Мета, якої Путін не зміг досягнути зброєю, може дістатися йому без жодних зусиль - промова Джорджа Сороса у Києві

3 коментувати
Джордж Сорос закликає правлячу коаліцію, Уряд і Президента об'єднати зусилля

Джордж Сорос закликає правлячу коаліцію, Уряд і Президента об'єднати зусилля

Американський мільярдер розповів про помилки української влади, перспективи "нової України" та загрози з боку Росії, виступаючи в Києві

Визначного американського фінансиста, філософа, мільярдера, мецената та філантропа Джорджа Сороса минулого тижня удостоїли державної нагороди України. Засновник Міжнародного фонду Відродження отримав з рук президента Петра Порошенка орден Свободи за значні особисті заслуги у зміцненні міжнародного авторитету української держави, вагомий внесок у впровадження соціально-економічних реформ, багаторічну плідну благодійницьку діяльність.

НВ публікує промову Сороса, яку він проголосив у Києві 13 листопада під час міжнародної конференції Реформи: долаючи "стару" Україну, яку його фонд організував спільно з Національною радою реформ.

Я перебуваю в Україні тиждень, і я зрозумів, що ситуація в країні не така перспективна, як мені здавалося ззовні. Нова Україна зробила надзвичайне досягнення, коли об’єдналася проти зовнішньої загрози, невблаганної ворожості Путіна. Після років злиднів та жертв, люди прагнуть перепочити і зайнятися своїми особистими чи політичними інтересами. Це відкриває ті прогалини, які раніше стримувалися зовнішньою загрозою з боку Росії. Я бачу реальну загрозу того, що мета, яку Путін не зміг досягнути військовими засобами, може дістатися йому без жодних зусиль у результаті тривалого припинення вогню.

Правляча коаліція має досить обмежений вибір. Країна не може дозволити собі ні нових загальнонаціональних виборів, ні змін у складі коаліції – і те, і інше підірвало б український уряд на декілька місяців. І країна може зазнати фіскальної кризи, якщо не виконає умов, поставлених МВФ у кінці року.

Очевидно, що найважливішим проектом, який є наріжним каменем економічної реформи, є реорганізація енергетичного сектору, зокрема газового сектору. З теперішнім керівництвом Нафтогазу цей сектор перебуває у надійних руках. Ключовим кроком є наближення ціни природного газу до ринкових, які існують в Європі. Це необхідно для того, щоб закрити ту величезну прогалину в національному бюджеті, спричинену прихованими субсидіями, що Нафтогаз надає населенню.

Але в цьому є і серйозний політичний виклик. Уряд запровадив підвищення газових тарифів, але багато домогосподарств просто не можуть оплатити за цими тарифами, на додачу до всіх інших труднощів, які їм довелося пережити. Їм потрібні прямі субсидії. Для цього потрібні масштабні дії. І, хоча Уряд хоче, щоб це було успішним, дуже багато що пішло не так. Згадайте так само помилки, яких припустився Обама, запроваджуючи свою реформу охорони здоров’я в Сполучених Штатах.

Уряд визнав, що кращий спосіб уникнути можливої катастрофи – це пообіцяти людям, що їхні запити на субсидії будуть легко задовольнятися на поточний опалювальний сезон. І це забезпечить владі фактично рік для виправлення помилок. Але це лише перша половина необхідних реформ у газовому секторі.

Сьогодні домогосподарства повинні платити не лише за газ, спожитий ними, але й за газ, який був втрачений у процесі доставки. Це треба виправити. Починаючи з 2016 року компанії-постачальники газу, такі як газопровідна олігополія, підконтрольна Дмитру Фірташу, повинні взяти на себе відповідальність за завдані ними втрати. Якщо їм це не вдасться, то вони повинні збанкрутувати, і їхній бізнес перейде до більш компетентних операторів.

Приватизація газового та електроенергетичного секторів так само має низку пасток. Багато чуток ходять про те, що різні олігархи здобувають чи відновлюють олігополії. Але, парадоксальним чином, ці чутки мене заспокоюють. Якщо я їх чув, то і інші їх чули – і в Раді, і в Уряді. І в Раді, і в Уряді, і, зрештою, в антикорупційних агенціях є достатньо справжніх реформаторів для того, щоб не допустити цього.

Є ще одна галузь в економічній реформі, в якій поступ є не значним – це податкова реформа. Зараз ця реформа є найвищим пріоритетом міністра фінансів пані Яресько – я вважаю її одним із справжніх реформаторів, тому ця реформа стала і моїм найвищим пріоритетом. Людям потрібна впевненість у тому, що їхні податкові зобов’язання можуть стати довгостроковими інвестиціями. Необхідний такий пакет податкової реформи, який усуне неясність, забезпечить справедливість і зменшить корупційну практику.

Зараз у Верховній раді обговорюють кілька варіантів податкової реформи. Я рішуче підтримую план міністра фінансів, оскільки лише він відповідає вимогам МВФ. Він запроваджує однозначний пропорційний 20-відсотковий податок, який замінить чинний податковий кодекс – кодекс настільки складний, що породжує корупцію. Але на шляху цього плану дуже багато перешкод. Він принесе додаткове істотне навантаження на бюджет обсягом 60 млрд грн, оскільки МВФ не визнає додаткових доходів від реалізації цього плану, аж поки вони не надійдуть до бюджету фізично. Навіть МВФ висловлюється проти впровадження цього плану на такій пізній стадії, але міністр фінансів наполягає на цьому, бо відчуває заклик громадськості до значущих реформ.

Реформа державної служби поступається місцем лише податковій реформі. Перше читання цей комплексний закон пройшов ще у квітні. І Президент, і Прем’єр-міністр мають подбати про те, щоб остаточне голосування за ці закони, яке заплановане на 24 листопада, було успішним.

Європейська комісія зарезервувала значні кошти для підвищення зарплатні державним службовцям. Але обумовила їхнє виділення голосуванням за нове законодавство про державну службу, а також схваленням стратегії та плану дій з боку Уряду. Як зазначив посол ЄС в Україні, ЄС надасть підтримку і допомогу щоб “поставити на ноги” нову українську державну службу. Але обсяг передбачених ЄС коштів – а це, як зазначив пан Беренд де Грут [керівник Програм співробітництва представництва ЄС в Україні], $160 млн – є недостатнім. Крім того, фатальний недолік чинного плану у тому, що зарплатні членів Уряду і парламентаріїв обмежені сумою близько 200 євро. Це прямий заклик до корупції.

Судова реформа є ще одним пріоритетом. Важлива подія сталася 23 жовтня, коли Венеціанська комісія ради Європи відкинула скарги корумпованих українських суддів щодо несправедливих звільнень, і переглянула свою досить жорстку вимогу щодо судової незалежності суддів, яка дозволяла корумпованому суддівському корпусу увічнювати себе, лишаючись на посаді на постійно.

Показово, що Національна рада реформ нещодавно презентувала дві фундаментальні реформи: це процедура перекваліфікації суддів та всебічна реорганізація судової реформи, на роботу в якій зараз зможуть заново претендувати нинішні судді. Це має вигляд прориву, і я сподіваюся, що тепер поступ у цій галузі стане швидшим.

Я вірю, що Прем’єр-міністр і Президент близькі до згоди щодо деяких необхідних персональних змін у Кабінеті міністрів. Це усуне теперішню невизначеність і надасть новий поштовх процесу реформ.

Час спливає! Чим швидше правляча коаліція віддано стане на єдиний курс, який є відкритим для неї, тим кращими будуть шанси на те, що країна зможе уникнути фіскальних потрясінь, які можуть її зруйнувати. Саме це вже сталося раніше цього року – і це спрацювало.

І народ, і ті, хто підтримує нову Україну за кордоном, очікують, що Президент візьме на себе відповідальність за процес реформ, яких вимагає громадськість. Я переконаний, що він готовий до цього. І щойно він так вчинить – країна наслідуватиме його приклад.

Дякую!


Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів

Останні новини

ТОП-3 блога

Фото

ВІДЕО

Читайте на НВ style

Крупним планом ТОП-10

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер: