Глава Нацполіції Хатія Деканоідзе розповіла, як перетворити ментів на поліцейських

Глава Нацполіції Хатія Деканоідзе розповіла, як перетворити ментів на поліцейських
Голова Національної поліції України у своєму першому великому інтерв'ю на цій посаді розповідає, як вона протягом лише одного року перетворить українських міліціонерів на поліцейських

4 липня цього року на Софійській площі Києва відбувався масштабний захід: новоспечені патрульні поліцейські складали присягу українському народу. Винуватці заходу — міністр МВС Арсен Аваков і його перший заступник Ека Згуладзе — з задоволенням роздавали інтерв'ю пресі. Ще одна причетна до реформи — радник міністра Хатія Деканоідзе — спілкуватися з журналістами не захотіла, а лише відійшла до своїх вихованців, щоб поговорити з ними без камер.

За кілька місяців Деканоідзе все‑таки потрапила в об'єктиви українських ЗМІ. 4 листопада 38‑річна грузинка стала однією з найвпливовіших жінок в Україні — вона очолила Національну поліцію, покликану раз і назавжди знищити стару корумповану і кримінальну міліцейську систему.

Ті, хто знайомий з резюме Деканоідзе, назвали б її кар'єру нетривіальною і навряд чи можливою, якби не сталася революція троянд у Грузії. У 24 роки вона отримала перший серйозний пост — очолила адміністрацію державної політики і безпеки Грузії. За душею у неї було лише шалений бажання змінити Грузію, досвід роботи в американській програмі, яка розробляла концепцію реформування нацбезпеки країни, і диплом міжнародника. За два роки Деканоідзе стала ректором Поліцейської академії і пропрацювала на цій посаді п'ять років.

З кореспондентом НВ Хатія Деканоідзе зустрічається у своєму новому великому кабінеті в одному з корпусів українського Міністерства внутрішніх справ. Під час розмови постійно дзвонить один з десятка великих стаціонарних телефонів. “Я їх не беру, навіть не знаю, навіщо вони потрібні, — зі сміхом зізнається Деканоідзе. — Якщо комусь треба зі мною поговорити, дзвонять на мобільний".

Помітно, що їй нелегко говорити російською. Її робочі мови — рідна грузинська та англійська, тому Деканоідзе періодично вставляє у свою мову англійські слівця. А на питання, як вона зважилася піти на одну з найбільш непростих посад в Україні, відповідає навіть з деяким пафосом: мовляв, рада зробити щось важливе для своєї другої батьківщини.

— Якою повинна стати поліція України?

— Вона реально повинна стати нашою поліцією. Орієнтованою на звичайних людей. Виконувати не каральні функції, а сервісні.

Надавати ті послуги, які кожен громадянин чекає від поліцейського.

— Знаєте, українське суспільство досі не вірить, що таку величезну корупційну машину, як міліція, можна змінити на краще.

— Я б не сказала, що в суспільстві існує недовіра. Ми цього не відчуваємо.

Але я хочу нагадати, що 4 липня [коли в Києві розпочала роботу патрульна поліція] теж ніхто не вірив, що нові люди зможуть замінити корумповану ДАІ. Але після першого ж соцопитування в Києві з приводу патрульної поліції ми побачили, що довіра до поліцейських становить 86%.

Зараз проходить атестація колишніх міліціонерів, які хочуть працювати в поліції. Частина членів атестаційних комісій — представники громадських організацій, журналісти. Вони проводять співбесіди з кандидатами. У понеділок, 7 грудня, вони почали роботу. Ці люди самі захотіли стати частиною революційних змін в поліції.

Цей процес — побудову нової поліції разом з громадянським суспільством — я бачу як національну платформу революції в поліції.

Я ще раз кажу суспільству: в нашому процесі від вас ніяких секретів немає. У атестаційних комісій є повноваження визначати: хто повинен пройти повторну атестацію, кого перевірити на поліграфі, а хто взагалі не має права працювати в поліції. Також вона [комісія] може просувати людину вгору службовими сходами. І, звісно, вниз, якщо побачить невідповідності.

 


ТЕПЕРЬ И В НИКОЛАЕВЕ: Хатия Деканоидзе приняла присягу новых патрульных полицейских в Николаеве 6 декабря

ТЕПЕР І В МИКОЛАЄВІ: Хатія Деканоідзе прийняла присягу нових патрульних поліцейських у Миколаєві 6 грудня


— Як же непрофесійні члени комісій можуть визначити рівень професіоналізму?

— Перш ніж потрапити на співбесіди, кандидати [на посаду в поліції] проходять два тести. Перший — це тест на інтелект, який міряє аналітичні здібності майбутнього поліцейського. 
Другий — на визначення рівня професійних навичок. Для кожного напряму роботи він відрізняється. Окремі тести для слідства, оперативників, адміністративних працівників, юристів.

Ці два тести — основні складові першого етапу атестації. Результати тестів потрапляють до членів комісій.

Щодо психологічних тестів, то кожен керівник чи людина, яка претендує на керівну посаду, проходить ізраїльські тести MIDOT. Крім цього, кожен керівник з часом пройде поліграф.

— А де в цьому ланцюжку перевірка на чесність майбутнього поліцейського?

— Психологічні тести MIDOT "міряють" благонадійність і чесність людини, наскільки вона схильна до поганих, а наскільки — до гарних вчинків.

Крім цього, ми створили розділ на сайті МВС, де кожен громадянин України може написати інформацію про того чи іншого кандидата в Національну поліцію. Написати про будь-яку відому йому історію з нашим правоохоронцем [розділ називається Зворотний зв'язок з атестаційною комісією. Київ і Київська область].

І, найголовніше, вся ця інформація буде доступною для членів комісій. Як я сказала, у них будуть всі результати тестів кандидатів, висновки департаменту внутрішньої безпеки. Ми даємо комісіям всю інформацію, яка у нас є.

Але наша найголовніша зброя — це прозорість і відкритість. Я не хочу закривати процес і не буду цього робити. Тому що це громадський проект.

— Коли, на вашу думку, вже буде видно перші результати роботи нової поліції?

— 1 березня завершаться 100 днів з початку роботи над переатестацією поліції. За цей час моє завдання — відкрити рекрутинговий центр у Києві та по одному в кожній області. Ці центри будуть займатися відбором та атестацією. Оновити і перебудувати департаменти внутрішньої безпеки для того, щоб вони стали мостом між апаратом Національної поліції і суспільством.

Скоро ми закінчуємо Київ і область. Наступними будуть Львів і область, потім Дніпропетровськ і так далі. Там такий же принцип: початковий етап роботи має бути завершений протягом 100 днів.

1 березня ми почнемо соціологічні опитування про довіру Національній поліції. Якщо опитування покажуть негативний рівень довіри населення, отже, там не дуже компетентний начальник. За результатами цих досліджень будуть прийняті кадрові рішення.

Найголовніша оцінка роботи поліції — це довіра населення, інших не буває.

— На зустрічі Європейської Бізнес Асоціації ви говорили, що заміряти рівень довіри ви будете не тільки серед населення, але і серед представників бізнесу та самих поліцейських. Чому?

— Бізнес — це ті, хто створює матеріальні блага для суспільства і країни. Тиснути на бізнес я не дозволю.

Що ж до внутрішнього опитування, то до цих людей ніколи ніхто не прислухався. Ми розуміємо загальні процеси і будемо розуміти внутрішні.

— Вже проходить тендер на визначення соціологічних компаній, які будуть проводити опитування?

— Я не залучена до цього процесу. Він пройде через міжнародну технічну допомогу. Американці, канадці, європейці — вони оберуть соціологічні компанії. Ми непричетні.

Наші іноземні партнери підтримують весь атестаційний процес. Вони дуже сильно залучені в нього.

Вони допомагали створювати рекрутинговий центр, який ми відкриваємо на цьому тижні. Те, що там буде проходити процес атестації,— це тільки зовнішня сторона. Там створено величезний банк тестів, для кожного напряму Національної поліції.

Крім цього, рекрутинговий центр буде робити новий набір. Для цього він укомплектований професіоналами.

Перший крок у цьому напрямку ми зробимо вже в п'ятницю: оголосимо відкритий конкурс на керівні посади. Будь-якого рівня — областей, міст, управлінь.

 


ТРОЕ В ЛОДКЕ: Хатия Деканоидзе (на фото — слева) и Эка Згуладзе оказались в эпицентре реформ МВД, которое возглавляет Арсен Аваков. На фото они во время торжественной церемонии принятия присяги личным составом патрульной полиции столицы

ТРОЄ В ЧОВНІ: Хатія Деканоідзе (на фото — ліворуч) і Ека Згуладзе опинилися в епіцентрі реформ МВС, яке очолює Арсен Аваков. На фото вони під час урочистої церемонії складення присяги особовим складом патрульної поліції столиці


— Тобто керівників набиратимуть з вулиці.

— Чому б і ні? Нам потрібна свіжа кров.

Коли ми тільки починали, нам казали: так, буде багато молодих, але у них не буде досвіду. Але найголовніше, що вони чесні.

Єдине, чого я боюся і в житті, і зараз,— це скептицизму. Тому що якщо є скептицизм, особливо у молоді, це породжує недовіру. Я все розумію. Вимоги до стандартів дуже високі. Але треба, щоб ми хоч трошки йшли шляхом довіри.

— Довіра з'явиться, коли поліція працюватиме по‑новому. За вашими розрахунками, коли вона стане такою, якою повинна бути?

— Я думаю, що для того, щоб побудувати фундамент, а над ним фортецю, де кожен, як бджола, був би на своєму місці та робив свою справу,— півроку чи року не вистачить. Ви це розумієте.

Адже, крім розв’язання кадрових питань, потрібно покращувати функціонал. У нас вже майже готовий законопроект про перехід на нову сучасну систему детективів. Після Нового року я звернуся в парламент і уряд з цим проектом.

Поясню, в чому відмінності. Зараз у нас два напрямки: слідство і карний розшук, оперативні дії. Це дещо совкова система. Я вважаю, що їх треба об'єднати в детективні групи.

Я робитиму все, щоб парламент і уряд нас підтримали.

— Чим будуть відрізнятися детективи від просто поліцейських?

— Детектив — це універсальний поліцейський. Я думаю, ми повинні прагнути створити універсального поліцейського.

Крім цього, ми будемо повністю переробляти систему навчання дільничних. Тому що дільничні зараз не виконують своїх функцій.

А дільничний повинен стати основною ланкою в поліції, людиною, яка все знає. Громадським поліцейським. Спілкується у школах, розмовляє з батьками, з патрульними.

— Він не виконує свої функції, тому що у нього зарплата маленька.

— Зарплата, зарплата... Це основне питання. Воно мене дуже турбує. Але я не уповноважена затверджувати зарплату. Це прерогатива уряду і парламенту, але я буду битися. Буду боротися до кінця, щоб ми отримали нормальні зарплати.

Я сподіваюся, що з Нового року, з нового бюджету у поліцейських будуть нормальні зарплати. І рядовий поліцейський буде отримувати не менше 6.000 грн. Це мінімум.

— У міліції були й інші проблеми: погані машини, погані комп'ютери.

— Над підвищенням рівня матеріально-технічної бази ми активно працюємо з донорами з метою створити такі фонди, які нам будуть допомагати. Наприклад, 12 грудня я їду в США і Канаду. Ми будемо домовлятися з нашими партнерами на найвищому рівні про надання технічної допомоги.

Я зустрічалася з віце-президентом США паном Байденом під час його візиту в Україну. Ми обговорювали питання, в яких американські партнери підтримують наш рух вперед.

— Коли у Грузії на 80% оновилася поліція після реформи, не відбулося сплеску злочинів через прихід нових людей?

— Це патрульна поліція настільки оновилася. А в кримінальній поліції залишилися люди, які перелаштувалися на нову систему. Так, ми багатьох вигнали. Але відразу звільнити всіх було б неправильно. Незважаючи на те що на нас тиснули, ми хотіли швидко рухатися вперед, ми все одно повинні були підтримувати громадський порядок.

Ми розбудовували систему навчання, перебудовували законодавчі норми.

Те ж саме і тут, в опорних структурах. Якщо ми зараз 90% змінимо, то не зможемо підтримувати громадський порядок. Ми будемо міняти все поступово. Всіх тих, хто помічений у корупції, неприйнятних схемах.

— Таких людей в міліції дуже багато. Справа в тому, що там не можна було працювати, не втягуючись в корупцію.

— Один наш колега сказав, що в міліції було поганим тоном, якщо ви не вимагаєте гроші і не займаєтеся корупцією. Всі вважали вас неповноцінною людиною.

Будуть перелаштовуватися. Щоб це сталося, ми впроваджуємо нові системи внутрішньої безпеки, нові стандарти, нові зарплати.

Але найголовніше, вони будуть дивитися на керівників. Якщо керівники — абсолютно чесні люди, які орієнтовані на роботу, повірте мені, дільничний, який зараз бере 200 грн і 130 грн віддає керівникові сходинкою вище, не буде цього робити. І якщо ми почнемо покращувати матеріально-технічну базу, то у нас і побутової корупції теж не буде.

 

 

Матеріал опублікований в НВ №46 від 11 грудня 2015 року

НВ


Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів

Останні новини

ТОП-3 блога

Фото

ВІДЕО

Читайте на НВ style

Крупним планом ТОП-10

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер: