Екс-міністр доходів і зборів Олександр Клименко готує ґрунт для свого повернення

Екс-міністр доходів і зборів Олександр Клименко готує ґрунт для свого повернення
Екс-міністр доходів і зборів Олександр Клименко, спираючись на колишніх соратників, готує ґрунт для свого повернення

Респектабельний підприємець, закінчивши роботу в офісі за комп'ютером, спускається в підземний паркінг, сідає в машину і включає радіо. "А зараз на Радіо Вести новини успішної країни: Україна запустила в космос новий орбітальний супутник",— говорить голос з приймача.

Це початок трихвилинного проморолика партії Успішна країна (УК) — політичного проекту, з'їзд якого відбувся в Києві у грудні минулого року.

До його делегатів звернувся новопризначений почесний президент УК — правда, по онлайн-трансляції. В реальності ця людина не може приїхати в Україну. Його ім'я — Олександр Клименко, екс-міністр доходів і зборів часів Віктора Януковича, найближчий соратник колись першого віце-прем'єра Сергія Арбузова і президента-втікача.

В лютому 2014‑го Клименко зник і пізніше випірнув у Москві. Екс-чиновник, який ходить під кількома кримінальними справами та міжнародними санкціями, орендував собі офіс у діловому центрі російської столиці і приступив до реалізації багатоступеневої операції Повернення: від осені першого постмайданного року в Україні працює його громадська ініціатива Відновлення Донбасу, а з грудня 2015‑го — партія УК.

Втім, екс-міністр формально ніколи і не залишав країну на 100%. Тут працює медіахолдинг Вести, у складі якого однойменна газета, сайт, радіостанція і телеканал UBR,— ряд експертів стверджують, що ця структура пов'язана з Клименком. Також в Україні функціонує близький до його сім'ї холдинг Юнісон. Присутній колишній головний податківець в країні і як мислитель: у магазинах вільно продається його розлога і багато ілюстрована книга Шлях до успіху. Як змінити систему, не змінивши себе. Вона видана в Києві в листопаді 2015‑го накладом 15 тис. примірників.

“Клименко мріє повернутися в Україну. Зараз він цього зробити не може, але володіє потужними фінансовими засобами і продовжить вливати їх у різні українські проекти, ЗМІ та експертів",— говорить Анатолій Октисюк, аналітик Міжнародного центру перспективних досліджень (МЦПД).

Сам Клименко не втомлюється повторювати, що обов'язково повернеться до Києва. “Мої цілі — виключно в політиці. І це не короткострокові цілі ",— заявив він у письмовій відповіді на запит НВ. І пояснив, що УК стане домагатися позачергових парламентських виборів і візьме в них участь.

Люди, які спілкуються з екс-міністром, підтверджують: він одержимий ідеєю повернення і власного політичного проекту і має навіть президентські амбіції. "Клименко — це суміш православ'я і американських тренінгів з особистісного росту",— говорить про нього один із знайомих, який побажав залишитися неназваним.

 

Міністр та його команда

Сьогодні за вікном офісу податківця-втікача не Київ, який вабить його, а Москва-сіті — діловий центр з хмарочосами, в одному з яких працює сам Клименко. У цьому ж районі розташовуються офіси й інших представників так званої Сім'ї: колишнього заступника голови уряду Сергія Арбузова, а також "гаманця" колишньої влади — бізнесмена-мільярдера Сергія Курченка. Але шляхи з ними у Клименка розійшлися.

А ось зі своїми численними колегами по роботі в уряді він продовжує активно співпрацювати — ці люди є головною силою всіх проектів Клименка в Україні. "Знайти потрібну людину і поставити на потрібне місце — це тільки перший крок, початок довгого спільного шляху",— написав про них екс-міністр у своїй книзі.

Одна з "потрібних" людей — Марина Дєдушева, яка сьогодні керує партією УК. До Майдану вона працювала першим заступником начальника центрального офісу з обслуговування великих платників Міндоходів і зборів. А в 2014‑му увійшла до складу наглядової ради банку Юнісон, щоб покинути цей пост прямо перед з'їздом УК.

   


ДВОЕ ИЗ ЛАРЦА: Будучи чиновниками, Сергей Арбузов (слева) и Александр Клименко (справа) сотрудничали. В Москве их дороги разошлись

ДВОЄ ЗІ СКРИНЬКИ: Колишні чиновники, Сергій Арбузов (ліворуч) і Олександр Клименко (праворуч) співпрацювали. У Москві їхні шляхи розійшлися


   
Групу Юнісон, в яку, крім банку, входить ще компанія Юнісон Страхування, ЗМІ, зокрема — російський Forbes, пов'язували з загиблим у 2015‑му братом Клименка Антоном. Офіційні власники групи — кіпрські офшори і ліхтенштейнські трасти.

Співробітники Юнісону, як стверджує один зі співрозмовників НВ, склали основу партактиву УК. Втім, на сайті цієї організації немає інформації про її членів, крім кількох прізвищ керівництва. Серед них присутній ще один представник колишньої команди Клименка — Сергій Крухмальов, екс-директор департаменту податкового та митного аудиту Міндоходів.

Іншим місцем, де концентруються колишні співробітники Клименка, стала київська юридична компанія Prove Group. Її працівники, як зазначено на сайті фірми, які "працюють в рамках податкової практики, пишаються досвідом, набутим у Міністерстві доходів і зборів". Очолює Prove Group Владислав Кочкаров, колишній директор департаменту правової роботи міністерства.

Фірма опікується юридичним супроводом близьких до Клименка проектів. Так, адвокат Prove Group Олена Клименко в серпні 2015‑го представляла в суді інтереси екс-керівника холдингу Вести Україна Ігоря Гужви. У списку клієнтів Prove Group також знайшлося місце Радіо Вести, газеті Вести, Юнісон Банку і Юнісон Страхування.

Всі ці структури, до речі, сьогодні розташовуються в одній будівлі — торговому центрі Gulliver у самому центрі Києва, куди нещодавно переїхало і Радіо Вести. В цьому хмарочосі, за інформацією НВ, у розпорядженні Клименка перебувають три поверхи.

Сам екс-міністр будь-який зв'язок з названими компаніями заперечує. Але колишні співробітники медіахолдингу Вести говорять зворотне. Цю структуру з 2013‑го очолював Гужва, який довгий час стверджував, що є його власником. Але влітку минулого року він пішов у відставку.

Зараз офіційні права на всі активи Вестей належать кіпрському офшору. Але Світлана Крюкова, яка працювала журналістом у виданні Вести. Репортер, впевнена: реальним власником холдингу є Клименко. Непрямий доказ тому — після відходу Гужви холдинг очолила Ольга Семченко, колишній прес-секретар екс-міністра доходів і зборів. Після Майдану вона також поїхала в Москву, але з весни минулого року стала часто навідуватися в Україну. Одне з джерел НВ заявило, що нинішня очільниця Вестей — цивільна дружина Клименка.

Сама Семченко зв'язок медіахолдингу з мешканцем Москва-сіті заперечує, а своє особисте життя не коментує.

Трохи більше місяця тому, за даними НВ, керівники Вести Україна по скайпу спілкувалися з Клименком, обговорюючи проблеми заборгованості з зарплат співробітникам. І екс-міністр запевнив, що фінансових труднощів більше не буде. А також розповів про свої політичні плани в Україні. З того часу новини про партію УК почали з'являтися на радіо і в газеті холдингу.

 

Інші іпостасі

Клименко не тільки стукається в двері, але й намагається проникнути у вікно — ще в 2014‑му він створив громадську ініціативу Відновлення Донбасу. Влітку наступного року її юридично зареєстрували в Україні, а потім відкрився центр гуманітарної допомоги в Києві.

Андрій Соколов, волонтер організації, а в минулому — прес-секретар Клименка, розповідає, що в столичній команді цієї ініціативи постійно працюють 15-20 чоловік.

"Не побоюся бути нескромним — у мене одна з кращих команд з питань Донбасу",— зазначив сам Клименко в письмовій відповіді НВ.

  


ВИРТУАЛЬНЫЙ ЛИДЕР: Александр Клименко на декабрьском съезде УК выступил из Москвы — по скайпу

ВІРТУАЛЬНИЙ ЛІДЕР: Олександр Клименко на грудневому з'їзді УК виступив з Москви — по скайпу


 
Відновлення Донбасу співпрацює з Українським інститутом стратегій глобального розвитку і адаптації, який очолює Віктор Левицький, колишній заступник Клименка в міністерстві. Останній підтверджує факти взаємодії, але заперечує, що колишній шеф фінансово підтримує інститут.

У грудні 2015‑го в Києві пройшов форум Відновлюючи Донбас і Україну. Серед його організаторів, крім ініціативи Клименка, виявився Український інститут аналізу політики та менеджменту (УІАМП) та Інститут стратегічних досліджень Нова Україна.

Руслан Бортник, директор УІАМП, запевняє, що незнайомий з Клименком і ніколи не вів з ним переговорів. Відгороджується від Клименка і Андрій Єрмолаєв, директор Нової України, серед засновників якої є Сергій Льовочкін, депутат Опоблоку і колишній глава Адміністрації президента Януковича. “Для мене такої реальності, як пан Клименко, не існує. Я працюю з колективом фонду",— розповідає Єрмолаєв.

 

Повернутися чистим

“Клименко, безумовно, хоче повернутися в країну. І значною мірою він вже тут: його ЗМІ працюють, проекти відкриваються. Не думаю, що це можливо без якихось домовленостей з владою",— упевнений Бортник.

Екс-міністр не тільки готує собі політичний ґрунт для повернення, але ще й юридично очищає власний імідж. Він вже виграв суд проти екс-голови Державної фіскальної служби Ігоря Білоуса, який звинувачував Клименка в причетності до корупційних схем, створення конвертаційних центрів і махінаціях з ПДВ. Юридично Клименко переграв і колишнього голову СБУ Валентина Наливайченка, який звинувачував його у фінансуванні сепаратизму.

Клименко хоче повернутися в країну
Руслан Бортник,
директор УІАМП

Але на шляху до жаданого Києва цього мало: колишньому урядовцю заважає Генпрокуратура, яка відкрила проти нього дві кримінальні справи — за зловживання службовим становищем і привласнення 616 млн грн з допомогою незаконного відшкодування ПДВ. Судячи з офіційної відповіді Генпрокуратури на запит депутата Сергія Лещенка, обидві справи активно розслідуються і перебувають на контролі у керівництва відомства.

І поки питання по кримінальних справах не зняті, екс-чиновник навряд чи ступить на українську землю, впевнений Октисюк з МЦПД. Крім того, Євросоюз нещодавно продовжив санкції щодо Клименка.

Ті структури, з якими зараз працює опальний міністр, за словами експерта, не становлять серйозної загрози для влади. Але вони можуть з'явитися, наприклад, після того, як Донбас повернеться під український контроль — на територіях республік партія Клименка може спробувати стати важливим гравцем. Тому скидати екс-міністра з рахунку не варто.

"Розпрощатися з мрією про повернення на батьківщину Клименка можуть змусити лише доведені звинувачення",— підсумовує Октисюк.

  

Матеріал опубліковано в НВ №9 від 11 березня 2016 року


Читайте термінові новини та найцікавіші історії у Viber та Telegram Нового Времени.

Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів

Останні новини

ТОП-3 блога

Фото

ВІДЕО

Читайте на НВ style

Крупним планом ТОП-10

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер: