«Я таааану!» Лідерство Хілларі Клінтон серед демократів стрімко скорочується

1 коментувати
Хілларі Клінтон не дуже задоволена ходом кампанії

Хілларі Клінтон не дуже задоволена ходом кампанії

Розгром у Нью-Гемпширі поставив під загрозу президентські плани колишнього держсекретаря

Розгром

Більшість опитувань громадської думки задовго до праймеріз у Нью-Гемпширі віддавали перемогу сенаторові від штату Вермонт – «демократичного соціалісту» Берні Сандерсу, який випереджав Хілларі Клінтон на 15-20 відсотків.

Головним завданням колишнього держсекретаря та її штабу в ліберальному штаті було скорочення її відставання від сенатора з Вермонта Берні Сандерс до якихось пристойних значень – п'яти, ну, максимум, семи відсотків. Такий результат продемонстрував би, що Хілларі знову набирає популярності, а зліт Берні – лише короткий, хоча і яскравий епізод її коронації. На досягнення цієї мети були кинуті кращі сили – колишній президент Білл Клінтон, перша жінка-держсекретар Мадлен Олбрайт, ветеран феміністського руху Глорія Стайнем, купа політиків і громадських діячів рангом нижче, численні співаки-актори-музиканти і безіменна челядь з незліченних активістів і прихильників.


За Хиллари Клинтон (в центре) активно агитируют ее муж Билл (слева) и дочь Челси (справа)

За Хілларі Клінтон (у центрі) активно агітують її чоловік Білл (ліворуч) і дочка Челсі (праворуч)


Не допомогло. Розгром виявився епічним: 38 відсотків у Клінтон проти 60 у Сандерса. Такого величезного розриву (22 відсотки) на праймеріз у Нью-Гемпширі не було з 1960-х років, коли в лідери гонки там вибився Джон Кеннеді. Сандерс розбив суперницю у майже кожній демографічній групі, включно з жінками і кольоровими виборцями, на яких основну ставку робила Клінтон. На демократичних праймеріз вона зуміла набрати більше 50 відсотків лише серед тих виборців, хто заробляє понад 200 тисяч доларів на рік, а також тих, кому більше 65 років.

Що ще гірше, в загальнонаціональних опитуваннях громадської думки колись незаперечне лідерство Клінтон у десятки відсотків скоротилося до статистичної похибки – 42 проти 40 відсотків. Тим самим під загрозу поставлено наріжний камінь її пропагандистської машини, який говорить, що за Сандерса можуть проголосувати лише невеликі ліберальні штати, а в масштабі всієї країни шансів у нього немає.

Надія на Стіну

Тепер головна надія Клінтон – це «Південна Вогняна Стіна», тобто низка праймеріз і кокусів у південних штатах, де багато чорношкірих і латиноамериканських виборців, які становлять 30-40 відсотків демократичного електорату, а також численні білі «реднеки» – не дуже освічені і досить консервативні виборці, які з часів Громадянської війни скоса дивляться на північних лібералів. Розрахунок команди держсекретаря будується на тому, що ці люди – дурнуваті, освітою не відрізняються, в тонкощі виборчих платформ вникати не будуть, а тому проголосують за того кандидата, якого краще знають (тобто – за неї).


В 2008 году Барак Обама отобрал у Клинтон голоса чернокожих. Сейчас она надеется на реванш

У 2008 році Барак Обама відібрав у Клінтон голоси чорношкірих. Зараз вона сподівається на реванш


Оскільки такі штати у виборчому календарі йдуть підряд, то, по ідеї, кілька послідовних перемог Клінтон повинні вибити грунт з-під ніг Сандерса, змусивши його визнати поразку і здатися. Думка, загалом, слушна, але домогтися її втілення буде не так просто, як планувалося раніше. Причому значною мірою в цьому винна сама Клінтон.

Безпосередньо перед праймеріз у Нью-Гемпширі її штаб припустився низки серйозних помилок, які можуть дуже негативно позначитися на подальшому ході кампанії. Перше і, мабуть, головне: підтримка жінок. У гонитві за голосами молодих, незалежно налаштованих жінок Клінтон випустила на арену абсолютно неправильних людей.

«Пекло краще, ніж Клінтон»

Її чоловік, 69-річний Білл Клінтон, котрий їздить Штатами з агітаційним туром, у молодих американок асоціюється не стільки з процвітанням 1990-х, яке не всі й пам'ятають, а з його полюванням на юних практиканток з гарними формами. Поняття «сексуальні домагання», яке тоді тільки входило в моду, зараз стало дуже серйозною темою. Багато молодих жінок-виборців просто не розуміють, чому Хілларі, замість того, щоб наполягати на відправці єдиновірного за грати, постійно захищає його. Для них Білл не стільки успішний президент, скільки хтивий старий козел, котрий тероризував жіноче населення Білого дому. А його дружина, відповідно, не захисниця прав жінок, а дуже навіть навпаки.

Ще більше запитань викликав вступ у боротьбу за Клінтон пані Олбрайт. 78-річна дама, мабуть, переплутала епохи, видавши на мітингу за Клінтон таку фразу: «Для жінок, які не допомагають іншим жінкам, у пеклі зарезервовано окреме місце». І посміхнулася, блиснувши іклом з-під гачкуватого носа. Хілліарі, котра стояла поруч, інфернально розреготалася. Сцена нагадувала якесь зібрання пожирачів душ із секти лівої руки. У багатьох американців і американок брови мимоволі полізли на лоба. Одні над Олбрайт сміялися, інші – обурювалися, а найпоширенішою реакцією з боку цільової аудиторії стала така: «Я, як молода жінка, найпевніше, в пекло піду, ніж проголосую за Клінтон».


Поддерживая Клинтон, Олбрайт распугала молодежь обещаниями отправить их в ад

Підтримуючи Клінтон, Олбрайт розлякала молодь обіцянками відправити їх у пекло


Трохи краще виступила ще одна стара соратниця Хілларі – відома феміністка минулого, яка проїла зуби на боротьбі за жіночі права – 81-річна Глорія Стайнем. На одному з ток-шоу у неї запитали, чому, на її думку, дівчата і молоді жінки голосують за Сандерса. Її відповідь викликав подив у величезної кількості людей: «Жінки починають думати про політику і стають активними в цій сфері лише з роками. Коли жінка молода, вона думає лише де знайти хлопця. А хлопці всі там, у Берні». Ведучий Білл Махер аж закашлявся, почувши цю промову, яка повністю заперечувала наявність у молодих американок головного мозку. Він пробубнів щось на кшталт «Якби таке сказав я, то мене б одразу звільнили!». Стайном на це відповіла, що, мовляв, все нормально, ніяких проблем. Але виявилася неправа: проблеми, причому величезні, почалися негайно. На ікону боротьби за права жінок з усіх боків посипалися звинувачення в сексизмі. Через кілька годин їй довелося публічно вибачатися на всю країну, пояснюючи, що «неправильно висловилася».

Загалом, це зібрання «пенсіонерів за Клінтон» не тільки не збільшило її популярності серед молоді (і особливо жіночої її частини), але і зробило все можливе, щоб ті, хто тільки роздумував, негайно побігли голосувати за Берні.

Бджоли проти меду

З чорношкірими і кольоровими виборцями у Клінтон зараз теж не все слава богу. Все більше відомих борців за їхню рівноправність або приєднуються до команди Сандерса, як, наприклад, громадський активіст Корнел Вест, сенатор від Огайо Ніна Тернер і репер Кілер Майк, або думають над цим, як телеведучий Ел Шарптон. Вони постійно нагадують Хілларі Клінтон про її кампанію 2008 року, коли вона боролася проти Барака Обами, використовуючи риторику на межі відвертого расизму. Крім того, відомо, що «Війна з наркотиками», що обернулася масовою відправкою у в'язниці чорношкірої молоді, була розпочата Біллом Клінтоном, а Хілларі отримувала багатомільйонні пожертвування від приватних тюремних компаній, які наживаються саме на майже рабській праці ув'язнених.

Взагалі, пожертвування на користь Клінтон – це окрема і дуже болюча для неї тема. Справа в тому, що в різні періоди часу гроші Фонду Клінтонів давали великі банки, фінансові, тюремні, фармацевтичні, нафтові і страхові компанії, режими країн, де жінки цінуються менше верблюдів, і тому подібна публіка. Строго кажучи, у цьому списку є всі ті, проти кого вона зараз збирається боротися.


Сандерс (с плешью, в центре) дико гордится поддержкой молодежи

Сандерс (з лисиною, в центрі) шалено пишається підтримкою молоді


Під час дебатів Хілларі найбільше виходить з себе, коли їй ставлять питання на кшталт «Ви отримали N мільйонів від фармацевтичних компаній і ще N мільйонів від компаній медичного страхування. Наскільки ви серйозні, коли обіцяєте взяти їх під контроль?». Те ж стосується нафтових компаній і гігантського нафтопроводу Keystone, проти будівництва якого виступають майже всі демократи, крім (до недавнього часу) Клінтон. Вона «передумала» лише кілька місяців тому. Ще один схожий момент: Хілларі роками підтримувала угоду про Транс-Тихоокеанське партнерство, укладення якої лобіювали майже всі великі американські корпорації – донори Фонду Клінтонів. Зараз вона від підтримки TPP (принаймні, на словах) відмовилася. Але найголовніший головний біль – це, звісно, її щира дружба з гігантськими фінансовими компаніями і найбільшими банками.

Щоразу стикаючись з питанням про те, як вона збирається воювати з найбільшими донорами кампанії, Клінтон відчайдушно викручується і петляє, але без особливого успіху. Характерний приклад: кілька років тому вона отримала понад 600 тисяч(!) доларів за кілька годин лекцій перед керівництвом банку Goldman Sachs. Її попросили показати тексти цих виступів, щоб усім стало ясно, що вона їм розповідала, що обіцяла і чим загрожувала. Після недовгих роздумів Клінтон відмовилася, пояснивши, що не зобов'язана це робити. В цілому, вона права: зобов'язуючого закону немає. Але після її відмови мало хто сумнівається: Хілларі не сварила банкірів за їхні ж гроші, а розповідала, як їм добре буде жити, коли вона стане президентом.

Рейтинг недовіри Клінтон, і так вкрай високий, напевно, тільки зросте після цієї історії.

Остання надія

Ну і вишенькою на цьому торті з провалів виглядає залучення до керівництва її кампанією двох людей з украй суперечливою репутацією: Сіднея Блюменталя і Девіда Брока. Це люди, які не надто добре відомі широкій публіці – міцні циніки без певних переконань, що багаторазово змінювали «господарів». Рід їхньї діяльності можна визначити приблизно так: навколополітичні бізнесмени, які не гребують будь-якою брудною роботою, якщо за неї добре платять.

Обидва вже почали діяти, запустивши кампанію зі звинувачення Сандерса в расизмі, лицемірстві та інших гріхах. Класичний чорний піар, проте, діє проти сенатора не надто добре. На думку багатьох спостерігачів, Брок і Блюменталь використовують методи, які годилися в 1990-ті роки, але зараз, у вік інтернету, вже не діють, оскільки будь-яку негативну інформацію про кандидата можна перевірити в два кліка. Їхнє залучення до команди Хілларі напевно свідчить про панування там зневіри – ніякі інші засоби боротьби з Сандерсом вже не допомагають, тому в хід іде абсолютно все.

Втім, ефективність цих заходів досить сумнівна. Справа в тому, що у Клінтон і її помічників зовсім низький рейтинг довіри, тому сенаторові з Вермонта довелося б у прямому ефірі з'їсти дитину, щоб переконати виборців у власній підступності.


Клинтон привлекла себе на службу самые темные силы

Клінтон залучила собі на службу найтемніші сили


Ще один важливий момент: якщо Клінтон серйозно сподівається отримати не тільки демократичну номінацію, але і Білий дім, вона в жодному разі не повинна атакувати Сандерса і його прихильників надто активно. Справа в тому, що якщо вона їх сильно розлютить, то вони просто не прийдуть на вибори в листопаді. Вже зараз багато молодих демократів збираються ігнорувати голосування, якщо кандидатом від демократів буде Клінтон.

У схожій ситуації Зла Відьма Заходу з «Чарівника країни Оз» справедливо помітила: «Я таааану!!!»


Читайте термінові новини та найцікавіші історії у Viber та Telegram Нового Времени.

Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів

Останні новини

ТОП-3 блога

Фото

ВІДЕО

Читайте на НВ style

Крупним планом ТОП-10

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер: