Йде війна холодна. Путін відправив Медведєва в Мюнхен шантажувати Захід

9 коментувати
Дмитро Медведєв привіз у Мюнхен ультиматум Заходу

Дмитро Медведєв привіз у Мюнхен ультиматум Заходу

Медведєв пригрозив Заходу війною і біженцями, якщо не буде зняття санкцій та визнання Криму російським

Прем'єр-міністр Росії Дмитро Медведєв, який прибув на Мюнхенську конференцію з безпеки, упакував головні тези російської зовнішньої політики в звичні вже промови про «миролюбну політику РФ», «відновлення довіри з нашими партнерами», «повагу суверенітету інших країн» і тому подібні міркування, яким зараз вже мало хто вірить.

На фундаментальному рівні все залишилося, як і раніше: Росія скрізь має рацію, а Захід – скрізь неправий. Однак при ретельному очищенні заяв Медведєва від дипломатичного та протокольного лушпиння, з них можна витягти деякі відносно нові сенси.

У найзагальніших рисах Росія пропонує угоду: «Ми розв'вязуємо вашу проблему з біженцями та допомагаємо розібратися з Ісламською державою, а ви скасовуєте санкції і не заважаєте нам розібратися з повстанням проти Асада». В іншому разі – нова холодна війна з перспективою переростання в гарячу і нескінченну.

Механізм реалізації угоди, за Медведєвим, досить простий: сирійська армія і російська авіація добивають повстання на північному заході Сирії, створивши там порівняно безпечні умови для повернення біженців. Після цього вся міць сирійської армії і російської авіації буде спрямована на Ісламську державу, яка зараз сильно ослабла.

Взамін на це ЄС встановлює терміни скасування санкцій і відмовляється від вимоги повернути Україні Крим. Крім того, Медведєв дав зрозуміти, що Захід повинен підштовхнути Київ до зміни конституції України в частині «особливого статусу» Донбасу.

Російський прем'єр також припустив, що якщо Захід буде противитися, спробувавши втрутитися в сирійський конфлікт на боці повстанців, які зараз явно програють, то весь Близький Схід чекатиме «нескінченна війна» з супутнім потоком біженців.

Власне, більше нічого нового Медведєв в Мюнхені не сказав. Інші його слова – лише обґрунтування цих двох позицій.

Західні лідери, наслухавшись цих промов, ніякого захоплення не зазнали. По-перше, вони не бачать жодних підстав знімати санкції або навіть встановлювати терміни їх зняття. По-друге, вони зовсім не збираються визнавати російський суверенітет над Кримом. По-третє, навіть «наївний Захід» розуміє, що російська ідея з особливим статусом для Донбасу – це троянський кінь для української державності.

Крім того, в картині майбутнього американців і європейців немає місця Башару Асаду на чолі Сирії, а конфлікт з повстанцями завершується дипломатичним, а не військовим шляхом. У зв'язку з цим ціла низка представників США, ЄС і НАТО виступили з промовами засудження на адресу російських ініціатив, давши зрозуміти, що вони нікуди не годяться. Президент США Барак Обама зателефонував Володимиру Путіну, закликавши його негайно припинити «бомбити опозицію» в Сирії.

На перший погляд, нічого особливо сенсаційного ані в російських ініціативах, ані в реакції на них немає. Однак насправді різниця між порівняно недалеким минулим і сьогоденням є. Причому ця різниця не в намірах, планах і риторичних фігурах, а в об'єктивній реальності: сирійська армія за підтримки російської авіації планомірно випалює осередки опору в північній Сирії, не рахуючись з жертвами і погрожуючи фізичною ліквідацією повстання. Бомбардування можуть незабаром припинитися не через вимоги Обами, а через те, що цілей для них просто не залишиться.

Туреччина і Саудівська Аравія вже не раз заявляли, що ні за що не допустять такого кінця повстання і допоможуть опозиції, ввівши на північ Сирії війська для їх захисту від Асада і росіян, а також від курдів і американців, які їм допомагають. (Саудівські військові і ВПС вже почали перекидання на південь Туреччини). Такий розвиток подій неминуче призведе до анонсованої Медведєвим «нескінченної війни», в якій Росія і країна-член НАТО можуть стати прямими противниками. Досить одного-двох «випадкових» російських ударів по турецьких і саудівських військових у Сирії, щоб з обох сторін пішли збиті літаки і тому подібні «радощі».

Для Заходу це стало б кошмаром, що не піддається опису. Справа не тільки в біженцях, але і в перспективі глобального ядерного протистояння, що відкривається. В очах західних обивателів ніяка Сирія і ніякий Крим цього не варті. Тому кілька днів тому США і Франція вже закликали Анкару утриматися від початку бойових дій.

Кремль, якому зараз необхідно зняття санкцій, а не війна з Туреччиною і Саудівською Аравією, застерігає їх від наземного вторгнення. Крім того, сирійська армія прагне якомога швидше вийти до турецького кордону, щоб не дати оперативного простору для можливого вторгнення. Одночасно курди, які фактично стали союзниками Асада, активно готують операцію проти ІД у прикордонних із Сирією районах. Якщо обидві операції увінчаються успіхом (а до того йдеться), весь кордон з Туреччиною будуть контролювати її вороги – сирійські урядові війська і курди. Такий результат став би для Анкари геостратегічною поразкою величезних масштабів: для неї буде повністю закритий прямий наземний доступ на Близький Схід. Відповідно, шанси на турецько-саудівське вторгнення з усіма його наслідками істотно зростають.

Таким чином, медведєвські заяви в Мюнхені – це не стільки пропозиції з урегулювання сирійського та українського конфліктів, скільки шантаж. «Не хочете миром розв'язати питання – буде вам глобальна війна. Але якщо хочете – ми залагодимо питання з біженцями, та ще й з ІД розберемося».

У Кремля, загалом, зараз вже і виходу іншого немає. Там прекрасно розуміють, що санкції дуже скоро доб'ють російську економіку і, як наслідок, – існуючий режим. Тому Путін і відправив «рукопожатного» Медведєва пояснити Заходу, що в Сирії він готовий йти ва-банк.

Перед США і Європою дійсно непросте завдання. Треба якось переконати Москву і Дамаск від повного знищення сирійського повстання, не допустивши вступу у війну Туреччини та Саудівської Аравії, але зберегти при цьому антиросійські санкції. Якщо у Заходу є в рукаві козир на кшталт інформації про таємні рахунки Володимира Путіна, то зараз саме час пускати його в гру. Інакше війна в Сирії поповниться учасниками і зможе призвести до дуже поганих для всього світу наслідків.


Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів

Останні новини

ТОП-3 блога

Фото

ВІДЕО

Читайте на НВ style

Крупним планом ТОП-10

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер: