Як змінився Демальянс і чи проведуть його в парламент Лещенко, Найєм та Заліщук

12 липня 2016, 19:07
181
Вы также можете прочесть этот материал на русском языке
Як змінився Демальянс і чи проведуть його в парламент Лещенко, Найєм та Заліщук - фото

Фото: Наталія Кравчук

Все известные новые лица партии оместились в одном ряду

Тисячі нових членів, гасла боротьби з корупцією, виборча реформа та бажання бачити нові партії в Раді будуть запорукою успіху оновленого Демальянсу на майбутніх виборах, переконані в партії. Що вони обіцяють виборцям та як перемагатимуть без телевізора

Минулої суботи, 9 липня, в Холі чемпіонів НСК Олімпійський пройшов з’їзд Демальянсу, який зібрав понад 200 учасників та кілька десятків журналістів. Під барабанний бій до зали заходили відомі депутати-антикорупціонери, колишні молоді високопосадовці та громадські діячі, які вирішили увійти до оновленого складу партії.

Десант від БПП та форматування ідеології

В першому ряду опинилися нардепи Сергій Лещенко, Світлана Заліщук, Мустафа Найєм, Вікторія Пташник. Усі вони увійшли до політради оновленого Демальянсу.

Поки зі сцени лунали промови гостей та відомих громадських діячів Валерія Пекаря та Євгена Глібовицького, в кулуарах жваво обговорювали таблички зі змінами статуту партії. Демальянс відмовився від християнсько-демократичної ідеології, з її недооцінкою прав сексуальних меншин, та одноосібного лідерства. Тепер він орієнтується на гуманістичні цінності, має двох співголів, політраду з 11 осіб та експертно-стратегічну раду, яка за чотири місяці має розробити чітку партійну програму.

Співголовами партії стали багаторічний лідер Демальянсу Василь Гацько та чинний депутат фракції БПП Світлана Заліщук. Крім них, до складу оновленої політсили увійшли лише двоє ветеранів партії - Зоя Буйницька та Максим Черкасенко. Решту 7 новачків можна поділити на три умовні групи: народні депутати Лещенко, Найєм та Пташник; співзасновники громадянської платформи Нова країна Андрій Длігач та Владислав Оленченко; колишні високопосадовці, яких прийнято називати «технократами-реформаторами» - екс-заступник міністра екології Світлана Коломієць та екс-заступник міністра освіти Олег Дерев’янко.

Щоправда, нову структуру керівництва обрали лише на чотири місяці. За цей час експертно-консультативна рада напише програму партії та визначиться з усіма пріоритетами. До складу Демальянсу в цей час збираються прийняти тисячі нових членів.

«Ніяких розколів ми не очікуємо, але будуть дискусії. Ми - жива партія, а не політичний проект. Партія ніколи не була моєю, всі рішення приймали керівні органи, а не я. У нас не демократія в лапках, а реальна демократія», - переконував Гацько НВ в кулуарах з’їзду. Він очікує, що кількість членів партії за рік зросте з однієї до п’яти тисяч людей.

Восени оновлена партія збирається здійснити добір кадрів, які б потенційно могли претендувати на посади в уряді. Чи приєднається до Демальянсу Міхеїл Саакашвілі, хтось із членів його команд та з політичного проекту Віктора Чумака та Давида Сакварелідзе – було чи не головним питанням, на яке довелося відповідати демальянсівцям десятки разів.


Новизна партії була помітна з перших хвилин: з'їзд розпочала група барабанщиків. Фото: Наталія КравчукНовизна партії була помітною з перших хвилин: з'їзд розпочала група барабанщиків. Фото: Наталія Кравчук


Читайте також: "Остання надія демократичних сил", або про шанси, гроші та плани нових політиків "висадити Банкову" і "посадити Саакашвілі"

Партії потрібен рейтинг

«Візьму на себе сміливість сказати, що нинішні рейтинги партії Саакашвілі стали можливими завдяки Антикорупційному руху, до якого були причетні люди, які стоять на цій сцені. Цей рейтинг перейшов до них. Саме тому наразі нам треба сідати за стіл і домовлятися», - заявив на прес-конференції в оточенні колег по політраді Демальянсу 11 липня Мустафа Найєм. Так він прокоментував результати останнього дослідження соціологічної служби Рейтинг.

Саме в цей день, 11 липня, соціологи оприлюднили дані опитування 2400 українців на замовлення уряду Канади. Згідно з ним, за імовірну партію одеського обласного голови готові проголосувати 3% тих, хто вирішив йти на вибори. Така само кількість збирається голосувати за партію Анатолія Гриценка Громадянська позиція, з якою Демальянс ходив на парламентські вибори два роки тому.

Директор Рейтингу Олексій Антипович каже, що показники самого Демальянсу за результатами опитування були мізерними, тому в підсумковий рейтинг вони не потрапили.

«Опитування ж проводили ще до цього з’їзду, в травні-червні. Думаю, що їхні рейтинги зміняться, оскільки крім партійного рейтингу та особистого рейтингу чинних політиків, ми досліджували показники нових політиків, серед яких є нові члени Демальянсу», - сказав Антипович НВ.

Найбільш пізнаваним політиком оновленого Демальянсу є Мустафа Найєм, який посів у рейтингу молодих політиків друге місце після одного з лідерів Самопомочі Єгора Соболєва. 20% респондентів позитивно оцінюють результати роботи Найєма, ще 30% про такого не чули.

У співголів партії Василя Гацька та Світлани Заліщук ситуація набагато гірша – їх не знають 73% та 81% відповідно потенційних виборців. Про Сергія Лещенка не чули 58% респондентів.

Помітно, що попри новизну, антирейтинги молодих політиків удвічі-втричі перевищують їхні позитивні рейтинги. У того ж самого Лещенка при 12% схвальних відгуків – 21% негативних, у Найєма 36% негативного рейтингу, а у Гацька з Заліщук негативний рейтинг втричі перевищує позитивний.

«Входження в парламент позначилося на нашій репутації. Але ми виростимо рейтинги на конкретних справах, а не грошах, які платять телеканалам», - коментує результати соціологів Найєм.

Потенційні союзники

На прямі запитання щодо майбутнього об’єднання з тим самим Гриценком, соратниками Саакашвілі, колишніми партнерами по організації Антикорупційних форумів з партії Сила людей та іншими демальянсівці конкретно не відповідають. Обіцяють «сюрпризи» вже восени та переконані, що на вибори підуть єдиним фронтом.

«На вибори ми підемо разом, я в цьому впевнений, інакше в цьому просто немає сенсу», - говорить Лещенко. Співголова оновленого Демальянсу Заліщук навіть називає конкретні плани: «Особисто вважаю найприроднішим союзником нашої політичної сили пана Гриценка. Наші виборці спільні, тому вважаю, що ми будемо разом».

Саме об’єднання розрізнених наразі політичних та громадських кіл було головною метою суботнього з’їзду, який пройшов під гаслом Відкрита платформа єднання. Проте, очікувані соратники Саакашвілі чи колеги по організації з партії Сила людей на з’їзд Демальянсу так і не прийшли.

Член Несторівскої групи, яка розробляла стратегію розвитку України до 2025 року, Євген Глібовицький вважає, що в суспільстві визріла достатня кількість людей, які зможуть привести до влади нових політиків. Саме напрацювання Несторівської групи мають лягти в майбутню програму оновленого Демальянсу.

«Вважаю, що Демальянс буде не єдиною партією – прапороносцем реформ. Є Сила людей, є Громадянська позиція, є Демальянс – це той первісний бульйон, з якого виростатимуть нові політичні партії. Вважаю правильним, що вони не об’єдналися в одну партію після Майдану. Тепер починається дорослішання, структурування», - пояснював НВ Глібовицький.


Всі голосування проходили на диво одностайно, зазвичай "утримувалося" 2-3 людей, всі інші голосували "за". Фото: Наталія КравчукВсі голосування проходили на диво одностайно, зазвичай "утримувалося" 2-3 людей, всі інші голосували "за". Фото: Наталія Кравчук


Читайте за темою: Нехай мандати складають вони. Світлана Заліщук - про корупціонерів в БПП, нову партію та майбутнє Порошенка і Саакашвілі

Звичка до лідерів

Попит українців на нові партії – не нове явище в український політиці, нагадує соціолог Ірина Бекешкіна. Саме на хвилі розчарування в діях колишніх однодумців виникли Народний фронт на чолі з Яценюком та УДАР з Віталієм Кличком.

«Гарантією успіху нової партії має бути відома людина. Якщо Демальянс не матиме яскравих лідерів до виборів – за них не проголосують. Шанси отримати добрий результат у Демальянсу є, але це не залежить від ідеології, це залежатиме від популярних гасел та пізнаваних облич», - вважає Бекешкіна.

Після з’їзду та вступу в Демальянс, нові члени партії планують об’їхати всю Україну. «Будемо ходити від дверей до дверей», - пояснює мету промо-туру Заліщук.

Восени члени політради планують збільшити підтримку бізнесменів, які будуть прозоро фінансувати діяльність партії. Саме економічна частина стане одним зі стовпів майбутньої програми партії.

Спроба знайти свою економічну політику

Член політради Демальянсу та економіст Андрій Длігач заявив, що якщо щодо пенсій та тарифів у них поки немає позиції, бо їх має виробити експертно-консультаційна рада, то з податковою політикою вони вже визначилися.

«Ми вирішили підтримувати податкову реформу, яку розробило експертне середовище й відстоювала в парламенті Ніна Южаніна. Не слухайте дурниць, що в разі її прийняття буде розрив бюджету в сотню мільярдів гривень. Якби її прийняли – цей розрив був би менше 50 мільярдів», - переконував НВ Длігач після прес-конференції вчора.

Податкова реформа, яку лобіювала голова податкового комітету Южаніна, передбачала значне зменшення податкового навантаження на бізнес, покращення системи автоматичного повернення ПДВ та подальше спрощення оподаткування підприємців. Серед ідеологів проекту був і Длігач, але Рада віддала перевагу реформі тодішнього голови Мінфіну Наталії Яресько, яка обіцяла більші надходження до держбюджету.

Тепер серед вимог пробізнесового лоббі, яке представляє в Демальянсі Длігач, з’явилася зміна оподаткування на виведення капіталу з компаній.

«Ми наполягатимемо на заміні податку на прибуток на податок на виведення капіталу. Це зменшить можливість податківців втручатися в діяльність підприємців», - вважає економіст. Така позиція вочевидь приваблюватиме не тільки малий, а й досить потужний бізнес, а особливо той, що орієнтований на експорт та імпорт.

Побачити перші результати оновлення Демальянсу та його стосунки з потенційними союзниками з умовної партії соратників Саакашвілі можна буде вже 17 липня під час проміжних виборів до Верховної ради по семи округах. На 206 окрузі в Чернігові від Демальянсу пішов колишній журналіст Ігор Андрійченко, а команда Чумака-Сакварелідзе-Каська активно підтримує колишнього депутата БПП Єгора Фірсова. Нагадаємо, що останнього позбавили депутатського мандата наприкінці березня після того, як він вийшов з фракції через критику однопартійців за корупцію.

«Андрійченко пішов ледь не першим кандидатом по Чернігову. Те, що Фірсов пішов сам, а потім перетягнув на себе підтримку соратників Саакашвілі – повна нісенітниця. Я робив все, аби цього уникнути. Безперечно, це послабило позиції обох наших кандидатів і посилило кандидата, якого підтримує влада», - визнав Гацько.

Читайте також: Партія Саакашвілі без Саакашвілі? Що відбувається навколо найочікуванішої політичної сили країни

Цікаво