Халіфат в обороні. Як Ісламська держава відповість на втрату Пальміри

4 коментувати
Танк сирійської урядової армії на підступах до Пальмірі

Танк сирійської урядової армії на підступах до Пальмірі

Серія великих поразок змушує ІД перенести війну до країн Заходу

Останні тижні стали для Ісламської держави найбільш важкими за весь час її існування – як фізичного, так і доктринального. Релігійно-ідеологічна платформа халіфату передбачає його непереможність, прямо пов'язану з його сакральним характером. Загальний сенс у тому, що державне утворення, передбачене у священних текстах яке користується, безпосередньо, благодаттю Всевишнього, просто не може терпіти невдачі на полях битв. Якщо ж його війська починають програвати битви, то тут можливі лише два варіанти.

Перший: халіф розгубив розташування Небес і його треба змінити (шляхом відрубування голови старому і призначення нового з числа його нащадків). Другий: сам халіфат є сурогатом, черговою підробкою, яких в історії ісламу було чимало. Відповідно, жодним особливим благословенням і сакральною місією він не володіє. Прийняте в ІД буквальне тлумачення священних текстів інших варіантів не допускає.

Що робити у випадку кризи легітимності, теж відомо: спочатку треба змінити халіфа, а якщо і це не допоможе, то можна розпускати організацію, очікуючи наступного претендента на цю місію, який рано чи пізно, все ж, зобов'язаний з'явитися.

Саме така криза вибухнула зараз. Підконтрольні ІД території Сирії та Іраку за останній час скоротилися вдвічі. З втратою гори Синджар сирійська та іракська частини халіфату виявилися ізольованими одна від одної. Курди відігнали бойовиків-ісламістів від турецького кордону майже на всьому його протязі. Іракська урядова армія звільнила місто Рамаді і почала оточення Мосула. Американці налагодили виключно ефективну розвідувальну роботу проти ІД, свідченням чого стала нещодавня ліквідація другої людини в ієрархії – «міністра фінансів» Абдурахмана Мустафи аль-Кадули. Цікаво, що його вбили не випадково, а в результаті ретельно підготовленої операції спецназу. Кортеж аль-Кадули,який таємно переміщувався між двома укриттями, потрапив в організовану американцями засідку.

Ну і останнє (у часі) і найнеприємніше. Після кількох тижнів боїв сирійська урядова армія за підтримки іранських радників і російської авіації зуміла повернути собі контроль над містом Пальміра, розташованим в центральній частині країни. За оцінками незалежних спостерігачів, в битві за місто ІД втратив не менше чотирьохсот бойовиків – більше, ніж в будь-якій іншій битві цієї війни.

Важливо і те, що Пальміра володіє беззаперечною стратегічною цінністю – це єдиний великий населений пункт в пустельній частині країни, який відкриває шлях на північ – до «столиці» халіфату Ракка і на схід – до Дейр аз-Заура – центру головного нафтовидобувного регіону Сирії. Між Пальмірою та цими містами тільки пустеля, в якій практично неможливо тримати оборону в умовах тотальної переваги противника в повітрі. Таким чином урядова армія створює «вилку»: загрозу відразу двом найважливішим центрам ІД – адміністративним і економічним.


Крім того, звільнення Пальміри від бойовиків ІД – це безсумнівна психологічна перемога сирійської армії, яка тепер може похвалитися очевидним успіхом у великій наступальній операції проти халіфату. Для останнього втрата міста стала нищівним ударом по концепції «непереможності» і, відповідно, автентичності всього проекту.


В цих умовах самопроголошений халіф Абу Бакр аль-Багдаді повинен приймати термінові заходи, щоб не розлучитися з власною головою, а також зберегти своє дітище. Перший і очевидний вихід із ситуації – серія великих військових перемог – у поточних умовах виключається. Для цього у халіфату просто немає сил: всі його супротивники зараз численні, організовані, бадьорі і натхнені перемогами. Фактор наявності у них авіації скасувати теж неможливо.

Неможливість фізичної перемоги робить просто необхідною перемогу ідеологічну, яка в ІД цінується не менше. Єдиний реалістичний спосіб зробити це зараз – це перенести бойові дії на територію супротивника, тобто розв'язання терористичної війни в країнах Заходу, де уряди чутливо реагують на громадську думку. З точки зору ІД такий хід вирішить одразу дві задачі.

Перша – це демонстрація прихильникам по всьому світові, що халіфат як і раніше сильний, він здатний проводити операції в самому серці ворога. Теракти в Парижі та Брюсселі покликані продемонструвати: ми готові бити вас не де-небудь, а в столиці найбільшої країни НАТО, чиї літаки бомбардують ІД, а також в столиці єдиної Європи і НАТО – найпотужнішого воєнного альянсу в історії людства.

Друга задача – набагато глибша і має стратегічне значення. Мета її – підштовхнути Захід на вторгнення в північну Сирію і «останню», передапокаліптичну битву біля міста Дабик, передбачену в древніх текстах. Якщо цей прогноз здійсниться, халіфат отримає величезний заряд необхідної йому сакральності та легітимності в очах мусульман усього світу. Початок битви, в деталях передбаченої півтори тисячі років тому, продемонструє всім віруючим: наближається День Суду, приєднуйтесь до халіфату, якщо бажаєте потрапити до раю та уникнути пекла. Для сотень тисяч, якщо не мільйонів мусульман це буде достатнім мотивом, щоб прилучитися до ІД. А настільки численне підкріплення здатне докорінно змінити хід бойових дій.

Зараз країни Заходу не надто прагнуть до наземної участі в цій війні, однак голоси, що закликають негайно знищити халіфат, звучать все голосніше. Останнім у низці прихильників цієї ідеї відзначився колишній прем'єр-міністр Великобританії Тоні Блер. За його словами, бездіяльність європейців і американців у Сирії та Іраку призведе до зростання терористичної активності в країнах Заходу. «Врешті-решт терористи здійснять настільки масштабний та жахливий напад, що у нас не залишиться вибору, окрім введення "драконівських" заходів безпеки, які суперечать нашим цінностям», - пояснив свою позицію Блер.

Аналогічних поглядів дотримуються багато американських політиків, експертів і журналістів "правого" спрямовання. За їх словами, зволікання у знищенні ІД обіцяє лише набагато більші складнощі в майбутньому, оскільки ця організація продовжує поширювати свій вплив у світі, включаючи західні країни.

В якомусь сенсі вони мають рацію. Абу Бакру явно не хочеться розлучатися ані з головою, ані з ідеєю побудови халіфату: згідно інформації агентства AP, отриманої з джерел у французькій та іракської розвідках, лідери ІД вже відправили в Європу більше чотирьохсот ЛЮДЕЙ, що спеціалізуються на проведенні масових вбивств і диверсій. Незалежного підтвердження цих даних немає, але якщо вони відповідають дійсності, то слова Блера про майбутню хвилю терору можуть виявитися пророчими, а її наслідки – дійсно вкрай неприємними.

Поставлені на потік вибухи і напади (не дай боже, звичайно) чинять сильний тиск на західні уряди. Громадська думка в Європі і США буде повторювати тези Блера про необхідність нанести рішучого та нещадного удару по «гніздах терору» в Сирії та Іраку. Якщо для цього потрібно буде задіяти наземні сили, то так тому і бути. Політикам буде вкрай важко пояснити своїм виборцям, що лідери ІД пристрасно мріють саме про таке вторгнення, здатне воскресити помираючий халіфат і вдихнути в нього нове життя.

Щоб не опинитися перед таким вибором, західним країнам зараз потрібно привести свої спецслужби в стан повної готовності і буквально землю рити, лише б не допустити повторення трагічних подій в Парижі та Брюсселі.

До речі, наступною метою терористів цілком може стати Лондон. У всякому разі, саме за цей вибір мети проголосувало більшість прихильників ІД на одному з екстремістських форумів в інтернеті. У Джеймса Бонда (чи хто там за нього) з'явилася дуже важлива місія.


Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів

Останні новини

ТОП-3 блога

Фото

ВІДЕО

Читайте на НВ style

Крупним планом ТОП-10

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер: