Як досягти миру в Сирії? Рецепт Містури та копняк Обами

Вперше за п'ять років у сирійців з'явився реальний шанс на припинення війни

Вперше за п'ять років у сирійців з'явився реальний шанс на припинення війни

Барак Обама, прагнучи уникнути колосальної кризи, підготував всі умови для роботи Стаффана де Містури - дипломата, покликаного примирити сирійців

Сьогодні в Женеві повинні розпочатися переговори між представниками повстанців і уряду Сирії. Очікування світової спільноти невеликі: суперечностей між сторонами накопичилося занадто багато, а довіри між ними немає взагалі. Втім, шведський дипломат італійського походження Стеффан де Містура, призначений ООН головним переговірником з цього питання, вже представив свій план поетапного примирення, який видається цілком розумним.

Насамперед треба відзначити, що переговори можуть і зовсім не відбутися: опозиція оголосила, що не з'явиться в Женеві, поки урядова і російська авіація бомбить міста і селища, де ще залишилися мирні жителі. Оскільки Дамаск і Москва поки від бомбардувань відмовлятися не збираються, західні партнери щосили намагаються вмовити повстанців приїхати. Чим закінчаться ці потуги, поки незрозуміло, але шанс на успіх є: без допомоги ззовні опозиція буде приречена.

У тому випадку, якщо опозиціонери таки приїдуть до Швейцарії, зустрічатися з представниками Башара Асада вони все одно не будуть. План де Містури передбачає тривалий (не менше півроку) період, коли супротивники будуть сидіти в різних приміщеннях і спілкуватися через нього. Сам дипломат буде ходити від опозиціонерів до урядовців, передаючи їм вимоги, побажання та пропозиції один одного. Такий підхід пояснюється тим, що в безпосередньому контакті на самому початку переговорного процесу представники сторін можуть просто накинутися з кулаками на опонентів, що ніяк не наблизить перспективу примирення.


Лечением сирийских болезней займется доктор Стаффан де Мистура

Лікуванням сирійських хвороб займеться доктор Стеффан де Містура


За перших півроку такої "човникової" дипломатії, де Містура сподівається домогтися бодай мінімального ступеню довіри та розуміння між сторонами – просто щоб їх не страшно було запускати в одну кімнату разом. На цьому етапі йтиметься не про політичне вирішення конфлікту, а лише про заходи з припинення щоденної загибелі людей. Зокрема, планується встановити локальне перемир'я в найгарячіших точках, зняти облогу з міст, в яких мруть від голоду мирні люди, а також встановити надійні коридори постачання простих людей їжею, водою і ліками.

Якщо вийде припинити вбивства, що відбуваються зараз в промислових масштабах, то наступним етапом стануть переговори про спільне протистояння Ісламській державі. Розрахунок побудовано на тому, що наявність спільного ворога й спільні зусилля щодо його викорінення можуть хоч частково повернути сторонам відчуття того, що всі вони, загалом, сирійці, і хочуть своїй країні добра (хоча і по-різному). Загалом, логічно: люди, що разом проливають кров за загальну справу, часто готові пробачити один одному дуже багато. В такі моменти взаємні претензії і неприязнь відходять на другий план. Але, зрозуміло, тут багато залежить від ступеню довіри між сторонами, тому без виконання першого пункту плану за другий немає сенсу і братися.

Відповідно, до вирішення найскладніших питань – долі Башара Асада, нової політичної та адміністративної конфігурації, можливої автономії для курдів і гарантії для релігійно-етнічних меншин – де Містура пропонує взятися пізніше, коли уряд і повстанці припинять вбивати один одного і разом почнуть тіснити бойовиків ІД. З його точки зору, обговорення цих питань зараз, в умовах тривалої кровопролитної війни, приречене на провал.


В случае успеха переговоров сирийские солдаты смогут, наконец, отдохнуть

У разі успіху переговорів сирійські солдати зможуть, нарешті, відпочити


А провал зараз зовсім неприпустимий. Прекрасний американський журналіст Томас Фрідман у своїй недавній колонці докладно і дуже переконливо пояснив, що продовження війни в Сирії загрожує продовженням потоку біженців, розпадом Євросоюзу і, як наслідок, ослабленням США. Барак Обама, який завершує свою президентську кар'єру, ніяк не може допустити, щоб геостратегічна катастрофа таких масштабів сталася під час його перебування в Білому домі. Він зацікавлений у встановленні в Сирії миру чи не більше, ніж самі сирійці.

Саме тому зараз американці докладають всіх зусиль, щоб переговори не просто відбулися, але і закінчилися результативно. У хід йдуть і батоги і пряники.

Опозиції, яка намагалася було висувати нездійсненні умови для участі в переговорах, відмовили в постачанні протитанкових комплексів TOW – найефективнішої її зброї на сьогодні. При цьому на переговорах повстанцям США пообіцяли всіляку політичну підтримку.

Туркам і арабам, які підтримують повстанців, у Вашингтоні дали зрозуміти, що їхня давня мрія не здійсниться: повної зміни режиму в Сирії не буде, оскільки американці не хочуть хаосу в цій країні за лівійським сценарієм. Зате Анкарі і Ер-Ріяду пообіцяли, що Башара Асада – головного подразника для сунітів – в країні не буде. При цьому в Білому домі зажадали, щоб іноземні союзники повстанців не намагалися грати у свою гру, пригрозивши покараннями. Туреччина дуже побоюється розширення американської допомоги курдам, що США можуть запросто влаштувати. Саудівська Аравія, ведуча власну війну в Ємені, зараз дуже залежить від поставок американських боєприпасів і боїться зміцнення відносин між США і Іраном. Білий дім завдяки цьому має дуже дієві важелі тиску на королівство.


Турция видит в курдских ополченцах большую опасность, чем в исламистах

Туреччина бачить в курдських ополченцах більшу небезпеку, ніж в ісламістах


Оскільки сваритися з Вашингтоном його партнери зовсім не хочуть, вже й Туреччина і Саудівська Аравія закликали повстанців не вставати в позу і вирушати на переговори в Женеву.

Москва і Дамаск, домігшись деяких військових успіхів, стали говорити, що відхід Асада "не обговорюється" і навіть спробували диктувати, хто саме повинен представляти сирійську опозицію в Женеві. Деякий час американці не могли підібрати досить надійний важіль тиску на цю групу товаришів, але зараз, схоже, потрібний інструмент виявився. У Білому домі публічно й офіційно заявили, що президент РФ Володимир Путін – корупціонер. У Москві це викликало очікувану реакцію: там почалася істерика з нотками паніки. Якщо Путін буде й надалі корчити з себе великого стратега, який "всіх переграв" в Сирії, то американці можуть від простої констатації факту перейти до розповіді про подробиці корупції в Кремлі. Або ще гірше – візьмуть та заарештують відповідні рахунки і майно. Розрахунок точний: між благополуччям Асада і власними мільярдами російська верхівка, звичайно, обере друге.

Барак Обама підібрав засоби впливу навіть на Ісламську державу, якій пообіцяли посилення бомбардувань і відправку американського спецназу в Сирію та Ірак.


Работа Обамы сейчас в тени, но она - ключ к весьма вероятному успеху переговоров

Робота Обами зараз в тіні, але вона - ключ до дуже ймовірного успіху переговорів


Отримавши можливість впливати на всі, навіть найвпертіші, сторони конфлікту, американці зможуть забезпечити Стаффану де Містурі найсприятливіші умови для виконання його місії – цілком, до речі, розумної, логічної і навіть шляхетної. Цікаво, до речі, що в разі успіху всі лаври миротворця (і, ймовірно, відповідна Нобелівська премія) дістануться шведському дипломату, а зовсім не Бараку Обамі, який за лаштунками робить для миру в Сирії набагато більше, ніж всі інші разом взяті.

Напевно, якоюсь мірою — це навіть справедливо. Врешті-решт, свою він отримав Нобелівку "авансом". Ось і відпрацює!


Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів

Останні новини

ТОП-3 блога

Фото

ВІДЕО

Читайте на НВ style

Крупним планом ТОП-10

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер: