вдвічі більше. Підприємства працювали, безробіття було вдвічі нижчим, курс не скакав, як цей, і щодо тарифів люди платили нормальні адекватні гроші. А зараз? Ми ж бачимо це кожен по собі, відкриваючи холодильник, приходячи в лікарню, школу.

- В лікарнях і школах так само було і з попередньою владою.

- Тільки зараз це все взагалі буде закриватися.

Система влади абсолютно розбалансована. Кожен, хто потрапляє в крісло президента, у мене таке відчуття, що він просто з розуму сходить. Відразу намагається забрати собі все більше повноважень, обростає кількістю якихось олігархів. Люди, які близько до президента – вони всі у нас стають мільярдерами. І все йде по накатаній, кожного разу відбувається одне і те ж.

- Що з цим робити?

- Отже не повинно бути такого інституту, як інститут президентства, або у нього не повинно бути стільки повноважень. Ви знаєте президента Німеччини? А Швейцарії? Ось вам відповіді на всі питання.

Чи можуть бджоли з медом битися? Чи буде [Генпрокурор Юрій] Луценко садити, наприклад, Порошенка за корупційні справи, якщо той його сам призначив, і він член його команди? Ні. Отже, ця норма неправильна.

- Попередня влада працювала за такою ж схемою: скрізь були свої.

- Я ж не виправдовую попередніх. Коли ви мені кажете, що раніше було те ж саме, я вас повертаю трохи назад і кажу, що не було війни, не гинули люди, був наш Крим, були такі зарплати, такий курс, ми могли дозволити собі поїхати туди-то. Куди ви зараз можете?

- Що ви думаєте про спроби деяких екс-регіоналів повернутися в українську політику? Колишній міністр доходів і зборів Олександр Клименко, наприклад, активно поширює свої постери з дітьми, голубами.

- Я посміхаюся. Проводить виборчу компанію з-за кордону. Смішно. Може, це така форма проведення часу. Знаю, що ця партія існує, але про що вона і з ким – не знаю.

- Клименко – не єдиний, хто проявляє активність, перебуваючи за межами України. Олександр Онищенко, через якого спалахнув скандал з телеканалами, теж активно діє з-за кордону.

- Пан Онищенко все життя підтримує Юлію Тимошенко, завжди був частиною корупційних схем у газовій сфері видобутку. Він був безпосереднім сателітом влади і учасником всіх процесів. Я не знаю, що вони не поділили, але тепер він просить політичного притулку, каже, що це політичні розборки. Я думаю, це виключно бізнес. І те, що він зараз розкриває ці схеми – йому треба було їх розкривати, коли він був їх частиною. Мені дуже цікаво, що він розповість. Якщо він дійсно розповість правду, я сподіваюся, у багатьох українців відкриються очі.

- Чи міг він тоді діяти в цій угоді про купівлю 112-го не в інтересах Порошенка, а в чиїхось інших? Наприклад, ви назвали Тимошенко.

- Я ж не Лещенко, щоб коментувати все, що відбувається. Я звик оперувати фактами. Я маю тільки ту інформацію, яку маєте і ви. Я можу покладатися тільки на слова Онищенка.

112-й канал, напевно, тут жертва. І Порошенко, і Онищенко – це всі суб'єкти зі своїми інтересами. І подавати вони правду, як завжди, будуть частково, тільки те, що вигідно їм. Я не думаю, що Онищенко купував канал в інтересах Тимошенко. Якщо він говорить, напевно, у нього є якісь докази. Інакше це буде виглядати як наклеп.

- І ваш, і 112-й канал відрізняються від інших тим, що у них достатньо мало реклами в порівнянні з іншими каналами. За рахунок чого тоді він фінансується?

- Я навпаки лаюся, що багато реклами. Реклама є серйозним джерелом, який дозволяє фінансувати канал, але і цього не вистачає. Решту я дофінансовую за рахунок особистих коштів.

Ми зараз можемо вийти запитати у прибиральниці, і теж напишемо, що з анонімного джерела всередині каналу стала достеменно відома зарплата Ганапольського

- У ЗМІ була інформація про те, що у вашого ведучого Матвія Ганапольського висока зарплата – близько $10 тис. на місяць. У вас достатньо фінансів, щоб тримати таких високооплачуваних ведучих?

- Я народний депутат, і не займаюся адміністративною діяльністю на каналі взагалі, не маю права і бажання. В господарські відносини я не влажу. Це питання Ганапольського і питання менеджменту каналу. Ймовірно, він високооплачуваний працівник, але не думаю, що мова йде про такі цифри. Звідки така інформація?

- Писала, наприклад, Телекритика, спираючись на інформацію від своїх джерел – працівників Радіо Вести, де раніше працював Ганапольський.

- Як тільки бачите слова «анонімне джерело» – перевертайте сторінку. Ми зараз можемо вийти запитати у прибиральниці, і теж напишемо, що з анонімного джерела всередині каналу стала достеменно відома зарплата Ганапольського. Дайте документ, покажіть нарахування.

- У вас на каналі працювали ведучими такі скандальні люди, як Дмитро Корчинський та Ілля Кива. Чому вони?

- У мене є і Анна Герман, і Вадим Рабинович, і Олег Волошин – багато різних людей. Всі вони – віддзеркалення України. Різне. Територіальне відображення, ідеологічне, ментальне, психологічне, в тому числі, психічне. У цих людей є своя аудиторія. По-перше, це цікаво глядачам. Друге – всі точк зору в Україні видно. На каналі були і Кива, і Корчинський – люди, з якими моя ідеологія протилежна, але я їм давав висловлюватися, показувати себе до того часу, поки вони не почали закликати до радикальних дій. Вони пропрацювали рік. А після цього лякають дівчат працівниць, які працюють на каналі. Це чоловічий вчинок?

- Ваших співробітниць?

- Так. Коли вони обіцяли тут спалити 112-й і NewsOne. Але якщо це канал сепаратистський або прокремлівський, що ж вони на ньому робили цілий рік? Приходили, пили тут чай, їли печиво, виступали в ефірі, і тут раптом до них дійшло? З такими людьми мені не по дорозі.

Хочете знати не тільки новини, а й що за ними криється?

Читайте журнал Новое Время онлайн.
Передплатіть зараз

Читайте 3 місяці за 59 грн

Читайте термінові новини та найцікавіші історії у Viber та Telegram Нового Времени.

Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів

Останні новини

ТОП-3 блога

Фото

ВІДЕО

Читайте на НВ style

Крупним планом ТОП-10

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер: