Гендиректор 1+1 медіа Ткаченко пояснив, як Коломойський впливає на свої телеканали

0 коментувати
Олександр Ткаченко керує холдингом, до якого входить вісім телеканалів
Фото: Олександр Медведєв / НВ

Олександр Ткаченко керує холдингом, до якого входить вісім телеканалів

Гендиректор холдингу 1+1 медіа, до якого входить відразу кілька рейтингових каналів, п'є багато кави і розповідає, як впливає на політику цієї телеімперії її власник Ігор Коломойський

У ресторані The Burger Mexico, що на Подолі в Києві, ви можете зробити три речі: замість традиційного бургера з'їсти мексиканське буріто, випити непоганий коктейль і зустріти Олександра Ткаченка, генерального директора 1+1 медіа — холдингу, в який входить відразу кілька рейтингових телеканалів. Сам він стверджує, що буває в The Burger Mexico часто, і пропонує пообідати з НВ саме тут.

— Все просто: тут смачно готують і недалеко від роботи,— пояснює він, сідаючи за столик навпроти мене.

Опівдні життя в закладі помітно пожвавлюється, і, поки ми замовляємо кесаділью з куркою, гамбургер і напої, офіціанти розставляють в залі додаткові столи для ланчу.

Гендиректором одного з найбільших медіахолдингів країни Ткаченко став в 2008 році — після того, як встиг покерувати українським Новим каналом та взяти участь в управлінні російським РЕН-ТВ. Ще раніше він став відомий багатьом українським телеглядачам як ведучий авторських програм Післямова і Обличчя світу. А починав Ткаченко свою журналістську кар'єру в київському бюро британського інформаційного агентства Reuters.

Сьогодні він керує холдингом, у який входить вісім телеканалів: 1+1, 2+2, ТЕТ, ПлюсПлюс, Бігуді, Уніан-ТБ, Ukraine Today, 1+1 International. Також у холдингу є своя виробнича студія 1+1 продакшн і кілька інформаційних інтернет-майданчиків. Власником цієї медіаімперії є олігарх Ігор Коломойський, один з головних ньюсмейкерів останнього часу.

Появу програми Післямова в 1994 році з телеведучим Ткаченком багато співвітчизників вважають проривом в історії пострадянського українського телебачення. Підсумкова інформаційно-аналітична передача хоча і відчувала на собі тиск цензури — справа була за президента Леоніда Кучми,— тривалий час залишалася однією з найбільш вільних на українському ТБ.

— Це був вдалий час, коли на телебаченні зустрілися українські журналісти, що працювали в західних ЗМІ і найбільш прогресивних постперебудовних виданнях. Нам нічого не потрібно було доводити один одному, ми легко об'єднувалися в групи однодумців. Це був справжній драйв, ми відчували величезну свободу, відкривали для себе і країни нові стандарти і жанри. Боротися нам доводилося тільки з усе ще радянським керівництвом телебачення,— згадує Ткаченко той час.

Причетні до Послесловия журналісти, на думку медіаекспертів, поклали початок сучасному українському телебаченню, а за самим Ткаченко з тих пір закріпилася слава політичного журналіста-інтелектуала.

Тим не менш сьогодні як медіаменеджер він ставить у главу кута виробництво серіалів, розрахованих на масову, але не дуже вимогливу аудиторію, а випуски новин 1+1, найбільш рейтингового каналу його холдингу, рідко обходяться без повідомлень про побутові вбивства або просто рукоприкладстві.

Втім, Ткаченко переконано розповідає про користь від створення власних серіалів, які, на його думку, грають навіть більш важливу роль, ніж новини. "Чим якісніше серіал, тим сильніше його вплив на уми і погляди суспільства",— він виводить формулу, яка змусила його холдинг першим відмовитися від російських серіалів з пропагандистським душком.

Я знаю небагатьох інших власників ЗМІ, які так само часто зустрічалися би з журналістами, як Ігор Валерійович

До того ж серіали — це як мінімум вигідно, продовжує Ткаченко: вкладаючи більше коштів у виробництво свого продукту, 1+1 медіа отримує повний пакет авторських прав. Такий підхід медіаменеджер називає здоровою економічною моделлю, не забуваючи уточнити, що деякими форматами і серіалами 1+1продакшн вже зацікавилися в країнах Центральної Європи, наприклад в Румунії.

— Але ж канал 1+1, як і інші, не виходить на самоокупність? — уточнюю я.

— Звичайно, як і переважна більшість українських телеканалів, особливо в тій ситуації економічної кризи, в якій ми знаходимося,— погоджується Ткаченко. Втім, назвати суму, в яку канал обходиться його власнику Коломойському, він відмовляється, посилаючись на комерційну таємницю.

Тут ми переходимо до актуальної теми впливу власників українських ЗМІ на політику своїх інформаційних каналів.

Я знаю небагатьох інших власників ЗМІ, які так само часто зустрічалися б з журналістами, як Ігор Валерійович. При цьому у нас завжди є дискусія, а не керований односторонній процес, і є певні принципи, через які журналістський колектив не переступить,— майже стомлено вимовляє Ткаченко фрази, які, мабуть, йому доводиться останнім часом часто повторювати.

— Дуже малоймовірна ситуація, коли великий бізнесмен, не одержуючи вигоди, більш того, вкладаючи великі гроші в медіа, не хотів би впливати на їх політику,— зауважую я. —
Безумовно, впливає,— відверто Ткаченко,— але при певних правилах. Про них я говорити не можу, але ці правила у нас є. 

 — Ну а на що ж власник ваших каналів не може вплинути?

 — На популярність програм, на зміст новин. Але він точно виступає за те, щоб на каналі 2+2 ми популяризували український футбол, а не робили його закритим платних кабельних продуктом,— відповідає Ткаченко, жестом замовляючи у офіціанта кави.


ТИТАНЫ ТВ: Александр Ткаченко (на фото слева), убежденный лоббист общественного телевидения, с Зурабом Аласанией, генеральным директором НТКУ

ТИТАНИ ТБ: Олександр Ткаченко (на фото праворуч), переконаний лобіст громадського телебачення, з Зурабом Аласанією, генеральним директором НТКУ


За мить чашечка кави виявляється перед ним, а ми вже говоримо про журналістські стандарти. Медіаменеджер називає ті, які вважає головними.

— Цінність факту — про нього треба говорити, подобається він нам чи ні. Про факт потрібно говорити як мінімум з двох поглядів, говорити яскраво, щоб глядачеві було цікаво, ну і всі універсальні заповіді "не вбити", "не вкрасти" словом. До речі, це не тільки мої особисті стандарти, ми дотримуємося їх і в роботі наших каналів.

— Навіть у випадку програми Гроші [журналістські розслідування телеканалу 1+1 в особливому скандальному форматі]? — не витримую я.— Останнім часом програма виглядає досить одіозно.

— А яким ще словом ви могли б її охарактеризувати? — Ткаченко з легкою посмішкою швидко відповідає питанням на питання. Я замислююся.

— Вульгарною? — допомагає він і відразу продовжує, що тут вже точно йдеться не про викривлення фактів, а про тональність їх подачі.— Можливо, десь ці дослідження мають характер перебільшення, але всі вони ґрунтуються на фактах.

Ткаченко говорить про те, як важливо створювати видовищний продукт, який викличе інтерес у глядача.

— А особисто вам, журналісту, у досвіді якого мінімум три відомих інтелектуальних проекти, це не до вподоби? — запитую я.

— Ні, я не претендую на те, щоб мій "розумний" вираз обличчя подобався багатьом,— зізнається Ткаченко.— До речі, бо наші новини теж змінилися — від класичних нейтральних новин в стилі ВВС до яскравих репортажів, в яких журналіст пропускає історію через себе. Вони цікавіші нашому глядачеві.

Офіціант знову кружляє біля нашого столу, а ми обговорюємо гучний випуск Сенсацій на 1+1, який був присвячений губернатору Одеської області Михайлу Саакашвілі. Цю передачу про те, що губернатор нібито є великим любителем жінок і розкоші, неправових підходів до управління державою, багато впливових українських журналістів назвали заказухою, а деякі — навіть еталоном гидоти.

— Я сам, коли вперше побачив цю програму, був вражений тією інформацією,— зізнається Ткаченко, відпиваючи кави.— Дуже важливо, щоб український глядач дізнався про те, що було в біографії екс-президента Грузії. Так ми формуємо другу думку.

Однак тут же він поспішно уточнює:

— Припускаю, що концентрація цієї іншої думки в рамках однієї передачі була надто великою.

— А хіба це не про "не вбити" або "не вкрасти" словом? — цікавлюся я.

— По-перше, ми двічі після цієї передачі надали слово на каналі самого Саакашвілі, а по‑друге — жодного факту з викладених там ніхто не спростував,— парирує Ткаченко.— А звинувачувати журналістів у тому, що вони "спокусилися на святе" замість того, щоб дискутувати з фактами,— я вважаю це пересмикуванням.

Не відриваючись від розмови на їжу, я намагаюся з'ясувати у Ткаченка, наскільки серйозний сьогодні відтік телеаудиторії на користь інтернету. Тут він проявляє безаппеляційність. — Це великий міф,— заявляє медіаменеджер.— Сьогодні король той, хто виробляє цікавий і якісний інформаційний продукт, вгадує бажання аудиторії. А на якій інформаційній "трубі" він при цьому сидить — зовсім неважливо.

Я розумію, що на Ткаченка вже давно чекають справи і пора прощатися. Однак він затримується, щоб заплатити за рахунком, хоча формат обіднього інтерв'ю НВ передбачає, що за трапезу платить видання. "У нас не прийнято, щоб за мене платила дівчина, не по‑чоловічому це",— твердо каже він.

Матеріал опублікований у НВ №41 від 6 листопада 2015 року


Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів

Останні новини

ТОП-3 блога

Фото

ВІДЕО

Читайте на НВ style

Крупним планом ТОП-10

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер: