Кадровий голод. Валентин Наливайченко збирається підсилити команду Юлії Тимошенко

6 коментувати
Екс-глава СБУ Валентин Наливайченко шукає можливість повернутися в активне політичне життя країни, а Батьківщина готова йому таку можливість надати

Екс-глава СБУ Валентин Наливайченко шукає можливість повернутися в активне політичне життя країни, а Батьківщина готова йому таку можливість надати

Юлія Тимошенко та Валентин Наливайченко знайшли спільну мову і будують спільне політичне майбутнє. Яким може бути це майбутнє, НВ дізналося у експертів

Валентин Наливайченко, який до червня 2015-го очолював Службу безпеки, збирається об'єднати зусилля зі старожилом української політики Юлією Тимошенко і її партією Батьківщина. Про потенційний союз НВ повідомили джерела, в тому числі і в самій Батьківщині.

Вже 12 лютого лідер Батьківщини Юлія Тимошенко і Наливайченко виступлять зі спільною заявою, яку в прес-службі партії назвали «закликом до нації». Тиждень тому, 3 лютого, обидва політики брали участь у молитовному сніданку американського президента Барака Обами у Вашингтоні – традиційному івенті, на який з'їжджаються тисячі гостей, серед них і політики.

Експерти говорять про кадровий голод в Батьківщині, яка в 2014 р. втратила таких впливових політиків, як Арсен Аваков та Олександр Турчинов, які перейшли в Народний фронт. Володіючи впізнаваним брендом, Батьківщина навряд чи буде від нього відмовлятися для входження в новий політичний проект і розглядає його як можливість розширити свій електорат, який на сьогодні сконцентрований в сільських регіонах.

Тимошенко фігурує в числі потенційних кандидатів на пост прем'єр-міністра, хоча ймовірність її призначення на посаду політологи оцінюють як дуже низьку. Наливайченко після втрати роботи в СБУ портфеля не має і шукає можливість повернутися в активне політичне життя. Як один з варіантів продовження кар'єри екс-глава СБУ розглядав приєднання до антикорупційного руху Міхеїла Саакашвілі, але домовитися з Тимошенко виявилося легше.

У Батьківщині зараз панує піднесений настрій. У грудневому дослідженні соціологічної групи Рейтинг партія з 12,3% зайняла друге місце по електоральних перевагах українців, поступаючись Блоку Петра Порошенка, у якого 16,5%. Непогано для партії пройшли місцеві вибори в 2015-му, хоча від неї очікували більшого.


rating

Популярність партій в регіонах країни за даними соціологічної групи Рейтинг


Однак занадто сильно радіти рейтингам не варто, оскільки і Тимошенко, і Наливайченко асоціюються радше з минулим, ніж з майбутнім, відзначають експерти. «Я вважаю, що ні один, ні інший вигоди від союзу не отримує, обидва є політиками минулого», - підкреслює політтехнолог Сергій Гайдай, в резюме якого розробка електоральної стратегії для партії Укроп.

Гайдай називає об'єднання безглуздим. «Чи зможуть вони пред'явити суспільству щось абсолютно нове?» - задається він питанням, апелюючи до відсутності досягнень у Наливайченка за період роботи в СБУ і до кабальної газової угоди з Газпромом, який асоціюється з іменем Тимошенко. Правда, оскільки Укроп, ключовий замовник послуг Гайдая, працює на одному електоральному полі з Батьківщиною, скептичні акценти в оцінках політтехнолога зрозумілі.

Політолог Анатолій Октисюк з Міжнародного центру перспективних досліджень підтримує скепсис Гайдая у тій частині, яка стосується Тимошенко. Її прем'єрські амбіції мають мало спільного з реальністю. «Швидше прем'єром стане хтось із Опозиційного блоку», - зазначає Октисюк. Хоча в разі дострокових парламентських виборів і проривного результату на них, шанси Тимошенко на прем'єрство зростуть.

На думку аналітика, Батьківщині потрібен ребрендинг або як мінімум реформа. Ефект від залучення в партійну фракцію в парламенті свіжих осіб із західною освітою – Олексія Рябчина, Олени Шкрум – вже практично вичерпано. Політичні дивіденди від членства у фракції ув'язненої в Росії льотчиці Надії Савченко теж не надто великі. В таких умовах Наливайченко має всі шанси стати другим номером Батьківщини, потіснивши в ієрархії старих союзників Тимошенко – Сергія Соболєва, Андрія Кожем'якіна та Івана Кириленка.

Регулярний гість політичних ток-шоу, Наливайченко може поповнити арсенал Батьківщини популярною антикорупційною риторикою, каже Денис Денисенко, директор Центру політичного консалтингу. Для цього у Наливайченко накопичено багато інформації з часів його роботи в СБУ.

До того ж, він міг би нівелювати недовіру до Тимошенко, яка є досить великою, незважаючи на відносну популярність Батьківщини.

Враховуючи принципову відмову Батьківщини делегувати своїх людей в державні органи, корисність Наливайченка може поки що обмежитися тільки зв'язками і репліками в публічному просторі. Якщо ж Батьківщина перегляне свій підхід і почне претендувати на портфелі в Кабміні та інших інститутах, Наливайченко буде корисний як кандидат на одну з таких посад.

Вміння Наливайченка йти на компроміси та домовлятися багато хто підкреслює. Він з'являвся на Днях України в Великобританії – цю подію організовував олігарх Дмитро Фірташ. Близьким соратником Наливайченко є Маркіян Лубківський, якого відносять до лобі газового трейдера Росукренерго того ж Фірташа. А ось для Тимошенко Фірташ – давній антагоніст.

«Ми говоримо Батьківщина і маємо на увазі Тимошенко», - коротко резюмує політичний стиль партії Денисенко з Центру політичного консалтингу. Оцінку успішності такої моделі можуть дати виборці під час наступних виборів. Поки політологи продовжують скаржитися, що в Україні існують тільки партії вождистського типу і партії-електоральні проекти, Наливайченко поспішає влитися в політсилу, яка претендує як мінімум на стабільну присутність у парламенті. Не так вже й мало для політика, який вже більше ніж півроку є безробітним.


Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів

Останні новини

ТОП-3 блога

Фото

ВІДЕО

Читайте на НВ style

Крупним планом ТОП-10

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер: