"Ісламське НАТО". Саудівська Аравія очолила найбільший військовий альянс

0 коментувати
Першим випробуванням "союзу правовірних" обіцяє стати війна проти шиїтських повстанців в Ємені

Саудівська Аравія 15 грудня оголосила про створення військового антитерористичного альянсу з 34 держав під своїм управлінням. Заявлена мета нового об'єднання – «Захист ісламського світу від сил зла – терористичних груп і організацій, які сіють смерть і зло на Землі і прагнуть залякати невинних, – незалежно від назви та релігійної приналежності цих груп». Простіше кажучи, Ер-Ріяд створив альянс «воїнів світла», до якої примкнули настільки чудові країни, як Пакистан, Нігерія, Єгипет, Сомалі, Чад, Лівія, Сьєрра-Леоне, Того та багато інших.

Створення «мусульманського НАТО» вже похвалили на Заході: американці і європейці, які давно добиваються більш діяльної участі мусульман у боротьбі з тероризмом, побачили в новому об'єднанні надію на те, що з Ісламською державою будуть розбиратися наземні війська, які складаються з мусульман, а не їх власні солдати. Німецький уряд, наприклад, вже висловив надію на більш активну участь ісламських країн у боротьбі з ІД.

Однак німці та їх союзники, швидше за все, рано радіють. Час формування саудівського союзу і склад його учасників досить явно натякають на те, що ІД не входить у сферу його безпосередніх інтересів. Проблема в тому, що «головні терористи» в розумінні Заходу і Ер-Ріяда – це зовсім різні люди.

При побіжному погляді на списковий склад учасників в очі відразу впадає одна особливість: у списку борців з тероризмом немає жодної країни з шиїтами на чолі. Це тим більше дивно, що Ірак, Сирія та Іран зараз досить активно ведуть боротьбу з Ісламською державою, яка безпосередньо загрожує їх існуванню. Тим не менш, Багдад, Дамаск і Тегеран у списку учасників альянсу не значаться. Це, звісно, автоматично не робить його антишиїтським, але виглядає все саме так.

Обставини, що супроводжують цю подія, тільки посилюють підозри. Саудівська Аравія безнадійно загрузла в громадянській війні в Ємені, де головним її противником виступають повстанці-хусіти – місцеві шиїти(!), яких в Ер-Ріяді, зрозуміло, іменують виключно «терористами». Війна з ними зайшла в глухий кут, швидкої перемоги у саудівського і еміратського обмежених контингентів, а також урядових військ ніяк не виходить. З цим пов'язаний ще один цікавий збіг: саудівський військовий альянс з'явився на світ у той же день, коли у Швейцарії почалися таємні (їх точне місце не розголошується) переговори між хусітами і урядом Ємену.

До речі, ці переговори ледь не зірвалися з вини хусітів. Якщо Ер-Ріяд демонструє свою міць створенням військового союзу, то шиїтські повстанці напередодні зустрічі у Швейцарії провели на південному заході Ємену масштабну військову операцію, вбивши понад 150 солдатів і офіцерів противника. За попередніми даними, серед загиблих – високопоставлені командири саудівського і еміратського контингентів – полковники Абдулла ас-Сахьян і Султан аль-Кітбі відповідно. У Саудівській Аравії масований ракетний обстріл, звичайно, назвали «терактом».

Альянс, в якому взяли участь практично всі сусіди Ємену, в якомусь сенсі можна вважати відповіддю Ер-Ріяда на цю операцію хусітів. Саудівська влада дає зрозуміти, що при необхідності підключать до інтервенції і пакистанців, і єгиптян, але все ж таки «дотиснуть» повстанців. Як підтвердження власної серйозності королівство почало розгортати наземні війська на північному кордоні Ємену – в безпосередній близькості від пагорбів і гір, де вже півтори тисячі років живуть хусіти.

Втім, Ер-Ріяду так просто налякати своїх опонентів не вийде. Справа в тому, що північний Ємен за відому історію ніколи не був ніким повністю завойований. Остання за часом спроба – єгипетське вторгнення в 1960-х роках – закінчилася поразкою інтервентів і їх безславним відходом. Зараз історія, схоже, повторюється: при всій технологічній перевазі саудівської і еміратської армій, істотного прогресу вони досягти не можуть, тому і запросили переговорів.

Втім, більшість спостерігачів не має великого оптимізму щодо результату швейцарського діалогу. Саудівська Аравія і уряд Ємену наполягають на безумовному виконанні резолюції РБ ООН 2216, яка наказує роззброєння хусітських формувань і їх відхід зі столиці країни – міста Сана. Проблема в тому, що більшість населення столиці – це і є хусіти, їм особливо нікуди йти. А місцеві традиції наказують, що у кожного дорослого чоловіка повинен бути як мінімум один ствол вогнепальної зброї. Тобто і догляд, і роззброєння – досить проблематичні. Крім того, хусіти налаштовані по-бойовому: вони вважають, що у партизанській війні на своїй території здатні здолати кого завгодно. Саудівська влада, у свою чергу, не збирається йти на компроміси, залишаючи владу «проіранським» шиїтам. Для Ер-Ріяда це стало б справжньою геополітичною поразкою.

Зараз з великою часткою впевненості можна припустити, що переговори закінчаться нічим, а протистояння в Ємені продовжиться. Оскільки саудівська влада не може собі дозволити надто великих втрат, вони напевно спробують залучити до участі у війні своїх нових союзників по «мусульманському НАТО» з числа країн, де цінність людського життя трохи нижче. У пресі вже звучали думки про можливість відправки туди пакистанських та/або єгипетських наземних сил. (Поки, щоправда, ці розмови ні до чого суттєвого не призвели). У будь-якому випадку, у Саудівській Аравії достатньо коштів, щоб оплатити тим же пакистанцям відправлення кількох тисяч солдатів на війну в Ємен.

Такий варіант розвитку подій загрожує не тільки продовженням і ескалацією війни, але і більш глибокими наслідками. По-перше, гуманітарна катастрофа, яка розгортається в Ємені, вже зараз за своїми масштабами перевершує сирійську. Новий етап війни загрожує просто жахливими наслідками – масовим голодом, епідеміями та втечею мільйонів людей за кордон. По-друге, хусіти довгий час були головною противагою Ісламській державі, яка набирає вагу і вплив на півдні Ємену. Якщо саудівська коаліція зажене шиїтів в гори, то у радикальних сунітів, які становлять кістяк ІД, з'явиться прекрасна можливість проголосити халіфат на південному заході Аравійського півострова.

У результаті цілком може скластися ситуація, коли саудівський «антитерористичний альянс» замість боротьби з тероризмом призведе до його розквіту під самим боком королівства піску і нафти. Зараз не видно будь-яких сил, які могли б цьому перешкодити.


Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів

Останні новини

ТОП-3 блога

Фото

ВІДЕО

Читайте на НВ style

Крупним планом ТОП-10

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер: