«Я діяв згідно з законом!» Світові лідери виправдовуються через офшори

0 коментувати
Фрагмент обкладинки журналу

Фрагмент обкладинки журналу "Шарлі Ебдо"

Як лідери Росії, Китаю, Великобританії, Аргентини, Азербайджану та інших країн реагують на звинувачення в корупції

Розкриття Міжнародним консорціумом журналістів-розслідувачів інформації про тисячі таємних офшорних компаній, зареєстрованих у Панамі, призвело до виникнення дуже серйозних проблем у великої кількості багатих і впливових людей по всьому світу. Український президент Петро Порошенко в цьому сенсі порівняно легко відбувся, оскільки, судячи з усього, нічого кримінального не робив, а просто пересолив з секретністю. У багатьох його колег справи йдуть значно гірше.

Росія

Президент РФ Володимир Путін 7 квітня вперше відреагував на скандал з панамськими документами. Незважаючи на старанне мовчання державних ЗМІ, інформація про його друга Сергія Ролдугіна – щасливого володаря двох мільярдів офшорних доларів – чутками почала розповзатися країною, набуваючи найхимерніших форм (на кшталт перевезення грошей у футлярі від віолончелі). Путіну довелося вживати заходів.

Під час конференції ЗНФ (це дивна структура з неясними цілями і повноваженнями) спеціально відібрана людина поставила Путіну запитання по темі. Відповідь затягнулася на вісім хвилин, сім з яких президент розповідав про західні підступи проти Росії. І лише наостанок він повідомив, що Ролдугін займається бізнесом, але майже весь прибуток витрачає на «музичні інструменти»:  купує їх за кордоном і привозить на батьківщину. Президент РФ додав, що пишається Ролдугіним і хоче, щоб таких людей було побільше. Особливо він наголосив, що його, Путіна, ім'я в панамських документах ніде не згадується, а тому взагалі незрозуміло, де там корупція.


Путин рассказал

Путін розповів "активістам" ЗНФ, що Ролдугін скрипки і баяни купує через Панаму, а зовсім не займається корупцією


Мислячу частину російського суспільства відповідь, м'яко кажучи, здивувала: зрозуміло, у підставній компанії ніде не буде підпису реального бенефіціара – на те вона і підставна! Крім того, абсолютно нерозкрита була тема двох мільярдів, отриманих ролдугінськими фірмами від найбільших російських корпорацій практично просто так – в режимі подарунків. У Росії є тільки одна людина, здатна змусити їх регулярно постачати сотні мільйонів доларів у «сірі» офшори в Панамі. І звуть її не Сергій Ролдугін, а Володимир Путін.

Втім, ніякого офіційного розслідування в Росії, зрозуміло, зараз не буде. Зате справою зацікавилася американська фінансова влада, яка вже пообіцяла вивчити документи щодо РФ та запровадити додаткові санкції проти тих осіб, хто допомагав ухилятися від санкцій тим росіянам, на яких вони були накладені раніше. Для Путіна ця новина значно неприємніша, ніж розслідування в Росії: лояльність друзів, які втрачають свої статки на закордонних офшорах, не безмежна. Втім, для такого випадку в нього щойно була створена окрема структура, єдиною метою якої є збереження чинного режиму. «Національну гвардію» путінських опричників, які отримали право без попередження стріляти по неблагонадійних росіянах на ураження, очолив його колишній охоронець Віктор Золотов, відомий собачою вірністю своєму панові.

Ісландія

Прем'єр-міністр Сигмюндюр Гюннлейгссон, який вчасно не потурбувався про збереження власного режиму, постраждав через панамський скандал сильніше за інших. Новина про те, що прем'єру та його дружині належить незадекларований офшор у Панамі, в якому зберігаються гроші сумнівного походження, спричинила хвилю обурення в острівній державі. На вулиці Рейк'явіка вийшли десятки тисяч розлючених людей, що для країни з населенням 325 тисяч осіб – просто «марш мільйонів».

Гюннлейгссон спочатку намагався вдавати, що все нормально, і звинувачувати його ні в чому. Він навіть оголосив, що у відставку не збирається. Однак коли на горизонті замаячила перспектива голосування про недовіру уряду, а його справою зацікавилися правоохоронні органи, бідолаха здався і написав заяву про звільнення.


При всех вопросах к исландскому премьеру, надо отметить, что ему хотя бы было стыдно

При всіх питаннях до ісландського прем'єра, треба зазначити, що йому хоча б було соромно


До речі, ризик потрапити до в'язниці з Гюннлейгссона повністю не знято: його панамська фірма була якимось чином пов'язана з найбільшими банками країни, збанкрутілими в 2008 році. Тоді ця подія викликала справжнє потрясіння в Ісландії і призвела до місцевого аналогу Майдану, зміщення уряду та відправлення до в'язниці чиновників і банкірів. Якщо з'ясується, що тільки-но відставлений прем'єр небезкоштовно допомагав своїм попередникам і банкірам уникнути покарання, кілька років на нарах йому будуть практично гарантовані.

У країні з'явився в. о. прем'єра, а восени відбудуться дострокові парламентські вибори. Ісландія, мабуть, адекватніше за всіх інших відреагувала на панамський скандал.

Китай

Влада Китайської народної республіки на панамські викриття відреагувала теж, загалом, адекватно існуючому там ладу. Щодо будь-яких згадок про панамські документи було запроваджено жорстку заборону.

Всім без винятку місцевим ЗМІ було наказано під загрозою закриття забути про Панаму. Армія цензорів була кинута на прочісування блогів, форумів, коментарів та інших онлайнових інформаційних ресурсів з приписом вичищати будь-яку згадку або навіть натяк на згадку про витік інформації, що сколихнув світ.


Реакция руководства КНР на панамские разоблачения

Реакція керівництва КНР на панамські викриття


Сюжети іноземних телеканалів, присвячені цій темі, в китайських кабельних мережах змінюють на чорний екран. Доступ до багатьох загальносвітових онлайн-ЗМІ частково заблокований: сторінки з панамськими справами в Китаї не відображаються. МЗС Китаю назвало витік «безпідставними і брехливими звинуваченнями», після чого зовсім відмовився коментувати що-небудь з цієї теми.

Пояснюється все це досить просто: згідно з панамськими документами, троє з семи членів Політбюро ЦК КПК були клієнтами панамської фірми Mossack Fonseca, чий архів і витік у пресу. Крім того, офшорні компанії виявилися і у членів сім'ї Сі Цзіньпіня, голови КНР. Зрозуміло, він не хоче, щоб мільярд його підданих виявив, що нещадна боротьба з корупцією на товариша Сі та його друзів не поширюється. Інакше їм би довелося розстріляти самих себе, а це в плани китайського Політбюро явно не входить.

Великобританія

Прем'єр-міністр Девід Кемерон останніми днями переживає винятково складний період у своїй кар'єрі. Завдяки панамським документам з'ясувалося, що його покійний батько свого часу створив офшорний фонд, який використовував задля уникнення британських податків. У спадок частка в цьому фонді і 300 тисяч фунтів неясного походження перейшли самому майбутньому прем'єру, який «забував» його декларувати, навіть коли став депутатом парламенту.

Акції панамського фонду загальною ціною в 31 тисячу фунтів стерлінгів він продав тільки перед обранням прем'єром. Таким чином з'ясувалося, що як мінімум деякий дохід від сумнівної компанії Кемерон отримував. Тепер і журналісти, і опозиційні політики наполегливо вимагають, щоб він постав перед парламентом і дав вичерпні відповіді на запитання про особисті фінанси.


Дэвида Кэмерона ждут крайне неприятный разговор в парламенте

Девіда Кемерона очікує вкрай неприємна розмова в парламенті


Прем'єр-міністра, можливо, не так сильно зачепила вся ця історія, якби він з самого початку вийшов до преси, чесно і спокійно розповівши про свої стосунки з панамським офшором. Але він почав викручуватися, випустивши аж чотири заяви з цього приводу, жодна з яких так і не надала повноцінної відповіді на запитання, що виниклиу в суспільстві. (Пізніше вийшла п'ята, теж не надто переконлива).

Тепер Кемерон опинився в ситуації, коли йому вже не дуже вірять навіть союзники, а відкараскатися від спеціальних слухань у парламенті вже, мабуть, не вийде. Опозиція, без сумніву, зробить все можливе, щоб публічно і в особливо жорсткій формі дістати з прем'єра душу на цих слуханнях. Кемерон, звичайно, дуже хороший оратор, але і йому доведеться неабияк постаратися, щоб вийти з цієї історії з честю і всидіти на Даунінг-стріт, 10.

Аргентина

Президент Аргентини теж зараз змушений виправдовуватися. Маурісіо Макрі зараз намагається не допустити скликання спеціальної слідчої комісії, яка зайнялася б з'ясуванням його зв'язків із зареєстрованою на Багамах офшорною компанією, заснованою, як і в британському випадку, батьком політика.

Федеральна прокуратура країни, однак, дотримується протилежної думки, вказуючи на те, що Макрі був директором нині скасованої компанії, тому, цілком можливо, уникав податків, використовуючи її офшорний статус. Сам президент наполягає, що ця фірма взагалі до Аргентини не мала жодного стосунку, оскільки займалася інвестиціями в сусідній Бразилії.

Критики, однак, вимагають, щоб слідство розібралося і в ще одному епізоді – участі Макрі в іншій, цього разу панамській компанії, яка, на перший погляд схожа на контору з відмивання незаконно отриманих грошей. Президент на це відповідає фразою, яка в останні дні набула шаленої популярності у світового бомонду: «Я діяв у повній відповідності з законом, і мені нема чого приховувати». При тому, що приховувати нема чого, прокуратуру він до своїх справах підпускати чомусь не бажає.


Аргентинский президент обещал

Аргентинський президент обіцяв "жити по-новому", але поки що виходить як завжди


За аргентинського президента, який переміг на виборах, обіцяючи виборцям «нове життя», «позбавлення від олігархів» та «боротьбу з корупцією» заступилося місцеве антикорупційне бюро, яке очолює його прихильниця Лаура Алонсо. Вона заявила, що у створенні офшорних фірм нічого протизаконного немає, за що отримала порцію критики від опозиції, яка нагадала Алонсо, що її робота – це шукати і викорінювати корупцію, а зовсім не виправдовувати сумнівні справи.

Долю президента Макрі вирішить федеральний суддя, який має зараз вирішити, чи відкривати слідство за фактами можливих порушень. Якщо справі буде дано хід, то аргентинський лідер опиниться в підвішеному стані – на кшталт Кемерона зараз.

Азербайджан

Дочки беззмінного президента Азербайджану Ільхама Алієва – Лейла і Арзу, згідно з панамським документами, є винятково успішними бізнес-леді. Через офшорну компанію, зареєстровану на Британських Віргінських островах вони володіють розкішною нерухомістю у Великобританії, ОАЕ, а також частками в золотих копальнях та телекомунікаційних компаніях.

Панамські документи показали, що перша сім'я Азербайджану та її довірені особи володіють цілою мережею офшорних компаній, причому роль Ролдугіна тут виконує якийсь Фазіль Маммадов – колишній керівник податкової служби країни, навколо якого побудована справжня блискуча бізнес-імперія ціною в сотні мільйонів, якщо не мільярди доларів.

Ніяких публічних заяв щодо своїх багатств Алієви не роблять, вважаючи за краще відмовчуватися, як, наприклад, китайські товариші.


Лейла Алиева успешна не только в бизнесе. Она получила российский орден за укрепление дружбы народов

Лейла Алієва успішна не тільки у бізнесі. Вона отримала російський орден за зміцнення дружби народів


Втім, усередині країни їх передбачувані офшорні схеми зараз нікого особливо не цікавлять. Так збіглося, що незадовго до публікації панамських документів азербайджанська армія перейшла в наступ у Нагірному Карабасі.

Оскільки жителі Азербайджану – люди виключно патріотичні, а проблема НКР – це незагоєна рана в серці кожного азербайджанця, абсолютно вся їхня увага зараз сконцентрована на зоні бойових дій. В принципі, це логічно: хто ж буде підривати авторитет влади, займаючись корупційними розслідуваннями в такий непростий період? Це ж можна розцінити як роботу на супротивника. А це вже зрада з усіма витікаючими наслідками. При здоровому розумі і твердій пам'яті ніхто на таке не піде.

...і все решта

Зрозуміло, вище перерахованими країнами панамські викриття не обмежуються, але описувати їх усі просто місця не вистачить. Крім того, далеко не все поки було опубліковано: обсяг інформації гігантський, на його обробку потрібен час.

Протте, є одна країна, результатів розслідувань щодо якої всі чекають з особливим інтересом. Це, звичайно, США. Річ у тім, що прямо зараз там йде передвиборча кампанія, тому виявлення «сірих» фірм і рахунків у когось з учасників перегонів або їхніх прихильників може справити ефект вибуху бомби, повністю змінивши розташування сил на політичній шахівниці.

Хранителі архіву заявили, що відсутність в опублікованих матеріалах американців – це не свідчення їх кришталевої чесності, а навмисна лінія поведінки журналістів. «Американські читачі не будуть розчаровані», - вже пообіцяли в газеті Suddeutsche Zeitung, яка першою отримала панамський архів. Очікується, що американська частина історії стане відома вже в травні.


Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів

Останні новини

ТОП-3 блога

Фото

ВІДЕО

Читайте на НВ style

Крупним планом ТОП-10

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер: