Голодні ігри. Як впливає на економіку України відмова Росії від її товарів

Голодні ігри. Як впливає на економіку України відмова Росії від її товарів
Поки соцмережі кепкують із того, як у Росії нищать бульдозерами український сир і спалюють гусей, вітчизняні виробники підраховують збитки

Сири та соки, цукерки та молочна продукція, м'ясо та сіль, засоби для миття та чищення – це навіть не весь список українських товарів, від постачання яких уже відмовилася Росія. Такою була відповідь Москви на санкції Європи й "антиросійську політику" України.

Але це не межа. В Уряді РФ попередили, що з 1 січня санкції проти України та низки інших країн можуть посилити. А саме – ввести ембарго на всю українську сільськогосподарську продукцію, якщо набуде чинності економічна частина Угоди про асоціацію між Україною та ЄС.

Згідно зі статистикою, за перше півріччя 2015 року український експорт до Росії зменшився на 60%, імпорт – на 65%. Але ця ситуація – справа не одного року. Згортання торгівлі між Україною і Росією почалося ще 2012-го, пояснює експерт з міжнародної економіки Світлана Таран. Товарообіг поступово падав. 2013-го торгова війна на тлі асоціації Україна–ЄС прискорила це падіння. Тоді було введено перші обмеження щодо української продукції. За два роки розрив помітно зріс.

Якщо порівнювати із 2013-м, то українсько-російські експорт й імпорт цього року знизилися більш ніж утричі навіть без огляду на Крим і Донбас, які теж були орієнтовані на російський ринок, каже Таран.

Коли ми торгуємо з тим, із ким воюємо, – це протиприродно та аморально – Олександр Пасхавер

Російський ринок для українських експортерів скоротився більш ніж удвічі. За підсумками першого півріччя його частка становить для України лише 12,5% в експорті та 16,6% в імпорті. Це дуже мало, каже Таран, наводячи для порівняння цифри за 2012 рік: тоді експорт до Росії становив 25,6%, а імпорт звідти – 32,4%.

Росія була одним з найбільших ринків для готової української продукції, продуктів харчування, пояснює Ігор Шевляков, експерт Міжнародного Центру Перспективних Досліджень. Тому відмова РФ від українських товарів – удар і по підприємствах, і цілих галузях, і макроекономічних показниках.

Уже заборонені українська молочна, кондитерська продукція, хлібобулочні вироби, сири, бакалія, соки та чимало іншого. Продажі українського алкоголю в Росію впали на 72,5%, цукерок – на 82,2%.

Але удару зазнала не тільки їжа. Найболючіше скорочуються продажі у сфері машинобудування. Продаж залізничних локомотивів українського виробництва в Росії впав на 88%, фактично припинився. Експорт електричних машин скоротився на 62,5%, механічних – також близько 60%. На 61,5% знизилися поставки чорної металургії.

"Для окремих груп, таких як локомотиви, сир, де на Росію припадала більша частина експорту, закриття цього ринку дуже відчутне. Вони втратили головний ринок збуту, а швидко переорієнтуватися на інші країни за таких умов нелегко. Тому наслідком ми бачимо падіння виробництва", – каже Таран.

Політичні обставини призводять до того, що з українського боку страждають виробники, з російського – споживачі, зауважує Шевляков.

Водночас економіст Олександр Пасхавер обурений самим фактом торгівлі між країнами у стані війни.

"Якщо йде війна з країною, що ж тут рахувати, наскільки болюча відмова в чомусь для країни. Війна й так збиткова. Ще невигідніше [ніж санкційні продукти] – воювати на фронті. Ще невигідніше – мілітаризуватися. Тобто питання в межах воєнних утрат", – каже Пасхавер.

Запроваджуючи заборонні санкції для українських товарів, Росія розраховувала на те, що економічно залежна від неї Україна не витримає довго такого бойкоту, а військовий тиск зробить її недієздатною і розвалить. Зброя і торгівля використовуються для цього досить ефективно.


Москва, 2000 год, российские активисты требуют ввести эмбарго на торговлю с Латвией

Москва, 2000 рік, російські активісти вимагають ввести ембарго на торгівлю з Латвією


"Тут задіяно стан невизначеності: вводити, виводити [обмеження], то забороняти, то дозволяти, – пояснює Пасхавер. – Стан невизначеності – головна зброя Росії в боротьбі з Україною. В усіх сферах".

Із точки зору України торгувати за умов війни – неприродно, вважає економіст і наводить у приклад історію Другої світової війни, коли західні компанії періодично попадалися на нелегальній торгівлі з Німеччиною через треті країни. "Тоді це вважалося злочином, а як у нас іде абсолютно легальний процес, коли ми воюємо і торгуємо, – це взагалі протиприродно й аморально", – вважає він.

Цю совкову психологію виживання потрібно міняти та робити її немодною.

"Із такими психологією та цінностями ми не можемо стати європейською країною, і зламати їх – одне з найважливіших завдань реформаторів", – каже Пасхавер.


Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів

Останні новини

ТОП-3 блога

Фото

ВІДЕО

Читайте на НВ style

Крупним планом ТОП-10

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер: