Ідеальний кабінет: в якого уряду є шанс вивести Україну на новий рівень

Ідеальний кабінет: в якого уряду є шанс вивести Україну на новий рівень
Кабмін доживає свої останні дні. Йому на зміну йдуть два нових уряди. Один формується у підкилимних іграх парламенту, другий, технократичний, бореться за владу у відкритому протистоянні

Бунт на кораблі. 17 лютого 45 членів уряду — колишніх і дійсних — у ранзі заступників міністрів, радників, директорів держкомпаній і так далі виступили з відкритим листом, суть якого вони вклали в одне слово: "Дістали".

Всі вони в минулому — успішні бізнесмени або топ-менеджери великих компаній з хорошою західною освітою. За ці заслуги вони і були покликані на керівні посади на держслужбу, найчастіше на зарплати в рази нижче їх колишніх прибутків.

І ось що тепер вони пишуть про своє останнє місце роботи: “Терпимість до корупції спостерігається на всіх рівнях, безкарність і лицемірство — досі нормальні явища. Неможливо залучати достатню кількість некорумпованих професіоналів до роботи на держслужбі".

Повинен бути рішучий прем'єр
Георгій Вашадзе,
Одеський пакет реформ

Напередодні публікації листа і слідом за ним низка високопосадовців подали у відставку. Інші завмерли перед неминучістю. “Це спроба заявити про себе,— констатує заступник міністра фінансів Олена Макеєва.— Хочемо ми цього чи ні, нас будуть вибивати. Будуть відкривати кримінальні справи. Система не хоче змінюватися. Ми розуміємо, що будемо звільнені".

У Кабміні вже з'являються прогалини, заповнити які націлилися майстри політичних інтриг з ледь живої парламентської коаліції, яка заганяє процес формування нового уряду під килим.

Єдина альтернатива цьому повороту історії назад — набір професійної команди в так званий технократичний уряд.

Гідних кандидатів вистачить не на один, а на декілька ефективних урядів. Частину з них НВ представив у рейтингу, що передував цьому матеріалу. За ці кандидатури проголосували понад 600 експертів, топ-менеджерів і бізнесменів.

Але українські реалії — це не той випадок, коли кадри вирішують все. Значно більше вирішує один, максимум два кадри — президент і прем'єр-міністр. “Повинен бути рішучий прем'єр-міністр,— радить Георгій Вашадзе, член команди Одеський пакет реформ.— Зараз Україні потрібні радикальні безкомпромісні реформи, щоб країна вийшла з економічного шоку".

  

Передчасний уряд

27 лютого 2016 року виповниться два роки відтоді, як Арсеній Яценюк став прем'єр-міністром України. Незважаючи на деякі досягнення його Кабміну, в цілому результати його роботи, за визнанням більшості бізнесменів та експертів, досить невтішні, а сам Яценюк так і не став лідером реформ. Тепер його Кабінет вкотре тріщить по швах. Після демаршу міністра економічного розвитку і торгівлі Айвараса Абромавичуса про свій вихід з уряду почали заявляти чиновники другого ешелону. І не просто заявляти, а грюкати дверима.

22 лютого посаду заступника міністра освіти і науки покинув Олег Дерев'янко. Свій відхід на особистій сторінці в соцмережі пояснив так: "Країні потрібні швидкі трансформації на основі відповідального лідерства, ефективного публічного управління та нульової толерантності до корупції, а не повільних косметичних змін, які вже не допоможуть ані системі освіти, ані державі в цілому".

Дерев'янко також підписався під відкритим листом до своїх колег, в якому висловив загальну думку, що дійсний стан речей у владі його дістав.

"Мета листа полягає в тому,— говорить він НВ,— щоб дати ще один сигнал від людей, що побачили зсередини, які саме потрібні зміни, щоб країна використала свій шанс зараз, а не через кілька поколінь". Поки що цей голос волаючого в Кабміні ніхто не почув.

З бесід з заступниками міністрів різних відомств НВ стало відомо, що на звільнені місця парламентські лобісти активно просувають своїх людей. І цей камбек пахне корупційним реваншем.

“Зараз всі на нервах, обговорювати міністрів складно,— пояснює політолог, який побажав залишитися неназваним.— Кандидати на вихід: [міністр охорони здоров'я Олександр] Квіташвілі, [міністр енергетики та вугільної промисловості] Володимир Демчишин. Мінекології можуть віддати [нардепу] Олегу Ляшку в обмін на участь в коаліції".

 


ТОЛЬКО ТЕХНОКРАТЫ: Роман Бондарь, партнер рекрутинговой компании Talent Advisors, специализирующейся на подборе топ-менеджеров, считает: в правительстве должны быть высокообразованные профессионалы без порочащих связей

ТІЛЬКИ ТЕХНОКРАТИ: Роман Бондар, партнер рекрутингової компанії Talent Advisors, що спеціалізується на підборі топ-менеджерів, вважає: в уряді мають бути високоосвічені професіонали без ганебних зв'язків


Після виходу з коаліції партій Батьківщина та Самопоміч Радикальна партія з її лідером Олегом Ляшком перетворюється на власника "золотої акції". “Він вважає, що придбав вирішальний голос, який можна вигідно продати,— дає свою оцінку Петро Олещук, доцент кафедри політичних наук Національного університету імені тараса Шевченка.— Звідси його нова риторика про необхідність зберегти коаліцію і шантаж, щоб вибити портфелі". Іншими словами, підкилимні ігри в коаліційному уряді вже стартували.

І від цього Роману Бондарю, партнеру Talent Advisors, рекрутингової компанії, що спеціалізується на підборі керівників вищої ланки для великих компаній, дуже гірко.

Віддати формування майбутнього уряду на відкуп парламентської коаліції — навіть якщо припустити, що вона скоріше жива, ніж мертва,— хибне рішення. Адже Верховна рада не зуміла позбутися репутації місця, де фінансово-промислові групи з допомогою своїх політичних проектів прагнуть зберегти контроль над державним управлінням. У той же час капітали більшості олігархічних структур здатні працювати виключно в умовах збереження монополії, вузького конкурентного поля та ухилення від податків.

Ті ж сили у парламенті активно чинять опір приватизації держкомпаній, які щорічно несуть Україні мільярдні збитки, але слугують джерелом засобів для збагачення партійних спонсорів і кас. "У суспільстві, яке лихоманить від постреволюційного синдрому, а більшість людей в парламенті думають лише про дерибан, ми говоримо, що хотіли б коаліційним чином зібрати єдину команду?" — запитує Бондар.

Щоб знову не пустити цапа на город, на думку Бондаря та його однодумців, формувати уряд належить із людей без ганебних зв'язків, з високим рівнем освіти і нульовою толерантністю до корупції. "Перше, що потрібно зробити,— підказує колишній заступник міністра економрозвитку Максим Нефьодов,— це підбирати людей за професійною ознакою, а не за партійними квотами або політичною лояльністю".

 

Кадри вирішують

Випускник Лондонської школи економіки Дмитро Власов одразу після революції гідності у березні 2014 року разом з однодумцями заснував громадську ініціативу Професійний уряд (ІПУ). Це спільнота людей, які отримали закордонну освіту, встигли попрацювати у великих компаніях і досягти успіхів. Передбачалося, що ці фахівці і стануть кадровим резервом для будівництва нової України. До сьогоднішнього дня Власов зібрав понад 3.000 резюме.

Частина людей з цього пулу вже зайняли керівні посади в уряді, держкомпаніях і парламенті. Власов каже, що і зараз має декілька кандидатур для роботи в Кабінеті міністрів.

Наприклад, на звільнене крісло міністра економіки він рекомендує Данила Пасько, випускника Гарвардської бізнес-школи, колишнього менеджера Horizon Capital і McKinsey&Company. “А я можу стати міністром фінансів,— уникає скромності Власов.— Ми не можемо покрити всі міністерства, але є люди, які можуть входити цілими командами".

Дефіциту фахівців міжнародного рівня в Україні немає. А ось складність збирання їх в єдину команду — є. Банальну, але гостру причину наводить Макєєва. Вона каже, що Мінфін вже тривалий час не може знайти претендента на посаду керівника української митниці. Причини смішні до сліз. “Ніхто не хоче йти,— каже заступник міністра фінансів.— Там колосальна корупція. Тому перша проблема — безпека. Друга — зарплата до 3 тис. грн".

Зарплата керівника відомства, через яке за рік проходить понад $80 млрд експорту та імпорту України,— вдвічі нижча, ніж у водія одеської маршрутки. Зараз ця вакансія висить незатребуваною на rabota.ua. Також сміховинний оклад в українського міністра — 4,5 тис. грн. Це вдвічі менше, ніж у відкритій на згаданому порталі rabota.ua вакансії помічника банщика в Хотянівці (Київська область). Наприклад, платня члена російського уряду стартує від $4,6 тис.; польського — від $3,2 тис.

Бондар вважає, що міністр, який отримує за свою роботу $100-200, небезпечний для країни. "Коли ми аналізували апарат в Мінекономіки,— каже Бондар,— то бачили, що деякі функції мають корупційний потенціал в десятки мільйонів доларів щомісяця".

 


ТЕРПЕНИЕ ЗАКОНЧИЛОСЬ: Елена Макеева, замминистра финансов, подписала открытое письмо чиновников новой волны, заявивших: власть пронизана коррупцией

ТЕРПЕЦЬ УРВАВСЯ: Олена Макеєва, заступник міністра фінансів, підписала відкритий лист чиновників нової хвилі, які заявили: влада пронизана корупцією


Власов вважає, що розраховувати платню міністра потрібно виходячи з того, який приблизний рівень доходу у нього міг би бути, якщо б він залишився працювати в корпоративному секторі. Це приблизно $4 тис. на місяць плюс бонусна система як винагорода за високу продуктивність. Якщо ефективний чиновник своєю діяльністю заощадив або заробив для країни мільярд, то цілком заслужив мільйон.

Але і у випадку викриття шахрайства повинна настати невідворотність покарання. “Навіть якщо міністру платити $1 млн в місяць, а йому запропонують [хабар] в $100 млн, він може і не встояти,— каже Власов.— Тільки-но міністр на чомусь попався, він повинен бути відразу відсторонений від посади і стосовно нього має бути відкрите кримінальне провадження. Батіг і пряник".

Щоб досягти таких висот, зовсім необов'язково шукати резерви у дірявій скарбниці. Необхідні тотальні скорочення — як персоналу, так і непотрібних відомств. Фахівець стверджує, що штат в будь-якому відомстві можна скоротити наполовину хоч сьогодні, але краще б це зробили вчора. Чиновник наводить приклад департаменту, який видає ліцензії на імпорт та експорт алкоголю.

Ліцензії ці він називає безглуздими папірцями, які коштують 780 грн. “Це потенційне джерело корупції,— пояснює Експерт.— І такого функціоналу — незліченна кількість. У нас понад 200 функцій, прописаних в міністерстві. Половину можна сміливо скоротити".

Ігор Коліушко, голова правління Центру політико-правових реформ, і Георгій Вашадзе в один голос стверджують, що в нинішньому Кабміні багато баласту. Обидва за непотрібністю скасували б Міністерство молоді і спорту, Міністерство інформації. “Потрібно з нуля вибудувати кожне міністерство,— каже Вашадзе.— Забути стару структуру і намалювати нову з основними пріоритетами".

Аналізуючи українську ситуацію, Симеон Дянков, колишній віце-прем'єр Болгарії, автор ідеї міжнародного рейтингу Doing Business, розповідає НВ, що технократичний уряд зазвичай формується під конкретну задачу. Наприклад, реформувати систему адміністрування податків, соціальну або здравоохранительную системи. “Роботу повинні робити ті, хто може, і ті, хто розуміє, що їх майбутня кар'єра не пов'язана з українською політикою,— пояснює Дянков.— Реформи не займають багато часу. Зазвичай, якщо уряд ставиться до цього серйозно, на них потрібно не більше року".

 

Політична воля

Для того, щоб потенційний технократичний уряд був ефективним, необхідно, щоб претенденти на прем'єрське крісло представили свої команди і покрокову програму реформ. Причому з обов'язковим зазначенням часу виконання і очікуваним економічним ефектом. Менше літер, більше числівників і персональної відповідальності за анонсований результат. Потім змагальним шляхом команди обґрунтовують своє право на роботу у владі. Верховна рада приймає один із запропонованих планів, відповідальність за який несе команда прем'єра.

“Тоді все стає на свої місця,— каже Коліушко.— Ось програма, виконує її певний склад Кабміну. Тоді є шанс щось змінити".

Суспільство кипить, бунтує, але воно беззубе 
Роман Бондар,
партнер Talent Advisors

Правда, в устах експертів все це виглядає ідилічною картинкою з лубочного проспекту. Її реалізації не досягти без горезвісної і вже остогидлої політичної волі лідерів двох найбільших парламентських фракцій, які за сумісництвом є президентом і прем'єр-міністром України.

На думку експертів, опитаних НВ, дефіцит рішучості реформ на самому верху — і є найслабкшою ланкою будь-якої моделі уряду. Вашадзе прямо говорить: "Технократи нічого не зможуть зробити без серйозного лідера, який і буде драйвером реформ". Тут немає ніяких перебільшень. Всі найсміливіші економічні реформи останніх років мають конкретні імена людей, які взяли на себе відповідальність і ризики.

У Сінгапурі це був легендарний Лі Куан Ю, цитатами якого так люблять розкидатися нинішні і колишні українські чиновники. У Чехії — Вацлав Гавел, який привів в новий уряд молодь, мотивуючи свій вибір так: "Краще п'ять років помилок, ніж 50 років саботажу". У Польщі всі ризики на себе взяв Лешек Бальцерович. У Грузії Каха Бендукідзе. Винятків немає. Радикальні реформи безіменними не бувають.

Зібрати в Україні технократичний уряд не видається складним. Бондар пропонує далеко не ходити. Навіть у нинішньому Кабміні на других ролях досить непогано зарекомендували себе новобранці останнього призову.

“Давайте Макса Нефьодова призначимо міністром економіки. Чому ні? — говорить експерт.— Юру Гусєва [екс-заступник міністра оборони] поставимо міністром оборони. Давайте працювати з кадровим резервом. З тими талантами, яких ми вже занурили в контекст".

От тільки як бути з відкритим листом від цього кадрового резерву найвищому керівництву країни, в якому зневірені технократи написали: “Зміни повинні розпочатися саме з президента як глави держави і прем'єр-міністра як глави уряду. Принцип "друзям — все, ворогам — закон" має залишитися в минулому"?

Бондар визнає, що технократи не в змозі змусити президента і прем'єра почути всі їх меседжі. “Суспільство кипить, бунтує, але воно беззубе,— говорить він.— І ці міністри — теж. У них немає ніяких важелів, крім одного — підтримка і тиск країн G7 і міжнародних фінансових інститутів".

 

Матеріал опублікований в НВ №7 від 26 лютого 2016 року


Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів

Останні новини

ТОП-3 блога

Фото

ВІДЕО

Читайте на НВ style

Крупним планом ТОП-10

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер: