Емірат Європа. ЄС захлеснув небувалий потік біженців з Азії та Африки

19 коментувати
Прониклі в Угорщину біженці вимагають пустити їх до Німеччини

Прониклі в Угорщину біженці вимагають пустити їх до Німеччини

Мільйони нелегалів з ісламських країн кинулися до Європи, поставивши ЄС перед вибором між толерантністю і безпекою

Іммігрантська рулетка

Австрійська поліція 27 серпня виявила неподалік від Відня вантажівку, кинуту на узбіччі шосе. Поліцейські спочатку подумали, що машина зламалася. Однак оглянувши її, замість водія з гайковим ключем вони виявили струмочки спеченої крові із закритого кузова і виходить звідти ж трупний сморід.

Після необхідних процедур поліцейські відбуксували вантажівку у приміщення з кондиціонером, розкрили її і остовпіли: рефрижератор був вщент забитий напіврозкладеними людськими тілами. Незабаром з'ясувалося, що вбитих більше сімдесяти, всі вони – мігранти з різних країн Азії. Причина їхньої смерті поки не встановлена, але розлита по підлозі кров наводить на думки про масове вбивство.

Майже одночасно з цим шведський патрульний корабель Poseidon виявив в Середземному морі судно, що прямувало до Італії, у трюмі якого шведи знайшли більше 50 тіл загиблих нелегалів. Судячи з усього, вони задихнулися вихлопами працюючого двигуна. Ще 400 ледь живих людей, що знаходилися у тому ж трюмі, вдалося врятувати.

Ще більш похмурий випадок стався пізніше, коли біля берегів Лівії перекинулася перевантажена людьми риболовецька шхуна. Більше двохсот людей потонули.


Судмедэксперты осматривают грузовик с мертвыми беженцами

Судмедексперти оглядають вантажівку з мертвими біженцями


У всіх випадках мігранти, судячи з усього, стали жертвами жадібності контрабандистів, які переправляють людей в Європу за гроші. Іноді, правда, оплата за "проїзд" злочинцям здається недостатньою, і вони вбивають своїх пасажирів, обчищаючи трупи. Скільки людей закінчили свої дні в морській безодні або в братських могилах, ніхто точно не знає, але, судячи з усього, рахунок йде на тисячі. За останній рік лише за офіційними даними дорогою в Європу потонули понад 3500 мігрантів. Реальні цифри, напевно, набагато вищі.

Тим не менш, жодні небезпеки не зупиняють мільйони жителів азіатських і африканських країн, які прагнуть ощасливити Європу своїм проживанням у ній. У переважній більшості це мусульмани, що частково пояснюється епізодом, який стався на судні з біженцями, який ішов у Європу з Африки минулого квітня. Коли судно дало течу, мусульмани почали молитися, просячи Аллаха, щоб він врятував їх. Християн, які відмовилися молитися разом з ними, побожні біженці повикидали за борт. Релігійна гомогенність була досягнута. Наскільки часті такі випадки, теж достеменно не відомо.

При цьому морський маршрут – з африканських країн у Лівії, а звідти – до Італії – не є єдиним. Азіатські біженці ударними темпами освоюють альтернативний шлях, який лежить через Туреччину, Грецію, Македонію та Сербію в Угорщину – країну Євросоюзу, яка входить в шенгенську зону. Звідти мігранти вже вільні роз'їжджатися хто куди забажає. Греція, яка також входить у Шенген, для цих цілей не годиться: вона відокремлена від жаданої північної Європи ланцюгом балканських країн. Тут треба зазначити, що Греція основну масу мігрантів не приваблює.

В європейські країни з "братнім", переважно мусульманським населенням – Албанію, Косово та Боснію – новоприбулих не тягне: як і в Греції, для них там дуже бідно. Так, загалом, весь попередній життєвий досвід підказує їм триматися від таких країн подалі. Саме тому, орди новоприбулих, незважаючи на труднощі і небезпеки, рвуться на північ.

З Азії в Європу

За найскромнішими підрахунками, зараз кордон Греції і Македонії щодня перетинає майже п'ять тисяч осіб. Неважко підрахувати, що в місяць це 150 тисяч (працюють без вихідних), більш півтора мільйони на рік. Причому потік переселенців не слабшає, а, навпаки, набирає сили. Влада Македонії, наприклад, організувала спеціально для біженців три поїзди, які курсують через країну – від грецького до сербського кордону кілька разів на день. У цьому ж бізнесі зайняті десятки комерційних автобусів. Жодне місце не залишається порожнім, у поїздах навіть проходи і тамбури зайняті біженцями.

Серби, розуміючи, що стримати цю хвилю будуть не в змозі, та й пункт призначення мігрантів зовсім інший, видають скупченим на кордоні нещасним тимчасові дозволи на проїзд через свою країну. Так починається їх останній ривок до жаданого ЄС. Щоправда, аби яка країна Євросоюзу для нелегалів не годиться, переважна більшість має намір осісти в Німеччині та Швеції.

Пояснюється цей вибір цілим рядом причин. По-перше, це дуже багаті країни, де біженців забезпечують житлом, їжею і сплачують щомісячні допомоги у кілька сотень євро на людину. По-друге, там досить ліберальне міграційне законодавство, тобто за деяких зусиль можна залишитися там на легальних підставах. По-третє, порядки, що там існують в більшості випадків дозволяють уникнути депортації навіть при виході на нелегальне становище. Що важливо, німці і шведи настільки толерантні, що в цих країнах можна жити за власними правилами, не вивчаючи мову і не дотримуючись законів, користуючись гостинністю приймаючої сторони на всю котушку.

Але на цьому шляху перед приїжджими стоїть одна дуже серйозна перешкода: Угорщина з її націоналістичним урядом. Місяць тому уряд Віктора Орбана, стривожений стрімко зростаючим потоком мігрантів, почав будівництво стіни вздовж усього кордону з Сербією. Крім того, для патрулювання цієї ділянки своєї межі угорці вирішили залучити армію і кінних прикордонників зі сторожовими собаками. Хоча наказу на застосування зброї Будапешт поки не віддав, для нелегалів і ця новина виявилася у вищій мірі неприємною.


Из Сербии в Венгрию беженцы идут по ночам

З Сербії в Угорщину біженці йдуть ночами


Справа у тому, що, з ряду причин, у нелегала, спійманого на угорському кордоні, майже немає шансів влаштуватися в ЄС. Діючий в шенгенській зоні Дублінський меморандум наказує мігрантам подавати документи на отримання притулку в тій країні, через яку він промикнувся на територію союзу. У Орбана ж до мігрантів з ісламських країн настільки ж доброзичливе ставлення, як до бубонної чуми і чорної віспи – їх без усякого жалю відфутболюють назад. Саме тому нелегалам важливо не стільки проникнути в Угорщину, скільки зробити це непомітно. У ліпших угорці знімають відбитки пальців, відправляючи їх в загальноєвропейську базу даних. Після цього – прощавай, легалізація у будь-якій іншій країні ЄС!

Цим пояснюється небажання мігрантів користуватися послугами офіційних пунктів перетину кордону. Вони лізуть у країну гуляшу і паприки ночами – через поля, ліси і яри. Власне, для попередження такої практики Орбан і взявся за будівництво Не-дуже-великої Угорської Стіни на кордоні з Сербією. Її довжина повинна скласти близько двох сотень кілометрів. Поки стіна не побудована, а кінні прикордонники з собаками недостатньо численні, мігранти героїчно долають тимчасові прикордонні перепони – мотки колючого дроту, кволі паркани й рівчаки. Деяких успіхів угорська прикордонна служба все ж домагається: у день вона виловлює приблизно по 2500 нелегалів. Тому частина з них вдається до послуг всюдисущих контрабандистів. Трупи із знайденої під Віднем вантажівки, мабуть, із цієї категорії – номери у машини були угорські.

Але за всього напруження сил прикордонники не можуть зупинити сотні тисяч людей, яким довелося пережити дуже великі труднощі, щоб зупинитися в метрі від жаданої шенгенської зони. Вони рвуться туди – і прориваються. Не всі, але тим не менш. Тисячі мігрантів щодня спрямовуються від кордону з Сербією до не надто гостинної Австрії, звідки вже рукою подати до сяючої і ваблячої Федеративної республіки Німеччини, де їх вже чекають – зі змішаними почуттями.

Забирайтеся, гості дорогі!

У німців ставлення суспільства до мігрантів двояке. У місцях, де їх не надто багато, жалісливі німці приїжджим співчувають, влаштовують для них безкоштовні курси німецької, допомагають з оформленням документів, перекладом, збирають гроші та речі, а часом навіть розміщують у власних будинках. Все це, зрозуміло, робиться на додаток до існуючих державних програм підтримки претендентів на статус біженця. У рамках цих програм їм надається житло у гуртожитках та центрах тимчасового розміщення, їжа, грошова допомога, юридична допомога у роботі з документами.

З іншого – у Баварії і Саксонії (південь і південний схід країни), куди приїжджає більшість нелегалів, народ потроху звіріє. Там і раніше були сильні праві і навіть неонацистські настрої, а зараз вони ростуть пропорційно кількості нелегалів, які в'їжджають в країну. Іммігранти, їх майно та гуртожитки, де вони живуть, все частіше стають об'єктом нападів. Саме у Саксонії з'явився і розрісся до багатьох тисяч активістів рух Пегіда, що виступає проти ісламізації Європи. Його учасники регулярно проводять багатотисячні мітинги, вимагаючи припинення потоку біженців з мусульманських країн. У Баварії серйозних антиіммігрантських акцій поки не проводиться, але, судячи з усього, це лише питання часу.

Пояснюється це просто: згідно з офіційними даними, протягом 2015 року Німеччина збирається прийняти понад 800 тисяч приїжджих з переважно мусульманських країн. Це, щоб було зрозуміло, населення великого міста, на зразок Львова. Переважна більшість цих людей не знає німецької мови, має досить приблизне уявлення про місцеву культуру і норми поведінки. У них, як правило, немає власних грошей, тому їх утримання ляже на плечі платників податків. Більш того, згідно з чинними законами, вони не мають права працювати до закінчення процесу розгляду прохань про надання притулку.

Таким чином, німці отримають майже мільйонне місто нічим не зайнятих людей, які прибули з країн, де придушення особистості, насильство і нетерпимість – це норма повсякденного життя. У багатьох з прибулих від неробства і повної свободи "зносить дах", вони поповнюють ряди злочинного світу. Приблизно ті ж проблеми стосуються і низки інших європейських країн, але Німеччина несе в цьому сенсі основне навантаження – зараз там осідає понад 60 відсотків прибувають в ЄС біженців.


В Германии иммигрантов принимают по-разному

У Німеччині іммігрантів приймають по-різному


Треба розуміти, що ще до нинішньої кризи в ФРН проживали близько п'яти мільйонів мусульман, які приїхали туди в різний час. Але "старі" іммігранти, наприклад, турки, частково інтегрувалися у суспільство. Різкий, майже мільйонний стрибок мусульманського населення, яке володіє абсолютно чужим світоглядом, вельми відчутний для місцевих жителів. Крім того, збереження нинішнього стану речей майже гарантує прибуття ще як мінімум мільйона біженців і в наступному році, оскільки їх потік стабільно зростає. Хоча навіть і без новоприбулих частка мусульман у населення Німеччини швидко збільшується: народжуваність серед цієї релігійної групи істотно перевищує загальну по країні (приблизно 10 відсотків новонароджених зараз – мусульмани, хоча всього їх близько 6 відсотків від населення).

Оскільки держава, пов'язана по руках і ногах нормами європейського законодавства, ніяк не може зупинити стрімку ісламізацію країни, за справу беруться групи на кшталт згаданої вище Пегіди. Її найбільш радикальні активісти довели рівень нестабільності, виливається в насильство, в Саксонії до такого рівня, що туди терміново прилетіла канцлер Ангела Меркель. Виступаючи в місті Heidenau, вона оголосила, що не допустить поширення ксенофобії в країні, але так і не розповіла, яким чином усуне причину її появи. На цьому тлі цікавим виглядає її обмін думками з місцевим керівництвом. На заяву Меркель про те, що "іслам – це частина Німеччини", саксонський прем'єр Станіслав Тіллих відповів, що, може бути і так, але от "частиною Саксонії іслам не став". Примітно, що подібні настрої ширяться не тільки в традиційно бідній Саксонії та не надто гостинній Баварії, але і в інших землях. Підпали іммігрантських гуртожитків відзначені й у Баден-Вюртемберзі, де іммігрантів порівняно небагато. Поки вся ця ситуація не отримала серйозного політичного втілення, але це цілком може статися.

Праві на марші

Ще до нинішньої кризи в багатьох країнах Європи відбулося різке зростання популярності ультраправих, антиєвропейських та антиіммігрантських партій, які виступають не тільки за драконівське міграційне законодавство, але і за скасування Шенгенської угоди, яка, на їх думку, перетворила Європу в справжній прохідний двір.

Найбільш характерними тут є приклади Великобританії і Франції, де небачені раніше рейтинги демонструють Партія незалежності Сполученого Королівства і Національний фронт відповідно. Центральне місце в програмах обох політичних сил займає істотне, майже заборонне обмеження імміграції, а також вихід Великобританії і Франції з більшості структур Євросоюзу. Фактично їх перемога означала б смерть ЄС у його нинішньому вигляді.

Нинішня криза, без сумніву, піде обом партіям на користь. Лондон цього року не зміг виконати обіцянку, дану виборцям на останніх виборах – обмежити імміграцію сотнею тисяч осіб. Замість цього за останній рік в країні вже залишилися понад 300 тисяч вихідців з далеких і дуже бідних країн. Це, звичайно, не німецькі 800 тисяч, але теж чимало. Виправдання уряду Девіда Кемерона звучать досить невпевнено, ідеї прихильників виходу з ЄС, навпаки, набирають популярності.


Ультраправые по всей Европе пользуются недовольством людей массовым наплывом мигрантов

Ультраправі по всій Європі користуються невдоволенням людей масовим напливом мігрантів


У Франції ситуація ще гірша. Там іммігранти і їх діти вже давно живуть величезними гетто, які за всіма параметрами більше нагадують близькосхідні, а не європейські міста – з відповідним рівнем злочинності, безробіття та інших соціальних пороків. Більш того, там мігранти роблять перші кроки на шляху подальшої перебудови Франції на звичний їм лад: у країні діють підпільні терористичні організації ісламістського толку, які час від часу нагадують про себе кривавими нападами. Президент Франсуа Олланд, нездатний протистояти нелегальній міграції, на наступних виборах приречений. А ось крайні націоналісти і їх лідер Марін ле Пен, навпаки, можуть розраховувати на успіх.

В інших країнах Європи ситуація складається схожим чином: крайні праві зміцнюють позиції в Швеції, Данії, Австрії, Нідерландах і навіть Німеччині, де швидко зростає популярність партії Альтернатива для Німеччини, яка пропонує вийти з Шенгенської угоди і зони євро, зміцнити кордони і припинити надавати притулок сотням тисяч людей зі всього світу. Найбільш гостро ця проблема стоїть в Греції, де третя за чисельністю парламентська партія Золотий світанок займає відверто фашистські позиції, а також в Угорщині, де схожих поглядів дотримується друга партія країни – Йоббік.

Європейські уряди і бюрократія ЄС, намагаючись уникнути звинувачень в недостатній толерантності, ксенофобії та/або расизмі, відмовляються ввести рішучі заходи проти масової, неконтрольованої імміграції. Тим самим вони заохочують сотні тисяч людей пускатися у вкрай ризиковані подорожі, тонути в морях і гинути в угорських вантажівках поблизу Відня. Причому одночасно з цим вони підігрівають расистські та ксенофобські настрої в Європі, оскільки знову прибувають орди жебраків мігрантів, не пристосованих до життя в Європі, аж ніяк не сприяють розквіту толерантності. Економіка країн ЄС починає працювати на грошові допомоги мігрантам, у суспільстві потроху визрівають ідеї дезінтеграції Євросоюзу, але поки реальною справою зайняті тільки угорці зі своєю стіною. Пуття від неї, правда, буде небагато – мігранти потроху освоюють альтернативні шляхи проникнення в ЄС, в тому числі – через Україну в Польщу і Словаччину. Можливо, якісь серйозні дії почнуться тоді, коли дасть про себе знати ще однин, абсолютно неминучий, наслідок нинішньої кризи – масове проникнення бойовиків Ісламської держави в Євросоюз.

"Мухафаза Уруба"

Встановлення влади над Західною Європою і насамперед Римом, де сидить Папа римський – це одна з найважливіших ідеологічних установок Ісламської держави. Пропагандисти ІД не шкодують сил, обіцяючи своїм прихильниками "Хрестовий похід навпаки", приділяючи особливе місце захопленню в рабство "невірних дружин і дітей". Для багатьох бойовиків, що зазнають перманентну сексуальну фрустрацію, розповіді про європейських рабинь – мотивація вищого рівня.

Зараз, зрозуміло, у ІД немає ні сил, ні можливостей дістатися до жаданого видобутку, однак у них існують плани створення мухафази Уруба - тобто "провінції Європи". Методів досягнення цієї мети вони не приховують. Перше – дочекатися превалювання там мусульманського населення. Друге – дестабілізація континенту з допомогою терактів, диверсій і нападів. Для них важливо, щоб високий ступінь напруженості між корінними і приїжджими, вилилася у внутрішньоєвропейський конфлікт, в якому мусульмани переможуть "європейців, що вироджуються" за рахунок більшої народжуваності, мотивації і організації. На завершальному етапі Європа повинна перейти під контроль Ісламської держави з усіма витікаючими наслідками.

Як водиться в халіфаті, його лідери не просто чекають реалізації своїх цілей, але й активно їй сприяють. Зараз бойовики дозволяють безперешкодно покидати територію Сирії всім тим, хто бажає перебратися в Європу. Більшість біженців, які раніше жили в північній Сирії, нині підконтрольній ІД, бредуть по Балканам в Угорщину. І тут виникає цікаве питання, яке, мабуть, не спало на думку Ангелі Меркель, коли вона запропонувала полегшити процес отримання притулку іммігрантам з Сирії. А саме: як багато серед цих біженців професійних рекрутерів, проповідників, підривників і диверсантів, спрямованих халіфатом в Європу з Сирії та Іраку для створення там "сплячих" або активно діючих терористичних мереж?


Некоторые беженцы не скрывают своих намерений относительно Европы

Деякі біженці не приховують своїх намірів щодо Європи


Було б верхом наївності припустити, що ІД не скористається нинішнім шансом і не запровадить в сотні тисяч справжніх біженців сотню-іншу своїх агентів, покликаних готувати теракти в Європі, вербувати прихильників, збирати гроші і займатися іншою підривною діяльністю. Частина з них, ймовірно, до Західної Європи з різних причин не добереться, але більшість приїдуть і легалізуються на місці, перетворившись на "законослухняних", зразково-показових жителів Німеччини, Франції, Швеції та інших країн. Мови почнуть вчити, влаштуються на роботу, дітей віддадуть у школи... Поліція буде дивитися на них з розчуленням, а не з підозрою.

Спеціальний підрозділ Хорасан, який готує таких людей, в Сирії вже діє, причому його "курсантами" є не тільки араби, а й жителі європейських країн, які прийняли іслам. Їх навчають на першокласних кілерів, саперів-підривників, фахівців зі ЗМУ і тому подібні "професії". Людям з подібними навичками набагато простіше проникнути в Європу з потоком біженців, ніж простим сирійцям або іракцям. До речі, глава американської розвідки Джеймс Клаппер, розуміючи ступінь загрози, в одному зі своїх виступів назвав Хорасан навіть більшою загрозою західного світу, ніж сама Ісламська держава.

Відсіяти потенційних терористів від звичайних біженців буде вкрай непросто – в силу особливостей своєї місії вони дотримуються глибокої конспірації.

Коли саме вони візьмуться до активної діяльності, зрозуміло, невідомо. Однак можна припустити, що вони постараються заявити про себе в той момент, коли почнеться остання битва "правовірних проти Заходу", передбачена в хадісах (збірнику апокрифічних історій з життя пророка Мухаммеда). Зараз все йде до того, що це станеться досить скоро: США і Туреччина націлилися на створення "вільної від ІД зони" саме у тому районі, де має відбутися ця битва – поблизу міста Дабик у північній Сирії.

Оскільки жодної реальної можливості запобігти проникненню сотень, якщо не тисяч, бойовиків ІД в Європу немає, то і надії на повну відсутність терактів у країнах ЄС теж немає. Більш того, зростаючий потік іммігрантів з кожним днем збільшує ймовірність здійснення диверсій і нападів в недалекому майбутньому. І це ставить Європейський Союз перед дуже неприємним вибором.

Толерантність або безпека

Колись відомий ветеран війни в Афганістані Усама бін Ладен пояснював, що джихадистам для перемоги над Заходом необхідно "перетворити його на тінь самого себе", змусивши відмовитися від ліберальних цінностей, демократії, підпорядкувати економіку військово-промисловому комплексу, довівши його до стану Радянського Союзу. "З цього пагорба ми розбили росіян. Якщо дасть бог, ми зробимо те саме з Америкою", - додав нині покійний терорист.

Зараз його план починає реалізовуватися в Європі. Звичайно, говорити про розвал Євросоюзу або швидкий крах західної цивілізації як мінімум передчасно. Проте, зараз навіть Ангела Меркель заговорила про можливість виходу Німеччини з Шенгенської угоди, а європейські праві набирають собі бали, обіцяючи перекрити кордони.

Бюрократичні структури ЄС з проблемою теж, вочевидь, не справляються. Між країнами союзу точаться палкі дискусії щодо того, кому і скільки біженців приймати на своїй території. Східноєвропейські країни категорично не бажають давати притулок новоприбулим, хоча захід континенту вже не справляється з навантаженням. Міркування Меркель про вихід з шенгену пов'язані саме з "недоліком солідарності" з боку партнерів Німеччини по ЄС саме в міграційному питанні.

Розгортається криза, яка ще не увійшовши у найгострішу фазу, вже вдарила як по єдності Євросоюзу, так і по толерантній, ліберально-демократичній природі політичного дискурсу в складових його країнах. Коли ж щосили почнуть діяти екстремісти, що проникають в Європу, ситуація може ускладнитися багаторазово. Перш привітні та відкриті світу грецькі острови біля турецьких берегів і італійська Лампедуза, куди прибуває основна маса іммігрантів, вже зараз стали місцями, де процвітає крайній націоналізм і досить агресивне ставлення до нелегалів. Місцеві жителі пропонують найбільш радикальні методи опору напливу мігрантів. І хоча подібні настрої навіть там розділяють далеко не всі, загальна тенденція абсолютно очевидна.


Ангела Меркель на дня посетила один из лагерей беженцев в Саксонии

Ангела Меркель днями відвідала один з таборів біженців в Саксонії


Зараз керівникам ЄС та країн, які до нього входять, треба прийняти дуже складне рішення вибравши з двох неприємних варіантів. Перший: прийом мігрантів продовжиться, їм будуть допомагати, влаштовувати на новому місці і давати документи про надання притулку. У цьому випадку потік азіатів і африканців, які бажають влаштуватися в Європі, в жодному разі не припиниться, а стане тільки ширшим. У Середземному морі будуть тонути все нові судна, а на європейських дорогах знаходити все нові рефрижератори з тілами. Одночасно з цим будуть посилюватися суперечності між країнами ЄС, а також набирати силу ультраправі партії й угруповання. Процес буде йти паралельно зі створенням ісламістських терористичних мереж. Не прямо зараз, але у вже доступній для огляду перспективі все це виллється в кризу жахливих масштабів, здатний припинити не тільки проект єдиної Європи, але і повністю змінити внутрішній зміст континенту – демографічний, політичний, економічний, культурний і релігійний.

Другий шлях передбачає створення гранично жорстких правил видачі статусу біженця, припинення програм матеріальної підтримки тим, хто прибуває, тверду, майже насильницьку інтеграцію тих, хто вже прибув, у місцеве суспільство і цілу низку інших заходів, які викличуть море обурення з боку лівих і правозахисників, звинувачення у безсердечності, порушення прав меншин, неповагу до чужої культури, традицій і, зрозуміло – в расизмі. Однак, всупереч звинувачень у жорстокості, такі заходи покладуть кінець новин про тисячі потонулих нелегалів: ніхто не поїде в Європу, якщо шанси залишитися там будуть дорівнювати нулю. Така політика виб'є ґрунт з-під ніг неонацистів і ультраправих, які, прийшовши до влади, закрутять гайки набагато, набагато сильніше. Ну а сама Європа зуміє зберегти свою ідентичність, переставши мутувати в об'єднані європейські емірати.

Для ЄС вкрай бажано прийняти рішення якомога швидше. Справа у тому, що гуманітарна катастрофа гігантських масштабів прямо зараз розгортається в Ємені, де проживає 25 мільйонів людей. Неважко здогадатися, куди всі вони побіжать, коли ситуація стане зовсім нестерпною.


Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів

Останні новини

ТОП-3 блога

Фото

ВІДЕО

Читайте на НВ style

Крупним планом ТОП-10

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер: