Як Ківалов та Опоблок маскують корупцію в Одесі податковими пільгами

15 липня 2016, 09:00
1877
Вы также можете прочесть этот материал на русском языке
Як Ківалов та Опоблок маскують корупцію в Одесі податковими пільгами - фото

Депутат парламенту Сергій Ківалов просуває ідею часткового звільнення Одеської області від податків, але місцеві бізнесмени скаржаться не на податки, а на тотальну корупцію. Фото: timer-odessa.net

Екс-регіонали обіцяють одеситам низькі податки, але при цьому продовжують тиснути на місцевий бізнес, вичавлюючи з нього хабарі та відкати

Ідея знизити податки – хороший спосіб для політика підвищити свою популярність. Створення спеціальної економічної зони (СЕЗ) в Одеській області стало першим законопроектом нинішньої каденції депутата-мажоритарника з цього регіону Сергія Ківалова, члена фракції Опозиційного блоку.

Загалом, депутат подав чотири законопроекти з такою ідеєю за останні два роки. Текст фігурує практично один і той самий, тільки назви документа різні. Ключова ідея – на 30 років знизити ставки за оренду, комунальні тарифи і відмовитися від стягування податку на додану вартість на Одеській митниці. Крім того, зареєстровані в Одеській області компанії змогли б три роки взагалі не платити податок на прибуток, а потім ще три роки платити тільки його половину.

Ківалов обіцяє, що все це має принести до державного бюджету 10 млрд грн. Однак, коли НВ зробив запит щодо параметрів підрахунку такої цифри, прес-служба Ківалова промовчала.

У нардепа є кілька каналів просування ідеї СЕЗ. Крім законодавчої ініціативи у Верховній Раді, у нього є ціла фракція в Одеській міськраді – Українська морська партія Сергія Ківалова. Це шість депутатів, за загальної кількості 64, яка є вірним сателітом фракції Довіряй справам мера Геннадія Труханова, що контролює міськраду.

Джерело кадрів Морської партії – очолювана Ківаловим Одеська юридична академія. «Це старий політичний проект, який Ківалов витягнув, коли бренд Партії регіонів перестав працювати», - пояснює одесит Аркадій Топов, який балотувався до міськради від партії Демократичний альянс, але невдало.

У березні в міськраді було створено окрему депутатську групу За Порто-Франко, яка складається з членів ківаловської партії та Оппоблоку. Вона просуває ідею СЕЗ. У міжнародному праві porto franco – це порт з правом безмитного ввезення та вивезення товарів. В Одесі такий режим діяв з перервами в 1817-1859 роках. Апологети СЕЗ в Одеській області посилаються в якості аргументу на те, що режим porto franco зробив Одесу великим транспортно-торговим хабом.

Стимули для бізнесу мають бути не винятком, а правилом

Однак експерти на такий аргумент не клюють. «Світ змінився, і історії XIX століття майже не мають відношення до сьогоднішньої економіки», - каже Тимофій Мілованов, президент Київської школи економіки. На його думку, посилання на досвід попередніх століть свідчить про відсутність більш серйозних аргументів і якісного фінансового аналізу проекту.

СЕЗ – не унікальна вигадка Ківалова. Вони вже існували на сході і півдні країни, в тому числі в Одесі, в 2000-х, але бажаного ефекту не дали, змусивши компанії просто перенести в ці зони свою реєстрацію.

Аналогічна зона існує в литовському місті Клайпеда, чию податкову модель частково і копіює ківаловський законопроект. Так, інвестор в активи в Клайпеді на суму від 1 млн євро на шість років звільняється від податку на прибуток, а потім десять років платить лише половину 15-відсоткової ставки з цього податку. Не діють також у Клайпеді податки на нерухомість і дивіденди для акціонерів-нерезидентів.


1_03На засіданні 30 червня Одеська міськрада пакетним голосуванням передала десятки земельних ділянок в приватні руки, напередодні радикально зменшивши ціну цієї землі. Антикорупційні активісти вважають це типовим прикладом схем місцевої влади. Фото: Іван Верстюк


Однак ЄС обмежує податкові стимули, які можуть надаватися в окремих регіонах. Вони не можуть перевищувати 70% необоротних активів для маленьких компаній, 60% - для середніх і 50% - для великих.

Такі зони лише поглиблюють економічний дисбаланс між регіонами, каже Іван Міклош, голова групи радників українського прем'єр-міністра. «Давайте зробимо всю країну вільною економічною зоною», - додає він. Зниження податків в окремому регіоні створить непотрібну податкову конкуренцію всередині країни, що може призвести до різкого падіння доходів держбюджету, резюмує Міклош.

З ним згоден Мілованов з Київської школи економіки. «Зниження податків, звичайно, дасть позитивний ефект для регіону, але ефект на економіку всієї країни не очевидний», - вважає він. Одеська область за такого сценарію може стати теплою ванною для компаній, які б не витримали конкуренції за звичайних умов. Крім того, зниження доходів в держбюджет від Одеської області може змусити уряд добрати ці гроші в інших регіонах. «Чому бізнесмени Одеси повинні платити менше і, відповідно, бути багатшими, ніж бізнесмени Полтави в подібних компаніях?» - запитує економіст.

Порто-Франко як троянський кінь інтересів Кремля

У ідеї Ківалова є прихований політичний підтекст, вважає Топов з Демальянсу. СЕЗ, на його думку – це тільки видима частина айсберга, елемент більш широкого проекту з віддаленя Одеси від центру ухвалення рішень в Києві. «Це крок до сепаратизму, кремлівський варіант децентралізації», - заявляє активіст.

Ця думка легко вкладається в мозаїку фактів щодо спроб організувати Бессарабську народну республіку в Одесі, які озвучив голова СБУ Василь Грицак. Про активне проросійське підпілля у місті заявляв і Євген Докукін, український хакер, що протистоїть російській агресії в кіберпросторі. Він опублікував частину листування сепаратистів, які знаходяться в Одесі, в якому йдеться про необхідність регулярно підривати порядок в місті проросійськими акціями.

Порто-Франко – не єдиний проект Ківалова, який шукає точки дотику з інтересами східного сусіда. Він активно взаємодіє з Одеською єпархією Московського патріархату, яку очолює радикальний проросійський митрополит Агафангел Саввін. Ківалов створив благодійний фонд Церковно-приходська школа і через нього отримує пільги від міськради. Фонд будує церковну школу в Аркадії, відомій одеській території для відпочинку. Мерія просубсидувала будівництво релігійного навчального закладу, контрольованого Московським патріархатом, на 1 млн грн через пільгу на сплату земельного податку. Сам Ківалов хоче, щоб до цієї школу ходили звичайні одеські школярі, посилаючись на те, що загальноосвітніх шкіл в місті не вистачає.


2_05Активісти, незадоволені корупційними схемами в місті, намагалися прорватися на засідання Одеської міськради 30 червня, але їх зупинили правоохоронці. Фото: Іван Верстюк


Бізнес не чекає на пільги – він втомився платити хабарі

Пільги для школи Московського патріархату – лише один випадок із багатьох, коли Одеська міськрада витрачає бюджетні кошти на підтримку проектів союзників Труханова. НВ вже писало, як гроші мерії виводяться в кишені чиновників через схеми з закупівлями ремонту доріг, наданням пільг на землю і організацію автостоянок. Місцеві підприємці відкрито говорять, як труханівський режим, якому Ківалов дає додаткову точку опори, вичавлює хабарі за право займатися бізнесом у місті.

Перш ніж намагатися стимулювати одеське бізнес-середовище податковими пільгами, краще припинити тиснути на бізнес і будувати корупційні схеми, каже Володимир Федорін, один із засновників Центру вільної економіки Кахи Бендукідзе. Близький до одеського губернатора Міхеїла Саакашвілі, центр особливу увагу приділяє Одесі. «Коли нам говорять, що Одесі не підходить загальноукраїнське законодавство, то при всіх його недоліках, маю заперечити: в українських законах ніде не сказано, що Одесу і область потрібно систематично грабувати і приводити в занепад, чим займається Ківалов і його поплічники», - говорить Федорін.

Цікаво