Як звільнити Україну від російського ядерного зашморгу, розповідають топи американської ядерної компанії Westinghouse

На заводі в шведському Вестеросі Азіз Даг і Хосе Еметеріо Гутьєррес з Westinghouse розповіли НВ, як переводять українські АЕС з російського ядерного палива на американське
Фото: Юлія Даниленко

На заводі в шведському Вестеросі Азіз Даг і Хосе Еметеріо Гутьєррес з Westinghouse розповіли НВ, як переводять українські АЕС з російського ядерного палива на американське

Постачальники американського ядерного палива розповідають, скільки українських АЕС вони можуть ним завантажити замість російського, і пояснюють, чи можна побудувати в Україні урановий завод

Україні потрібно позбутися залежності від Москви не тільки в питаннях поставок газу – майже всі АЕС в країні працюють на ядерному паливі, що поставляється Росією. Через особливості реакторів, які дісталися їй у спадок від СРСР – VVER-1000 і VVER-440 – Україна довгий час не могла закуповувати паливо у інших країн. Спроби замінити російське ядерне паливо американським увінчалися успіхом тільки нещодавно.

Після Майдану питання звільнення від впливу Росії в атомній енергетиці постало руба, і в 2014-му український Енергоатом підписав договір на постачання палива з американською компанією Westinghouse. Тестування на Запорізькій та Південно-Українській АЕС пройшло успішно; нинішньої весни міністр енергетики Ігор Насалик заявив, що з часом Україна буде отримувати від Westinghouse до третини необхідного палива. В кінці квітня Westinghouse закінчила розширення свого заводу в шведському місті Вестерос, щоб задовольнити попит на паливо для реакторів VVER-1000.

Потужності заводу в Вестеросі збільшили, щоб постачати в Україну більше палива

Американська Westinghouse входить до трійки найбільших виробників реакторного палива у світі. 75% цього ринку, оцінюваного в $35 млрд, ділять сьогодні всього три компанії Westinghouse (31%), французька Areva (27 %) і російська ТВЕЛ (17%), з-під впливу якої і прагне піти Україна.

Про те, як переводять українські АЕС з російського ядерного палива на американське, НВ поговорило з віце-президентом Westinghouse Азізом Дагом, що відповідає в компанії за регіон Північної Європи і роботу з Україною, і старшим віце-президентом з ядерного палива і виробництва компонентів Westinghouse Хосе Еметеріо Гутьерресом.

У чому головна складність роботи з пострадянськими країнами і, відповідно, з реакторами?

Азіз Даг: У цих країнах організація роботи особлива, але, з іншого боку, те ж можна сказати і про будь-яку іншу країну світу: кожна має свої унікальні риси. Пострадянські країни для нас – щось нове, ми до них ще не звикли. Але головне – знайти баланс у відносинах з українськими партнерами.

Зараз ви працюєте над тим, щоб привести українські реактори у відповідність зі стандартами ЄС. Скільки часу на це потрібно?

Азіз Даг: Програму оновлення безпеки, яку ми розпочали в Україні, частково фінансує ЄБРР, а частково – Енергоатом. Ми активно беремо участь в цьому процесі, допомагаючи підтягнути українські заводи до стандартів Європи. Ми виграли кілька тендерів, кілька – програли. Конкурувати непросто, оскільки ми новий гравець в країні, і тому нам завжди трохи складніше зрозуміти особливості, характеристики тощо. Ми також інвестуємо в Україну і наймаємо людей з України, щоб зрозуміти деякі законодавчі особливості та інші тонкощі.


Вице-президент Westinghouse Азиз Даг отвечает в компании за регион Северной Европы и работу с Украиной

Віце-президент Westinghouse Азіз Даг відповідає в компанії за регіон Північної Європи і роботу з Україною


Про який обсяг інвестицій йде мова?

Азіз Даг: Ми вдвічі збільшили кількість наших співробітників в Україні і орендували нові офіси, щоб мати можливість впоратися з поставленими перед нами завданнями. Тому поки ми говоримо про інвестиції в людей. Також ми обговорюємо можливість партнерства з низкою українських компаній.

Хосе Еметеріо Гуттьєрес: Це якщо не рахувати Вестрон, який працює в країні давно, в якому ми досі маємо 60%, і який є частиною нашої стратегії щодо України.

Якщо ж поєднати всі наші інвестиції в Україну, модифікації у Швеції і США, необхідні для забезпечення поставок палива в українські реактори, мова йде про десятки мільйонів доларів.

Україна нещодавно пережила політичну кризу. Чи довелося вам вже зіштовхнутися з новим урядом – які враження у вас склалися?

Хосе Еметеріо Гуттьєрес: Так, вже довелося. Наскільки мені здається, новий уряд досить серйозно налаштований на те, щоб продовжувати диверсифікацію постачань і забезпечення своєї енергетичної незалежності. Навряд чи це зміниться. Звичайно, нам доведеться мати справу з новими обличчями, а на це завжди потрібен час. На рівні компаній ми поки не помітили явних змін – але тут потрібно почекати і подивитися, як заміна уряду вплине на відносини з "Енергоатомом".

Новий міністр Ігор Насалик сказав, що мета співробітництва – збільшити частку на українському ринку до 30%. Коли завод буде в змозі виробити таку кількість палива?

Азіз Даг: В нинішньому контракті зазначено, що ми будемо збільшувати кількість паливних збірок, які ми поставляємо. Через рік ми будемо доставляти в Україну шість збірок на рік. Це те, що є в контракті. Звичайно, ми готові поставляти і більше – всі, крім реакторів VVER-440. З тими потужностями, що є зараз, ми можемо давати паливо для тринадцяти VVER-1000.

Яка ситуація з VVER-440?

Хосе Еметеріо Гуттьєрес: Зараз ми займаємося поновленням, щоб мати можливість поставляти паливо і для VVER-440 – не тільки в Україну, але і в інші країни, які використовують цей тип реактора.

Азіз Даг: Раніше у нас був контракт на постачання цього виду палива у Фінляндії у 2001-2009 роках, але потім ми припинили цю лінію через відсутність попиту. Якщо тепер попит з'явиться знову, ми повернемося.

В Україні є 13 реакторів VVER-1000. Ви готові постачати паливо для всіх?

Хосе Еметеріо Гуттьєрес: Для 13 реакторів VVER-1000 – так. Для того, щоб взяти на себе і VVER-440, нам потрібно інвестувати більше або знайти партнера, наприклад, Іспанію, яка раніше працювала з нами над паливом для VVER-440 у Фінляндії. В Європі у нас три заводи – найбільший в Швеції, ще один у Великобританії, і в Іспанії. Потужностей у нас досить, але для розширення потрібні додаткові інвестиції.

Азіз Даг: У нас вже є технологія, яку ми використовували у Фінляндії. Ми плануємо оновити дизайн, зробити кілька модифікацій, зокрема, взяти кращі матеріали, які нам доступні. До того ж, потрібні інвестиції у виробництво. Але ми вважаємо, що через два роки будемо в змозі поставляти паливо VVER-440.

Ви обговорювали таку можливість з Енергоатомом?

Азіз Даг: Поки займатися цим рано, і ми не обговорювали це питання, але в перспективі ми хочемо поставляти паливо VVER-440 для не тільки в Україну, але і в США, Словаччину і Чехію.

Хосе Еметеріо Гуттьєрес: Ми збільшили потужності заводу в Вестеросі, щоб мати можливість постачати в Україну більше палива. Поставили п'ять осьових машин, які створюють верхні та нижні кришки для реакторів. У новому приміщенні також набагато більше місця для готових збірок і місця для того, щоб упаковувати їх перед доставкою. До того ж, ми змінили дизайн контейнера, в якому вони будуть перевозитися, зробивши їх більш надійними та збільшивши ступінь ізоляції.


Старший вице-президент по ядерному топливу и производству компонентов Westinghouse Хосе Эметерио

Старший віце-президент по ядерному паливу і виробництва компонентів Westinghouse Хосе Еметеріо


Чи були зроблені принципові зміни у конструкції реакторів?

Хосе Еметеріо Гуттьєрес: Ні, спосіб виробництва палива залишається більш-менш одним і тим самим. Тут ми обмежувалися дрібними змінами.

А щодо змін, зроблених після ситуації в 2012 році, коли паливні збірки було пошкоджено під час завантаження в реактор?

Хосе Еметеріо Гуттьєрес: Кілька років тому у нас були проблеми не з дизайном, а з завантаженням у реактор, в ядро. Потрібно було забезпечити, щоб тертя і зіткнення з іншими частинами реактора було мінімальним. Ми зміцнили нижню частину збірки і зробили ряд інших модифікацій, зробивши взаємодію між окремими частинами м'якшою.

Які перспективи меморандуму з Турбоатомом про співпрацю для збільшення потужності українських АЕС, підписаного в березні цього року?

Азіз Даг: Цей проект пов'язаний з нашою програмою оптимізації. Ми можемо добитися того, щоб Україна отримувала більше електрики від вже існуючих заводів – в інших країнах, в США і в країнах Європи, це звичний процес. Зрозуміло, потрібно модифікувати турбіни і ряд інших елементів. І в цій сфері Турбоатом – хороший партнер.

Скільки часу буде потрібно на втілення проекту?

Азіз Даг: Зараз ми на дуже ранній стадії. Ми обговорюємо, як це можна зробити, які зусилля потрібні – але також необхідно обговорити, хто буде фінансувати програму Енергоатом або держава.

Наскільки дешевше модифікувати існуючі заводи, ніж будувати нові?

Азіз Даг: Набагато дешевше. Мова йде про сотні мільйонів доларів проти мільярдів, які потрібні для будівництва нових заводів.

Але якщо Україна все ж вирішить будувати нові заводи, чи готові ви взяти участь у тендері?

Хосе Еметеріо Гуттьєрес: Це було б нам цікаво. Зараз ми будуємо вісім реакторів - чотири в Китаї і чотири у США. Це не вперше для нас: у нас є досвід будівництва таких реакторів. Якщо Україна попросить, ми зацікавлені в участі. Але найефективніший спосіб – все ж модифікація існуючих заводів.

Є дві стратегії отримання більшої кількості енергії від існуючих заводів – збільшення їх потужності та продовження терміну експлуатації. Звичайно, це залежить від попиту, від енергетичного ринку.

Які заходи безпеки потрібні для продовження життя АЕС?

Хосе Еметеріо Гуттьєрес: Безпека збільшується одночасно із збільшенням потужності, щоб замість використання заводу 70% часу ви могли робити це 80% часу або навіть більше. Норма в деяких країнах Західної Європи - більше 90%, тому безпека і потужність тут не входять у протиріччя. Зокрема, нові системи контролю збільшують як безпеку, так і продуктивність.

Як ви ставитеся до розмов про те, що Україна хоче мати повний ядерний цикл?

Хосе Еметеріо Гуттьєрес: Я знаю, що в Україні це давно обговорювалося, але зараз у світі достатньо потужностей для ядерного циклу. Більш, ніж достатньо. І ми думаємо, що зараз для України будівництво паливної фабрики – не головний пріоритет. У неї є два постачальники, які можуть забезпечувати її паливом. Що стосується урану, то тут є цілий ринок, і його можна без проблем придбати з різних джерел. А будівництво такого заводу в Україні –  дороге, вимагає ліцензій та інших складнощів. Якщо ж Україна вирішить будувати місцеві потужності, ми будемо готові це обговорювати.

Чи збираєтеся ви розширюватися на інші країни, які зараз купують російське паливо?

Хосе Еметеріо Гуттьєрес: У нас вже є контракт з чехами, крім того, ми, звичайно, контактуємо з болгарами і навіть зі словаками. В основному наша мета – Україна, Чехія та Болгарія.

Зараз ви доставляєте паливо на дві українські АЕС. Якщо все піде добре, на які ще станції ви готові поставляти паливо?

Азіз Даг: Ми вже поставляємо паливо на Південно-Українську станцію, а також на чотири блоку Запорізької АЕС. Також Енергоатом має можливість розширити контракт, щоб ми почали поставляти паливо в Хмельницький та Рівне. Наше паливо підійде для цих реакторів – у нас вже є дизайн, логістика, ліцензії – з нашого боку все готове.

 


Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів

Останні новини

ТОП-3 блога

Фото

ВІДЕО

Читайте на НВ style

Крупним планом ТОП-10

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер: