Хто "зливає" Корбана, або Дембельський акорд генпрокурора

Одна з причин, через які Порошенко зволікає з відставкою Шокіна, - його немає ким замінити

Одна з причин, через які Порошенко зволікає з відставкою Шокіна, - його немає ким замінити

Олігарх із патріотичним брендом для влади небезпечніший, ніж екс-регіонали. Руками Генпрокуратури Корбана виводять до першої ліги українських політиків

Генпрокуратура України та її голова Віктор Шокін за останні дні перетворилися на головний об'єкт уваги країни. Коли знімуть генпрокурора, який стоїть за точковими арештами представників окремих політсил – спочатку "радикала" Ігоря Мосійчука, тепер – одного з лідерів УКРОП Геннадія Корбана, чому водночас колись наближені до Януковича екс-регіонали розгулюють на свободі та продовжують вести бізнес, а президент не реагує на бездіяльність ГПУ – відповідей на всі ці питання чекає суспільство. Поки що їх немає.

Сам голова ГПУ Віктор Шокін заявив, що піде з посади після того, як здійснить реформу у відомстві. Однак від президента вимагають усунути його просто зараз. Із такою вимогою в суботу до будинку Петра Порошенка приїхало близько сотні машин Автомайдану. У понеділок до тієї частини парламенту, що давно вимагає відставки Шокіна, приєдналися двоє нардепів із президентської фракції, які довго утримувалися від цього кроку, – Мустафа Найєм і Сергій Лещенко. Станом на понеділок, 2 листопада, за відставку підписалися вже 120 депутатів. Щоб ініціювати її, їх має бути 150.

Те, що Найєм і Лещенко підписали сьогодні вимогу про відставку генпрокурора, – сигнал, що на Шокіна чекають швидкі зміни.

Якщо Шокін чудово знає про свою неминучу відставку, то арешт Корбана можна вважати його дембельським акордом. Генпрокурор, якого не сьогодні – завтра знімуть, може заарештувати кого завгодно, і тому президент користується ним як громовідводом

"Ці два народних депутата завжди чують, звідки вітер віє, у них тісний контакт з американцями. Але коли саме станеться ця відставка – компетенція президента", – каже політолог Тарас Березовець.

Рішення про відставку Шокіна вже ухвалене нагорі, вважає він.

"Найголовніший арбітр у цій ситуації, який міг би виступити – американці, й вони вже зробили свої заяви. Посол США в Україні Джеффрі Пайєтт поклав на Шокіна відповідальність за можливу зупинку безвізового режиму з ЄС. Він заявив, що Генпрокуратура сьогодні є головним гальмом у розслідуванні антикорупційних дій", – каже Березовець.

Прогресом України в інших пунктах – ухвалення законів, створення Національного антикорупційного бюро – в Америці задоволені. Подібну думку висловили й у Міжнародному валютному фонді. Й Генеральна прокуратура в цьому списку – сьогодні те саме п'яте колесо до воза, яке гальмує весь процес.

Якщо оцінювати ситуацію, виходячи з припущення, що Шокін чудово знає про свою неминучу відставку, то арешт Корбана можна вважати його дембельським акордом. Генпрокурор, якого не сьогодні – завтра знімуть, може заарештувати кого завгодно, і тому президент користується Шокіним як громовідводом, припускає Березовець.

Шокін і арешт Корбана

Арешт Корбана в цьому контексті – заздалегідь спланована та підготовлена операція.

"Звинувачення, які Корбану пред'явлені, досить серйозні, особливо викрадення людей. Це загальновідомі факти, де Корбан безпосередньо засвітився, тому рано чи пізно за це довелося б відповідати", – говорить директор Центру прикладних політичних досліджень Пента Володимир Фесенко.

На диво стримано на арешт Корбана відреагував його заступник Ігор Коломойський. У коментарі ЗМІ він лаконічно зазначив, що справа Корбана – чиста політика, і пов'язав поточні події виключно з результатами УКРОП на місцевих виборах.

"Коломойський відреагував неагресивно, іронічно. Очікувалося, що він може вдатися до відповідних дій, почне загрожувати, стукати кулаком, як Філатов, закликатиме всіх до мобілізації, до війни зі злочинним режимом. Нічого подібного не сталося. Реакція – несподівано дуже м'яка", – каже Фесенко.

Нардеп Найєм припустив сьогодні – все це вказує на те, що Коломойський "зливає" Корбана: "Коли Ігоря Коломойського усували з посади губернатора Дніпропетровської області, пан Корбан щиро обурювався зухвальством влади, рвав на собі сорочку, скликав віче в Дніпропетровську, оголошуючи тотальну війну владі та Петру Порошенку особисто. Це була банальна відставка, не арешт. Коли ж ув'язнили Корбана, Беня – олігарх! гроза сепаратистів! і найстрашніший кошмар президента! – сказав, що з владою у нього все добре, ніхто на нього не тисне, а Корбан (шкода його, звісно!) програв через політику. Все. Крапка. Жодних віче, блокад, протестів, обурення тощо. Ну, ніби людина до ДТП потрапила, а не до СІЗО", – написав Найєм.


Безболезненно выпустить Корбана президент уже не может. Освободить его сейчас – означало бы проявить слабость и непоследовательность Фото: ukrop.com.ua

Безболісно випустити Корбана президент вже не може. Звільнити його зараз – означало б проявити слабкість і непослідовність. Фото: ukrop.com.ua


Фесенко вважає: Коломойський просто дистанціюється від конфлікту та не хоче вступати в пряму війну з Порошенком, а захищатимуть Корбана іншим чином.

Екс-губернатор Коломойський – один із найсерйозніших політичних суперників для Порошенка, вважає директор Інституту глобальних стратегій Вадим Карасьов. Його фінансовий ресурс досить потужний, щоб фінансувати праву опозицію, й саме тому влада почала арешти з цього боку, а не, наприклад, з екс-регіоналів. Олігарх із патріотичним брендом сьогодні небезпечніший для влади, ніж олігарх з брендом непрямої або прямої підтримки сепаратистів.

Хто наступний

Однак якщо після арешту Корбана не відбудеться інших серйозних затримань представників інших політичних таборів, що викликають значно більший гнів громадськості, це спровокує неприйняття в країні. Сьогодні арешт Корбана критикують навіть представники БПП – зокрема, про це жорстко висловився депутат з Донецької області Єгор Фірсов.

Безболісно випустити Корбана президент вже не може. Звільнити його зараз – означало б проявити слабкість і непослідовність. Це тільки посилило б атаки антипрезидентських сил на владу.

Очевидно, що і лідер УКРОП просто так не заспокоїться, хоч би чим там справа розв'язалася. Власне, руками Генпрокуратури Корбана виводять до першої ліги українських політиків.

"Тоді він матиме трибуну для критики дій влади, плюс істотно зростають шанси Бориса Філатова перемогти на дніпропетровських виборах. Так створять дуже міцного та небезпечного ворога, який тепер розумітиме: влада щодо нього може йти далеко, до кінця. Тому загнаний звір боротиметься за своє виживання усіма можливими методами", – каже Березовець.

Політологи припускають, що арешти екс-соратників Януковича таки відбуватимуться найближчими днями, але вони не заради справедливості, а заради симетрії.

Екс-губернатор Коломойський – один з найсерйозніших політичних суперників для Порошенка. Його фінансовий ресурс досить потужний, щоб фінансувати праву опозицію

"Якщо сяде тільки один Корбан, а представники Опоблоку, екс-соратники Януковича не сядуть – це серйозний перекіс у питанні справедливості. Це вибіркове правосуддя, на яке західні партнери, ті самі американці, реагують досить різко та боляче", – вважає Березовець.

У неділю, 1 листопада, Порошенко вже анонсував нові арешти. "Кілька тижнів тому, коли парламент знімав недоторканність із депутатів, я пообіцяв, що це тільки початок. На Корбані ніхто зупинятиметься. В Україні ніхто не має імунітету – ні представники нової влади, проти яких ще будуть порушені справи, ні представники старої влади", – заявив президент.

За анонсом пішли повістки: їх принесли сьогодні просто до Верховної Ради – представникам Опозиційного блоку, нардепам Вадиму Новинському, Олександру Вілкулу та Наталії Королевській.

"Все вкладається в ланцюжок: спочатку заарештували Корбана, викликали серйозну кризу довіри до влади, до президента, і на сесійному тижні він виносить у зал прізвища регіоналів. Усі в шоці. Мовляв, критикували президента – а тут, виявляється, він пішов далі та почав арештовувати наступних персонажів", – іронізує Березовець.

Серед тих, хто може зазнати наступних ударів ГПУ і Порошенка, експерти називають оточення олігархів: праву руку Коломойського посадили, група Віктора Пінчука небезпеки для президента не становить, перед очима залишаються лише групи Фірташа-Льовочкіна й Ахметова. Причому вдар у них сьогодні підтримають більшість політиків і громадянське суспільство.

Відставка Шокіна

Ще одна причина, через яку Порошенко зволікає з відставкою генпрокурора, – його немає ким замінити. На чолі ГПУ президенту потрібна надійна людина, якій він може довіряти, при цьому з досвідом роботи в прокуратурі – цього вимагає законодавство. Таких людей у близькому оточенні президента фактично немає. Чи не єдиною відповідною заміною для Шокіна сьогодні може бути його заступник Давид Сакварелідзе, якого надіслали прокурором до Одеської області. Його фігура годилася б для посади нового генпрокурора з кількох причин: по-перше, в ній зацікавлені американці, по-друге, Порошенко вигідно було б поставити зараз на цю посаду когось, за ким стоятиме імідж певною мірою "сторонньої" людини.

Шокін – прокурор досвідчений, із великим стажем слідчого, пройшов велику прокурорську школу. Це людина, яка — так, може бути — звинувачена у якійсь заангажованості з президентом, але в жодних корупційних скандалах і схемах не була помічена


"Зручно, якщо це буде прокурор, від якого він зможе відійти і сказати: мовляв, бачите, я не маю жодного впливу. І якщо навіть прокурор починає судити людей з БПП – формально це рішення нового прокурора", – припускає Березовець.

Водночас Володимир Фесенко не вважає ймовірність призначення Сакварелідзе високою: "По-перше, від можливості обійняти таку посаду сам він відмовлявся. По-друге, є точка зору, що ще один грузин на високій державній посаді – це вже занадто. Це буде не дуже позитивно сприйняте всередині країни та за кордоном", – каже політолог.

Сакварелізде і ще один заступник Шокіна, Віталій Касько, які представляли в ГПУ групи реформаторів, – яскраві, але ще недосвідчені для такої посади, вважає Вадим Карасьов. Вони надмірно захоплюються публічним боком діяльності прокуратури, а іноді й поготів — піаром, використовуючи його замість реальної роботи. Політолог вважає: саме зараз підштовхувати Шокіна до відставки завчасно не слід.

"Шокін – прокурор досвідчений, із великим стажем слідчого, пройшов велику прокурорську школу. Це людина, яка – так, може бути — звинувачена у якійсь заангажованості з президентом, але в жодних корупційних скандалах і схемах не була помічена. Прокуратура, крім того, що має реформуватися, має ще й функціонувати. Це наріжний камінь залишків державності, які в Україні ще є, але їх намагаються остаточно вийняти з державної будівлі, щоб вона розвалилася", – говорить Карасьов.Читайте термінові новини та найцікавіші історії у Viber та Telegram Нового Времени.

Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів

Останні новини

ТОП-3 блога

Фото

ВІДЕО

Читайте на НВ style

Крупним планом ТОП-10

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер: