Як Майдан допоміг інвестбанкіру зробити київську фортецю базою IT-підприємництва

Керівний партнер iHub Дмитро Подолєв зібрав під одним дахом близько сотні IT-підприємців
Фото: Олександр Медведєв, НВ

Керівний партнер iHub Дмитро Подолєв зібрав під одним дахом близько сотні IT-підприємців

Дмитро Подолєв, у минулому успішний інвестбанкір, розповів НВ про незвичайного представника IT-індустрії — iНub

Товсті стіни з жовтої цегли башти № 5 на Печерському узвозі, одного з об'єктів Київської фортеці, в середині XIX століття приховували 26 гармат і 168 рушниць. Сьогодні за вузькими бійницями, у приміщеннях, розділених скляними перегородками, в оточенні офісних меблів усіх кольорів веселки засіли десятки молодих людей. Вони мирно вбивають програмний код у комп'ютери, обговорюють нові проекти на сотні тисяч доларів і слухають лекції.

Такий вигляд має iНub — незвичайний представник одного з наймодніших напрямків підприємництва — IT-індустрії.

iHub — це насамперед коворкінг, тобто місце, де за невеличку платню можна отримати робоче місце, інтернет, кімнату для нарад і каву. Такий сервіс для Києва не новий. Та від конкурентів iHub відрізняється тим, що користуватися ним можуть лише представники IT-індустрії. "Наш проект схожий на бізнес-інкубатор: ми не просто надаємо робоче місце, але збираємо програмістів і допомагаємо їм стати хорошими підприємцями", — каже Дмитро Подолєв, співзасновник та керівний партнер iHub.

Але проект має відмінності й від більшості бізнес-інкубаторів. Подолєв називає його наполовину соціальним. Дмитро не інвестує в стартапи в обмін на частку в проекті, а лише створює умови для роботи, запрошує бізнес-тренерів, щоб ті допомагали початківцям-стартаперам побудувати бізнес, влаштовує інвестиційні конференції.

Подолєв в минулому — успішний інвестиційний банкір. Він майже шість років пропрацював у британському інвестфонді Alpcot Capital Management і пішов з посади керуючого бізнесом в Україні.

Змінити профіль діяльності вирішив після Майдану: "Зараз багато представників бізнесу пішли або у волонтери, або в уряд". Завдяки своїм знайомствам у Норвегії він зумів залучити грант міжнародного фонду Seed Forum. Це дозволяє надавати послуги дешевше, ніж інші коворкінги. А крім того, за ці кошти кращим стартапам надаються гранти для участі в інвестиційних форумах за кордоном.

Ініціатива зацікавила молодих підприємців. Київський офіс запрацював менше року тому, в листопаді 2014 року, а невеликий офіс в Чернігові — у травні цього року, але обидва встигли стати популярними. "Зараз у нас близько 100 чоловік і двох десятків компаній", — повідомляє Подолєв. Спільнота iHub, тобто ті, хто користуються послугами інкубатора, становить уже 7 тис. осіб.

Серед стартапів, що прийшли під дах iHub, був Tap4parking, який запропонував сервіс для пошуку вільних паркувальних місць. Завдяки iHub компанія знайшла необхідні для подальшого розвитку $200 тис. і переїхала в Осло.

У числі учасників співтовариства є і розробники сервісу preply, що дозволяє знайти репетитора з іноземної мови, в тому числі в США, Великобританії та Німеччини. Спочатку сервіс стартував в Бостоні, а тепер перемістився в стіни iHub. Завдяки гранту інкубатора компанія взяла участь у кількох міжнародних конференціях і отримала $120 тис. на розвиток міжнародного акселератора Techstars. За словами Ольги Підгайної, регіонального менеджера preply, сьогодні база компанії налічує 10 тис. репетиторів, вона вийшла на польський ринок і планує експансію в Німеччини та Бразилії.

До 90 % фондів не інвестують до запуску продукту на ринку, - Євген Сисоєв, керівний партнер AVentures

Але є й ті, хто пов'язує свою долю з Україною. Компанія GoIT, так само, як iHub, з'явилася на хвилі ентузіазму, викликаного Майданом. “Ми задумалися: чому молоді люди, зокрема програмісти, виїжджають з країни? — говорить Олександр Кузьменко, директор з продажу GoIT. — І зрозуміли, що є чимало тих, хто не захоче їхати, якщо їм надати необхідне навчання і досвід". Тому його компанія почала пропонувати навчальні програми з тестування та програмування.

Подібні історії можуть виникати знову й знову, якщо їм надати необхідну інфраструктуру, вважає Подолєв. З ним згоден і Євген Сисоєв, керівний партнер венчурного фонду AVentures. Класичні інкубатори, які входять в капітал стартапів, які вже працюють з тими, у кого є ідея і продукт. "До 90 % фондів не інвестують до запуску продукту на ринку",— говорить він. А на ранній стадії у всьому світі працює модель, схожа на iHub. І часто подібні проекти підтримує держава.

Подолєву теж вдалося знайти спосіб, як залучити владу до підтримки. Нові хаби, які Дмитро планує відкрити цього року у Львові, Івано-Франківську та Вінниці, отримали приміщення на умовах державно-приватного партнерства. Тобто офіси для коворкінгів будуть безкоштовними, але ремонтувати та утримувати їх має інвестор — iHub Seed Forum Ukraine.

Подолєв каже, що рано чи пізно залишить проект. Але до цього моменту він хоче привести його до самоокупності. “Адже якщо ви бізнесмен і отримуєте якісь послуги безкоштовно, то це некоректна політика від самого початку. Люди просто не поважатимуть ваші послуги", — переконаний він.

Матеріал опубліковано в НВ № 29 від 14 серпня 2015 року


Читайте термінові новини та найцікавіші історії у Viber та Telegram Нового Времени.

Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів

Останні новини

ТОП-3 блога

Фото

ВІДЕО

Читайте на НВ style

Крупним планом ТОП-10

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер: