Як на практиці працювала чорна каса Партії регіонів, розповів її колишній депутат

1 коментувати
Як на практиці працювала чорна каса Партії регіонів, розповів її колишній депутат
Які партії мають «чорну касу», скільки коштує голосування депутатів та як завершиться скандал із публікацією документів «чорної бухгалтерії» ПР, НВ розповів Тарас Чорновол

Лише за шість місяців напередодні виборчої кампанії 2012 року Партія регіонів роздала на політичні потреби понад $66 млн. Це випливає з резонансного розслідування Української правди, яка опублікувала «чорну бухгалтерію» колишньої партії влади. Ці ж самі документи в НАБУ минулого тижня передав  колишній перший заступник голови СБУ Віктор Трепак.

Згідно з підписами людей, які отримували гроші, їх використовували для оплати реклами на провідних телеканалах, неофіційні виплати членам ЦВК, доплати депутатам та навіть відрахування партії Віктора Ющенка Наша Україна та Комуністичній партії. Лідером в отриманні грошей для депутатів, як свідчать документи, є колишній член Партії регіонів, а нині депутат групи Відродження, Євгеній Геллер, майже чотири мільйони доларів отримали «підрозділи ЦВК».

Депутат Верховної ради чотирьох скликань та відомий політолог Тарас Чорновол входив до Партії регіонів з 2006-го по 2007 рік. Восени 2008-го із партії вийшов через скандал із Януковичем. В інтерв’ю НВ він розповів подробиці роботи «чорної бухгалтерії» Партії регіонів.

- Що нового ви побачили в цьому списку? Вочевидь, що про існування «чорної каси» ви знали давно…

- Звісно, що знав. Я б назвав публікацію цього документу: з великої хмари – малий дощ. Він далеко не головний й далеко не сюрприз. Найцікавіше для мене було підтвердження зв’язків Охендовського та партії Наша Україна через Юрія Костенка.

Все решта – звичайні партійні витрати, крім дрібних веселих вкраплень, як то прання прапору за 139 доларів та аванс за метрову свічку в 12 тисяч доларів.

Чорну касу мають всі політичні партії й оплачують поточні витрати готівкою. Десь проплачують акції, десь роботу активістів, десь везуть людей на семінар чи тренінг. Звичайна рутинна партійна робота, яка не має ніякого значення. А ось великі виплати, які містять ознаки корупції – цікавіше.

Виплати Юрію Костенко з партії Наша Україна – свідчення про велику міжпартійну корупцію. Проте й тут нічого сенсаційного я не побачив.

- Чи відомо вам з якого документу взагалі взялися ці листи?

- Я навіть точно знаю, де лежала ця книга. Вона була в сейфі на четвертому поверсі особняка Партії регіонів на Липській, в кабінеті бухгалтерії. Там безпосередньо здійснювалися виплати.

- Із ким треба було домовлятися про виплати?

- Приїжджав якісь регіональний представник, захищав проект по умовному «потужному мітингу проти НАТО» на сто тисяч доларів. Йому цю суму одразу різали приблизно на третину, ставили візу якогось керівника й відправляли в бухгалтерію. Виплати про дрібні витрати – відрядження, мобільний зв’язок та ГСМ – вирішували та видавали прості касири.

Серйозні суми, як то виплати Охендовському, вирішували на рівні так званого вищого закритого політвиконкому партії. Загалом через нього пройшло 12-15 людей: Янукович, Клюєв, Азаров, Богатирьова, Кушнарьов та інші люди в різні періоди. Туди входили ті, хто були в особистому фаворі у Януковича в конкретний час.

- Що це за 1,2 мільйони доларів на прийняття бюджету? Якось замало на 226 депутатів.

- Згадайте, який це рік. В 2012-му році Янукович – вже президент, Азаров – прем’єр, а в Раді – стійка коаліція. Гроші йшли як правило представникам дрібних фракцій та позафракційних. Не думаю, що в цю суму входили «послуги» Комуністичної партії, вони суми менше мільйону взагалі не розуміли: деди ж воювали, чого ви таку дрібницю пропонуєте?

- Яку роль виконував Євгеній Геллер, прізвище якого згадується в оприлюднених документах так часто?

- Звичайний куратор бухгалтерії. Він не вирішував корупційних питань. Ось прання прапору, метрова свічка та паливо-мастильні матеріали – це й був його рівень. Люди мали приносити йому документи для підтвердження статей витрат.

Умовно, приносять йому завізований Януковичем документ на акцію за сто тисяч. Починають розписувати по статтях й залишається десять, я особисто це бачив не один раз. Геллер і підписував залишок, доглядав за тим, щоб, як то кажуть, «не крисятничали», не крали у своїх.

Гроші там на такому рівні не крали, дисципліна була досить жорсткою.

- Така «амбарна книга» виплат була одна?

- Та я вас прошу, це може чверть того, що виплачувала Партія регіонів, а може й менше. Виплати здійснювало кілька кас. Найскандальніші через касу на Липській не проходили.

Скажімо, Олега Ляшка на початку особисто фінансував Сергій Льовочкін. Олега Тягнибока оплачував інший «центр випливу», скажімо так. Ні ту, ні іншу касу ми, певно, ніколи не побачимо. Підкреслюю, що це мої припущення, оскільки ми не бачили розписок.

Згадайте скандальні голосування 2006-го та 2007-го року, коли були потрібні 300 голосів. Тоді окремі діячі з Партії регіонів напряму розповідали про те, скільки платили Юлії Тимошенко за місце в списку партії. Згадайте, як в останню хвилину з’явилися голоси за бюджет прем’єра Тимошенко від депутатів Партії регіонів. Не безкоштовно ж це робили, просто не через цю касу провели платежі.

- На яку реакцію варто очікувати з боку фігурантів скандалу? Чи вдасться бодай щось довести до кримінальної справи?

- Будуть все заперечувати. «Подумаєш, підпис, а покажіть рахунок, покажіть платіжку» - ось такими будуть всі їх аргументи. Навіть якщо чиїсь підписи співпадають – ця книга не офіційний документ, там немає печатки чи реєстраційного номеру. Реальної юридичної сили цей документ не має, це хиба підказка для журналістів в подальшої роботі.

Лещенко й Трепак зробили страшну дурницю, може й навмисно. Вони оприлюднили документи, які вже були в НАБУ, яке ще має суспільну довіру. Якщо б слідчі НАБУ без розголосу почали хапати фігурантів цього списку «тепленькими» та тикати носом в підписи – був би шанс хоча б когось розколоти. Особисті зізнання були єдиним шансом перетворити ці дані на покази та порушення справ.

А тепер всі ці люди зв’язуються між собою, радяться з адвокатами та домовляються про спільну лінію захисту. Відтепер ці матеріали не матимуть жодної юридичної сили, лише політичну.

- Лещенко сьогодні на брифінгу казав, що публікація потрібна, аби пришвидшити прийняття закону про державне фінансування політичних партій. Чим не аргумент?

- Подивіться на суми, які держава платитиме партіям і скільки витрачала Партія регіонів. Про що ви? Про яку політичну волю можна казати, якщо навіть зняття партії з реєстрації через фінансові порушення скасували.


Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів

Останні новини

ТОП-3 блога

Фото

ВІДЕО

Читайте на НВ style

Крупним планом ТОП-10

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер: