Яку помилку допускають українці, відхрещуючись від Росії, розповідає письменниця Лада Лузіна

19 листопада 2015, 19:23
711
Вы также можете прочесть этот материал на русском языке

Lada Luzina via Facebook

Багато людей звикли жити так, ніби історія почалася з них. Якими б трагічними не були останні події в країні - це лише маленький шматочок з усієї історії

Про Старокиївську гору – яйцеклітину України, Білорусі і Росії, і про те, що Дід мороз і Три богатиря – найсправжнісінькі українські персонажі, розповідає автор популярних історичних романів про Київ

Лада Лузіна – письменниця і дослідниця історії. У її книгах майстерно сплітаються подорожі в минуле, містичні легенди старого Києва і реальні факти, секрети і таємниці, непомітні на перший погляд "ключики", які відкривають новий погляд на історію "матері міст руських". 31 жовтня на Хелловін, Лузіна презентувала чергову книгу з циклу Київські відьми – Тінь Демона.

Нам письменниця призначила зустріч в п'ятницю, 13, 13:00, в книгарні Довженка. Кава. Книги. Кіно.

Число 13 – це розгалудження, пояснює Лузіна. В цей день нерідко доводиться робити якийсь вибір, куди і як рухатися далі. Число 31, до речі, теж може бути завуальованим 13 – тим же розгалудженням.

- Я вивела цю теорію, коли писала Рецепт Майстра, недописаний мною роман. У 2013 році в нашій країні відбулося багато важливих подій, і я зрозуміла, що моя теорія розгалудження виявилася напрочуд точною.

Число 13 стало вважатися фатальним лише приблизно 100 років тому, тобто, відносно недавно. Насправді, у поєднанні "п'ятниця 13-е" фатальною є п'ятниця. І так у всьому світі, з давніх часів.

Я знаю, що дуже багато наших політиків ходять до ворожок, чаклунів і роблять собі різні штуки

П'ятниця – жіночий день, день великої богині. У римлян це день Афродіти і Венери. В такі дні потрібно стежити, що відбувається у твоєму житті, не приймати випадкових виборів. Особливо – в жіночих питаннях.

У Києві існував культ великої "жіночої" богині Макош. Крім того, здавна святкували такий день, як Параскеви. Параскева – це, в перекладі, п'ятниця. Ще 100 років тому відзначали заповітних 12 п'ятниць року. Про це, власне, і в моїй останній книзі Тінь Демона.

- Ви говорите, у 2013-му в Україні відбулося багато вирішальних подій. Тобто їх слід було очікувати?

- Так. Якщо не очікуєш, можеш зробити вибір невірний або поспішний. Чи занадто різкий. Тоді спрацює принцип доміно і завалиться все інше. В такі дні, моменти, варто очікувати, що тобі запропонує доля, і бути готовим.

- 15.11.15, дата останніх виборів мерів – це хороше число?

- Це цікава тема. Я пам'ятаю своє перше голосування. Воно точно було 31 жовтня на Хелловін. І потім дуже часто на нього вибори потрапляли. Ніяк не могла зрозуміти, що за прикол, голосувати на Хеллоуїн.

Зараз, крім усього іншого, ще й період днів мертвих, він ще не закінчився. Зновуж таки, я про це якраз і написала в Тіні Демона. Ми знаємо Хелловін, як зарубіжну культуру, яка прийшла до нас завдяки дуже гарній рекламі. Американці свої свята дуже добре рекламують в кіно, створюючи яскраві традиції. І ми їх переймаємо, що не так вже і страшно. Але ми не хочемо згадувати щось власне.


В своих книгах Лада Лузина вывела теорию, что числа 13 и 31 - развилка, и в этот период приходится принимать важные решения. Именно потому в 2013-м в Украине произошло много событийУ своїх книгах Лада Лузіна вивела теорію, що числа 13 і 31 - розгалудження, і в ці дати доводиться приймати важливі рішення. Саме тому у 2013-му в Україні відбулося багато подій, вважає вона


Потрібно розуміти, що ми, сучасні люди, завжди прив'язані до календаря, до часу. Наші пращури на дати набагато менше реагували. Вони відзначали період – ворожінь, свят, вечорниць. У період встигаєш більше.

Період днів мертвих закінчувався 21 листопада, на Михайла, тому що вважалося, що Михайло замикає землю ключем, а душі йдуть у цю землю і вже не можуть вийти до весни.

Хелловін тут схожий. Тільки, хіба що, більш популяризований в поп-культурі. Діти ходять по домівках і кажуть: "Солодощі або гидоту". Або ти їм даєш цукерки, або вони тобі напаскудять.

Коли чоловіки сьогодні одягають вишиванки, які розвивають ту ж жіночу сутність і допомагають завагітніти, це маразм

Насправді, це фінальний ланцюжок стародавнього культу, ритуал годування предків. Цього дня до тебе приходять предки, ти їх "годуєш", згадуєш. Якщо ні – вони тобі пакостять. Важливо просто згадувати, розповідати дітям історії бабусь і дідусів смішні історії, відкрити сімейний альбом. Якщо ти це робиш, ти шануєш ти свій рід. І можеш отримати від нього допомогу.

Навіть якщо помста предків перевести з містики в метафору – якщо ти забуваєш свою історію, вона тобі мстить. Ти робиш ті ж помилки, опиняєшся втраченим за життя. Як людина – наче перекотиполе, так і нації в цілому.

- Як же це пов'язано з виборами?

- Я знаю, що дуже багато наших політиків ходять до ворожок, чаклунів і роблять собі різні штуки, про які розповідати не буду. Це окрема тема, яку цікаво було б розкопати. Поки що знаю тільки уламками.

Не виключаю, що хтось конкретно порадив політикам цей період. Адже ви помітили – зазвичай в цей час ми голосуємо, або влаштовуємо революції. Всі наші ключові, важливі моменти в політиці до смішного прив'язані до поганських дат.

На період днів мертвих приходяться останні дві найголовніші п'ятниці. П'ятниця, як я вже говорила – це велика мати Макош, вона народжує новий світ, тобто мати сира земля, яка відповідає за життя, за смерть, за появу всього нового. З цієї точки зору – появи всього нового – вибори будуть правильним рішенням.

- Ви кажете – політики ходять до ворожок. Допомагає?

- Воно допомагає, але є своя зворотність, і вони її отримують. Я спостерігаю за цими людьми, і мені цікаво дізнатися, чим закінчиться. Якщо хтось із них помре, я розкажу те, що знаю. Але потрібно розуміти, що багато чого – просто чутки.

- Який мер потрібен Києву?

- Питання для мене дуже болюче. Я навіть на попередні вибори не пішла, хоча я дуже відповідальний голосувач. Але тут ступор. Тобі пропонують купу варіантів фігні, і це називається "вільний вибір".

Я, як корінна киянка, хотіла б побачити мера киянина, тому що він все більш болісно буде сприймати, зріз кожного кущика і знесення будинку. Але це теоретично, тому що і кияни бувають різні.

Я на попередні вибори не пішла, хоча я дуже відповідальний голосувач. Але тут ступор. Тобі пропонують купу варіантів фігні, і це називається "вільний вибір"

Потрібен чоловік, який, насамперед, бачив би концепцію Києва і розумів, що це велике місто. І він відсотків на 80 втратив свою історію. Її не треба вигадувати. Не треба запрошувати якихось піарників, щоб вони її написали, треба просто взяти книгу і згадати, яким місто було 150 років тому. Ця концепція розвитку включає все: і ставлення до центру, і створення пішохідних вулиць, ставлення до історичних будівель. Це питання не колосальних грошей, а правильної позиції.

Не хочу з теми Києва переходити на політику, але зараз головна претензія, що немає обіцяних реформ. Єдина – це поліція. На цьому прикладі ми бачимо, як люди позитивно реагують на видимі зміни.

Якби я була мером, радником мера, я б починала саме з серця Києва. Шматочок від Андріївської церкви до Золотих воріт або один Андріївський узвіз, демонстративно приведений до ладу, надихнув би багатьох киян. А далі вже розростатися потихеньку. Це не означає, що паралельно не треба піклуватися про розчищення доріг від снігу або подачі води, або асфальт, але багато людей не розуміють, наскільки важливий позитивний зоровий приклад.

Коли я була маленькою, мені пояснили, чому роблять красиві церкви. Це шоу. Ти повинен увійти і потрапити в певний стан, тоді ти віриш. Аналогічно треба робити місто. Це нескладно. У мене лежать файли в комп'ютері, я детально розписала весь розвиток Києва. Чекаю, коли з'явиться мер, до якого можна прийти і все це запропонувати. Складного немає, є розруха в головах. Одна нормальна голова вирішила б усі проблеми.

Доведеться чекати ще.

- Після Євромайдану з центру Києва перенесли традиційні святкові гуляння, тому що атмосфера не та. Як ви до цього ставитеся?

- Я думаю, це проблема не тільки киян, не тільки певного прошарку людей, а всіх. Люди живуть так, ніби історія почалася з них.

У мене дуже нестандартний погляд на життя через любов до історії, тому що я пишу дуже багато про історію Києва, весь цикл Київських відьом будується на історії. Я дивлюся крізь призму тисячоліття у всьому. Відповідно, коли ти подумки відраховуєш від навали Батия, то розумієш, що багато всього до цього відбулося. Київ в цілому стоїть на кладовищі. Якими б трагічними не були ці події, це лише маленький шматочок в загальній історії.

- Що варто було б зробити на Майдані? Меморіал?.. Музей?..

- Я б почекала. Це місце саме розбереться, що з ним робити. На місці Будинку профспілок я б відкрила Церкву Всіх скорботних як щось примиренне. Це саме пам'ять, привід цю пам'ять правильно переплавити, піти помолитися, поставити свічку, замовити заупокійну. Але у нас так, як на мене, ніхто не мислить.

У Києві величезна кількість музеїв. При цьому є музеї живі, що функціонують, наприклад, музей Павла Тичини, музей Михайла Булгакова. Все інше, наприклад, той же музей Лесі Українки, це ті місця, які, швидше, вбивають пам'ять, ніж її підносять. Немає нічого гірше мертвого музею, де стоїть три експонати, ти туди заходиш і розумієш, що це убого.

- Новорічні гуляння на Софійській площі – це хороша традиція?

- Перенесення святкувань на Софійську площу я підтримую. Це одна з найкрасивіших ділянок в місті – між двома соборами. Ще б прибрати там скляний готель збоку.

А взагалі, я б перенесла святкування Нового року на Контрактову площу. У своїй попередній книжці, Крижана царівна, я розповідаю, що Дід Мороз насправді родом з Києва. Тобто один з його прототипів.

Історія Контрактової саме така. Відомо, що язичницький бог Велес, на відміну від усіх інших богів, стояв внизу, на Подолі. І був одночасно богом торгівлі і творчості.

Новий рік став комерційним святом – це період купівлі подарунків. Тут Велес виступає прототипом Діда Мороза. Тому що ти витрачаєш гроші, щоб купити подарунок до свята дорогим людям, а вони – тобі. До появи залізниці, що сталася всього 150 років тому, Київ був портовим містом. І саме на Подолі з'явилися знамениті контрактові ярмарки, які зробили Київ з провінційного міста містом розвиненим і багатим.

У Крижаній царівні я описую ці знамениті контракти: туди з'їжджалися купці з усього світу. З Італії, Іспанії, Сардинії, Греції. Такі контракти були, наприклад, у період зимових свят – період Велеса. За значущістю для міста їх можна порівняти тільки з чемпіонатом Євро. Поміщики збирали гроші весь рік, приїжджали сюди на місяць контрактів взимку, щоб все витратити.

- З точки зору звичаїв та історії, що ще ми втрачаємо в сучасній історії?

- Наприклад, День захисника Вітчизни ставиться на свято Покрови, досі відомий жіночий день, день розвитку жіночої сутності. Це свято, що допомагає вийти заміж, завагітніти. Загалом лягти під чоловіка. Це точно не те, що потрібно нашим захисникам Вітчизни, тому що це прямо протилежна енергія.

Та ж історія з вишиванками, мода на які останнім часом повернулася. Це добре. Погано, що ніхто до суті не знає, що означають ці візерунки, а вони всі мали ритуальне значення. Починаючи з язичницьких часів, ніякі прикраси не носилися просто так. Феномен сучасної людини – ми сприймаємо візерунки як прикрашення.

В чому суть? Тіло потрібно умовно захистити від нечистої сили, від усього, що може прийти ззовні. Тканина захищає, тому що вона прялась з дотриманням певних ритуалів. Незахищеними залишаються руки і шия, які відкриті, тому по краю одягу з'являється візерунок. Спочатку – захисний. Коли чоловіки сьогодні вдягають вишиванки, які розвивають ту ж жіночу сутність і допомагають завагітніти, це маразм.

Ігнорується така дата, як 21 листопада, день Архангела Михайла. Хоча парадокс: дві революції почалися 21 листопада і закінчилися успішно, але ніхто при цьому не провів паралель, що Архангел Михаїл – захисник, який до того ж завжди з'являвся саме в момент перемоги. Ось що потрібно культивувати.

- Що ви думаєте про слов'ян? Після того, як Росія вдерлася в Крим і Донбас, ми часто чуємо в Україні про те, що росіяни і українці ніколи не були одним народом.

- Я вважаю, це не має значення. Якщо людина хоче жити самостійно, вона знімає собі квартиру і не спілкується, неважливо з родичами, знайомими або з вчорашніми співробітниками. Цього цілком достатньо для того, щоб це її рішення поважати.

Всі спроби довести, що "я не ви, я до вас не маю відношення" – це, швидше, комплекс. Особисто у мене таких комплексів немає. Тобто для мене Росія в якійсь мірі дочка. Я все одно розумію, що звідси все пішло. Старокиївська гора – унікальне місце, яке схоже на яйцеклітину. З неї народилося три країни: Україна, Білорусь і Росія. Народилися тут, у нас. Це місце колосальної енергетичної сили, одне з найсильніших.

Для мене Росія в якійсь мірі дочка. Чи повинні ми відповідати за вчинки своїх дітей - питання суперечливе

Чи повинні ми відповідати за своїх дітей, питання суперечливе. Але ми так не думаємо. Мені найбільше не подобається у відносинах з Росією той комплекс, яким пахне від цих спроб від'єднатися. Мені не потрібно доводити, що я не хтось. Я дуже чітко усвідомлюю себе як цілісна самодостатня особистість. І я б хотіла, щоб у нашої країни це відчуття теж було, щоб не було цього нескінченного почуття порівняння.

Адже через цей комплекс ми готові відмовитися від якихось речей, які наші. Ось, на цій же території їх ще вважає своїми і Росія, тому ми це взагалі чіпати не будемо. Наприклад, мене дуже злить історія з Дідом Морозом. Нібито Дід Мороз не наш, наш Святий Миколай.

Хоча він, насправді, був новорічним персонажем тільки на західній Україні, і ця традиція, яку там перейняли від Австро-Угорщини. Три богатирі – це Росія, ми викинемо. Нам нічого не потрібно. Нічого, що це були київські богатирі, нічого, що Добриня Микитич – дядько князя Володимира? Нашого. Нічого, що мощі Іллі Муромця лежать в Печерській лаврі? Забирайте, нам не треба. Це комплекси.

- А те, що вони зі свого боку перекручують історію, як хочуть?

- Це їхні проблеми. Якщо ти весь час, роблячи кожен крок, озираєшся на чужу думку, ти далеко не зайдеш. Ти просто повинен робити те, що ти робиш, і тобі має бути наплювати, що про тебе кажуть сусіди, далекі родичі, бабусі на лавці, знайомі. Нам є справа до того, що ми вважаємо за потрібне. Всі. Але цієї позиції у нас немає.

- Які наслідки може мати перекручення історії?

- Класична фраза Бернарда Шоу: єдиний урок, який можна винести з історії, це те, що люди не виносять з історії ніяких уроків. На жаль, це відбувається кожен день. Кожен день ми розуміємо, що Бернард Шоу був генієм.

Цікаво