Як Африка і її царі-президенти стають на шлях демократичного розвитку

Король Свазіленду Мсваті III (на фото в центрі) повністю узурпував владу в країні, повністю заборонивши політичні партії

Король Свазіленду Мсваті III (на фото в центрі) повністю узурпував владу в країні, повністю заборонивши політичні партії

В Африці президентське крісло часто перетворюється на королівський трон — прорвалися до влади лідери прагнуть залишити її за собою назавжди і будь-якою ціною

У той час як в одній частині світу відбувається досить часта зміна державних лідерів, в іншій мало що змінюється. У першу чергу це стосується африканського континенту, який часто обходить вибори стороною. Президентів Чорного континенту нерідко порівнюють з монархами, так як вони правлять десятки років, а іноді — до самої смерті.

Так, ні багато ні мало, а 36 років тримається за владу 72‑річний президент Анголи Жозе Едуарду душ Сантуш. Стільки ж сидить у президентському кріслі глава Екваторіальної Гвінеї 73‑річний Теодоро Обіанг Нгема Мбасого, він прийшов до влади, очоливши військовий переворот в 1979 році.

Кілька більш скромний стаж у 82‑річного президента Камеруну Поля Бийи, який перебуває при владі 33 роки. Куди молодше їх король Свазіленду Мсваті III, якому всього 47 років, однак він прив'язаний до влади майже так само, як вищеназвані правителі: монарх одноосібно править Свазілендом — єдиною абсолютною монархією континенту — вже 29 років.

Африка йде вірним шляхом у своєму розвитку, - Джуліус Агбор, експерт з вивчення Африки

Африканські лідери десятиліттями залишаються у своїх кріслах з різних причин. Наприклад, громадяни Анголи побоюються переобирати свого президента, бо впевнені, що зміна влади втягне країну в нову війну, стверджує в розмові з НВ живе в Луанді іспанець Іван Пізарро. Останній громадянський конфлікт тривав в цій країні з 1975 по 2002 рік, і населення боїться нових спалахів у разі повалення діючого правителя.

У свою чергу американський лідер Барак Обама під час недавнього турне по Африці заявив про те, що засиділися у владі лідери континенту через бажання зберегти посади будь-якою ціною провокують у своїх країнах нестабільність і хвилювання. Як приклад президент США згадав Бурунді, де недавні президентські вибори привели до масової бійки між прихильниками опозиції і урядовими військами, десятками загиблих і тисяч вимушених переселенців.

Президент Бурунді П'єр Нкурунзиза нещодавно був переобраний на третій п'ятирічний термін: за офіційними даними, за нього проголосували 73 % виборців. Хоча, згідно конституції Бурунді, один і той ж людина не може займати президентський пост більше двох п'ятирічних термінів, тим не менш Нкурунзиза зайняв президентське крісло втретє.

Вільям Моселей, американський професор географії, що спеціалізується на Африці, називає ряд причин, за якими лідери Чорного континенту прагнуть будь-якою ціною зберегти владу. По-перше, вони побоюються за свою особисту свободу, зокрема того, що наступний лідер відправить їх за ґрати. По-друге, громадянське суспільство, преса, а також судова влада у багатьох африканських державах не є достатньо сильними, щоб служити в якості ефективного противаги які зловживають владою лідерам.

"Також не варто забувати, що при колоніальному правлінні в більшості африканських країн була в основному військова хунта, і поняття про сильного правителя все ще живе у частині африканців",— вважає професор Моселей.

Танці тростини

Події на Чорному континенті представникам західного світу вдається зрозуміти важко. Приміром, у Свазіленді заборонені будь-які політичні партії, зате дозволено так званий танець очерету — щорічне традиційне масове свято, коли десятки тисяч молодих дівчат протягом кількох годин танцюють в напівоголеному вигляді перед королем і його родичами. Кожна виконавиця ритуального танцю живить надію бути обраною дружиною монарха.


Президент Бурунди Пьер Нкурунзиза недавно был переизбран на третий пятилетний срок

Президент Бурунді П'єр Нкурунзиза нещодавно був переобраний на третій п'ятирічний термін


У Мсваті III вже є 15 дружин і 24 дитини, розкішне життя цієї сім'ї лягла важким тягарем на нечисленне населення Свазіленду (близько 1,2 млн жителів). Марнотратство королівської родини у 2011 році спровокувало масові заворушення в країні. У результаті король вирішив почекати з новими шлюбами, однак традиційний танець забороняти не став.

Все ж Мсваті III намагається проявити себе демократом: приміром, він відновив заборонений його батьком парламент. Однак за відсутності політичних партій кандидатами на місця в законодавчому органі країни були приватні особи, десять з яких призначив сам король. Офіційної опозиції в країні немає, а якимось її подобою служать профспілки та деякі інші організації. Експерти вважають, що вибори в такий політичному середовищі безглуздими, а сам парламент лише консультаційним органом при королі.

Не більше ніж фарсом називають і недавні вибори в Бурунді, на яких в третій раз прийшов до влади Нкурунзиза. Своє рішення знову стати президентом він пояснив тим, що на перший термін він був обраний парламентом, а не народом, а значить, в цей раз законів не порушував. Незважаючи на спалахнули в Бурунді масові громадянські протести, Конституційний суд країни встав на бік Нкурунзизы.

Вибори в Бурунді відбулися навіть після того, як опозиційні політики відмовилися приймати в них участь. До речі, на попередніх виборах з‑за бойкоту їх опозицією Нкурунзиза також був єдиним кандидатом.

Навіть не залякав, а просто знищив всю опозицію 91‑річний президент Зімбабве Роберт Мугабе — до речі, найстаріший діючий керівник держави на планеті. Починаючи з 1987 року він одноосібно править країною, жорстко придушуючи конкурентів.

Часи правління Мугабе відзначені так званим чорним переділом — коли білі фермери були оголошені ворогами країни і позбавлені своїх земель. В результаті близько 90 % білих, побоюючись за своє життя, залишили Зімбабве, а Захід проти режиму Мугабе прийняв санкції, заборонивши в'їзд десяткам наближених Мугабе чиновників і заморозивши їх активи за кордоном. Чорний переділ і послідували за ним санкції привели країну до глибокої економічної кризи і небувалої інфляції.


91‑летний президент Зимбабве Роберт Мугабе - самый старый действующий руководитель государства на планете

91‑річний президент Зімбабве Роберт Мугабе - найстаріший діючий керівник держави на планеті


На початку 2009 року інфляція досягла 321.000.000 %, склавши абсолютний світовий рекорд. Незабаром була введена в обіг купюра номіналом 100 млрд зімбабвійських доларів, а потім уряд пішов на так звану американську доларизацію економіки і заборонило зімбабвійський долар. Тепер у країні ходять долари США, англійські фунти стерлінгів, а також валюти сусідніх держав, що мають більш стабільну економіку.

Під час останніх президентських виборів в 2013 році, на яких переконливу перемогу здобув на той момент 89‑річний Мугабе, в країні відбулися масові акції протесту проти узурпації влади.

Довічні

Якщо Бурунді і Зімбабве вже встигли прославитися на весь світ акціями протесту населення проти правителів-узурпаторів, публічно заявити про свою непокору "довічного" правителю в Африці готові далеко не всі.

Джуліус Агбор, експерт з вивчення Африки американського дослідницького центру Brookings Institution, в коментарі НВ робить акцент на тому, що африканські країни, як і раніше в значній мірі складаються з товариств-комун. "Вони все ще зберігають відмінні риси традиційних африканських товариств з сільськими старостами, які висуваються від певного класу людей і керують громадою, поки не помруть",— пояснює аналітик.

Після смерті таких правителів спадкоємність часто забезпечується престолонаследованием. Тому в ряді африканських країн і тепер само собою зрозумілим є не тільки довічне правління одного лідера, але і перехід влади до його сина. Крім Свазіленду, аналітик згадує Габон, Конго і Того, в яких чинними президентами стали сини колишніх президентів.

У той же час західні лідери, а в їх числі і Обама, закликають африканців покласти кінець культурі престолонаслідування і брати приклад з відомого борця за права темношкірих, екс-президента ПАР Нельсона Мандели. Також Обама звернув увагу на слабку включеність жінок у політичний процес африканського континенту.

Щодо дружньої до жінок країною можна назвати Ліберії, президентом якої в 2006 році вперше в історії Африки стала жінка. У минулому році хоч і тимчасовим, але президентом роздирається повстаннями Центральноафриканської Республіки також обрали жінку — Катрін Самбу-Панзу, раніше обіймала посаду мера столиці країни.

В Африці наступає час змін, констатує Агбор. Наприклад, в Нігерії президента Олусегуна Обасанджо, який намагався змінити конституцію з тим, щоб переобратися на третій термін, змусили піти у відставку.

Приклад демократії демонструє і Малаві: там у 2012 році після смерті президента Бінгу ва Мутаріка в якості глави держави прийняла присягу Джойс Банда, ставши першою жінкою-президентом в історії країни. У минулому році в результаті загальних виборів її на цій посаді змінив Пітер Мутаріка.

"Я вірю, що в розвитку демократії Африка йде вірним шляхом",— вважає американський експерт Агбор.

В цілому оглядачі називають відбуваються в Африці процеси закономірними. "Розвиток демократичних традицій займає час, а більшості африканських країн всього 50-55 років",— підкреслює Моселей. Також він зауважує: не одним Нельсоном Манделою славиться африканський континент. Приміром, перший президент Ботсвани Серетсе Кхама не тільки зіграв значну роль у боротьбі своєї країни за незалежність від Британії, але і домігся економічної стабільності для молодої держави допомогою інтенсивного експорту корисних копалин і природного сировини.

Моселей зазначає, що в 90‑х роках, після розпаду СРСР та кінця холодної війни, Африка частіше демонструє своє прагнення до демократії: по‑перше, з‑за того, що на її території закінчилася війна за сфери впливу між СРСР і США, а по‑друге, тому, що Чорний континент був зумовлений демократичними змінами в Східній Європі.

Хоча зараз в деяких регіонах Африки і почався так званий процес стагнації — на шляху демократичних змін стали ісламісти, розповідає аналітик. Ще одна причина застою — як це ні парадоксально — глобальна війна з терором, коли з міркувань безпеки міжнародне співтовариство може підтримувати недемократичні режими, так як тільки вони здатні стримувати ісламістів.

Матеріал опублікований в НВ №28 від 7 серпня 2015 року


Читайте термінові новини та найцікавіші історії у Viber та Telegram Нового Времени.

Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів

Останні новини

ТОП-3 блога

Фото

ВІДЕО

Читайте на НВ style

Крупним планом ТОП-10

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер: