Громадянська війна в Сирії з втручанням Росії занурюється в хаос

Громадянська війна в Сирії з втручанням Росії занурюється в хаос
Громадянська війна в Сирії, що почалася з протистояння з півстолітнім правлінням клану Асадів, перетворила країну в розсадник світового тероризму. З втручанням у конфлікт Росії Сирія занурюється в хаос, кінця якому не видно

Всього п'ять років тому Сирія була безпечною для іноземних туристів країною, а портрети президента Башара Асада на немудрих картонках красувалися майже в кожній сувенірній крамниці. “Насильства і злочинності практично немає, в Сирії набагато безпечніше, ніж в Україні,— давав оцінку сирійському життю п'ятирічної давності у своєму блозі український мандрівник Антон Гураков.— Люди добрі, щасливі і задоволені тим, що у них є. Живуть гірше, ніж ми, але в цілому — у них все непогано".

Те безтурботне життя пішло у забуття — арабська весна призвела тут до затяжної запеклої громадянської війни. За даними ООН, жертвами протистояння стали близько 250 тис. осіб, п'ята частина загиблих — діти.

Зараз Асад, якого раніше шанували як небожителя, контролює лише від 25 % до 35 % території країни. Інша її частина, крім повстанців, захоплена іншими угрупованнями, серед яких бойовики сунітської терористичної організації ІДІЛ — Ісламської держави Іраку і Леванту. А місто Ер-Ракка на півночі Сирії не просто контролюють терористи ІДІЛ — воно виконує функції столиці.


Воздушные атаки России в Сирии

Повітряні атаки Росії в СиріїВоздушные атаки России в Сирии

Повітряні атаки Росії в Сирії


Останнім часом ситуація в Сирії ускладнилася ще й тим, що у війну на боці режиму Асада відкрито втрутилася Росія, яка здійснює по території Сирії бомбардування з повітря. Москва стверджує, що б'є по позиціях терористів, проте НАТО вже засудило російське військове втручання в конфлікт, вимагаючи від Кремля припинити удари, жертвами яких стають мирні жителі і опозиційні Асаду сили.

Прем'єр-міністр Великобританії Девід Кемерон назвав дії Москви жахливою помилкою і закликав російського президента Володимира Путіна змінити курс і підтримати зусилля США і Британії у боротьбі з ІДІЛ.

Після початку російських бомбардувань США анонсували відкриття другого фронту в Сирії: в Пентагоні мають намір провести нову військову операцію міжнародної антитерористичної коаліції по боротьбі з ІДІЛ. Другий фронт боротьби з терористами пройде у віддаленні від місць, де сирійську територію російські літаки бомблять, повідомляє з посиланням на свої джерела американське видання The New York Times. Основною метою анонсованої операції є встановлення повного контролю над серцем джихадистів Ер-Раккою.

Тим часом Сирія занурюється в цілковитий хаос, констатує Альбер Штаель, професор Інституту стратегічних досліджень Цюріхського університету. На його думку, конфлікт в Сирії найближчим часом не згасне, а стане ще більш запеклим.

Захід клану Асадів

Батько Башара Асада Хафез прийшов до влади в далекому 1970 році в результаті військового перевороту і безроздільно правив країною аж до своєї смерті в 2000 році. Потім влада перейшла до його сина Башара — лікаря-офтальмолога, якому довелося повернутися зі стажування у Британії, щоб зайняти високий пост.

Прямих президентських виборів як таких в країні не було, а замість них проводився референдум: сирійців запитували, чи довіряють вони Башару Асаду як главі держави. Схожим чином він "переобирався" на пост президента аж до 2014 року.

Масові виступи проти Асада почалися взимку 2011 року, а влітку 2012‑го повстанці захопили ряд територій на кордоні з Туреччиною та Іраком. Бойові дії були пов'язані з великою кількістю жертв, в тому числі серед мирного населення. Тоді ж загинуло чимало високопоставлених чиновників і родичів президента, а міжнародні аналітики заговорили про наближення кінця півстолітнього правління клану Асадів.

Однак сирійський диктатор, на відміну від занепалих в результаті арабської весни правителів Лівії, Тунісу і Єгипту, не просто зміг організувати гідний опір повстанцям, але і провести чергові президентські вибори в 2014 році на підконтрольних йому територіях.

Незважаючи на той факт, що вперше за 50 років за пост глави держави поряд з Асадом боролися ще два кандидата, лідери країн G7 не визнали вибори, заявивши про їх фальсифікацію. Втім, обидва суперника Асада були схвалені його ж урядом.


В целом гражданская война в Сирии привела к тому, что против Асада стали бороться представители десятков террористических группировок

загалом громадянська війна в Сирії призвела до того, що проти Асада стали боротися представники десятків терористичних угруповань


Також міжнародні аналітики нагадали, що ще в 2002 році Сирія була включена американською адміністрацією в так звану "вісь зла" — за військову підтримку режиму Саддама Хусейна в Іраку.

Однак аж ніяк не Захід з його критичними оцінками став найбільшою небезпекою для сирійського лідера. Клан Асадів дотримувався світської ідеології, яка завжди дратувала ісламістів, але аж до 2012 року всі спроби представників радикального ісламу захопити владу були безуспішними.

Тепер аналітики стверджують, що конфлікт у Сирії був неминучий — в першу чергу за релігійною причиною. Справа в тому, що Асад за віросповіданням належить до шиїтської течії алавітів, в той час як близько 74 % населення 20‑мільйонної Сирії є сунітами, і для них алавіти — безбожники і єретики, які встановили диктаторський контроль над абсолютною сунітською більшістю в країні.

Саме з цієї причини підтримку сирійській опозиції надають багаті нафтою сунітські аравійські монархії Саудівська Аравія і Катар, а Асаду — шиїтський Іран і ліванське терористичне угрупування "Хезболла". На думку Штаеля, якби не остання, то режиму Асада вже давно б прийшов кінець. Хезболла володіє тисячами тренованих і добре навчених бойовиків, що дало угрупованню можливість у 2006 році розв'язати війну з Ізраїлем і протягом місяця вести масований ракетний обстріл єврейської держави.

"Офіційний іранський уряд, Хезболла, а тепер ще й Росія — їхня підтримка має вирішальне значення для Асада",— підкреслює в розмові з НВ Деніел Пайпс, американський фахівець з ісламу і директор американського аналітичного центру Middle East Forum.

За його словами, не варто забувати про розширення впливу ІДІЛ на території Сирії і про те, що "жах, який відбувається на підконтрольних ІДІЛ територіях, змушує багатьох сирійців бігти під крило Асада і розглядати його як головну альтернативу бойовикам", вказує на реалії сирійської дійсності аналітик.

З Пайпсом складно сперечатися, враховуючи той факт, що близько 80 %, що залишилися в країні сирійців перебувають на територіях, підконтрольних Асаду. Число переселенців всередині країни становить 7,6 млн, у той час як число офіційно зареєстрованих біженців із Сирії вже перетнуло позначку 4 млн осіб.

На територіях, контрольованих ІДІЛ, проголошений халіфат і проводяться масові страти всіх, кого запідозрили у ворожому ставленні до джихадистів. Сирійців змушують присягати на вірність бойовикам, відрікаючись від демократії та інших цінностей Заходу.

Терористи, не замислюючись, руйнують пам'ятники будь-якої неісламської культури на підконтрольних їм територіях. Так, в сирійському місті Пальміра, що входить до спадщини ЮНЕСКО, вже замінували римський амфітеатр, підірвали тріумфальну арку епохи Стародавнього Риму і знищили деякі інші історичні пам'ятки. Головного ж доглядача Пальміри, 82‑річного архітектора Халеда Асаада, бойовики ІДІЛ позбавили голови на центральній площі міста.

Хаос і розпад

Арабська весна, яку аналітики називають черговим історичним витком звільнення світу від диктатури призвело до неоднозначних наслідків. Біда в тому, що серед тих, хто намагається зламати триваюче десятиліттями правління клану Асадів, багато бойовиків-ісламістів, які мріють зовсім не про вільну демократичну країну з чесними виборами, а про побудову ісламського халіфату. У боротьбі проти сирійського режиму повстанці і бойовики повсюдно укладають ситуативні союзи, однак вони переслідують зовсім різні цілі — у цьому питанні сходяться всі опитані НВ аналітики по Близькому Сходу.

Наприклад, тепер з'явилася інформація про те, що сирійські курди, які вважаються тисненою меншістю і які раніше брали участь у визвольному русі, виступаючи у війні окремою силою, можуть укласти угоду з Асадом і разом виступити проти ІДІЛ.

Загалом громадянська війна в Сирії призвела до того, що проти Асада стали боротися представники десятків терористичних угруповань. Британські журналісти, спираючись на свої дані, опублікували дослідження, згідно яким серед сил сирійських повстанців налічується близько 10 тис. бойовиків—прихильників глобального джихаду. В їх рядах іноземні найманці і прихильники Аль-Каїди. Ще близько 35 тис. радикальних ісламістів, які воюють в Сирії, орієнтовані на війну всередині країни, а не на широку міжнародну боротьбу ісламістів проти решти світу.

Незважаючи на той факт, що влада Асада, на стороні якого тепер відкрито воює Росія, дещо зміцніла, аналітики пророкують країні хаос і потім розпад. Занадто багато угруповань підняли голову: з одного боку — терористична Хезболла, з іншого — сунітські радикальні групи, що надають допомогу повстанцям. Третю і четверту сили становлять ІДІЛ та курди.

"Я думаю, Сирію розділять мінімум на три частини — шиїтську, сунітську та курдську",— прогнозує Пайпс. Однак до розв'язки ця історія підійде не скоро, вважає аналітик: бойових дій в Сирії не видно ні кінця ні краю.

Матеріал опублікований в НВ №37 від 9 жовтня 2015 року


Читайте термінові новини та найцікавіші історії у Viber та Telegram Нового Времени.

Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів

Останні новини

ТОП-3 блога

Фото

ВІДЕО

Читайте на НВ style

Крупним планом ТОП-10

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер: