Гості з майбутнього: 5 революційних технологій

4 коментувати
Гості з майбутнього: 5 революційних технологій
НВ представляє п'ять найбільш революційних технологій енергозбереження і "розумного будинку"

Вираз "розумний будинок" у 2000‑х став чимось на кшталт горезвісного комунізму епохи застою. Про нього говорили, але ніхто як слід не уявляв собі, що це таке, коли прийде і чим загрожує.

Поточного десятиліття ситуація докорінно змінилася після того, як компактні гаджети зрівнялися з повноцінними комп'ютерами за продуктивністю. Спочатку революція відбулася у галузі смартфонів, потім з'явилися планшети, а також наручні гаджети (розумні годинники та фітнес-трекери).

Усі ці пристрої дозволяли перевести на новий рівень особисті та професійні комунікації, турботу про здоров'я й багато іншого.

Наступним святим Граалем індустрії високих технологій стануть ті, які стосуватимуться ще однієї фундаментальної сфери життя — комфорту, екологічності та економічності жител пересічних громадян.

Технологію відчинення замка вхідних дверей за допомогою мобільного телефону Microsoft демонструвала у своєму шоу-румі в Редмонді, штат Вашингтон, ще десять років тому. Такими трюками сьогодні нікого не здивуєш. Але технології, що дозволяють без будь‑якої участі з боку користувача на 10-20% скоротити споживання електроенергії в будинку, сьогодні сприймаються як революція.

Багато з них вже вийшли зі стадії виставкових зразків або конкурсних концепцій. Наприклад, вже є розумний термостат, який сам визначає, що можна вимкнути опалення, бо всі пішли на роботу. Пральна машина, яка повідомить про завершення прання за допомогою Wi-Fi. Лампочки, які самі вимикаються, коли людина виходить із кімнати. Вікна, які прочиняються, коли в приміщенні стає спекотно.

Усі ці технології вже цілком реальні, а чимало з них навіть отримали конкретні цінники.

НВ відібрало п'ять різнопланових, але однаково перспективних технологій з тих, які можуть докорінно змінити підходи до енергозбереження в будинках пересічних користувачів уже сьогодні.


43-rozbud_site_01
Лампочки з мізками

У 2000‑х головним рішенням проблеми великих рахунків за електрику називали неефективні лампи розжарювання. Потрібен час для того, щоб переконати користувачів масово переходити на нові світлодіодні енергозбережні лампи.

Однак тепер індустрію побутової техніки захопила нова ідея, яка дозволить економити ще більше енергії на освітленні. Лампочки мають бути не тільки енергоефективними, але ще й розумними.

Першими ластівками нового напряму стали системи, що імітують перебування людей вдома під час їхньої відсутності. Такі системи набули популярності в США ще за 1990‑х. Їхній функціонал зводився до ввімкнення світла в певні години — щоб потенційні злодії не здогадалися, що вдома нікого немає.

Сьогодні можливості систем інтелектуального керування світлом набагато ширші. Такі системи можуть бути підключені до Wi-Fi-мережі та регульовані дистанційно за допомогою смартфона.

2014 року Apple продемонструвала технологію Home Kit — протокол для синхронізації будь-яких побутових приладів з iPhone. Власне, за її допомогою можна домогтися втілення в життя старого анекдоту про холодильник, який виходив в інтернет.


КТО В ДОМЕ ХОЗЯИН: В 2014 году Apple представила технологию Home Kit, при помощи которой любыми бытовыми приборами, находящимися в доме, можно управлять с помощью iPhone

ХТО В ДОМІ ГОСПОДАР: 2014 року Apple представила технологію Home Kit, за допомогою якої будь-якими побутовими приладами, що є в будинку, можна керувати за допомогою iPhone


Завдяки цьому протоколу виробники побутової техніки можуть обладнати свою продукцію модулями зв'язку (Wi-Fi, Bluetooth, NFC) і програмними модулями, які здатні взаємодіяти із застосунками на iPhone. Які, до речі, будуть також написані власне виробниками побутової техніки.

Ці технології відкривають нові, абсолютно футуристичні горизонти. Наприклад, відстежуючи положення користувача в квартирі за його взаємодією з його розумним годинником, лампочки можуть самостійно вимикатися у тих кімнатах, де освітлення більше не потрібне.

Фактично проблема забутої увімкненої праски може бути назавжди розв'язана, якщо виробник забезпечить її функціональністю Home Kit. Єдине, що поки перешкоджає масовому поширенню технології, — це дорожнеча компонентів. За даними американської компанії Carnes Audio, середня вартість одного розумного перемикача сьогодні — трохи менше $100, що здорожує повністю функціональний енергозбережний будинок на багато тисяч доларів.

 

Розумний термостат

Нова категорія пристроїв із префіксом "смарт" у назві має всі шанси стати в найближчому майбутньому популярнішою, ніж розумний годинник і, можливо, навіть смартфони.

Вся справа в тому, що розумні термостати можуть докорінно змінити уявлення про внутрішній клімат будинку пересічного користувача. І все це за смішні гроші.

Більшість цих гаджетів коштують у межах $200-300. Але при цьому вони дійсно вміють економити. На відміну від звичайних термостатів, які дозволяють виставляти температуру тільки вручну, їхні "розумні" версії набагато самостійніші.

  


nest-thermostat-04Наприклад, показовим є слоган, під яким продається найпопулярніший гаджет цього напряму Nest Thermostat. Все, що бачить користувач, — маленький симпатичний пристрій, схожий на настільний годинник. Спочатку гаджет пропонує користувачеві виставляти температуру звичним чином — вручну. І йому буде потрібно лише кілька днів, максимум тиждень для того, щоб вивчити звички та розпорядок дня користувача і почати діяти самостійно.

І, звісно ж, розумний термостат здатний підключатися до домашньої Wi-Fi-мережі, що дозволяє керувати ним віддалено за допомогою спеціального застосунка для смартфона. Повертаючись спекотним днем додому, користувач може ще по дорозі задати бажану температуру та, приїхавши, відразу зануритися в прохолоду, а не чекати, поки кондиціонер охолодить розжарену кімнату.

 

Теплова кишеня

Теорія про пасивному сонячному опаленні архітекторами розглядалася багато десятиліть. А першою країною, де почали масово будувати будинки з такою технологією, стала Голландія, активно втілює в життя програму житла з низьким енергоспоживанням.

В основі технології — звичайний будинок, як правило, двоповерховий. Але він має унікальну особливість — похилий скляний фасад з південної сторони. Між цим фасадом і внутрішньою стіною будинку утворюється повітряний кишеню, температура повітря в якому завжди на 5-6 °С вище, ніж на вулиці.

Вітраж, по суті, складається з безлічі кватирок, які управляються централізовано. Мешканці виставляють термостати на певну температуру, і система автоматично підтримує її всередині будинку, відкриваючи або закриваючи кватирки вітража протягом дня. Виходить, установка звичайних кондиціонерів в таких будинках необов'язкова, а витрата електроенергії, необхідний для підтримки заданої температури в приміщенні, зводиться до роботи термостатів.

Крім того, вітраж вбудовані система збору дощової води і сонячні панелі, що живлять нагрівач води для побутових цілей, наприклад пральної машини.

 

Біохолодильник

Холодильник є в кожній оселі, і традиційно саме цей пристрій ніколи не вимикається, а отже, є одним з головних споживачів електрики. Попри безліч удосконалень, яких зазнають холодильники, зокрема в дизайні й електронних системах керування, технологія їхньої роботи не змінювалася вже майже сто років.

Охолодження фреоном вимагає постійного підключення до електромережі, у зв'язку з чим холодильник у середньостатистичній оселі споживає 8-10% електроенергії.

Дослідження, покликані створити холодильники нового типу, ведуться вже давно. Найперспективніші з них пов'язані з пошуками нових видів охолодження. Так, однією з найгучніших концепцій останнього часу стала розробка росіянина Юрія Дмитрієва, яку він сам назвав "біороботом-холодильником". Розробка отримала приз на конкурсі Electrolux Design Lab.

За задумом Дмитрієва, холодильник представлятиме собою ємність зі спеціальним охолоджувальним гелем. Продукти харчування можна буде просто занурювати в гель, і вони зберігатимуться у заданій температурі. Гель буде створено з нелипкого біополімеру без запаху.

Принцип охолодження — насправді футуристичний. Власне, гель є колонією нанороботів, які перетворюють невидиме інфрачервоне випромінювання на видиме світло. Простіше кажучи, гель перетворює теплову енергію на світло. Чим більше світла потрапляє на поверхню гелю, тим яскравіше він люмінесціює і тим більше охолоджує поміщені в нього продукти.

Витрати електроенергії практично зведуться до нуля, оскільки вона потрібна лише для функціонування керівної панелі біохолодильника.

Концепція російського винахідника поки не втілена в життя, однак вже стала каталізатором для появи низки аналогічних розробок.

 

Зелена вилка

Сьогодні, коли у кожного користувача є як мінімум двійко-трійко гаджетів у повсякденному використанні, помітною статтею витрат стає електрика, необхідну для їхньої регулярної підзарядки. А в масштабах цілої родини заряджати протягом дня доводиться чи не десяток пристроїв.

 


greenplug_2Головна перевитрата енергії, як відзначають експерти, зазвичай пов'язана не із власне зарядкою гаджетів, а із супутніми "дармовими" витратами енергії. Якби зарядні пристрої розуміли, скільки енергії потрібно гаджетам, і вміли вчасно припиняти зарядку, то загалом середньорічна економія електрики в масштабах цілої країни могла б скласти 13%, підрахували фахівці Національної асоціації споживчої електроніки США.

Рішенням може стати інтелектуальна зарядка, запропонована американською компанією Green Plug. Це своєрідне цифрове рукостискання між "розумною" розеткою та пристроями, які від неї заряджаються. Щойно пристрій повідомить, що отримав достатню кількість енергії, розетка миттєво припинить передачу електрики. Іншими словами, користувачу не потрібно висмикувати шнур, зарядка припиниться в потрібний момент без його участі.

Компанія створила особливе обладнання (Green Power Processor), покликане замінити цифровими технологіями застарілі аналогові ланцюги у зарядних пристроях, а також розробила протокол Greentalk, який дозволить розетці спілкуватися з пристроями, які вона заряджає.

 

Матеріал опублікований в НВ №43 від 20 листопада 2015 року


Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів

Останні новини

ТОП-3 блога

Фото

ВІДЕО

Читайте на НВ style

Крупним планом ТОП-10

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер: