Як до них добратись? Луценко назвав олігархів головною проблемою країни і запропонував "закрити ці дірки"

Як до них добратись? Луценко назвав олігархів головною проблемою країни і запропонував
Наталя Кравчук
Генпрокурор Юрій Луценко на YES-2016 розповів про трирівневий квест, який підготував для України, та порівняв бюджет країни з дірявою склянкою

Я не погоджуюся з тим, що у нас є турбуленція проти еліт, бо владу, яка була до Майдану, я не можу назвати елітою. Хочу вам повідомити, що лише по одній справі, яку ми розслідуємо проти колишньої системи податкової адміністрації, експертами встановлені збитки в 40 мільярдів доларів, вкрадених з бюджету України. Тому, це не еліти, це державна мафія, яка була скинута в ході революційних подій.

Наразі Україна перебуває в стані двох воєн. Ми воюємо з Кремлем на Сході, також воюємо з корупцією по всій Україні. І на тій, і на іншій війні є солдати, є диванні експерти. Солдати не завжди виграють битви, але вони воюють. Експерти завжди не помиляються і непогано заробляють на нерухомості, готуючи свої власні політичні проекти. Я за критику. Але, при цьому, хочу чути конструктивні ідеї.

Мій друг Міхеїл Саакашвілі дуже правильно підтримує молоде покоління, я також на це згоден. Але я хочу, щоб це покоління, яке вже має депутатські мандати, писало закони або, принаймні, оголошувало їх альтернативи, щоб воно втручалося в конкретні процеси, підставляло свої плечі тим, хто працює, навіть якщо вони помиляються.

Я очолив ГПУ в той момент, коли ця організація була символом зла

Я очолив ГПУ в той момент, коли ця організація була символом зла. Як казав один відомий американський президент Френсіс Андервуд, все ж таки краще тримати за вуздечку коня, ніж сидіти на трибунах. Я взявся за це.

Що ми зробили за цей час. У мене є три рівня квеста, аби країна відчула, що закон однаковий для всіх. Ми непогано пройшли перший рівень, коли керівники різних державних установ і колишньої, і нинішньої влади притягнуті до відповідальності. Затримані, арештовані, й зараз знаходяться в ізоляторі, очікуючи початку судового процесу. Я кажу про заступника НБ, про заступника Нафтогазу, сина діючого народного депутата, про керівника обласної прокуратури, який очолив бурштинову мафію, про декількох колишніх депутатів, один із них – організатор сепаратизму, що призвело до війни на сході України. Я кажу про керівника  великого комерційного банку, який обікрав десятки тисяч людей, про вбивць учасників Майдану, про багатьох інших людей, заступників діючих губернаторів, чинного губернатора, який зараз переслідується Генеральною прокуратурою України. Дуже важливий не лише сам факт переслідування, а і факт засудження.

Я з нетерпінням чекаю сигналу – перший великий хабар, котрий взяв герой України, перший заступник Миколаївського губернатора, який знаходиться в суді. Якщо суд дасть йому реальну в'язницю, а закон не передбачає іншого, то країна прокинеться в іншому стані. Бо виявиться, що зло може бути покаране тут, в Україні. Також дуже важливо говорити про другий рівень завдань. Це депутати. Чинні недоторканні депутати і судді. Тут ми співпрацюємо з НАБУ, і разом з ним працюємо по справі Онищенка. Але і самостійно ГПУ готує ряд подань у Верховну Раду притягнення до кримінальної відповідальності і депутатів, і суддів. І це другий рівень квесту, який я планую пройти ще цього року.

Я не думаю, що найголовніше в моїй роботі – рахувати кількість арештованих і посаджених злочинців

Третій рівень – олігархи. Це найбільш важлива проблема, яка є в Україні, бо вона стримує конкуренцію, щоразу "генерує" нових політиків. Я хочу нагадати, цей парламент має понад 50% нових депутатів. Але майже нічого не змінилося в політичній культурі, бо їх генерують ті самі олігархи. Вони консервують економіку, політику, політичну культуру. Як до них дістатися? Це найважче. І, тим не менш, ми йдемо і цим шляхом.

Хочу звернути увагу на ще одну річ. Я не думаю, що найголовніше в моїй роботі – рахувати кількість арештованих і посаджених злочинців. Це правильно, але це лише маленька частина завдання. Я дозволю собі показати, що я маю на увазі дуже візуально. Україна  потребує води. Наш бюджет порожній. Зарплата звичайного вчителя становить 150 доларів в місяць. Ми завжди маємо це пам'ятати.

Бюджет розкрадений попередньою владою і не наповнюється через корупцію та олігархічні монополії сьогодні (Луценко бере до рук пластикову склянку, стискає її і наливає туди води). Люди спраглі до води, вони хочуть мати цю воду, але бюджет України – ця склянка. Вона дірява. Тут на дні – Нафтогаз, і це справа Онищенка, справа Злочевського, тут бурштинова мафія. 800 тисяч  баксів кешу на день. Тут розкрадена земля, 1,5 тисячі гектарів землі в Києві ми повернули, 570 гектарів в Харкові повертаємо. Тут ліс, тут багато інших природних багатств України, і склянка порожня. Мені нема що віддати вчителю. Нема що віддати робітнику, вченому, солдату.

Тому завдання, яке я бачу, яке стоїть перед Україною – я хотів би, щоб це було спільне завдання для генпрокурора, парламенту, Уряду, опозиції, Коаліції в тому, щоб коди ми виявляємо ці дірки, їх закривали законодавчо, щоб було неможливо вкрасти по тим схемам, які існують. Бо інакше я буду арештовувати одних, а на їх місце прийдуть інші. Щоб неможливо було далі розкрадати бурштини. Бо якщо я арештував керівника обласної прокуратури, він в наручниках вийшов, бо кришував цю мафію. Тим не менш, боюся, на його місце прийде сбушник, або поліцейський, і це треба закрити законодавчо.

Ми зупинили контрабанду ліса, яка сягала 50% від експорті лісу, але це означає, що треба ввести правила. Прокуратура не може, держава не може лише карати, вона має виявляти через прокуратуру криміногенні зони і закривати їх в цивілізований спосіб. Це знищить олігархію. Я не виключаю, що вони будуть арештовані, але це економічні дії уряду, парламенту і прокуратури, інших міністерств, аби знищити їх як економічне і політичне явище. Так, це складно, це роки, але ми йдемо цим шляхом.

Я хотів би нагадати цього президента легендарного, Френсіса Андервуда, який також казав, що між "ні" і "так" завжди є "можливо". Сьогодні я б дуже хотів, аби довіра до силового блоку України змінилася знов до "можливо". Якщо ми будемо разом працювати далі, буде і "так".


Читайте термінові новини та найцікавіші історії у Viber та Telegram Нового Времени.

Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів

Останні новини

ТОП-3 блога

Фото

ВІДЕО

Читайте на НВ style

Крупним планом ТОП-10

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер: