Єврейське щастя. Найбагатшою людиною Ізраїлю став найбільший промисловець Стеф Вертхаймер

1 липня 2016, 09:00
2069
Вы также можете прочесть этот материал на русском языке
Єврейське щастя. Найбагатшою людиною Ізраїлю став найбільший промисловець Стеф Вертхаймер - фото

ЗОЛОТА ГОЛОВА: Стеф Вертхаймер за свої зусилля для досягнення миру за допомогою економіки був нагороджений престижною медаллю Бубера-Розенцвейга

У верхній частині списку перших багатіїв Ізраїлю відбулася заміна: мільярдером №1 став Стеф Вертхаймер, здатний зупинити арабо-ізраїльський конфлікт і позбавити світ тероризму

Ізраїльский Назарет відомий усім, хто хоч трохи знайомий з біблійною історією. Легендарне місто, де пройшла юність Ісуса Христа,— один з найбільших центрів паломництва як християн, так і мусульман.

Три роки тому тут з'явився новий об'єкт тяжіння — промисловий парк Назарет. Модерний архітектурний комплекс займає 22 тис. кв. м і коштував власникові $22 млн. Він розрахований на 1 тис. робочих місць — у найближчі п'ять років сюди в'їдуть близько 30 команд стартаперів. Перші з них вже працюють тут.

Назарет — сьомий такий парк, побудований 89‑річним бізнесменом Стефом Вертхаймером, найбагатшою людиною в Ізраїлі. На початку червня цей солідний статус він отримав завдяки підрахункам авторитетного ізраїльського видання The Marker Magazine, яке оцінило його статки у $8,3 млрд. Раніше перше місце в рейтингу як цього видання, так і впливового Forbes посідав французький медіамагнат з ізраїльським паспортом Патрік Драхі, проте за рік він втратив кілька мільярдів і опустився на другу позицію зі статком $7,6 млрд.

Немає кращого способу пояснити ізраїльське економічне диво, ніж вивчити дивовижне життя Вертхаймера
Уоррен Баффет,
американський інвестор-мільярдер і філантроп

Справа життя Вертхаймера — не тільки робити гроші, але і створювати бізнес-інкубатори, де євреї і араби працюють разом всупереч віковій ворожнечі. 2006 року найбагатша людина планети Уоррен Баффет (в 2015 році Forbes оцінив його статки в $66,7 млрд) викупив 80% акцій компанії ISCAR — одного з найбільших виробників металорізальних інструментів і флагмана бізнес-імперії Вертхаймера. Угода на суму $4 млрд привернула увагу всього світу, адже для Баффета ця інвестиція стала першою за межами США. А для тоді ще 79‑річного Вертхаймера це було новим поворотом його великого шляху.

"Я завжди захоплювалася його характером і самобутністю,— розповідає НВ Офра Кляйнбергер, спеціаліст із маркетингових комунікацій з Гіватаїма (Ізраїль).— Він уособлює сучасний ізраїльський ідеал, адже зміг досягти успіху всупереч усім труднощам і привніс прогрес та інновації в нашу економіку".

У пустелі — практично на піску — він побудував компанію ISCAR, що виробляє високотехнологічні металообробні інструменти, які тепер використовують гіганти автопрому: Chrysler, General Motors, Ford, Mercedes. Та й сучасну авіацію важко уявити без заснованої Вертхаймером компанії Blades Technology, що покриває понад третину світового попиту на лопатки для турбін реактивних двигунів.

Американський інвестор Баффет масштаб фігури Вертхаймера описав ємною фразою: "Немає кращого способу пояснити ізраїльське [економічне] диво, ніж вивчити дивовижне життя Стефа Вертхаймера".


СВОЇМИ РУКАМИ: Останнє захоплення Стефа Вертхаймера — промислові парки для стартаперів. На фото він у промисловому парку Тефен, заснованому в 1985 роціСВОЇМИ РУКАМИ: Останнє захоплення Стефа Вертхаймера — промислові парки для стартаперів. На фото він у промисловому парку Тефен, заснованому в 1985 році


Історія успіху та виживання

Ізраїльтяни зазвичай критично ставляться до магнатів-співвітчизників. Вертхаймер — виняток, стверджує Зеєв Хірш, професор міжнародного бізнесу в Тель-Авівському університеті.

"Я ніколи не зустрічав публічної критики щодо нього",— каже він. У 2000‑х Хірш на запрошення мільярдера керував бізнес-курсами для підприємців-початківців.

Будувати бізнес з нуля, виховувати нову плеяду підприємців — цьому Вертхаймер присвятив питому частину своєї кар'єри. І ось результат: 10% промислового експорту Ізраїлю виробляють компанії, що працюють в індустріальному парку Тефен. Він був відкритий Вертхаймером у 1984-му на півночі Ізраїлю. Тут працюють 5 тис. осіб. Ще 120 тис. туристів щорічно відвідують музеї та художні галереї, відкриті в цьому технопарку.

Ще більш знаковою для економіки Ізраїлю стала бізнес-імперія International Metalworking Companies (IMC Group), створена Вертхаймером. Її святая святих — ISCAR — покриває до 10% світового ринку металообробних інструментів. Компанія має представництва у півсотні країн і налічує 12 тис. співробітників.

Наступний улюблений виплід Вертхаймера — Blades Technology, ключовий гравець світової авіапромисловості. Компанія випускає лопатки для авіакосмічних та промислових турбін, займаючи близько 40% ринку. Сьогодні її філії працюють, крім Ізраїлю, США та Китаї. 2014 року сім'я Вертхаймерів продала свою частку в Blades Technology давнім партнерам — знаменитому американському авіаконцерну Pratt & Whitney.

"Вертхаймер — справжній мікрокосм з неймовірною історією успіху та виживання всього Ізраїлю",— підсумовує Роберт Зауер, президент Єрусалимського інституту ринкових досліджень.

Але це зараз ізраїльтяни носять 89‑річного бізнесмена на руках. Спочатку в житті мільярдера все складалося дуже гірко. У 1937-му одинадцятирічний Вертхаймер змушений був тікати з нацистської Німеччини до Палестини, яка тоді перебувала під мандатом Великобританії.

"У школі Тель-Авіва я виглядав, звучав і відчував себе іноземцем",— згадує Вертхаймер у своїй недавно виданій автобіографії The Habit of Labor (Звичка працювати). Однокласники глузували з його німецької і всіляко цькували. У 13 років Вертхаймера виключили зі школи за бійку з викладачем, який приєднався до цього знущального флешмобу.

Він не повернувся до школи, так і не отримавши середньої освіти. Хоча багато років потому став почесним доктором кількох вишів Ізраїлю.

Вертхаймер — справжній мікрокосм з неймовірною історією успіху та виживання всього Ізраїлю
Роберт Зауер,
президент Єрусалимського інституту ринкових досліджень

Юний Вертхаймер замість шкільної парти пішов працювати помічником в магазин оптики. Потім влаштувався в майстерню з ремонту фототехніки. Пізніше він пізнав ази металообробки та роботи з тонкою механікою. Свої, щойно набуті навички Вертхаймер довів до досконалості в оптичній лабораторії Еммануеля Гольдберга — одного з найвидатніших фізиків в історії Ізраїлю. Серед його досягнень — кінознімальний апарат Кінамо і 35‑міліметровий фотоапарат Contax.

У 1943-му 17‑річний учень Гольдберга влаштувався на базу британських ВПС у Бахрейні спеціалістом з ремонту та обслуговування навігаційної техніки. У 1945‑му він поповнив ряди Пальмаху — підрозділу підпільної ізраїльської організації Хагана, з якої і була сформована Армія оборони Ізраїлю. Тут Вертхаймер пройшов курс пілота і допомагав конструювати зброю — зокрема під час ізраїльської війни за незалежність 1947-1949 років.

"У Пальмаху я вперше відчув себе сином ізраїльської землі та частиною згуртованої групи зі спільною національною метою",— згадує бізнесмен.

У 1952 році, за чотири роки після набуття Ізраїлем незалежності, 26‑річний Вертхаймер заснував компанію ISCAR, щоб виготовляти інструменти для металообробки.

У цей час Ізраїль був невеликою бідною країною з населенням 1,6 млн осіб, з яких 200 тис. складали переселенці, які жили у тимчасових таборах.

Приблизно такою ж скромною здавалася і компанія Вертхаймера: він був її єдиним співробітником, а саме виробництво вмістилося у дворі його будинку.

Минуло два роки, перш ніж Вертхаймер отримав першого великого клієнта. Причому зоряний час бізнесмена припав на найтрагічніший епізод в історії Ізраїлю. Відразу після так званої Шестиденної війни 1967 року, коли Ізраїль боровся на трьох фронтах — проти Єгипту, Сирії та Йорданії, і напередодні Війни Судного дня 1973 року проти Єгипту та Сирії, армії яких озброїв СРСР, уряд Франції несподівано заборонив своїм експортерам постачання зброї до Ізраїлю. Було припинено продаж 50 літаків для ізраїльських ВПС, а також деталей для винищувачів.

Тоді влада Ізраїлю попросила Вертхаймера, вже відомого на той момент промисловця, у найкоротші терміни налагодити виробництво лопаток для реактивних двигунів.

Це була зовсім нова галузь для бізнесмена. Але вже за рік завод був побудований, а на початку 1969‑го він випустив перші лопатки під брендом ISCAR Blades (пізніше — Blades Technology).

До того ж у 1970‑х компанія ISCAR здійснила низку інженерних проривів. Її фахівці винайшли новинки для промислової металообробки. Ці інструменти практично не залишали металевої стружки і могли впоратися із завданнями набагато швидше, ніж аналоги.

За продукцією компанії вишикувалася черга, в якій юрмилися великі міжнародні виробники з авіакосмічної галузі, судочинства, оборонної промисловості, електроніки. Із 1975-го до 1985 року компанія Вертхаймера збільшила обсяг продажів удесятеро — до $52 млн.

"Більшість людей [в Ізраїлі] бачать в ньому візіонера і лідера, людину з переконаннями, яка цілком втілила бачення і дух ізраїльської високотехнологічної революції 1990‑х років",— каже Дрор Гліксман, спеціаліст з інтернет-маркетингу, що живе в Нетанії.

Арабо-ізраїльський бізнес

Власник найбільшого статку в Ізраїлі, Вертхаймер вельми скромний у побуті, розповідає НВ Даніель Айзенберг, професор підприємництва американської бізнес-школи Babson College.

У 1980‑ті Айзенберг допомагав Вертхаймеру запустити освітню програму для підприємців у парку Тефен і згадує, що бізнесмен поводився досить просто. Він вважав за краще обідати звичайною яєчнею з салатом в їдальні для працівників, а жити в побудованому ним самим житловому секторі для співробітників парку.

Щоправда, він їздив на Volvo в ті роки, коли такий автомобіль в Ізраїлі був неймовірною розкішшю, додає Айзенберг. Любов до машин успадкував і син магната Ейтан Вертхаймер, чия колекція ретро-автомобілів склала великий музей в Тефені.

Ейтан, якому Вертхаймер з середини 1980‑х передав керування всім своїм бізнесом,— правиця батька і один з чотирьох його дітей від багаторічного першого шлюбу. З подругою юності Міріам Вертхаймер, також дочкою німецьких євреїв, підприємець прожив 41 рік аж до її смерті у 1989‑му. Зараз супутницею мільярдера стала його екс-колега Лінн Хольштайн, яка тривалий час керувала відділом міжнародних відносин в ISCAR.

Сьогодні Вертхаймер любить говорити, що підприємницький талант є в кожній людині. "Частково моя власна історія успіху — в єврейській традиції виживати та приймати ризики",— зазначає мільярдер.

Ізраїльському магнату доводилося долати не тільки природні, але і штучні перешкоди, яких чимало на шляху будь-якого бізнесмена. "На шляху виробництва завжди був чиновник, що блокував дорогу",— відверто каже Вертхаймер.

Боляче били і власні прорахунки. На старті бізнесмен вклав всі кошти у виготовлення інструментів незатребуваного калібру. Також в історії його бізнесу плани не раз руйнувалися і через політичні та військові пертурбації. Зокрема, залишилася нереалізованою його ідея двох технопарків по обидва боки кордону Ізраїлю з сектором Газа.

Вертхаймер прорахувався, але Вертхаймер не здається. Справою його життя залишається ідея ізраїльсько-арабського примирення за допомогою економічного добробуту проблемних регіонів. Бізнесмен любить повторювати, що IT-індустрії, яка розквітла в Ізраїлі, недостатньо, щоб працевлаштувати всі верстви ізраїльського населення. Саме для цього він будує свої промислові парки, намагаючись залучити у виробництво якомога більше людей усіх національностей у найбідніших регіонах країни.

На ґрунті цієї ідеї Вертхаймер останніми роками намагається втілити в життя власний "план Маршалла" для Близького Сходу. Він пропонує західним країнам профінансувати створення 100 бізнес-парків у близькосхідних країнах. Вони мають стати інкубаторами для невеликих приватних підприємств — насамперед експортоорієнтованих, — де знайшли б роботу представники різних національностей і релігій.

"Виробництво, експорт, освіта та якість життя замінять тероризм і бідність",— переконаний бізнесмен. Зауер, президент Єрусалимського інституту ринкових досліджень, вважає таку позицію видатною. Чимало світових експертів бачать у ній реальну можливість покласти край ізраїльсько-палестинському і багатьом іншим конфліктам в арабському світі.

"Досягнення миру через бізнес-відносини, економічну зацікавленість в них і перспективу добробуту є, на мій погляд, єдино можливим способом примирення в цій частині світу [на Близькому Сході]",— підсумовує Зауер.

Матеріал опублікований в НВ №23 від 24 червня 2016 року

Цікаво