Голова правління Ощадбанку розповів НВ, як пострадянську банківську систему країни переформатують на європейську

Голова правління Ощадбанку розповів НВ, як пострадянську банківську систему країни переформатують на європейську
Андрій Пишний, голова правління Ощадбанку — лідера складеного НВ рейтингу найнадійніших банків країни — розповідає про те, як змінила вітчизняну банківську систему криза, і називає 2016‑й роком неминучого зростання


Рік тому, коли Ощадбанк вперше очолив рейтинг НВ найнадійніших банків країни, голова правління цієї фінустанови Андрій Пишний називав свою роботу "АТО у фінансовій сфері". За словами банкіра, Росія тоді не тільки нападала на Україну в Донбасі, але і атакувала її фінансову систему, намагаючись розхитати стабільність країни.

Тим не менше за рік Пишному вдалося не просто зберегти лідерство свого банку в рейтингу, але і потіснити конкурентів у роздрібному сегменті, зокрема впритул наблизитися до ПриватБанку, свого основного конкурента на ринку електронних платежів.

Сьогодні Ощадбанк — другий за величиною активів банк країни, і тут його обійшов найбільший ПриватБанк. Хоча, на думку фахівців, Ощадбанк, який знаходиться у державній власності, поки що важко назвати повністю сучасним банком, він все ще несе на собі відбиток радянського предка — Сберанка СРСР: старі відділення нагадують радянські ощадкаси. Однак банківські продукти фінансової установи відповідають сучасним стандартам.

За словами Пишного, Ощадбанк підніметься на новий щабель до 2017 року, коли буде реалізована розроблена спільно з міжнародною аудиторською компанією PwC стратегія, а українська банківська система остаточно пройде шлях від пострадянської до європейської.

Як близько Ощадбанк підібрався до цієї мрії за останній рік, НВ і поцікавилася у голови його правління.

— Як ви вважаєте, криза в банківській системі вже позаду або на нас чекають нові потрясіння?

— Система вже пройшла свої пікові навантаження. Але очищення, рішення старих, занедбаних десятиліттями проблем триває.

— Оцініть зміни системи з точки зору гравця ринку. Що змінилося за рік?

— Ключова зміна — з'явилося більше персоніфікованої відповідальності.

— Але ж нікого навіть не посадили...

— Не підводьте підсумки занадто рано. Думаю, що це невідворотно. Адже державі нанесені мільярдні збитки. Так і вплив громадянського суспільства на уряд сьогодні колосальний. Будуть і гучні розслідування, і судові процеси. Головне — щоб була справедлива компенсація завданої шкоди. В цілому ж зараз відповідальність зросла, і рівень довіри до банківської системи підвищився.

— І на підставі яких цифр ви зробили такий висновок?

— Буду говорити на прикладі Ощаду. Ми відновили ресурсну базу і зупинили відтік вкладів. Клієнтська база збільшилася на 1,2 млн клієнтів. Депозитний портфель за 6 місяців виріс на 1,4 млрд грн. Ми достроково повернули 3 млрд грн рефінансування Національного банку та отримали безпрецедентні умови реструктуризації $1,3 млрд зовнішніх боргів. Навіть при цьому я далекий від думки, що все ідеально. Як і в процесі одужання, ми змушені будемо пройти через період загострення. Нас чекає серйозна робота по портфелю проблемних кредитів. Ми розраховуємо, що уряд і ВР приймуть законодавчі акти, які дозволять банківській системі пройти цей складний період, зокрема закон про фінансову реструктуризацію. Але зміни, які відбулися в банківській системі, дозволяють створити прозорі європейські правила функціонування банківської системи вже 2015-17 роках. І я думаю, що зростання почнеться саме з банківської системи.

— А коли це станеться?

— Хочу вірити, що ми вже пройшли точку неповернення. І якщо не буде чергової військової ескалації, то 2016‑й стане роком дуже повільного, поступового, але неминучого зростання.

— Які втрати мав Ощадбанк через те, що в країні йде війна, у тому числі у фінансовій сфері?

— Значні, як і вся країна. В цілому через АТО і погіршення якості кредитного портфеля банку довелося сформувати резерви на суму близько 9 млрд грн. Ми зараз знаходимося на другому етапі стрес-тестування, яке проводить НБУ за програмою МВФ, і за результатами вирішимо, як діяти далі.

— Що, крім нарощування активів, що ви змінили в банку за рік?

— Розроблена і затверджена стратегія розвитку банку на 2015-17 роки за участю консалтиноговой компанії PwC. Вона називається Мій банк. Моя країна. У її рамках була затверджена нова кредитна політика, нова стратегія управління ризиками, розпочато процес розробки автоматизованої системи оцінки якості активів — впровадження 39‑го стандарту міжнародної фінансової звітності. Йде централізація і уніфікація всіх внутрішніх процесів.

Ми практично з нуля побудували систему продажів, переупаковали всю нашу продуктову лінійку, сегментували клієнтську базу. За півтора року відкрили майже 150 відділень нового типу. Щотижня відкриваємо три-чотири нових. Серед них два інклюзивних, тобто тих, що пристосовані для людей з особливими потребами. У них банкомати розмовляють, рівень касового вікна знижений для зручності інвалідів-візочників, а менеджери і адміністратори говорять мовою жестів. У цих відділеннях і працюють люди з особливими потребами, у тому числі молоді ветерани АТО. Найближчим часом вони будуть відкриті у Львові, Одесі, а згодом і у кожному обласному центрі.

— Але статистика показує, що ваш банк закрив велику кількість відділень.

— Через анексію Криму та на окупованих територіях Донбасу ми втратили понад 600 відділень. Були змушені скоротити майже 6 тис. співробітників. Крім того, мережа якісно змінюється: ми об'єднуємо відділення і закриваємо їх там, де немає економічного ефекту. Ми розуміємо свою соціальну функцію і часто присутні там, де немає наших колег по ринку. Ось подивіться [показує фотографію], це наша нова розробка — мобільне відділення, яке працює на лінії зіткнення в Донецькій області — на нульовій точці, лінії фронту. Це гуманітарно-логістичний центр. Він повністю броньований і відповідає вимогам безпеки. Центр має автономне енергопостачання і зв'язок. Ще розроблено пересувне мобільне відділення на базі броньованого автомобіля КрАЗ. За кілька тижнів ми його презентуємо. Все це частина нашої мережі.

— У минулому році ви сперечалися з ПриватБанком через зарплатних проектів. Чим завершилася ця суперечка?

— Я завжди кажу, що ми відкриті для конкуренції. Ми заявили про себе клієнтам і почали діалог. А далі нехай люди самі вирішують, де їм краще обслуговуватися. В конкурентних умовах за рік ми збільшили нашу клієнтську базу більш ніж на 1 млн осіб. Ми сьогодні номер два за обсягом електронної комерції та карткового бізнесу. У 2013 році ми були на восьмому місці. Відрив від Приватбанку великий. Але я думаю, що ми поборемося за лідерство.

— Ци робилося щось для того, щоб перевести зарплатні проекти силовиків в Ощадбанк?

— У країні, де йде війна, це питання безпеки. Військових і правоохоронців повинен обслуговувати держбанк. Є нормальний конкурентний процес. Клієнти довіряють банківській гарантії. За останніми двома депозитними програмами ми залучили відповідно 10 млрд і 8 млрд грн. У нас є вагомі аргументи.

— Крім роздробу, на Ощадбанк покладали багато державні зобов'язання. Наприклад, кредитувати "Нафтогаз". Ви і далі продовжуєте нести цю функцію або все ж стаєте банком для населення?

— Ощадбанк — універсальний банк. В рамках нашої стратегії є три мети — банк держави і для держави; банк мільйонів і для мільйонів; і банк номер один серед системно важливих. І ось перший напрямок якраз і включає в себе ті проекти, про які ви говорите. Ми учасники більше 20 державних програм. Ми - уповноважений банк по обслуговуванню оптового ринку електроенергії, Пенсійного фонду та інших проектів. За три місяці ми видали понад 20 тис. кредитів — вийшли на промислові масштаби — близько 500 кредитів на день. Другий напрямок — це, по суті, наповнення змістом такого поняття, як державна гарантія. У країні є Міністерство фінансів України, а державний Ощадбанк, ми вважаємо, при наявності держпідтримки і держгарантії має всі шанси стати міністерством фінансів українців.

— Це якийсь соціалізм. Є банк, який підтримується державою. А що робити іншим установам, у яких немає такої підтримки?

— Те, що ми провадимо роботу Ощадбанку, який, по суті, ніколи не продавав банківські продукти, ви називаєте соціалізмом? Банк планує масштабну програму з кредитування мікро-, малого та середнього бізнесу. Який соціалізм? Навпаки, я вважаю, що країна повинна дати людям можливість розвивати свій власний бізнес. А частина малого і середнього бізнесу у валовому внутрішньому продукті має бути не 10%, а 60 %. І після цього громадянське суспільство зовсім по‑іншому почне висувати свої вимоги до політиків. І тоді якість українського парламенту буде зовсім іншою. І наші діти будуть жити в по-справжньому європейській країні. Тому що будуть голосувати головою!


Ощадбанк понемногу приучает клиентов к новому виду своих отделений

Ощадбанк потроху привчає клієнтів до нового вигляду своїх відділень


На жаль, Ощадбанк можна було порівняти з мікроскопом, яким протягом 20 років цвяхи забивали. І зараз ми будуємо економічно обґрунтований діалог з урядом, щоб банк став ефективним ринковим інструментом для запуску економічного двигуна країни.

— Я кажу тільки про те, що люди несуть гроші до вас, тому що ви даєте стовідсоткову держгарантію. А у решти гравців ринку цієї конкурентної переваги немає.

— Якщо ви так думаєте, то значить, ми провели непогану роботу. Ще півтора роки тому мало хто знав, що таке державна гарантія і що вона взагалі існує. Мало хто розумів, чим відрізняється державний банк від приватного. Ми показали українцям, що держава повинна і може бути відповідальним власником.

— Яка робота йде по компенсації збитків, які ви понесли в Криму?

— Ми почали судовий процес. Я підписав претензію, адресовану президенту і прем'єр-міністру Російської Федерації, в якій орієнтовно попередньо сума збитків від анексії оцінюється в $600 млн. Швидше за все, цю суму переглянуть у бік збільшення. І значного. На нас чекає складний, затяжний юридичний процес. Ми готові, наші інтереси будуть представляти одні з найкращих міжнародних юристів, які були архітекторами перемоги у справі ЮКОСа проти РФ.

— Після революції часто говорили про те, що в Ощадбанку було багато проблемних кредитів, виданих впливовим людям, пов'язаних з минулою владою, зокрема Андрію Клюєву. Чи є у вас план, як повернути ці гроші?

— З цими активами, як і з будь-якими іншими, ми зобов'язані працювати. Що стосується кредитів, виданих в Криму, то це кошти, які дійсно були видані компанії Activ Solar (належить Андрію та Сергію Клюєвим). З цієї заборгованості в судах за нашими позовами вже прийнято рішення про їх стягнення. Є вже судові приписи. Але виконання цих приписів проблематичне.

— А чи є ще якісь проблемні кредити, крім компанії Solar?

— Так, є проблемна заборгованість по Брокбізнесбанку, по якій сьогодні проходять судові розгляди. Вони дуже складні і тривалі. Ми зараз вимагаємо стягнення офісних центрів, які знаходяться в заставі, промислових об'єктів. Ми воюємо. Є ще і позичальники в Слов'янську, які намагалися, коли туди зайшли бойовики, отримати і отримали судове рішення про визнання недійсними кредитних договорів з Ощадбанком. А ми за півтора року судів змогли розв'язати ситуацію і отримати рішення на користь банку.

— Мова йде про якогось дрібного позичальника?

— Не такий уже дрібний — 1,3 млрд грн. Стягуємо з найбільшого підрядника Укравтодору — Південзахідшляхбуда.

— Які шанси все це повернути?

— Воюємо за кожну копійку банку.

Матеріал опублікований в НВ №36 від 2 жовтня 2015 року


Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів

Останні новини

ТОП-3 блога

Фото

ВІДЕО

Читайте на НВ style

Крупним планом ТОП-10

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер: